Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 17-02-2012 22:09
Cytat:
Sagitarius napisał/a:
Cytat:
wydaje mi się że coś takiego już powstało, nazwę to jednym słowem: deizm


Popieram ;)

Dla mnie Bóg nakręcił świat jak zegarek, który prawdopodobnie nie ma końca, i poszedł w siną dal, przeminął, bądź też przygląda się ludzkości, ale nie macza palców swoją ingerencją ;)


A w takim razie trzeba zdefiniować, co jest bóg, i nie poszedł a idzie, dalej idzie i tworzy, już nie tak zapalczywie jak na początku bo człowiek więcej niszczy od pracowitego, tworzącego boga.
A moja definicja boga to - czas i warunki, to jest bóg prawdziwy twórca wszystkiego.
I to nie jet deizm. Bo ingeruje, cały czas, tylko nie nadążą, bo pozwolił małpie zejść z drzewa i pomógł w swoim czasie i w odpowiednich warunkach przeistoczyć się w człowieka .

Boże, kara boska, z tym człowiekiem :lol:
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-02-2012 02:08
Podoba mi się komentarz starysty, zwraca on uwagę na pewną istotną rzecz. Każdy (prawie) poruszając temat Boga, odnosi się do niego jako do czegoś statycznego, jakby opisywał obraz. A spróbujcie pomyśleć Boga jako coś, co się przejawia tylko i wyłącznie w ruchu, bo w zatrzymanym kadrze tego nie ma. Pomyślcie na przykład, że Bóg, to urok osobisty jakiejś rzeczy (np. życia), czyli harmonia, zgranie kilku elementów na raz, coś na kształt muzyki, która przecież nie istnieje poza czasem. Straszne głupoty mówi się o życiu i Bogu, gdy analizuje się je na podstawie faktu (statycznego kadru).
Starysta poruszył istotę rzeczy, na swój sposób, ale poruszył.
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
troll Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 18-02-2012 02:14
Ble. Dupa tam. Albo istnieje Bóg i ma "Plan", albo nie ma Boga.
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 18-02-2012 06:59
Cytat:
troll napisał/a:
Ble. Dupa tam. Albo istnieje Bóg i ma "Plan", albo nie ma Boga.

Mówisz dupa, jest czy nie ?
Można zawsze powiedzieć, zgadnij ? No ? Zgadnij ?

Dla Ciebie i mnie, nie , ma :) Dla Ciebie i mnie, jest.
Zgadnij ?
Jest czy nie ma ?

Widzisz, tak ta dyskusja wygląda.
Ja przyznaję bez bicia, dla mnie nie ma. Ja nie mam fałszywego boga, ten układ liter b/ó/g, jest nic nie znaczący, bo niby co by miał znaczyć, co ma znaczyć coś co w ogóle jest niewytłumaczalne. I tak wiedza w tej kwestii jest tylko religijnym dogmatem klery, tylko dlaczego niepodważalnym ? A ja mam bat ! Ryczy kler.
Skala wiernych ( co to są wierni ) jest oszałamiająca. Czy w takim przypadku ja jestem wypadkową ? Jeżeli 800 milionów jest za boga, dla boga poderżnąć gardło to co ? Ja mam , ja jestem słabej wiary ?
Nie. Ja jestem tylko niepoddańczy.
Ja żyję w pewnym układzie, zupełnie nie przypadkowo i staram się jako tako utrzymać w, no w czym, albo na czym, lub gdzie, czy też wśród, kogo, czego, z kim.
Widzisz nieskończoność, jeżeli tego nie widzisz to pozostaw te rozważania i napisz piękny wiersz, o kimś czy o czymś. :D
Pozdrawiam.
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 18-02-2012 09:41
Cytat:
A moja definicja boga to - czas i warunki, to jest bóg prawdziwy twórca wszystkiego.
Świetne. Jeśli chodzi o te dwa słowa, to tak, moja definicja boga to - czas i warunki. Na przestrzeni czasu, pod wpływem pewnych warunków wciąż coś powstaje, zmienia się i ginie. Z tym, że czas i warunki, nie mają świadomości, nie planują, nie myślą, nie ustalają zasad moralnych :D, czas i warunki - czyli mój bóg, to zasady fizyki. Tak, wierzę w tego Boga :D :smilewinkgrin:



Ale to ciekawe, że pod pływem siły teistów różnych, ludzie, którzy uważają, bajki za bajki, są zmuszeni korzystać z pojęcia bóg, aby wytłumaczyć swoje zdanie, np Einstein. No, ale wygląda na to, że inaczej się nie da, więc trzeba zasady fizyki nazywać bogiem, różne teorie ewolucji nazywać bogiem. Niby chrześcijanie i szalona ekpipa Mahometa, chcieli wytępić wiarę w innych bogów, aby był tylko JEDEN, a jak na złość, coraz ich więcej :)
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 18-02-2012 11:16
Pamiętaj, że bóg to jak sałatka do kalmarów, tylko pięknie wygląda, obok.
Przy wszystkich tylko teoriach, prawdziwych. Einstein, znakomity, też kpiarz,
kiedyś powiedział, bóg jest wielki, a ja mam swoje E = mc2
Zapytano go, - a co to znaczy ?
- a to, że bogiem jestem ja.
Może nie będę ( aż się boję ) nowatorski, ale jedynie nauka potrafiła skupić ciemnotę pod tym hasłem bóg. I pod jej batem. To jest filozofia antyczna. Cud.
Czy ucałujesz rękę figury która jest śliniona przez miliony ?
Czy może wprawi twój organizm w odruch wymiotny. :bigeek:
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 18-02-2012 11:26
haha no już Cię lubię. To wszystko prawda. Ale strach, strach o tym mówić. Rozmowa z człowiekiem, prawdziwie wierzącym, pozbawionym wątpliwości i bezkrytycznym, jest jak rozmowa z fanatycznym kibicem piłkarskim, bezcelowa i niebezpieczna :)

Cytat:
Czy ucałujesz rękę figury która jest śliniona przez miliony ?
No tak, wiara nie zawsze sprzyja higienie. :)

i.wp.pl/a/f/jpeg/21798/eye425.jpeg Oko Boga Jak wytłumaczyć coś tak pięknego? Coś takiego musiał stworzyć Bóg.
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 18-02-2012 18:13
Oczywiście, strach, fanatyzm to nic innego jak religia, tak się tworzą nowi mocni. Piękna, dziura, nie czarna, Tam właśnie powstał nowy, jak my nazywamy, świat. Albo zakończył swój żywot. No wiesz, słońce puchnie jak balon w próżni, i trach, leci wszystko w, no właśnie w co ?
Czy jest coś bez końca ?
Bóg twierdzi że świat ma koniec, ten co stworzył, niby, on. Z punktu widzenia fizyki, wszystko ma swój konie i początek, ale popatrz na koło, gdzie jest początek a gdzie koniec ?
A więc zawieszeni tylko jak ten balon w próżni.

Czy w próżni może być Bóg ? :bigeek:
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-02-2012 20:41
W próżni umysłu na pewno, a Bóg, jak mówią, jest nieskończony, więc dokładnie wypełnia pustkę i żadna inna idea już się nie wedrze.
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 19-02-2012 06:57
A idea, to nie czasami, tylko, wrażenie, impresja, umysłu ludzkiego.
Platon nazywał to, samoistnym zagubieniem umysłu. :rol:
A czy się wedrze, no cóż, jak dobrze pamiętam, a pamiętam, z domu wariatów i głupcy wychodzą zdrowi.
Pozdrawiam, nic przeciw wiernym, rozmawiamy tylko.
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-02-2012 07:22
Nie wiem, czy czytałeś "Samolubny gen". Jest tam rozdział poświęcony ideom, autor nazywa je memami i definiuje jako replikatory kulturowe. Używa analogii do genów. Mówi, że mem Boga jest najbardziej rozpowszechniony i charakteryzuje się najwyższą długowiecznością i potencjałem reprodukcyjnym, skutecznie wypiera inne memy.

Jakie ma znaczenie, czy Bóg istnieje jako istota? W umysłach miliardów ludzi jest obecny i skutecznie zajmuje im czas. Inna sprawa, że mem Boga często mutuje.

Co do Domu wariatów, obawiam się, że Twoja wiedza na ten temat jest zbyt nikła, byśmy mogli dyskutować.

Pozdrawiam również
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 19-02-2012 08:17
Cytat:
Jakie ma znaczenie, czy Bóg istnieje jako istota? W umysłach miliardów ludzi jest obecny i skutecznie zajmuje im czas. Inna sprawa, że mem Boga często mutuje.

I nie mam nic przeciw, mojego czasu nie zabiera, jest cenniejszy.
Cytat:
Co do Domu wariatów, obawiam się, że Twoja wiedza na ten temat jest zbyt nikła, byśmy mogli dyskutować.

Widzisz, nigdy nie mów nie. Bo żeby tak ocenić kogoś, kogo się nie zna, to wariactwo.
A tak szczerze, czy kiedykolwiek, na zadane pytanie filozofa, ktoś odpowiedział z ideowców ? No nie, naukowcy tak.
Czy Ty, jako Ty, osoba wykształcona, wierzysz w pstryknięcie palcem ?

Pozdrawiam i miłego dnia życzę. Bezideowego, w faktycznym stanie rzeczywistości.:D
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-02-2012 08:28
Gdyby nie zajmował Twojego czasu, nie uczestniczyłbyś w tej dyskusji.

Nawet pojęcia "wariactwo" nie rozumiesz... więc o czym tu gadać.

O naiwności ludzka - na jakie istotne pytanie odpowiedzieli naukowcy? Póki co zadają coraz więcej pytań.

Czy Ty jako staruszek, przypuszczasz, że osoba wykształcona może w cokolwiek wierzyć, poza tym, że nigdy nie nigdy nie znajdzie odpowiedzi na nurtujące ją pytania.

Bezideowość, to też idea, nazywana nihilizmem.

Pozdrawiam!
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 19-02-2012 09:27
Nie jestem pewien, ale zapytam, czy Ty mnie obrażasz? Z tego co wiem to temat jest [code]Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów? [/code] a Ty tykasz moją osobę.
[code]Co do Domu wariatów, obawiam się, że Twoja wiedza na ten temat jest zbyt nikła, byśmy mogli dyskutować.[/code]
Kto ciebie upoważnił do rozmowy o mnie.
Wróć do tematu, Rozumiem też zdenerwowanie, zacytuję tu TomaszObluda, myślę, że się nie pogniewa.
[code]Rozmowa z człowiekiem, prawdziwie wierzącym, pozbawionym wątpliwości i bezkrytycznym, jest jak rozmowa z fanatycznym kibicem piłkarskim, bezcelowa i niebezpieczna [/code]
I powtarzam po sobie,[code] ( aż się boję )[/code]
I nie igraj, bo nie warto. Trzymaj się tematu. Bo czasami można dostać po paluszkach.
[code] Czy Ty jako staruszek, przypuszczasz, że osoba wykształcona może w cokolwiek wierzyć, poza tym, że nigdy nie nigdy nie znajdzie odpowiedzi na nurtujące ją pytania.[/code] :confused::confused:

Kiedy napisałem taką miniaturkę.

Ślepota

a gdyby tak można zobaczyć
czyste niebo nad nami
wiaterek który rozpędzi
ułomności głowy

w chmurach zawieszone
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-02-2012 09:38
Człowiek mówi, że ma siedemdziesiąt lat, a zachowuje się jak nastolatek.

Niech przyjdzie tu ktoś z Moderatorów i rozsądzi, bo mi ręce opadają.

Gwoli wyjaśnienia, od samego początku mówiłem, że Boga nie ma - tylko jak widzę zbyt skomplikowanym do ciebie językiem. Dawkins - autor "Samolubnego genu" - jest naukowcem i wielkim propagatorem ateizmu.

A uwagi o wariatach sobie wypraszam, zresztą lepiej być wariatem niż głupcem.
Tyle!
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 19-02-2012 09:48
Cytat:
Jakie ma znaczenie, czy Bóg istnieje jako istota? W umysłach miliardów ludzi jest obecny i skutecznie zajmuje im czas. Inna sprawa, że mem Boga często mutuje.

I nie mam nic przeciw, mojego czasu nie zabiera, jest cenniejszy.
bzdura. ja, jako osoba wierząca i przyjmująca boską Prawdę bezkrytycznie (nie wiem czy fanatyzm to dobre słowo), uważam swój czas za pełniejszy, wykorzystany na pogłębianie wiedzy o sobie. oddaję czas Bogu i nie wyobrażam sobie innej możliwości.
przekomarzanie się w tym temacie jest głupie i bezcelowe, bo każdy będzie subiektywnie i egoistycznie bronić swoich racji.

dziś na kazaniu ksiądz powiedział: dziś ludzie więcej słyszą o Bogu od ateistów i osób potępiających religię. prawda? to smutne.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 19-02-2012 10:12
Cytat:
dziś na kazaniu ksiądz powiedział: dziś ludzie więcej słyszą o Bogu od ateistów i osób potępiających religię. prawda? to smutne.

Prawda!
Bo jak nie mówić o czymś, co w historii zapisało się nie za bardzo chlubną Trzcionką.
Mało, a nawet dziś, nie odbiega od tych niereformowalnych poglądów.
No, może już nie palą na stosach, plus.
A wiara jest sprawą osobistą, i nie mam nic przeciw, pisałem.
Tylko jest pytanie, w tytule, czy na te czasy znajduje miejsce w prawdzie.
W prawdzie ? Jakiej ? Czyjej ? Nie mnie nawracać, ale pytać.

Cytat:
- panie, jeżeli biskupi robią takie rzeczy to jaki bóg, o czym mowa


To cytat nie mój, a wiernego.
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 19-02-2012 13:33
Cytat:
- panie, jeżeli biskupi robią takie rzeczy to jaki bóg, o czym mowa


To cytat nie mój, a wiernego.

ludzka rzecz - błądzić.

a wiara nie jest naszą osobistą sprawą.
Nikt nie może wierzyć dla samego siebie, tak jak nikt nie może żyć dla siebie samego. Otrzymujemy wiarę od Kościoła i żyjemy nią w wspólnocie z innymi ludźmi, z którymi dzielimy się wiarą.
[166-169, 181] KKK
z tego wynika, że wiarą się dzielę. dzielę z każdym ochrzczonym i tym, który chce ją poznać.

Cytat:
Bo jak nie mówić o czymś, co w historii zapisało się nie za bardzo chlubną Trzcionką.
co?? wiara w Boga jest niechlubna?? błagam! Kościół jest instytucją zgromadzonych w imię Pana ludzi. ludzi!, którzy błądzą. należy się wtedy wspierać i rozwiązywać problemy, do których dobrnięto. nie ma sensu wracanie do przeszłości tylko po to, by krytykować. jak zwykle ważne są wnioski. chyba już je wyciągnięto?
a dalej - człowiek zdaję sobie sprawę z kruchości życia - sam jest w stanie je żyjątkom odebrać. nikt jednak nie wróci funkcji życiowych. wiele jest przepaści wśród ścieżek ludzkich cywilizacji. tam, gdzie jest jakaś niewiadoma, tam zwykł nawet Kartezjusz wstawiać ideę Boga. a Pascal i jego zakład? nic nie tracimy, jeśli założymy, że Boga nie ma. ale na wszelki wypadek lepiej żyć według Jego przykazań. można tylko zyskać. czy to nie jest szukanie miejsca dla Boga w naszych czasach? podświadomie ludzie liczą się z Wielką Siłą napędzającą nasz świat.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 19-02-2012 15:31
Cytat:
ale na wszelki wypadek lepiej żyć według Jego przykazań. można tylko zyskać. czy to nie jest szukanie miejsca dla Boga w naszych czasach? podświadomie ludzie liczą się z Wielką Siłą napędzającą nasz świat.

To zgoda, i nic dodać, znaczy zgodnie z zapisem na kamiennych tablicach.
Tylko ? Kto się do nich stosuje ? Szczególnie łamią, ( łamali ) pasterze, kler, a owce za nimi. I w tym sensie powiedział wierny, że jeżeli oni ( biskupi ) nie czynią jak bóg przykazał to znaczy wiedzą, że boga nie ma.
Cytat:
Cały ten boży świat jest skonstruowany przez ludzi którzy sięgają do nauki wykorzystując ciemnotę.

To nie mój cytat.
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 19-02-2012 17:46
Cytat:
Szczególnie łamią, ( łamali ) pasterze, kler, a owce za nimi. I w tym sensie powiedział wierny, że jeżeli oni ( biskupi ) nie czynią jak bóg przykazał to znaczy wiedzą, że boga nie ma.
to jest naciągana teoria. wiedzą, bo wierzą. piastują wysokie stanowiska w hierarchii Kościoła nie bez powodów. jeśli coś dzieje się nie zgodnie z prawem boskim, to tylko z winy człowieka. przesadą jest dopasowywanie wymyślnych teorii. trzeba by dyskutować z osobami, które zawiodły ludzi.
bo faktem jest, że wierni świeccy wzorują się na duchownych. a przynajmniej przyglądają. nie wiem, czy w naszych czasach szukają wsparcia, czy wyglądają błędu swoich przewodników? tylko wtedy mówimy dalej o wiernych? ja wspieram swoich duszpasterzy. osądzanie jest ideą ludzi, którzy chcą siebie wzmocnić. chcą siebie samych i naiwnych koleżków przekonać, że mają rację w wytykaniu niedoskonałości tak potężnej wspólnoty, jaką jest Kościół. tylko naiwni uwierzą, że doskonałość cnót jest cechą człowieka. nie! to właśnie idea Boga.

irytuje mnie posługiwanie się czyimiś cytatami. nie wiem z kim rozmawiam, bo nie podpisujesz autorów. a Twoja myśl? zgadzasz się z tym? bo widzisz, ja obstawiam, że to jest myślenie średniowieczne. ktoś, kto buntuje się przeciwko nauce jest jeszcze przed rewolucją kopernikowską. nauka nie rywalizuje z religią. religia nie musi się bronić przed nauką.
Nierozerwalna sprzeczność między wiarą a naukami przyrodniczymi nie istnieje, ponieważ nie może istnieć podwójna prawda. [159] KKK
jedna prawda poparta wiarą i rozumem. coś, czego nie obejmujemy (może jeszcze tylko przez chwilę) wiedzą może istnieć realnie, ale poza nim.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.