Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
troll Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 21-02-2012 02:04
Cytat:
WholeTruth napisał/a:
nie ma to jak wytykać komuś 'belki'. to samo powiedzenie odnosi się do autora postu. nie powinno się osądzać. nie można używać tak ciężkich słów przy oskarżaniu drugiej osoby. zresztą, cały komentarz jest pisany przez niewiernego (co można łatwo wywnioskować z tonu wypowiedzi). po co broni wiary i religii, gdy jest przeciwny temu, by młodzi ludzie zwracali się w stronę Boga pod patronatem obecnych duchownych?
szachrajstwa, o których pisze ten człowiek, powinny się skończyć w ogóle. definitywnie. i w jego życiu. wymagać można, ale trzeba być wyrozumiałym dla człowieka.

co jest powodem tego, że ludzie odwracają się od Boga? pójście na łatwiznę. mamy dosyć ciągłego ścigania się o pracę, wykształcenie, itp. chcemy religii, która nas zrozumie i przymknie oko na złe czyny, które przychodzą łatwiej niż wyrzeczenia.
popatrzmy na inne religie świata. wymogi modlenia się codziennie po kilka razy czy obowiązek pielgrzymki. kobiety z zasłoniętymi twarzami, ściąganie butów przed świątyniami. dlaczego ktoś potrafi się pogodzić z rygorami religii, w której został wychowany, a chrześcijanom, katolikom tak ciężko przychodzi uklęknięcie przed Najświętszym Sakramentem? lenistwo...


Dlaczego? Dlaczego nie powinno się osądzać? Dlatego, że KK wymaga, by zgiąć pokornie kark, posypać głowę popiołem i nie zastanawiać się nad niczym, prócz własnej grzeszności?

Dlaczego mam nie widzieć raka, który toczy społeczeństwo, włączając w to polski KK, a sięga aż do Watykanu?

Odwracanie się od boga / Boga nie jest niczym innym, jak łamaniem własnego kręgosłupa moralności. Przypadek sprawił, że wytyczne, znane jako dziesięć przykazań, poza tymi dotyczącymi Boga, są wskazaniami zgodnymi z zasadami współżycia społecznego - ogólnie rozumianego? Przecież wszystkie przepisy KK zostały podane / spisane / ogłoszone przez ludzi. Jakichś tam, ale ludzi. Kodeks, kanony wiary KK były przez wieki modyfikowane, uaktualniane tak, by dostosować reguły gry do postępu. Dlaczego?

Nie jest kwestią odwracania się od Boga pójście na łatwiznę. Nie lenistwo. I nie jest głębią wiary poświęcanie czasu, zdrowia, życia Bogu. Rytuały określane są przez żyjących - a są w moim mniemaniu jedynie sposobem przywiązania wiernych - puste obietnice, składane tym łatwiej, bo nie istnieje możliwość weryfikacji - rachunek prosty: jeśli ktoś uwierzy i będzie przestrzegał przepisów, zyskać można wszystko. Stracić - nic :p

Cytat:
starysta napisał/a:
[
Do czego jest potrzebna religia ? Nie masz dosyć własnej siły ?


O, to to właśnie!

Cytat:
WholeTruth napisał/a:
nie mam wystarczającej siły, by za każdym razem samodzielnie zmagać się z przeciwnościami życia. nie chcę być uległą. nie chcę omijać przeszkód. chcę je zwalczać, stawiać czoła wyzwaniom. do tego potrzebna mi wiara w swoje możliwości. Bóg jest dla mnie. a ja jestem dla Boga. myśl, że mogę dla kogoś być pocieszeniem, a ktoś dla mnie zbawieniem, jest fantastyczną motywacją.


A ja powiem tak: dla mnie wiara we własne możliwości jest wystarczająca. I do tego, by w siebie uwierzyć, nie potrzebuję Boga, ponieważ ja jestem Bogiem. Po cóż klękać przed człowiekiem, który sam siebie zwie posłannikiem Boga ? Po cóż mi pośrednik?

A idąc tym tropem - skoro człowiek sprzedaje mi religię, spisaną przez innych ludzi, jak mam wierzyć w to, co karze mnie za sam fakt istnienia?

Wszystko można wytłumaczyć PLANEM, ale, wybaczcie - dla mnie to dopiero jest Łatwizna. Zdominować obiecując wszystko, nie dając nic.
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
szara eminencja Użytkownik
  • Postów: 808
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2012 08:01
Cytat:
WholeTruth napisał/a:
dlaczego w religii praw się nie łamie? skąd taki tekst? praw się nie łamie w ogóle. to nie tylko dotyczy Kościoła. po to są prawa, by wyznaczać granice. łamiesz prawo naszego rządu spotyka Cię kara. podobnie w religii. każda ma swoje sankcje nakładane na występnych. i już.


Jeżeli "prawo" jest złe, szkodzi ludziom, to NALEŻY je zmienić.
Jeśli nasz rząd postanowi, że nałoży na nas podatek dochodowy w wysokości 90% to zgodzisz się na to? Pokornie schylisz główkę i zaakceptujesz to?
Bo ja nie. Wstanę i pomogę wywieźć na taczkach taki rząd.

Świat się zmienia, zmieniają się i ludzie, zależności. Wszystko się zmienia. Włącznie z prawami.
Jeżeli prawa w religii się nie będą zmieniać, to tym gorzej dla religii.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2012 13:18
Cytat:
Silvus napisał/a:
Ależ starysto, piszesz dość naiwnie. Przecież religia nie jest naszym wyborem... uczestniczenie, tak, a nie powinność. Oczywiście może być "komuś potrzebna", ale raczej w wymiarze duchowym, a nie logicznym.


No właśnie, nazywasz mnie naiwnym, piszę w taki sposób, by stworzyć warunki do przyznania się, że w religii, w ogóle brak logiki, wiesz co jest ? Niewolnictwo duchowe oparte na kanibalizmie.
To jest religia twórców boga.
Faktem jest potrzeba, czego i do czego ?
Zdumiewające jest, że ludzie o wysokim stopniu inteligencji, a nawet nauki, przekrój jest rozmaity, świadomie akceptują to co nie ma żadnej logiki. Nie dziwię się tym małym, przestraszonych życiem, upodlonych przez życie, przez system, kler. Tym się nie dziwię.
Jednak kiedy staje przede mną człowiek, który jest rektorem uniwersytetu i mówi że świat stworzył bóg, i silnie wierzy w te bzdety, to mnie szlak i coś tam trafia.
Co innego metafora, jak moja na przykład, tak, mam swojego boga, stworzyciela, pisałem powyżej, to czas i warunki. Ale nie BÓG jako ktoś fizycznie obecny. Ryczeć się chce. Wyć.
Bo trzeba być naprawdę niespełna rozumu by uwierzyć, że ktoś o tak sobie pstrykał palcem i w ciągu siedmiu dni, stworzył wszystko co jest, wszystko.
To jest religia przez szyderców napisana, dla ludzkiego potępienia. Kanony, doktryny, ewangekie, wszystko na nic kiedy odczyta się zasługi kleru w tym kierunku.
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 21-02-2012 13:55
Cytat:
Dlaczego? Dlaczego nie powinno się osądzać? Dlatego, że KK wymaga, by zgiąć pokornie kark, posypać głowę popiołem i nie zastanawiać się nad niczym, prócz własnej grzeszności?

Dlaczego mam nie widzieć raka, który toczy społeczeństwo, włączając w to polski KK, a sięga aż do Watykanu?
to nie tak. inaczej wygląda piętnowanie i wypominanie czyjegoś grzechu, by się wyładować i unaocznić błędy drugiej osoby. można by wtedy pomyśleć, że autor myśli chce tylko i wyłącznie polepszyć swoją pozycję degradując stopień drugiej osoby. zupełnie inaczej to wygląda, gdy rozmawiamy z kimś osobiście i staramy się wyjaśnić błąd, który zauważyliśmy, by pouczyć z miłością i troską o tym, co traci czyniąc źle. może trzeba pomóc? porozmawiać i wspierać. i tu znów pada hasło: siła. siła do czynienia dobra jest konieczna. a jeśli jej w sobie nie czujemy ktoś lub coś może ją w nas obudzić.
Największym darem, który człowiek może mieć pod niebem, jest umieć dobrze żyć z tymi, z którymi się żyje. Bł. Edigiusz z Asyżu

dlaczego Kościół wypowiada się w kwestii sposobu życia? bo nie ma podwójnej prawdy. bo zasady chrześcijańskie nie mogą być sprzeczne z ogólnoludzkimi i odwrotnie. Kościół musi się wypowiadać we wszystkich sprawach moralnych. modyfikowanie kanonów, którymi kieruje się Kościół jest, dla mnie, naturalne. nie będzie miało zastosowania prawo, odnoszące się do spraw zaprzeszłych. zmienność kieruje kształtem świata. wszystko się dopasowuje, to naturalne. tradycja Kościoła jest niezmienna. ustalenia soborów również. słowa papieża są podstawą do ewentualnych zmian. skoro zachodzą, widać, są potrzebne. ale nie przekona mnie nikt, że Kościół odwraca się od idei dobra - ona zawsze była najważniejsza.
a o tym czy obietnice składane przez Kościół (Boga) są puste będziesz miał okazję przekonać się u kresu swojego życia. teraz nie jesteś w stanie mi udowodnić, że Kościół się myli. ja mogę podawać przykłady cudownych powrotów dusz czyśćcowych na ziemię. ale to kwestia wiary i otworzenia się na taką możliwość. ciężko się przekonać do religii. ale skoro jest ona w stanie nadać sens życiu człowieka, nie może być niczym. nawet jeśli okaże się oszustwem, daje siłę.

Cytat:
nie potrzebuję Boga, ponieważ ja jestem Bogiem
:no: :(
a Jezus, który oddaje za nas swoje życie, nie powinien cieszyć się szacunkiem? chociażby dlatego powinien zwracać na siebie naszą uwagę. poświęcenie Boga jest olbrzymie. skoro sam Ojciec mówi o Chrystusie jako o swoim Synu, którego należy słuchać, nie pojmuję Twojego pytania, po co? sprawa oczywista dla wierzących. ja chyba nie posiadam wiedzy, która mogłaby Cię przekonać.:shy:

i nie wiem, czy dobrze pojmujesz słowa o grzechu pierworodnym.
Wyrażenie "grzech pierworodny" nie oznacza osobistego grzechu, lecz kondycję ludzką pozbawioną pierwotnej świętości i sprawiedliwości, z jaką rodzi się każdy człowiek, zanim jeszcze zgrzeszy z własnej woli.[402-404] KKK
Moralne zachowanie w stosunku do świata jest możliwe i pożądane tylko wtedy, gdy przyjmie się cały ten chlew życia, współwinę za śmierć i grzech, krótko, cały grzech pierworodny, i zrezygnuje się z dostrzegania winy zawsze jedynie w innych. Hermann Hesse


Cytat:
Jeżeli "prawo" jest złe, szkodzi ludziom, to NALEŻY je zmienić.
w jaki sposób religia szkodzi człowiekowi? sami decydujemy czy chcemy wyznawać Boga. wolna wola... możliwość odwrócenia się od łaski - wszystko leży w naszej gestii. nie zmusza Cię nikt do wsłuchiwania się w słowa Pana. rządy Kościoła dotyczą Jego wyznawców.



Cytat:
No właśnie, nazywasz mnie naiwnym, piszę w taki sposób, by stworzyć warunki do przyznania się, że w religii, w ogóle brak logiki, wiesz co jest ? Niewolnictwo duchowe oparte na kanibalizmie.
To jest religia twórców boga.
Faktem jest potrzeba, czego i do czego ?
Zdumiewające jest, że ludzie o wysokim stopniu inteligencji, a nawet nauki, przekrój jest rozmaity, świadomie akceptują to co nie ma żadnej logiki. Nie dziwię się tym małym, przestraszonych życiem, upodlonych przez życie, przez system, kler. Tym się nie dziwię.
Jednak kiedy staje przede mną człowiek, który jest rektorem uniwersytetu i mówi że świat stworzył bóg, i silnie wierzy w te bzdety, to mnie szlak i coś tam trafia.
Co innego metafora, jak moja na przykład, tak, mam swojego boga, stworzyciela, pisałem powyżej, to czas i warunki. Ale nie BÓG jako ktoś fizycznie obecny. Ryczeć się chce. Wyć.
Bo trzeba być naprawdę niespełna rozumu by uwierzyć, że ktoś o tak sobie pstrykał palcem i w ciągu siedmiu dni, stworzył wszystko co jest, wszystko.
To jest religia przez szyderców napisana, dla ludzkiego potępienia. Kanony, doktryny, ewangekie, wszystko na nic kiedy odczyta się zasługi kleru w tym kierunku.

Twoja wypowiedź mnie obraża. moje uczucia religijne. ton, który przybierasz jest tonem obrażonego dziecka...
można dyskutować, ale nie obrażać. nie wiem za kogo TY się uważasz. ale skoro i wykształceni ludzie wierzą - to rozumieją, że świat to nie jest wyłącznie logiczna układanka. Twoja ignorancja jest prostacka. trzeba posiadać wyczucie i chęci, by zrozumieć. pisałam już, że nauki nie wykluczają się w ogóle z religią. Newton również był wierzący, a zrobił swoje.
odechciewa się dyskusji, człowieku. wciąż piszesz o tym samym, nic do Ciebie nie trafia.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
szara eminencja Użytkownik
  • Postów: 808
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2012 14:25
Cytat:
starysta napisał/a:
Jednak kiedy staje przede mną człowiek, który jest rektorem uniwersytetu i mówi że świat stworzył bóg, i silnie wierzy w te bzdety, to mnie szlak i coś tam trafia.


mylisz apopleksję ze ścieżką ;)



Cytat:
WholeTruth napisał/a:

Cytat:
Jeżeli "prawo" jest złe, szkodzi ludziom, to NALEŻY je zmienić.
w jaki sposób religia szkodzi człowiekowi? sami decydujemy czy chcemy wyznawać Boga. wolna wola... możliwość odwrócenia się od łaski - wszystko leży w naszej gestii. nie zmusza Cię nikt do wsłuchiwania się w słowa Pana. rządy Kościoła dotyczą Jego wyznawców.



Jeśli religia stara się narzucić dogmaty.
"Religia" mówiła, że Słońce kręci się wokół Ziemi - za twierdzenie inaczej kilku ludzi skończyło na stosie.

Ale wróćmy do dzisiejszych realiów.
Religia pozwala na posiadanie kilku żon. Inna religia tego zabrania.
Które prawo jest "dobre", a które "złe"?

I wróćmy do katolicyzmu...
Zabrania rozwodów. Owszem, gdy kobieta nie pracowała było to dobre, zapewniało utrzymanie jej i dzieciom.
Ale dzisiaj? Często to właśnie kobieta ma lepszą pracę, więcej zarabia.
Zabronisz jej tego?
Co w przypadku, gdy jest już dziecko, a kochany mężulek bije i pije?
W imię religii zabronisz rozwodu i ułożenia sobie ponownie życia?

Wybacz, ale dla mnie to prawo jest nie tylko złe, jest bardzo złe.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 21-02-2012 14:37
Cóż, jeśli ktoś nie wierzy w Boga tylko z logiki, to ma rację, więc, starysto, i ty masz ją. Bóg nie jest do udowodnienia (tzn. zależy, jak rozumieć to). Wierzysz - nie wierzysz. A jak nie wierzysz? A może przekona cię ktoś? Coś?

:yes:



Cytat:
szara eminencja napisał/a:
Wybacz, ale dla mnie to prawo jest nie tylko złe, jest bardzo złe.


Hm, chodzi o to, by nawracać, a nie by uciekać od nawracania. Tzn. nasze życie wg religii nie jest ważniejsze od religii. Co by to było, jakby było?
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2012 14:55
Cytat:
WholeTruth napisał/a:

Twoja wypowiedź mnie obraża. moje uczucia religijne. ton, który przybierasz jest tonem obrażonego dziecka...
można dyskutować, ale nie obrażać. nie wiem za kogo TY się uważasz. ale skoro i wykształceni ludzie wierzą - to rozumieją, że świat to nie jest wyłącznie logiczna układanka. Twoja ignorancja jest prostacka. trzeba posiadać wyczucie i chęci, by zrozumieć. pisałam już, że nauki nie wykluczają się w ogóle z religią. Newton również był wierzący, a zrobił swoje.
odechciewa się dyskusji, człowieku. wciąż piszesz o tym samym, nic do Ciebie nie trafia.


No nie, bo niby co we mnie ma trafić ? A Ty tkwisz, w swoim, do czego masz prawo.

Nikogo nie obrażam, wyrażam swoje zdanie, mam prawo ? Czy mi zabraniasz ? Zachowujesz dla siebie prawdę, jedyna prawdę. Jak PIS-sowcy czy Rudzykowcy, jak berety spec gruba.
Moja może być dla Twoich prawd głupią, ale jest, jest logiczna, i obstaje przy swoim, a co do Newtona, i innych, uczonych, to powiem tak.
Zależało nie jednemu naukowcowi by być blisko z klerem, to taka samoobrona przed stosem.
Jeżeli idzie o dziś, i miejsce religii w świecie współczesnym, to bardzo żałośnie ta religia wygląda, to taki niereformowalny wehikuł obłudy, przykłady masz powyżej pisane przez szarą eminencję, tylko szkoda że tak mało.
Pozdrawiam.



Cytat:
Silvus napisał/a:
Cóż, jeśli ktoś nie wierzy w Boga tylko z logiki, to ma rację, więc, starysto, i ty masz ją. Bóg nie jest do udowodnienia (tzn. zależy, jak rozumieć to). Wierzysz - nie wierzysz. A jak nie wierzysz? A może przekona cię ktoś? Coś?


No cóż, jestem realistą, widzę, słyszę, czuję, dotykam.
Nie mówię nie, nigdy. Jednak musi to być to coś, jak piszesz, muszę tam byś, muszę to widzieć lub słyszeć. Czy wtedy tak ?
Może, bo Copperfield nie takie sztuczki robił.
Sam Kardynał Glemp powiedział, cytuję,
Cytat:
cudów nie ma

Czy ktoś ? He :D
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 21-02-2012 15:06
Hm, muszę... to zależy. Raczej jednak powinieneś uwierzyć. Chodzi o to, że to nie ty wybierasz sobie, na podstawie czego uwierzysz, tylko Bóg. Powiesz: "uwierzę, jak piorun trzaśnie z jasnego nieba". Nie ma tak. Bóg może spełnić twoje życzenie, ale będzie miał w tym cel pewnie większy, niż tylko spełnienie życzenia.
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 21-02-2012 15:08
Cytat:
Jeśli religia stara się narzucić dogmaty.
"Religia" mówiła, że Słońce kręci się wokół Ziemi - za twierdzenie inaczej kilku ludzi skończyło na stosie.
to był fanatyzm. zdaje mi się, że błędy zrozumiano. nie ma już takich drastycznych kroków w osądzaniu.


Cytat:
Religia pozwala na posiadanie kilku żon. Inna religia tego zabrania.
Które prawo jest "dobre", a które "złe"?
nie ma czegoś takiego jak lepsze bądź gorsze prawo.
Kościół uznaje wszystko to, co w innych religiach jest dobre i prawdziwe. Szanuje i popiera wolność religijną jako prawo człowieka. [841-845] KKK
prawo, którego przykład podałeś, opiera się na tradycji. takie zasady przyjęto wśród wyznawców i jeśli tylko chcesz się dowiedzieć dlaczego szukaj wyjaśnień. ja nie wiem.

Cytat:
I wróćmy do katolicyzmu...
Zabrania rozwodów. Owszem, gdy kobieta nie pracowała było to dobre, zapewniało utrzymanie jej i dzieciom.
Ale dzisiaj? Często to właśnie kobieta ma lepszą pracę, więcej zarabia.
Zabronisz jej tego?
Co w przypadku, gdy jest już dziecko, a kochany mężulek bije i pije?
W imię religii zabronisz rozwodu i ułożenia sobie ponownie życia?

Kościół wysoce ceni sobie ludzką zdolność dochowywania wierności przyrzeczeniu i wierność małżeńską przez całe życie. Kościół trzyma człowieka za słowo. Każdemu małżeństwu grożą kryzysy. Wspólna rozmowa, modlitwa, czasami również środki terapeutyczne mogą torować drogi wyjścia z kryzysu. Przede wszystkim jednak pamiętanie o tym, że od momentu zawarcia małżeństwa w tym przymierzu zawsze jest jeszcze trzeci, Chrystus, może wciąż na nowo wzbudzać nadzieję. Dla kogo jednak jego małżeństwo staje się nie do zniesienia albo doświadcza w nim przemocy psychicznej lub fizycznej, może się rozejść. Mówimy wówczas o separacji, o której trzeba zawiadomić Kościół. Jednak nawet wtedy, gdy wspólnota jest rozbita, małżeństwo jest nadal ważne. [1629, 1649] KKK czy jeszcze chcesz podtrzymywać swoje zdanie, że Kościół zmusza ludzi do wytrwania w chorym, patologicznym związku? nie! tu chodzi o obietnicę. Bóg łączy, nie może dzielić. człowiek może się zmienić, ale Bóg jest stały. jeśli kobieta w związku jest poniżana, cierpią dzieci, oczywiste jest, że potrzebuje ochrony. jeśli taką da jej separacja, proszę bardzo. tylko - nie powinno się zostawiać w nieszczęściu drugiej osoby. z reguły problem w domu wynika z braku zaradności jednostki. coś rodzi agresję, którą kumulujemy w sobie, by potem z furią się jej pozbyć. i tu trzeba się zdobyć na odwagę, by spróbować rozwiązać problem. społeczeństwo powinno reagować.

prawo to nie jest złe. złem jest wchodzenie w związek małżeński uświęcony przez Kościół zgadzając się na rozwód. jeśli już z góry bronimy się przed dotrzymywaniem obietnic złożonych Bogu i ludziom, to nie jesteśmy wiarygodni. mówisz mi tak - na zawsze, a myślisz ale wiesz, że jak coś, to... nie! nie mówi się Bogu, jak mi się nie spodobasz, to Cię zostawię. składamy obietnicę trwania razem i na dobre i złe.


Cytat:
No nie, bo niby co we mnie ma trafić ? A Ty tkwisz, w swoim, do czego masz prawo.

Nikogo nie obrażam, wyrażam swoje zdanie, mam prawo ? Czy mi zabraniasz ? Zachowujesz dla siebie prawdę, jedyna prawdę. Jak PIS-sowcy czy Rudzykowcy, jak berety spec gruba.
ja nie staram się uwłaczać Twoim myślom. sama długo stałam odwrócona tyłkiem do ołtarza. masz prawo do swobodnej wypowiedzi. tylko, szanuj moją religię. jak tylko potrafię, tak staram się uargumentować moje zdanie. Ty nie podajesz przykładów na poparcie swoich tez. zwyczajnie obrzucasz Boga złośliwymi uwagami. nie chcę zachowywać prawdy dla siebie. chce się nią dzielić. dlatego biorę udział w tej dyskusji. Ty za to zachowujesz się jak wymienione ugrupowania - gardzisz każdym, kto ma odmienne od Twojego zdanie.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2012 15:55
Cytat:
Silvus napisał/a:
Hm, muszę... to zależy. Raczej jednak powinieneś uwierzyć. Chodzi o to, że to nie ty wybierasz sobie, na podstawie czego uwierzysz, tylko Bóg. Powiesz: "uwierzę, jak piorun trzaśnie z jasnego nieba". Nie ma tak. Bóg może spełnić twoje życzenie, ale będzie miał w tym cel pewnie większy, niż tylko spełnienie życzenia.


A powiedz mi, w czym dostrzegasz ręką boga, chodzi o twoje doświadczenia, no powiedzmy, prośby, no powiedzmy spełnione, no powiedzmy takie w których Ty sam, jak i inne osoby, czynniki nie brały udziału. I jaki cel miał bóg, bo mówisz coś za coś, więc co ?

Ja takich doświadczeń nie posiadam, wszystko na co zapracowałem, co osiągnąłem, co mam i nie mam jest moją ciężką pracą lub zaniedbaniem, mnie samego lub przez osoby trzecie, albo też przypadki.
Kiedy biegłem do tramwaju, wywaliłem jak długi, złamałem rękę, to znaczy, że bóg chciał mi coś powiedzieć ? A niby co by chciał za to ?
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 21-02-2012 16:11
Nie mówię: coś za coś. Nie wiem, czy Bóg chciał powiedzieć ci coś, to zależy od wielu czynników. Brak większej ingerencji z jego strony w twoim życiu, o ile taka występuje (bo może jej nie widzisz), niczego nie przesądza. Bóg może specjalnie "nie niepokoić" cię. No, ale nie wiem przecież (nikt nie wie), jaki dokładnie cel miał w konkretnej złamanej ręce. Na pewno mogę powiedzieć ci, że Bóg chce, byś w niego uwierzył.
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2012 16:47
Trudno będzie. Kiedy patrze na świat, to najpiękniej wygląda pusta plaża na bezludnej wyspie.
A co on może, powiedz. Jeżeli zaś macza palce w tym szambo które widzimy, no to niezły gagatek z niego jest.
Takiego nie, :O Naprawi, zobaczy się. zresztą mnie bliżej do niego to dam znać jak tam jest, ok ? No.
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 21-02-2012 16:54
Cytat:
Jeżeli zaś macza palce w tym szambo które widzimy, no to niezły gagatek z niego jest.
a nie popatrzyłeś nigdy na świat jak na coś pięknego? zachwycasz się bezludną wyspą. bo jest stworzona piękna - przez Boga. a jest bezludna, więc zachowała swoją urodę. człowiek przez miłość Boga jest narzędziem niszczącym świat. szambo, które się wokół nas rozlewa jest naszym tworem. i tak nie dzieje się od XX wieku. tak jest od zarania dziejów. człowiek wolną wolą sam siebie skazuje na nieszczęście.


Ty maczając siebie samego w szambie, o którym piszesz, możesz uważać siebie za większe nieszczęście niż te, o które niesłusznie posądzasz Boga.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
szara eminencja Użytkownik
  • Postów: 808
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2012 16:59
Cytat:
WholeTruth napisał/a:
Cytat:
Jeśli religia stara się narzucić dogmaty.
"Religia" mówiła, że Słońce kręci się wokół Ziemi - za twierdzenie inaczej kilku ludzi skończyło na stosie.
to był fanatyzm. zdaje mi się, że błędy zrozumiano. nie ma już takich drastycznych kroków w osądzaniu.


No wybacz... ówcześnie to nie był fanatyzm, ale dogmat wiary.
Nie chcesz się przyznać do tego, że jednak prawa religii mogą być błędne, złe?
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 21-02-2012 17:04
nie mogą być złe, jeśli ogół ludzi akceptuje zasady. taki ogół nie może błądzić. tym bardziej, że wciąż analizuje i rozpatruje się nowe teorie.

Kościół dostosowuje się do czasów. znamy z historii wiele niedopatrzeń ze strony Papieży. ale w pewnym momencie zatracono ideę wiary chrześcijańskiej. same rozłamy w Kościele są tego przykładem.
nie jestem w stanie broić Kościoła, który funkcjonował wieki temu. teraz nie mam powodów, by się oburzać na postanowienia i zasady.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
szara eminencja Użytkownik
  • Postów: 808
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2012 17:09
Czyli, jeśli ludzie będą żądać od Kościoła prawa do rozwodów, i zostanie to wprowadzone, to bez problemu zaakceptujesz tą zmianę?
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2012 17:17
Do Starysty:
Co Ty się tak przejmujesz bogiem innych. Zdefiniuj własnego i przestań uchodzić za oświeconego, bo z Twoich wpisów wynika, że to raczej Ty należysz do biednych, jeszcze nierozgarniętych. Powiedz, jaki jest Twój bóg, a może jest to tylko zgrubnie wyciosany bożek, bo przecież wierzysz, np. astronomom. Sam nie odkryłeś w tym względzie niczego i jesteś zdany na mądrość i łaskę innych. W całej gamie spraw jesteś zależny od wyobraźni innych, więc niczym nie różnisz się od wierzących w Boga, np. chrześcijan, poza tym, że bardzo Ci zależy, żeby przestali należeć do grupy skupionej wokół Kościoła. Gdy dadzą się przekonać, będą bardziej podatni na argumenty Twojego "boga" - łatwo manipulowalni.
Do Whole Truth i nnych.
Przestańcie się tłumaczyć, Wasze przekonania są o niebo więcej warte od pseudo argumentów w typie: "wszystko na co zapracowałem, co osiągnąłem, co mam i nie mam jest moją ciężką pracą lub zaniedbaniem, mnie samego lub przez osoby trzecie, albo też przypadki"
A te "przypadki" to niby co? Paluszkami się pstryka i...jest przypadek - takie proste słowo klucz. To, że myślimy, to, że jesteśmy to kolejne przypadki. Dużo by mówić, ale po co, skoro rozmówca wszystko wie.

Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 21-02-2012 17:17
nie. nie rozumiesz. obecne zasady są racjonalnie uzasadnione. nie ma podstaw, by coś zmieniać. i wiem, że nic takiego się nie stanie. sakramenty są święte.nie ma podstaw, by je znieważać.
Kościół jest stały. ufam właśnie w siłę płynącą z przekonań.


Dagil - bardzo się cieszę, że jesteś.
ale tutaj chodzi o dyskusję. nie o tłumaczenie się. może akurat ktoś kogoś przekona albo zwyczajnie wpłynie na tor rozumowania...
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
szara eminencja Użytkownik
  • Postów: 808
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2012 17:36
Cytat:
WholeTruth napisał/a:
nie. nie rozumiesz. obecne zasady są racjonalnie uzasadnione. nie ma podstaw, by coś zmieniać. i wiem, że nic takiego się nie stanie. sakramenty są święte.nie ma podstaw, by je znieważać.
Kościół jest stały. ufam właśnie w siłę płynącą z przekonań.


Nie jest stały.
Jak KK traktował kobiety w czasach św. Tomasza?
Później - Ziemia jest płaska, Ziemia centrum wszechświata...
Niedawno
- całkowity sprzeciw wobec transplantacji, obecnie - zwrot o 180 stopni
- teoria ewolucji jest sprzeczna z religią - kilka lat temu Wojtyła zmienił zdanie - nie jest sprzeczna
- zakaz kremacji, później przymykanie oka, obecnie znowu ograniczenie

Same sakramenty... to też nie jest stała - dopiero sobór trydencki ustanowił, że jest ich 7.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 21-02-2012 17:46
nie jest łatwo wprowadzać zmiany do Kościoła. jeśli takowe następują, są konkretne i ważne. wszystko musi zostać rozpatrzone dogłębnie.
nie kłócę się, że zmiany są konieczne. wierni oczekują jasno określonego zdania duchowieństwa w tej kwestii. Kościół ma obowiązek badać nowe aspekty wnikające w kulturę. i sprawdzić ich rację.
nic nie dzieje się bez przyczyny i pochopnie. to nie to co ACTA, które można podpisać, a potem się z tego wycofać...
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.