Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2012 18:19
Na temat "stałości".
szara eminencja pyta:
"Jak KK traktował kobiety w czasach św. Tomasza?" itd.
Może zapytamy - jak traktował człowiek człowieka na początku dziejów?
Kiedyś ktoś uznał, że trzeba ustalić jakieś reguły. Mojżesz wykuł dziesięć, które sprawdzają się mimo upływu czasu, więc śmiało należy przyjąć, że są stałe.
Żadne międzynarodowe gremia im nie zaprzeczyły. Kościół uznał, że należy je uzupełnić np. o zasadę -"nie kłam" i kilka innych. A co nowego wymyśliły świeckie gremia? Obszarów, nad którymi warto się zastanowić, jest sporo, ale trudność tkwi w tym, żeby zauważone problemy przekuć w regułę, która będzie zdawała egzamin przez długie lata.
Podziwiam tych, którzy potrafią jedynie krytykować. Skoro nie podoba ci się droga dochodzenia Kościoła do wartości, sam to zrób, a my zobaczymy ile warte są inne, twoje przemyślenia. Chętnie się im przyjrzymy i równie solidnie skrytykujemy - bo nic nie jest proste.
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2012 18:38
Cytat:
Dagil napisał/a:
Do Starysty:
Co Ty się tak przejmujesz bogiem innych. Zdefiniuj własnego i przestań uchodzić za oświeconego, bo z Twoich wpisów wynika, że to raczej Ty należysz do biednych, jeszcze nierozgarniętych. Powiedz, jaki jest Twój bóg, a może jest to tylko zgrubnie wyciosany bożek, bo przecież wierzysz, np. astronomom. Sam nie odkryłeś w tym względzie niczego i jesteś zdany na mądrość i łaskę innych. W całej gamie spraw jesteś zależny od wyobraźni innych, więc niczym nie różnisz się od wierzących w Boga, np. chrześcijan, poza tym, że bardzo Ci zależy, żeby przestali należeć do grupy skupionej wokół Kościoła. Gdy dadzą się przekonać, będą bardziej podatni na argumenty Twojego "boga" - łatwo

Tak na prawdę nie powinienem, rozmawiać z Tobą, a b o nie czytasz, gdybyś sięgnął trochę wyżej, powyżej, tam określiłem bardzo dokładnie co jest dla mnie, no powiedzmy bogiem, to tyle.
A zależy, żebyś wiedział, by być świadomym, a nie napędzanym czy pędzonym, jednak nigdy nie powiedziałem, że Tobie, komuś, innym nie wolno mieć boga, swojego.

Tylko wytłumacz ni co znaczy bóg, czy ktoś w ogóle wie co znaczą te trzy litery zbite w słowo.:O
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 21-02-2012 18:47
Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: «Jestem, który jestem.» (...) (Wj 3,14) To znaczy Bóg. Bóg jest, trudno nawet dyskutować głębiej.
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2012 18:58
Do Starysty -
Silvus Ci powiedział, ale skoro nie znałeś znaczenia tego słowa, to po co tyle o tym gadasz.
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
wykrot Użytkownik
  • Postów: 333
  • Skąd: znad Tanwi
Dodane dnia 21-02-2012 19:00
Cytat:
starysta napisał/a:

Zdumiewające jest, że ludzie o wysokim stopniu inteligencji, a nawet nauki, przekrój jest rozmaity, świadomie akceptują to co nie ma żadnej logiki. Nie dziwię się tym małym, przestraszonych życiem, upodlonych przez życie, przez system, kler. Tym się nie dziwię.
Jednak kiedy staje przede mną człowiek, który jest rektorem uniwersytetu i mówi że świat stworzył bóg, i silnie wierzy w te bzdety, to mnie szlak i coś tam trafia.
Co innego metafora, jak moja na przykład, tak, mam swojego boga, stworzyciela, pisałem powyżej, to czas i warunki. Ale nie BÓG jako ktoś fizycznie obecny. Ryczeć się chce. Wyć.
Bo trzeba być naprawdę niespełna rozumu by uwierzyć, że ktoś o tak sobie pstrykał palcem i w ciągu siedmiu dni, stworzył wszystko co jest, wszystko.


Jesteś nieco śmieszny.
Szlag (nie szlak) Cię trafia, ale w to miejsce nie potrafisz zaproponować niczego. Bo niczego zaproponować nie można.
Nieważnym jest, że to COŚ co stworzyło świat nazwiemy BÓG. Bo, że COŚ jednak było - temu nie zaprzeczysz. Jedni mogą to nazwać ENERGIĄ, inni NATURĄ, jeszcze inni cząstką XYZ (celowo nie wymieniam omawianych przez fizyków), bo ludzie myślący zdają sobie sprawę z tego, że jeżeli coś istnieje, to miało swój początek. A skoro nie wiemy jaki...
Piszesz "Ale nie BÓG jak fizycznie obecny". A kto tak twierdzi? Najwyraźniej Twoja znajomość tematyki religijnej pozostała na poziomie drugiej klasy szkoły podstawowej. Bo gdzie Ty widzisz fizyczną obecność? Nawet w Ewangelii Jezus mówi: "Królestwo moje nie jest z tego świata". Księża, biskupi ani papież też nie twierdzą, że Bóg kazał w nocy Tuskowi podpisać ACTA.
Fizyczna postać Boga, przejawia się tylko w postępowaniu ludzi wierzących. Bo to wierzący dają wierze świadectwo. Swoimi czynami. I o to w tym wszystkim chodzi. To nie Bóg ma się zmieniać, ale ludzie. I szukać Boga w sobie i w drugim człowieku.

Cytat:
Bo trzeba być naprawdę niespełna rozumu by uwierzyć, że ktoś o tak sobie pstrykał palcem i w ciągu siedmiu dni, stworzył wszystko co jest, wszystko.


Sprowadzasz dyskusję do poziomu wczesnej szkółki elementarnej. I takimi argumentami rzucasz. Powiedz mi więc a jakimi argumentami należało się posługiwać wobec ludzi sprzed lat? Czy zrozumieliby kogoś, kto by im opowiadał np. że początek świata to był wielki wybuch z którego uformowała się materia, powstały galaktyki, układy gwiazd, systemy planetarne... a to wszystko przypominało wielką reakcję termojądrową...

Zauważ, ja teraz posługuję się prostackimi porównaniami, ale w miarę zrozumiałymi dla współczesnych ludzi. A co zrozumieliby z tego ludzie kilka tysięcy lat temu? Nic!!!
A ludzkość istnieje znacznie dłużej. I nie wiadomo ile tysięcy lat będzie istnieć. Nie wiemy, ale chyba coś jeszcze ludzkość odkryje i więcej zrozumie z badań nad początkiem wszechświata. Na pewno powiększy swoją wiedzę, którą gdyby ktoś posłużył się dzisiaj, także nie byłby zrozumiany. A może wyśmiany?

I jeszcze jedno. Prezydent USA (Rosji też) "trzyma" palce na przyciskach, które mogą rozwalić świat. Napisz to językiem zrozumiałym dla kogoś sprzed 5 tysięcy lat, że "gdy pstryknie palcami, to świat zaleją rzeki ognia, z miast nie zostanie kamień na kamieniu, rzeki wyparują, a wszelkie życie zniknie na obszarze wielu dni drogi osła od miejsca wytrysku ognia".
Ciekawe, czy Ciebie wielu nie wyśmieje tak, jak Ty śmiejesz się dzisiaj. I kpisz z "pstryknięcia palcami".

Dlatego jeśli ktoś nie jest w stanie zrozumieć, że słowa Biblii, pisane wiele tysięcy lat temu, gdy całym światem był Bliski Wschód i jego otoczenie, gdy ludzie mieli jakąś tam wiedzę, ale zupełnie nieprzystającą do naszej, MUSIAŁY być pisane językiem zrozumiałym dla nich. A dla nas są jakimś SYMBOLEM przekazu, który ma nam też coś powiedzieć.
A kto nie potrafi tego zrozumieć, to trudno.
Niech postanie w szkółce elementarnej.
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2012 19:53
do powyższych się nie odniosę, bo nie ma do czego.

Cytat:
Sprowadzasz dyskusję do poziomu wczesnej szkółki elementarnej. I takimi argumentami rzucasz. Powiedz mi więc a jakimi argumentami należało się posługiwać wobec ludzi sprzed lat? Czy zrozumieliby kogoś, kto by im opowiadał np. że początek świata to był wielki wybuch z którego uformowała się materia, powstały galaktyki, układy gwiazd, systemy planetarne... a to wszystko przypominało wielką reakcję termojądrową...


No nie, nie zrozumieli bo tkwili tylko w tym co im kler stawiał za jedyne i słuszne, tzw doktrynerskie. No muszę przyznać ze powoli docieram do tego co chcę uzyskać, Przyznanie się do faktów, a mianowicie że klerowi zależało by kościół żył w ciemnocie. A ich tylko prawdą.
Tak, ELEMENTARNEJ, DO POJĘCIA PODSTAWOWEGO, bo jak można mówić, że bóg stworzył cokolwiek kiedy to jest tylko mit, bajka pięknie opisana.

A pisząc że dziwi mnie, ano, bo dziwi, dzisiaj, kiedy to wiemy jak powstało wszystko co nas otacza, daleko i blisko, kiedy to jest tylko mit, bajka pięknie opisana dalej istniejemy w tej grze.
Ma to sens ?
No wreszcie przyznajesz, ludzkość jest starsza od religii.
To co. Stworzył ktoś ten świat tak jak opisują księgi wieczyste czy jest to zapisane tylko na potrzeby, kogo ? Dopisz sobie sam.
Tak jestem prostym w myśleniu, prostym, i to jest moja przewaga nad ideologią.
Napisałeś, symbol, Dziękuję.





Cytat:
Silvus napisał/a:
Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: «Jestem, który jestem.» (...) (Wj 3,14) To znaczy Bóg. Bóg jest, trudno nawet dyskutować głębiej.


I już, tylko tyle ?
Taki tępy jestem że nic z tego nie wiem, Poszedł na górę i rozmawiał z bogiem.
Co znaczy bóg pytam, co ? tak trudno odpowiedzieć, przecież znasz go, wierzysz w niego, modlisz się do niego i tylko tyle, jestem bo jestem ?
Co znaczy bóg jedyny, kiedy na naszym globie uprawiamy politeizm, a więc bóstwa.
Więc co znaczy ?.
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 21-02-2012 20:05
Nie do mnie należy przekładać te słowa na różne związki, parafrazy i znaczenia - choć chętnie zrobiłbym to. Jeśli chodzi o pytanie. Cóż... trudno wyjaśnić. Trzeba przekonać się samemu. (Bóg pisałbyś chociaż z dużej litery, jeśli nie przez szacunek do Niego, to do tych, którzy tak robią.) W sumie - Bóg jest wszystkim we wszystkim. Chęcią, dążeniem i celem. Co można dodać, najwyżej uszczegółowić?
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
wykrot Użytkownik
  • Postów: 333
  • Skąd: znad Tanwi
Dodane dnia 21-02-2012 20:38
Cytat:
starysta napisał/a:
do powyższych się nie odniosę, bo nie ma do czego.


Słusznie. Ty jesteś ponad wszystko. Znam takich.
EOT.
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
szara eminencja Użytkownik
  • Postów: 808
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2012 20:52
Cytat:
Silvus napisał/a:
(Bóg pisałbyś chociaż z dużej litery, jeśli nie przez szacunek do Niego, to do tych, którzy tak robią.)


Ale który?
Jeżeli napisze "bóg", to chodzi o jakiegokolwiek dowolnego boga.
Natomiast, jeśli napiszę "Bóg", to w naszej kulturze domyślnie chodzi o boga chrześcijan/żydów/muzułmanów.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2012 20:53
Cytat:
Silvus napisał/a:
Nie do mnie należy przekładać te słowa na różne związki, parafrazy i znaczenia - choć chętnie zrobiłbym to. Jeśli chodzi o pytanie. Cóż... trudno wyjaśnić. Trzeba przekonać się samemu. (Bóg pisałbyś chociaż z dużej litery, jeśli nie przez szacunek do Niego, to do tych, którzy tak robią.) W sumie - Bóg jest wszystkim we wszystkim. Chęcią, dążeniem i celem. Co można dodać, najwyżej uszczegółowić?

A więc jest wszystkim i we wszystkich, jest we mnie i w tobie, jest obok nas i z nami, jest w modlitwie i jest kwiatem, hm, a jest też w mordercy, był z tymi co palili na stosach ?
Pan Bóg jest sprawiedliwy i wyrozumiały. Stanowi On dla nas oparcie w trudnej podróży przez nasze życie. Jest błogosławieństwem i modlitwą.
Coś u nie gra.
Trudno opisać Boga co ? Prawdziwego. W sloganach jest, a w życiu,
Co powie Bóg Starej Kobiecie która nie ma na lekarstwa, co powie i co zrobi dla dziecka kiedy NFZ odmawia kasy na leczenie.
Modlitwa ?
Co ma robić kobieta, która z piątka dzieci ucieka do przytułku przed pijanym mężem, bandytą.
Modlitwa ?
A jest we wszystkich i wszędzie.
Zauważyłeś, piszę , Bóg.
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 21-02-2012 20:54
Szara eminencjo, hm, może źle wyraziłem się, chodziło mi o boga w tamtym kontekście.

Starysto: widzę przecież, że: albo lubisz powtarzać powtórzone, albo nigdy o to nie pytałeś, albo chcesz mnie sprawdzić. Widzę to po argumentach, które, bądź co bądź, znam, jak i wiem, że wiele osób zna. Ejjj...

No dobra. Wiesz chyba, że to nie działa tak prosto. A modlitwa przecież nie zaszkodzi. :yes:
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2012 21:32
Cytat:
No dobra. Wiesz chyba, że to nie działa tak prosto. A modlitwa przecież nie zaszkodzi. [Yes]

Wiem, wiem Silvus, wiem dokładnie też dlaczego to takie trudne, wydaje się Tobie, że zabierając tu głos, nie jestem przygotowany, że nie wiem co znaczy modlitwa dla wiernego, tylko pytam, pytam dlaczego ktos modli się do kogoś, kto jest nierealny, zakłamany przez tych samych co stworzyli Tą modlitwę, myślę nad tym jaki mieli i maja cel w tej modlitwie, myślę co chcą za ta modlitwę, myślę kogo chcą znowu oszukać.
Prosto, nie prostacko przyjacielu, ale myślę sobie a dla ułatwienia zadaję pytania.
Można ? Można.
Wiele jest pytań. Wiele.
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 21-02-2012 21:56
Nie wydaje mi się.
Wiele jest pytań, prawda. Czasem za dużo.
Powiem ci, że mam wrażenie, że dziwnym jest pytać o Boga. A przecież wcale nie dziwnym.

No ale, marginesem, już tak ku przyszłości tego wątku: dyskusja, kończąca się na pytaniach? Oj, coś nie tak... :rol:
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 21-02-2012 21:58
Cytat:
kogoś, kto jest nierealny, zakłamany przez tych samych co stworzyli Tą modlitwę
o nie! argument jakiś, który poprze te twierdzenie? inaczej znów tracisz na wiarygodności... nie zgadzam się z Tobą i już.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
szara eminencja Użytkownik
  • Postów: 808
  • Skąd:
Dodane dnia 22-02-2012 00:10
Cytat:
WholeTruth napisał/a:
Cytat:
kogoś, kto jest nierealny, zakłamany przez tych samych co stworzyli Tą modlitwę
o nie! argument jakiś, który poprze te twierdzenie? inaczej znów tracisz na wiarygodności... nie zgadzam się z Tobą i już.


Wprawdzie nie do mnie, ale...
np. dogmat o boskości Maryi

Jest modlitwa "Matko Boża..."? Jest.
Jak to się ma do przykazań
Cytat:
5 Moj. 5:6-12
6. Jam jest Pan, Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi Egipskiej, z domu niewoli.
7. Nie będziesz miał bogów innych przede mną.
8. Nie czyń sobie obrazu rytego, ani żadnego podobieństwa tych rzeczy, które są na niebie wzgórę, i które na ziemi nisko, i które w wodach pod ziemią;
9. Nie będziesz się im kłaniał, ani ich chwalił: bom Ja Pan, Bóg twój, Bóg zawisny w miłości, nawiedzający nieprawość ojców nad syny do trzeciego i do czwartego pokolenia tych, którzy mię nienawidzą;
10. A czyniący miłosierdzie nad tysiącami tych, którzy mię miłują, i strzegą przykazań moich.
11. Nie bierz imienia Pana, Boga twego, na daremno: bo się będzie mścił Pan nad tym, który imię jego na daremno bierze.
12. Przestrzegaj dnia sobotniego, abyś go święcił, jakoć rozkazał Pan, Bóg twój.
(BG)
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 22-02-2012 00:21
Maryi nie traktuje się jak Boga... Ona jest Wspomożycielką Wiernych.
Maryja jest Matką Bożą. Jak żaden człowiek na ziemi była związana z Jezusem - ta bliskość nie skończyła się również w niebie. Maryja jest Królową nieba i swoje matczyna uczucie okazuje również nam. [972] KKK
na pytanie, czy należy modlić się do Maryi Kościół odpowiada: Nie, modlić się można tylko do Boga. Ale Maryję powinniśmy czcić jako Matkę naszego Boga. [971] KKK
Maryja jest pośredniczką między wierzącymi, a Bogiem. modlitwy wznoszone w Jej stronę są prośbą do Pana. w ten sposób oddaje się Matce Boga cześć.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
szara eminencja Użytkownik
  • Postów: 808
  • Skąd:
Dodane dnia 22-02-2012 00:26
Zapytam inaczej: czym różni się modlitwa do świętego od modlitwy bezpośrednio do Boga?



Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 22-02-2012 01:04
modlimy się za wstawiennictwem świętych. nie modlimy się do nich. każdy święty wypracował swoją 'szkołę pobożności'. zwracali w nich uwagę na podstawowe elementy wiary pielęgnując wybrane. benedyktyni stawiali na uwielbienie Boga, franciszkanie na ubóstwo w duchu. człowiek może dobrać odpowiednią szkołę do osobistych upodobań. to pomaga w nawiązaniu relacji ze świętymi. wierzymy, że święci niosą nasze prośby do Boga.
modlimy się do Boga nie dlatego, że On tego potrzebuje. to nam potrzebna jest bliskość Ojca, by nie zamykać się w sobie. by szukać dobra, by je odkrywać. modlitwa jest szukaniem i nawiązywaniem relacji z żywym Bogiem. Bóg nie potrzebuje tez modlitwy, by nieść nam pomoc. On czeka na nasz powrót do Niego.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 22-02-2012 07:22
Cytat:
WholeTruth napisał/a:
Cytat:
kogoś, kto jest nierealny, zakłamany przez tych samych co stworzyli Tą modlitwę
o nie! argument jakiś, który poprze te twierdzenie? inaczej znów tracisz na wiarygodności... nie zgadzam się z Tobą i już.


Ty Kasiu chcesz bym odpowiedział na Twoje nurtujące tylko Ciebie pytania.
Gdybym powiedział, obciążysz mnie innym pytaniem, powiedzmy, a dlaczego zabierasz mi mojego boga.
Miej go.



Cytat:
Silvus napisał/a:


No ale, marginesem, już tak ku przyszłości tego wątku: dyskusja, kończąca się na pytaniach? Oj, coś nie tak... :rol:


Jest wiele pytań, które mają w sobie odpowiedzi, czytasz je ? Dobrze je czytasz ?



Ale wracam do pytania podstawowego, jak na początku tematu.
Religia i dziś.
No cóż, jest tych religii kila tysięcy chyba, a pomiędzy i katolicyzm, taki sam jak i inne, nic tylko pewien system. Wierzenia i praktyki. Co określa relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum, a boskością ? No jest to potrzebna lub nie tylko manifestacja. Czego ? A i tu mamy wątpliwości, bo w religijności wierny jest poddany doktrynerstwu, czy religia musi być na tylko, JA ? Przecież to tylko świętość. Nie żadne prawo, mistyfikacja. To dlaczego doktrynerstwo ?
Archaizm.
A wiec dla jednego religia to konieczność a dla całości kościoła tylko pewnym systemem powiązań zależności. Nie koniecznością bo nie ma odpowiedzi na zadane pytanie.
W takich sprzecznościach, dziś tu i teraz religia jest archaizmem.
Nie uważam że jest potrzeba jednostce, a jako religia skupiająca masy traci na wiarygodności. Więc też. To po co ?
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
szara eminencja Użytkownik
  • Postów: 808
  • Skąd:
Dodane dnia 22-02-2012 08:02
Cytat:
WholeTruth napisał/a:
modlimy się za wstawiennictwem świętych. nie modlimy się do nich. każdy święty wypracował swoją 'szkołę pobożności'. zwracali w nich uwagę na podstawowe elementy wiary pielęgnując wybrane. benedyktyni stawiali na uwielbienie Boga, franciszkanie na ubóstwo w duchu. człowiek może dobrać odpowiednią szkołę do osobistych upodobań. to pomaga w nawiązaniu relacji ze świętymi. wierzymy, że święci niosą nasze prośby do Boga.
modlimy się do Boga nie dlatego, że On tego potrzebuje. to nam potrzebna jest bliskość Ojca, by nie zamykać się w sobie. by szukać dobra, by je odkrywać. modlitwa jest szukaniem i nawiązywaniem relacji z żywym Bogiem. Bóg nie potrzebuje tez modlitwy, by nieść nam pomoc. On czeka na nasz powrót do Niego.


Pierwsze lepsze:
Cytat:
Święty Michale Archaniele,
broń nas w walce. Przeciw niegodziwości
i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną.
Niech go Bóg poskromi, pokornie błagamy,
a Ty, Książę Zastępów niebieskich mocą
Bożą strąć do piekła szatana
i inne duchy złe, które na zgubę
dusz krążą po świecie.


Cytat:
Święty Józefie, mój chwalebny Opiekunie i najdroższy Ojcze, którego Jezus uczynił szafarzem swoich łask; przez tę niewysłowioną radość, jakiej doznawało Twe serce, gdyś Go jako małe Dzieciątko na rękach piastował i ciągle przebywał w Jego obecności, błagam Cię, osłoń mnie swą ojcowską opieką i uproś mi odpuszczenie grzechów, głęboką pokorę, nieskalaną czystość, najgorętszą miłość Bożą i wszystkie dary Ducha Świętego, aby dzięki nim moje biedne serce mogło stać się miłym przybytkiem dla Serca Jezusa i zasłużyło na nieustanne zjednoczenie z Nim w czasie i wieczności. Amen.


Cytat:
Święta Rito, posłuszna córo swoim rodzicom, kochająca małżonko gwałtownego męża, cierpliwa matko dwojga trudnych dzieci, dobrotliwie wyrozumiała współsiostro w klasztornej wspólnocie, cudowna współtowarzyszko cierpień ukochanego Pana. Ty znasz ludzi, oraz ich nędzę. Ty wiesz także o palących troskach mego serca. Bezgraniczna ufność w moc Twego orędownictwa prowadzi mnie do Ciebie. Pomogłaś niezliczonym ludziom rozpaczliwych i prawie beznadziejnych wypadkach, byłaś ostatnią ucieczką dla proszących Cię z wiarą. Nie opuszczaj mnie także w mojej wielkiej potrzebie... (wymienić ją)

Ty doświadczyłaś wielu cierpień i stałaś się godną nosić na swym czole ranę cierniowej korony. Dopomóż mi także iść moją drogą i nieść mój krzyż razem z Chrystusem, aby zaprowadził mnie do nieba. Amen.


Świętych tworzą ludzie, nie Bóg.
Po co komuś wszechmogącemu potrzebni pośrednicy? ;)

Może warto samemu pomyśleć, a nie patrzeć tylko na "autorytety"? ;)
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.