Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 30-04-2009 17:55
Cytat:
Sissi napisał/a:
Nie wszystkie. W tamtym roku, będąc na Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej (ładna nazwa, ale nic poza tym :uhoh: ) spotkałam dziewczyny, które miały lekko skrzywione pojęcie o wojsku.

no, tak. nie wzięłam tego pod uwagę. dla mnie to jest dziwne, ale nie twierdzę, że niekobiece, czy coś w tym stylu...
chociaż nie wyobrażam sobie, jak będąc zawodowym żołnierzem, który rzeczywiście jest tam gdzieś wysyłany na misje, można normalnie tworzyć rodzinę...
pod tym względem chyba panowie są lepiej przystosowani do tego, bo podobno rzadziej im się zdarza "przynosić pracę do domu".
oczywiście jest pewna różnica między pracą w biurze, a pracą, która polega na tym, że żyje się przez jakiś okres prawie cały czas w świadomości zagrożenia.
bo może w efekcie łatwiej by było kobietom przeboleć, wypłakać i ustabilizować się po takich przeżyciach...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 30-04-2009 18:24
Cytat:
O ile nic sie nie zmieni, owszem, bede sluzyla pod angielska flaga. To juz mi sie mniej podoba, ale co robic... A tutaj o swoich dbaja.
ale jak będziemy mieć jakąś wojnę jesteś po naszej stronie??
Do góry
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 30-04-2009 19:37
No, na pewno jest ciężko. Wojsko to cholerne poświęcenie. Dobrowolne zrzeczenie się wolności. No, ale cóż... jedni chcą mieć dobrą pracę, męża/żonę, dzieci, spokojne i szczęśliwe życie, a inni dosłownie w całości poświęcić czemuś swoje życie.
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 30-04-2009 19:40
Cytat:
ale jak będziemy mieć jakąś wojnę jesteś po naszej stronie??


Tomasz, postaw się w teoretycznej sytuacji w której mogłaby się znaleźć - masz do wyboru - zginąć u boku Polaków w samobójczej walce, albo stanąć po stronie Brytyjczyków, i przy odrobinie szczęścia prowadzić później godne, dostatnie życie.

Myślę, że nie muszę mówić, co w przypadku takiej sytuacji realnie wybierze 90% ludzi.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2009 19:46
Polska kontra Brytania? Rozwalilibyśmy ich od środka.
Biało-czerwone chorągwie na Clock Tower i Tower Bridge powitałyby nasze wojska mężnie wkraczające do Londynu za chlebem.
Szkoda tylko, że nasze F-16 nie doleciałyby tak daleko.
Do góry
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 01-05-2009 12:26
Tomaszu, daj Bog, zebym pomiedzy tymi dwoma krajami nie musiala nigdy wybierac. Modlilabym sie, zeby jednak UK stanelo z Polska. A jesli nie... Wiem, ze wiekszosc mi w to nie uwierzy, ale wierze w Polske. Chce sluzyc w Anglii, ale jestem Polka. I nie daj Bog, ale gdyby doszlo co do czego, stanelabym pod bialo-czerwona flaga.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 01-05-2009 12:47
a ja w to wierzę, lina. w końcu nie wszyscy idą do wojska "dla kasy", a już na pewno nie po to, żeby sobie i rodzinie zapewnić "spokojny byt".

póki co, miejmy nadzieję, że nie będziesz musiała dokonywać takiego wyboru.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 01-05-2009 12:56
:)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 01-05-2009 14:29
lina 91 wielki szacunek :) Polska jest dumna ze swoich córek :)
Do góry
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 01-05-2009 14:41
Dobrze, ze chociaz Polska :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 01-05-2009 16:12
Lina_91 dziękuję za to, co powiedziałaś. :)
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 01-05-2009 16:51
A ja nie wierzę w takie deklaracje.
Bo gdy leje się krew, gdy trzeba postawić wszystko na jedną kartę, idealistów robi się strasznie mało. Człowiek zaczyna myśleć w takiej sytuacji zupełnie inaczej. Tu, w ciepłym domku, też mógłbym powiedzieć, że oddam życie za swoje idee. Ale trzeba być szczerym ze sobą - nie da się przewidzieć, jak w takiej sytuacji zareagujemy i czy zwykły strach, konformizm, instynkt samozachowawczy nie wygra.

Najlepiej byłoby, gdyby wojsko nie było potrzebne.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 01-05-2009 16:58
Cytat:
Najlepiej byłoby, gdyby wojsko nie było potrzebne.
jasne że tak. A jak ma być to niech będzie reprezentacyjne :)

Jednak, w razie czego myślę, że nie zabraknie Bytnarów i Baczyńskich :) Będzie dobrze.
Do góry
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 01-05-2009 17:34
Niestety wojsko jednak jest potrzebne i chociaż wielu osobom wydaje się, że w czasie pokoju jest niepotrzebne, to są w błędzie. A skoro już tak rozmawiamy o wojsku. Słyszeliście, co nasz cudny MON wymyślił ostatnio?
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 01-05-2009 18:04
co wymyślił??
Do góry
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-05-2009 18:09
Służba wojskowa powinna być w pełni zawodowa, więc jeśli jakieś kobiety chciałyby w ten sposób zarabiać, to nie widzę przeszkód. A że kobiety są generalnie słabsze fizycznie? Pewnie drobne dziewczyny nie będą marzyć o karierze w rmii. Poza tym - przy obecnej technice siła fizyczna nie jest wcale niezbędna. Jeśli kogoś więc kręci bycie żołnierzem, to nie widzę przeszkód. Mnie nie - służba wojskowa w kraju jest pewnie śmiertelnie nudna, a walczyć "za ojczyznę" a Afganistanie i Czadzie to raczej nie dla mnie.

Cytat:
w końcu nie wszyscy idą do wojska "dla kasy", a już na pewno nie po to, żeby sobie i rodzinie zapewnić "spokojny byt".


Nie wiem, czy wszyscy czy nie. Ale co w tym złego? Taka sama praca jak każda inna. Nie uważam, aby służba wojskowa była przejawem jakiegoś większego patriotyzmu czy wiary w ideały o wolność waszą i naszą.

Cytat:
Jednak, w razie czego myślę, że nie zabraknie Bytnarów i Baczyńskich Będzie dobrze.


No właśnie - w czasie wojny często bohaterstwem odznaczają się ci, którzy wcale nie działali w czasie pokoju w wojsku.

Co do MON-u: w naszym kraju nie wiadomo, czy to co mówi minister/poseł itd jest już a) przegłosowaną ustawą czy wprowadzonym rozporządzeniem b) projektem c) prywatną opinią wypowiadającej się osoby. Gdy ministrem EN był Giertych codziennie mieliśmy jakieś nowinki - gazety rozpaczały że Giertych zmieni listę lektur, czy wprowadzi wychowanie patriotyczne, a jak doszło co do czego, to nie było nawet żadnego takiego projektu. Więc do wszystkich tych wieści o nowych pomysłach ministerstw, MON też, trzeba podchodzić z dużą rezerwą.
Do góry
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 01-05-2009 18:24
Cytat:
Taka sama praca jak każda inna. Nie uważam, aby służba wojskowa była przejawem jakiegoś większego patriotyzmu czy wiary w ideały o wolność waszą i naszą.
ale tak chyba być nie powinno. Nie mówi się praca w wojsku, tylko służba w wojsku. Czytałem, że dużo winy leży po stronie PRLu. Przed wojną ludzie szanowali armię, po wojnie dla wielu armia była wrogiem, siłą służącą przestępcom lewicowym. Po wojnie nie wprowadzono szybkich reform, nastraszono ludzi różnymi "Samowolkami" i teraz, jaką wojsko ma opinię w społeczeństwie wszyscy wiemy. Nie najlepszą. A mundur powinien wzbudzać szacunek, Ci ludzie się szkolą w celu obrony naszych granic.
Do góry
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-05-2009 18:33
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
ale tak chyba być nie powinno. Nie mówi się praca w wojsku, tylko służba w wojsku. Czytałem, że dużo winy leży po stronie PRLu. Przed wojną ludzie szanowali armię, po wojnie dla wielu armia była wrogiem, siłą służącą przestępcom lewicowym. Po wojnie nie wprowadzono szybkich reform, nastraszono ludzie różnymi Samowolkami i teraz, jaką wojsko ma opinię w społeczeństwie wszyscy wiemy. Nie najlepszą. A mundur powinien wzbudzać szacunek, Ci ludzie się szkolą w celu obrony naszych granic.


E tam. Czy ci którzy walczą w Czadzie i Afganistanie robią to w obronie naszych granic? Nie. Osobiście, jak najbardziej popieram misje wojskowe, uważam nawet, że jest ich za mało, ale w żaden sposób nie widzę zwiazku między służbą w Afryce, a obroną naszego kraju. Ci ludzie tam jeżdżą dla pieniędzy, nie oszukujmy się - i nie ma w tym nic złego, jeśli przy okazji mogą np. uchronić ludność danego kraju przed romaitymi oddziałami partyzanckich bandytów.

Nie wiem czemu w Polsce zawsze się próbuje dorabiać jakąś ideologię, misję. Jak ktoś coś robi po to, by zarobić - to zaraz "sprzedał się", "wszystko robi dla kasy" itd. Nauczyciel musi mieć misję i nie myśleć o tym, że zarabia psie pieniądze, lekarz musi mieć misję i nie porównywać zarobków z kolegami zza granicy, żołnierz musi mieć misję i służyć krajowi, mimo że od 70 lat nie było żadnej wojny, w której musiałby tego kraju realnie bronić. Wojsko to kariera - łączy się z zarabianiem pieniędzy. Jeśli wybuchlaby wojna, pewnie nie tylko obecni żołnierze stanęliby w obronie kraju, ale i masa zwykłych mężczyzn wstąpiłaby do armii, lub służyła w inny sposób. Natomiast w czasie pokoju - żołnierze po prostu pracują i dostają za to pieniądze.
Do góry
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 01-05-2009 18:46
no wiem, że tak jest. I zgadzam się w 100% z pierwszym akapitem twojej wypowiedzi. Co do drugiego. Praca za darmo jest niesprawiedliwa. zwłaszcza, jak my płacimy te pensje z podatków. Ja chcę aby pieniądze, które płacę były wydawane na ludzi, którzy coś wnoszą do społeczeństwa, np nauczycieli.
Lecz idea w pewnych zawodach ma jakiś sens. Jest uzasadniona. Nauczyciel, wykładowca, policjant, strażak czy właśnie żołnierz którzy pracują tylko dla pieniędzy, będą gorsi od tych co wierzą w swoją pracę.
Zresztą agent ubezpieczeniowy, który kocha swoją pracę i poświęca się jej, też będzie lepszy od tego co tylko ciuła by zarobić kasę.
ideologia nakręca.
Do góry
Autor
RE: Co myślicie o służbie kobiet w wojsku?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-05-2009 18:49
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Lecz idea w pewnych zawodach ma jakiś sens. Jest uzasadniona. Nauczyciel, wykładowca, policjant i strażak, którzy pracują tylko dla pieniędzy, będą gorsi od tych co wierzą w swoją pracę.
Z resztą agent ubezpieczeniowy, który kocha swoją pracę i poświęca się jej, też będzie lepszy od tego co tylko ciuła by zarobić kasę.
ideologia nakręca.


Pewnie tak, choć pewnie większość ludzi nudzi się w swojej pracy, a mimo to wykonuje ją całkiem nieźle. Ale jak slucham narzekań ludzi np. na lekarzy: że oni nic nie robią, tylko łapówy biorą, jak tak można tylko o pienądzach gadać, a ludzie w szpitalach umierają itd - to to jest właśnie ta negatywna strona wmawiania ludziom, że są zawody, w których liczy się tylko misja, idea, poświęcenie.

Co do wojska - w czasach pokoju naprawdę nie widzę, w czym jakieś poczucie misji miałoby się tam przydać.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]