Wartość Poezji
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Wartość Poezji
wwwolekpl Użytkownik
  • Postów: 28
  • Skąd: Rzeszów
Dodane dnia 18-07-2008 13:39
Krytyka jest niezbędna dla dalszego rozwoju -mobilizuje do działania zarówno w życiu codziennym jak i w pisaniu.
Posiadam spory zbiór wierszy z przed lat ale nic nigdy nie opublikowałem -nie miałem odwagi i odpowiedniej wiedzy jak to zrobić.Ostatnio nie tworzę nic nowego, może z braku czasu może z braku inspiracji ale także i z braku opini innych twórców.
Właśnie dzięki obecności tutaj chciałbym zdobyć potrzebną wiedzę aby potrafic tworzyć coraz lepiej.
Gdy czuję że tworzę to motywuje mnie to do większego zaangażowania nie tylko w sferze poezji ale i w życiu codziennym.
Pozdrawiam Was.
Świat jest tylko polem bitwy która nie ma dna.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Wartość Poezji
teresa481014 Użytkownik
  • Postów: 196
  • Skąd:
Dodane dnia 19-07-2008 20:46
Cytat:
teresa481014 napisał/a:
Właśnie.Jak oceniać poezję?Przecież każdy z nas ma inne spojrzenie na świat i na to wszystko co nas otacza,co słyszymy,odbieramy-każdy po swojemu.
Jestem z Wami od niedawna ale obserwuję dokładnie co dzieje sie na portalu.
Wielu z piszących dało sie zauważyć swoim mocnym słowem-wyrażanym w opiniach.Pewnie to dobrze bo wtedy zmuszeni jesteśmy wrócić do tekstu,który nam wydawał się już dobry.Jednak nie zawsze jest to zgodne z naszymi wyobrażeniami,to uczy ale są chwile, że zniechęca.Ktoś sobie wymyślił,że tak a nie inaczej trzeba napisać(często nie wiedzą niestety "co autor miał na myśli";) i wymagają:albo pisania w domysłach ,albo wręcz odwrotnie!I jak tu wszystkim dogodzić.
Czasami zastanawiam sie czy dobrze trafiłam-pisząc tu na tym portalu.
Jak wiadomo nie mam już naście lat i mam trochę inne spojrzenie na otaczający nas świat.Są osoby piszące,obsypywane komentarzami(oczywiście różnymi) a inne utwory pozostają bez echa.Myślę,że dyskusja nad utworami jest potrzebna-wtedy człowiek zastanowi się ponownie i być może wyciągnie z tego dobre wnioski.
Pozdrawiam ciepło.
Wciąż jestem
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wartość Poezji
grigor Użytkownik
  • Postów: 157
  • Skąd: Nie wiadomo gdzie
Dodane dnia 20-07-2008 15:36
Ja napisze może tak..

Długopis którym napiszesz pierwszy wiersz 2 złote
Zeszyt w którym napiszesz pierwszy wiersz 3 złote
Sama poezja... Bezcenna...:p
Staram sie nie biec za szybko przez zycie by kogos nie przeoczyc! :)


Kiedy chcesz o czymś zapomnieć... To znaczy, że wciąż o tym myślisz..
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wartość Poezji
Draculina Użytkownik
  • Postów: 43
  • Skąd: Jasło
Dodane dnia 20-07-2008 18:42
w podstawówce i liceum poloniści wpajali nam, że rymy częstochowskie są passe, że ''liczy się nowoczesna poezja'' (!). przez wiele lat rymy częstochowskie kojarzyły się mi z dziecinnymi wierszykami...
ja lubię wiersze białe, gdyż lepiej mnie jest nimi wyrazić swoje uczucia i przemyślenia. ale już zapomniałam, o moich polonistach, i sądzę, że takie perełki zawierające rymy częstochowskie, jak dzieła Mickiewicza warto szanować. ja najbardziej cenię sobie "Redutę Ordona".
Do góry
Autor
RE: Wartość Poezji
Dominik Użytkownik
  • Postów: 86
  • Skąd: Pabianice
Dodane dnia 21-07-2008 17:07
Rymy częstochowskie we współczesnej - "zakazane". Ciągle spotykam się z sytuacjami, w których niezależnie od jakości wiersza, jedzie się po nich tylko za te rymy.
Poza tym myślę, że odbiega się od klasyków nie tylko przez samą wtórnośc, bo tak jest łatwiej. Wyprzec coś co jest trudne. Metafory, inne środki można odnaleźc i zawrzec w bieli (którą też bardzo lubię), ale by jakośc wiersza rymowanego była wysoka, to nie wystarczy poszukac środków. Trzeba jeszcze zadbac o sylabikę, średniówkę. Dlaczego tak mało osób zabiera się za sonety?? Ostatnio moje dwie koleżanki, które piszą fajnie bielą powiedziały, że próbowały zabrac się za tę formę, ale im nie wychodzi. Coś w tym musi byc.

A tą wtórnością nie ma co się przejmowac. Np. Sonety pisano w różnych epokach i też się czepiano a wspaniałych twórców tak czy owak - doceniono.

Jaki wniosek?? Pisac co się chce i jak się chce. Przyjdą nowe pokolenia i będzie znów inne myślenie i one znów będą wracały do klasyków, bo klasyk to jest to !!

Warto jednak poszukiwac wciąż nowego pisania.
"Każda Twoja myśl jest czymś realnym - jest siłą" - Prentice Mulford
Do góry
Autor
RE: Wartość Poezji
Arkady Użytkownik
  • Postów: 1284
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 22-07-2008 01:35
Grigor ma chyba rację, to jak piszemy i w czym zależy od nas, dodam: opinie są ważne na pewno, ale i tak sama poezja jest bezcenna... Próbowałem ten romans skończyć, ale się nie da ,nawet po latach się wraca(skruszony)... B)
Do góry
Autor
RE: Wartość Poezji
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 30-07-2008 00:28
Cytat:
Dominik napisał/a:
Rymy częstochowskie we współczesnej - "zakazane". Ciągle spotykam się z sytuacjami, w których niezależnie od jakości wiersza, jedzie się po nich tylko za te rymy.
Poza tym myślę, że odbiega się od klasyków nie tylko przez samą wtórnośc, bo tak jest łatwiej. Wyprzec coś co jest trudne. Metafory, inne środki można odnaleźc i zawrzec w bieli (którą też bardzo lubię), ale by jakośc wiersza rymowanego była wysoka, to nie wystarczy poszukac środków. Trzeba jeszcze zadbac o sylabikę, średniówkę. Dlaczego tak mało osób zabiera się za sonety?? Ostatnio moje dwie koleżanki, które piszą fajnie bielą powiedziały, że próbowały zabrac się za tę formę, ale im nie wychodzi. Coś w tym musi byc.

A tą wtórnością nie ma co się przejmowac. Np. Sonety pisano w różnych epokach i też się czepiano a wspaniałych twórców tak czy owak - doceniono.

Jaki wniosek?? Pisac co się chce i jak się chce. Przyjdą nowe pokolenia i będzie znów inne myślenie i one znów będą wracały do klasyków, bo klasyk to jest to !!

Warto jednak poszukiwac wciąż nowego pisania.


Hmmm.. osobiście uważam, ze rymy częstochowskie po prostu nie brzmią dobzre, czasem można je tak wpleść wiersz, że całość brzmi ładnie, ale niestety, najczęściej nadają dosyć specyficzny rytm, który może popsuc nawet całkiem niezły wiersz. Uważam, że dobre moga być wiersze zarówno z rymami jak i bez, ale trzeba postarac się, by były na odpowiednim poziomie.
NAtomiast jesli chodzi o twtórnośc, to myślę, że dobzre by jednak jej unikać. Trudno jest bowiem zainteresowac czytelnika czymś, co ten słuszał już milion razy. Nie chodzi oczywiście o to, by wszystko przewracać na drugą stronę, ale warto opisac swój punkt widzenia, nowe, świeze spojrzenie na sprawę... Bo to naprawdę nie jest interesujące, gdy milionowa osoba porównuje oczy do gwiazd.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wartość Poezji
aj to ja Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 30-07-2008 12:03
Czytam i coraz mniej rozumiem. Mozart tworzył dzieła wykorzystując tylko siedem dźwięków! Współcześni muzycy też to robią. "Tylko, że u Mozarta tego nie słychać" O co więc chodzi? W czym dostrzec wartość poezji? Czytam wypowiedzi powyżej i coraz mniej rozumiem!
Do góry
Autor
RE: Wartość Poezji
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 30-07-2008 12:14
Współcześni wykorzystują 12 dżwięków oraz ćwierćtony. Ale wolę 7 dźwięków Mozarta niż kociokwik awangardy.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wartość Poezji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-08-2008 15:14
Adresata nie interesują wyścigi na Parnas
Do góry
Autor
RE: Wartość Poezji
Dominik Użytkownik
  • Postów: 86
  • Skąd: Pabianice
Dodane dnia 09-08-2008 16:24
Brawo OWSIANKO !!! BRAWO . O to właśnie w tym wszystkim chodzi. Zawarłeś w wypowiedzi niemal wszystkie problemy jakie dotyczą pisania i oceniania i zgadzam się z tym.

Krytykanci mają swoje. My poeci mamy swoje.
"Każda Twoja myśl jest czymś realnym - jest siłą" - Prentice Mulford
Do góry
Autor
RE: Wartość Poezji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-08-2008 16:46
Cytat:
Jestem wrogiem analizy wiersza
każdy się boi tego, czego nie zna.
Cytat:
utwór przemawia do mnie nie fakturą przecinków, lecz tym, jakie budzi refleksje, czy w ich wyniku jestem głodny następnych

No i się zgadzam, bo i w analizie wiersza treść jest ważniejsza od formy (przynajmniej dla mnie).
Cytat:
Poezja wyklucza rzeczywistość
nie, poezja to (często) rzeczywistość (patrz "życiopisanie" )
Cytat:
Poezja, to fikcja
a to już tylko od autora zależy. Uogólnianie nie jest w tym przypadku dobrym posunięciem.
Cytat:
Poezja, to gloryfikowanie
gloryfikowanie (nieumiejętne i w potocznym znaczeniu połączone z poezją) to patos, rzecz bardzo dziś nielubiana.
Cytat:
Daleki jestem od dokonywania sekcji zwłok utworu
a co ma do tego (akapitu) analiza wiersza?
Dalej już tylko uogólniasz. Choć zaczynasz od negowania analizy wiersza (swoją drogą, to pojęcie jest szerokie jak oferta Tesco), to potem do niej nie nawiązujesz. Where's the point?
Do góry
Autor
RE: Wartość Poezji
Dominik Użytkownik
  • Postów: 86
  • Skąd: Pabianice
Dodane dnia 09-08-2008 19:46
Zamiast wyhaczac słowa z kontekstu, to może wyciągnąłbyś wnioski z ogólnej wypowiedzi przedmówcy? Nie ograniczaj się do małych smaczków, które są Ci odpowiednie tylko po to aby móc zakwestionowac myśl przewodnią wypowiedzi.

Wszystko masz na tacy - odniosłeś się tylko do fikcji a dalej w tej myśli masz cały szereg, ciąg kontynuujący (Poezja, to fikcja, myślowy skrót, emocjonalny błysk, ulotne nastroje, indywidualne klimaty, niekiedy żar.).


Kolega Owsianko w skrócie napisał coś takiego - Poezja jest wyrażeniem uczuc. Jest dla ludzi, którzy w ten sposób weryfikują własne myśli, emocje. Nie jest dla krytyków, którzy robią sobie z tekstów zwyczajną sekcję zwłok, ponieważ ważniejsza jest wartośc pod kątem myśli, przesłania tekstu. Czy poezję czytają tylko krytycy? Nie każdy smakosz poezji to krytyk. Piszemy dla siebie, dla ludzi.

łapcie się dalej za słówka a daleko zajdziecie.
Brawo.
"Każda Twoja myśl jest czymś realnym - jest siłą" - Prentice Mulford
Do góry
Autor
RE: Wartość Poezji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-08-2008 20:00
Cytat:
Poezja jest wyrażeniem uczuc. Jest dla ludzi, którzy w ten sposób weryfikują własne myśli, emocje.
To frazes, "oczywista oczywistość".
Cytat:
Nie jest dla krytyków, którzy robią sobie z tekstów zwyczajną sekcję zwłok
Krytyk nie człowiek? Całe to porównanie analizy wiersza do "sekcji zwłok" nie ma za bardzo sensu, bo to nie na "tym" polega.
Cytat:
ponieważ ważniejsza jest wartośc pod kątem myśli, przesłania tekstu.
Z tym już się wcześniej zgodziłem, bo i na tym też polega analiza.
Cytat:
Nie każdy smakosz poezji to krytyk.

Krytyk w sensie wykształcenia z pewnością nie, ale krytykiem na swój sposób jest każdy, wystarczy, że oceni "podoba/nie podoba się".
Cytat:
łapcie się dalej za słówka a daleko zajdziecie.

łapanie "za słówka" to, wbrew pozorom, nie jest nic złego. W ten sposób można nauczyć się unikać częstych błędów logicznych jak np. uogólniania, tautologii.
Do góry
Autor
RE: Wartość Poezji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-08-2008 20:15
Niedawno przeczytałam swój pierwszy wiersz i uśmiechnęłam się lekko. Prościutki a jednak wyjątkowy. Poezja to życie. Życie to wartość bezcenna. Są wartości, które nie mają ceny B)
Do góry
Autor
RE: Wartość Poezji
Dominik Użytkownik
  • Postów: 86
  • Skąd: Pabianice
Dodane dnia 09-08-2008 22:08
Tycenak,

lubisz cytowac hmm?

"Krytyk nie człowiek? Całe to porównanie analizy wiersza do "sekcji zwłok" nie ma za bardzo sensu, bo to nie na "tym" polega."

Tylko, że Owsianko miał na myśli ludzi, którzy rozbierają wiersze na czynniki pierwsze. Są to "zawodowi" krytycy i o takich mu chodziło, więc uważam, że jego wywód jest jak najbardziej trafny.


"Krytyk w sensie wykształcenia z pewnością nie, ale krytykiem na swój sposób jest każdy, wystarczy, że oceni "podoba/nie podoba się"."

tak. ale tylko na swój sposób. Ja osobiście olewam system. Oczywiście fajnie jest, gdy wszystko gra w tekście i kiedy nie ma zgrzytów, ale głównie patrzę na jakośc przesłania, ale przecież nie każdy maniakalnie patrzy na wszelkie detale. Bez przesadyzmu.

"łapanie "za słówka" to, wbrew pozorom, nie jest nic złego. W ten sposób można nauczyć się unikać częstych błędów logicznych jak np. uogólniania, tautologii."

bajki to my ale nie mam :-)

pozdrawiam.



Joasiu zgadzam się z Tobą, ale jak widzisz. Nawet na tym portalu są osoby, które szczycą się opanowaniem formy i jakimiś tam konkursami :). a przecież piszemy dla siebie, dla ludzi a nie dla laur. Jeśli się mylę, to chyba powinienem znaleźc się na targowisku, gdzie poezja to tylko produkt.

Pozdrawiam serdecznie.
"Każda Twoja myśl jest czymś realnym - jest siłą" - Prentice Mulford
Do góry
Autor
RE: Wartość Poezji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-08-2008 22:39
Cytowanie pozwala uniknąć pomyłek typu "ja tego nie powiedziałem" i zawsze wiadomo do jakiego fragmentu odnosi się komentarz :)

"Owsianko miał na myśli ludzi, którzy rozbierają wiersze na czynniki pierwsze", z jego wywodu wynika, że jest przeciwny dokładnej analizie wierszy, ale dlaczego jest przeciwny? Tu konkretnych argumentów nie podał, wspiera się jedynie emocjami i własnymi "mniemaniami", a to trochę mało.

Nadal nie rozumiem co "złego" jest w dokładnej analizie wierszy? Co "złego" robi np. Maria Dłuska z wierszem Wierzyńskiego "Piąta pora roku" rozkładając go, opisując, analizując fragment po fragmencie (jak i później całość) na blisko 40 stronach swoich Prac wybranych?
Dzięki takiej analizie jeszcze dokładniej możemy dostrzec "genialność", wyłapać - umykające przy przelotnej lekturze - "smaczki", ukryte treści.

Dokładna analiza wiersza jest niesamowicie pracochłonna, jeśli ktoś się takowej podejmuje, to już samo to oznacza, że darzy autora wielkim szacunkiem.

Na koniec raz jeszcze przypomnę, że forma to sprawa (obecnie) drugorzędna, liczy się treść, refleksja, przesłanie. Poezja to harmonia wszystkiego, każdej myśli i słowa (niekoniecznie "grzecznego", czy "ładnego" ), to uczucia, obrazy, to życie widziane przez popękany pryzmat autorskiego mózgu :)

Podsumowując, zgadzam się ze wszystkim co napisaliście :D poza wywodem Owsianko, który z analizy wiersza (rzeczy jak najbardziej pozytywnej) robi jakąś "sekcję zwłok" :|
Pozdrawiam.
Do góry
Autor
RE: Wartość Poezji
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 09-08-2008 23:26
Wrócę do rymów. Dla mnie rymy w poezji są jak opera w teatrze. Nie lubię opery, nie wyobrażam sobie, bym wzruszył się arią operowej diwy. Aria może być piękna, ale mnie nie kopnie emocjonalnie. Tak samo wiersz. Im więcej starej konwencji, tym mniej poezji. Rymy i cały stary szkielet wierszotwórczy jest dla mnie jak stary bukłak, w który mam wlać swoje świeże wino.
Zrzymamy się na stare metafory, które już gdzieś kiedyś były. Żądamy nowych, świeżych zestawień słów. Umysł poszukuje nowości. A tu co? Rymy żeńske, męskie, dokładne, niedokładne, konsonanse, asonanse... konwenanse!
Jednak mówienie, że wiersz w ogóle nie ma konwencji też jest nieprawdą. Zawsze ją ma - choćby przez fakt podziału na wersy. Ratunkiem przed skostniałymi formami jest wg mnie nowa konwencja. Czy nowa to znaczy modna? Broń, Panie Boże! Konwencja wymyślona np. dla jednego wiersza.
Nie umiałbym napisać prawdziwego nieśmiesznego wiersza o swoich uczuciach, używając rymów. Dlatego rymów raczej nie stosuję. Gdy piszę wiersz naprawdę, natychmiast wyłazi mój brak zaufania do rymów i brak wiary w to, że mógłbym np. 13-zgłoskowcem z rymami przeplatanymi żeńskimi napisać coś prawdziwego o sobie.
Pisząc bez rymów, jestem wierny sobie i uczciwy. Wobec siebie i ewentualnego czytelnika. Ot co.
Mógłbym tak dalej uzasadniać swój pogląd w kwestii rymów (mam nadzieję - widać, że jest to zapatrywanie subiektywne), ale boję się, że za chwilę niniejszy meta-tekst stanie się dłuższy niż wszystkie wiersze, które do tej pory napisałem. Więc zamilknę. :D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wartość Poezji
Dominik Użytkownik
  • Postów: 86
  • Skąd: Pabianice
Dodane dnia 10-08-2008 10:17
tycenak, tylko że przeciętnego czytelnika, który kupi sobie poezję myślę, że to będzie mało interesowało czy wiersz przeszedł dogłębną analizę czy nie :-)
ale zgadzam się z resztą wypowiedzi Twojej. Nie mówię, że nie.



"Każda Twoja myśl jest czymś realnym - jest siłą" - Prentice Mulford
Do góry
Autor
RE: Wartość Poezji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-08-2008 14:35
TYCENAK!


analiza wiersza, to SEKCJA ZWŁOK!
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.