A to Polska właśnie...
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
A to Polska właśnie...
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2009 09:34
"Cudze chwalicie, swego nie znacie..." czyli najciekawsze miejsca naszego kraju. Temat powstaje abyście mogli zaprezentować regiony Polski, które Waszym zdaniem warto odwiedzić - czy to będzie miejsce, gdzie spędziliście wakacje, czy też Wasza miejscowość - to już Wasz wybór. Dobrze byłoby, gdybyście przedstawili dane miejsce z jego najważniejszymi punktami/obiektami, może historią, ale przede wszystkim Waszymi wrażeniami z pobytów i wizyt. Do opisów można wklejać zdjęcia (byle nie za duże).

Zapraszam w Polskę :)
Do góry
Autor
RE: A to Polska właśnie...
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 30-04-2009 09:55
Bardzo fajny pomysł, ale... może inaczej jednak? Może lepiej stworzyć na Portalu osobny dział z naszymi "przewodnikami"? Umieszczać takie teksty nie w formie postu na forum, tylko artykułu z odwołaniami do galerii ? Co Wy na to :) ?
Do góry
Autor
RE: A to Polska właśnie...
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2009 10:02
Może przekonajmy się na forum, czy temat będzie miał powodzenie :)
Do góry
Autor
RE: A to Polska właśnie...
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 30-04-2009 10:05
Ja na pewno jestem za, gotów jestem nawet przygotować pierwszy tekst o Cieszynie który można potem pokazać jako wzór ;)
Do góry
Autor
RE: A to Polska właśnie...
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2009 10:27
No to czekamy :D
Do góry
Autor
RE: A to Polska właśnie...
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 30-04-2009 10:27
Powinienem coś podesłać po długim weekendzie ;)
Do góry
Autor
RE: A to Polska właśnie...
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 30-04-2009 10:43
To może ja zacznę? Na pewno okolice jeziora Dobskiego (mazury, niedaleko Giżycka), nasze cudne góry i Pustynia Błędowska (fajnie ją wspominam) i oczywiście Ludowy Klub Jeździecki LEWADA w Zakrzowie, jeśli ktoś chce poznać sławy polskiego dresażu ;)
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: A to Polska właśnie...
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 30-04-2009 11:53
Cytat:
LittleRedRose napisała:
Dobrze byłoby, gdybyście przedstawili dane miejsce z jego najważniejszymi punktami/obiektami, może historią, ale przede wszystkim Waszymi wrażeniami z pobytów i wizyt. Do opisów można wklejać zdjęcia (byle nie za duże).


Cytat:
Sissi napisała:Na pewno okolice jeziora Dobskiego (mazury, niedaleko Giżycka), nasze cudne góry i Pustynia Błędowska (fajnie ją wspominam) i oczywiście Ludowy Klub Jeździecki LEWADA w Zakrzowie, jeśli ktoś chce poznać sławy polskiego dresażu smiley


No to wszystko jasne, o co chodzi :@
Do góry
Autor
RE: A to Polska właśnie...
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 30-04-2009 13:55
Cytat:
LittleRedRose napisał/a:
Może przekonajmy się na forum, czy temat będzie miał powodzenie :)

ja bym też mogła wyciągnąć moje pamiętniki i wrzucić kilka artykułów. głownie o zwierzyńcach i ogrodach zoologicznych, ale zawsze coś...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: A to Polska właśnie...
minojek Użytkownik
  • Postów: 73
  • Skąd:
Dodane dnia 18-05-2009 19:41
Ja jestem z terenów Ziem Odzyskanych i niestety muszę przyznać, iż tu Niemcy więcej dobrego zrobili niż nasi ;) To znaczy dla architektury.
Do góry
Autor
RE: A to Polska właśnie...
koriat Użytkownik
  • Postów: 102
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 20-05-2009 22:39
W ostatni łikend przypadło mi w udziale odwiedzenie Imbramowic- miejscowości na wschodnim skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jakieś 40 kilometrów od Krakwoa i 15 od Ojcowa.

Imbramowice to dziwna miejscowość. Obficie występują tam pola i barokowe budowle sakralne, są też sklep i bank umiejscowione w blaszanym baraku, wzorem wszystkich baraków swiata długim, krzywym i odrapanym; natomiast domów widac niewiele.
Ale przede wszystkim- dlaczego. Główne wartości Imbramowic są dwie- 1.kosciół, będący częścią zespołu klasztornego sióstr norbertanek, 2. przechowywany w tymże kościele obraz, o którym do niedawna wielu słyszałao, że jest arcydzielem, ale mało kto go widział- o tym wszakze później.
Zawitałem w gościnne Imbramowickie drogi z okazji Dni Dziedzictwa Kulturowego- cyklicznej imprezy, odbywającej się w woj małopolskim i przyległosciach, która z założenia ma reklamować mało znane atrakcje turystyczne i w jeden łikend w roku umożliwić wejście do nich, co w normalnych warunkach często bywa trudne. Co moze dziwic, założenie to zwykle udaje się zrealizowac.
A więc udajmy się do koscioła.
Kosciół norbertanek, jakkolwiek jego historia siega bardzo daleko, do pierwszej połowy XIII wieku, w postaci, w jakiej mozna go oglądać jest dziełem Kacpra Bażanki- niespełnionego geniusza późnego polskiego baroku, któremu pewnej nocy, w wieku lat trzydziestu kilku zdazyło się wypasc z sań i zamarznąć. Stad też klasztor imbramowicki nie jest moze jego najlepszym projektem architektonicznym, ale jedynym w pełni ukończonym pod jego kierunkiem. I to widać- jeśli ktoś lubi barokowy przepych a'la rzymski XVII wiek- będzie pewnie wniebowzięty. Ale co ja będę po próżnicy gadał, starczy popatrzeć:
www.occur.pl/images/0245c46c/61fc773e/cda5f0f746.jpg
www.occur.pl/images/0245c46c/61fc773e/79e2c987c1.jpg



Największym skarbem klasztoru jest jednak co innego- obraz flamandzkiego malarza z przęłomu XVI/XVII wieku, Jana Brueghla Starszego, syna sławnego Pietera (tego od Wieży Babel, Upadku Ikara i czego tam jeszcze) i jednego z najbardziej cenionych ówczesnych artystów, a przedstawiajacy Matkę Boską w girlandzie. Jakkolwiek jest to jeden z najcenniejszych obrazów w naszym pięknym kraju (klasa wykonania i topowe nazwisko), to zupełnie nie wiadomo, skad się w Imbramowicach wziął, a że jes to cos szczególnego, zauwazono dopiero w latach 70-tych. Niemnjei siostrzyczki zdecydowały się go w ramach w/w akcji pokazać- a jest na co popatrzeć:
www.occur.pl/images/0245c46c/61fc773e/8a17b57c6a.jpg


Mam nadzieję, ze o to w tym wątku chodzi :)

Sólo una cosa no hay. Es el olvido.
Dios, que salva el metal, salva la escoria
y cifra en Su profética memoria
las lunas que serán y las que han sido.

Borges
Do góry
Numer GG
Autor
RE: A to Polska właśnie...
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-08-2009 10:35
A ja polecam Nowy Wiśnicz :) I załączam filmik ze zdjęciami (niedługo może coś dopiszę).

http://www.youtube.com/watch?v=xEXL-ZkbO2U
Do góry
Autor
RE: A to Polska właśnie...
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 21-08-2009 13:52
Tak jak już gdzieś tu na forum pisałam, polecam Beskid Śląski, a konkretnie gminę ISTEBNA w "skład" której wchodzą trzy malowniczo położone wsie:

ISTEBNA

KONIAKÓW znany z produkcji koronkowych stringów :)

JAWORZYNKA

Miejsca urokliwe, gdzie można poczuć klimat prawdziwej górskiej wsi. Stada owiec pasące się na halach, dźwięki trąbit, piękna gwara.

Serdecznie zapraszam :-)

http://www.ug.istebna.pl/?p=artykulyShow&iArtykul=465
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: A to Polska właśnie...
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 15-12-2009 17:34
Zapraszam do Łodzi. Wszystko tu jest wspaniałe (zwłaszcza drogi) :bigrazz:
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]