Muzyka
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
RE: Muzyka
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 08-05-2009 18:24
Wielką zmianę przyniosła technika - teraz każdy potrafi tworzyć muzykę technicznie doskonałą - bo są od tego programy. Każdy może być kompozytorem, tworzyć muzykę. To jest największa zmiana - muzyka "weszła pod strzechy" a dokładniej - tworzenie muzyki.
Do góry
Autor
RE: Muzyka
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-05-2009 18:32
Cytat:
teraz każdy potrafi tworzyć muzykę technicznie doskonałą - bo są od tego programy.


Ja to widzę inaczej. Ciągle wśród gigabajtów muzyki elektronicznej trzeba szukać perełek w pocie czoła. Komputer jest tylko narzędziem. Jeden potrafi się z nim obchodzić lepiej, drugi gorzej, jeden ma słuch, wyczucie, pomysły i talent, a kto inny nie ma tego za grosz. Komputer mu nic nie pomoże.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Muzyka
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 08-05-2009 18:36
Cytat:
valdens napisał:
Komputer nic mu nie pomoże.


Nie do końca. Chodzi o samo tworzenie muzyki na przykład dziesięć lat temu i dzisiaj. Wtedy niewielu mogło sobie pozwolić na tworzenie muzyki choćby nawet tylko dla siebie - dzisiaj praktycznie każdy, a komputer moim zdaniem pomaga, wiele ułatwia, dzięki czemu można skupić się tylko na samym pomyśle i tworzeniu muzyki, a nie na opanowaniu sposób i metod :) .
Do góry
Autor
RE: Muzyka
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-05-2009 18:47
No dobrze, ale i tak na 1000 chłopaków kombinujących, tylko jednemu udaje się zagrać coś ciekawego. Właściwie 1/1000 to zbyt optymistycznie, bo w rzeczywistości jest tak, że bawią się na tych komputerkach miliony, a tylko kilku zaistaniało. Z Polski chyba nikt (ostatnio trochę mniej się tym interesuję, więc mogę się mylić).
Bez talentu ani rusz.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Muzyka
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 08-05-2009 18:49
Oczywiście, że tak. Ale kiedyś nawet talent nie gwarantował sukcesu (patrz przykład Janko Muzykant :D ). Teraz komputery wydatnie pomagają tenże talent oszlifować i przede wszystkim - pokazać innym :)
Do góry
Autor
RE: Muzyka
evivvalarte Użytkownik
  • Postów: 566
  • Skąd:
Dodane dnia 08-05-2009 19:59
MarcinD co do techniki racja aczkolwiek wiesz nom:) umiejętność tworzenia muzyki w programie nie jest zbytnio zadawalająca.POwiem szczerze że moze do muzyki techno itp chcoiaż czasem do mieszanek rockowo coś tam też sie używa. Ale to juz nie to samo:)



no valdens sie myli troche z polski jest też paru którzy potrafią robić coś konkretnego:) chociaż mało słucham tego typu muzyki teraz
a normalnie to jestem pieczara tak na mnie wołaja w szkole:D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Muzyka
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-05-2009 20:01
Cytat:
MarcinD napisał/a:
Wielką zmianę przyniosła technika - teraz każdy potrafi tworzyć muzykę technicznie doskonałą - bo są od tego programy. Każdy może być kompozytorem, tworzyć muzykę. To jest największa zmiana - muzyka "weszła pod strzechy" a dokładniej - tworzenie muzyki.


Niestety, nie zgadzam się... :D
Tworzenie muzyki to coś więcej, niż zabawa programem na komputerze.
Wiem, bo sama tworzę i sama przetwarzam, dogrywam następne ścieżki dźwiękowe, partie instrumentów i próbuję różnych aranżacji.
Po pierwsze trzeba trochę talentu do tego, trzeba mieć słuch, poczucie rytmu i jakie takie pojęcie o tym, czym jest muzyka. No i na pewno grać samemu na jakimś instrumencie. Trzeba mieć także pomysł muzyczny i umieć go opracować, a potem zaaranżować odpowiednio.
To wszystko wymaga mnóstwa czasu... ;)
I żaden program muzyczny tych podstawowych rzeczy za nikogo nie załatwi. :D
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Muzyka
evivvalarte Użytkownik
  • Postów: 566
  • Skąd:
Dodane dnia 08-05-2009 20:05
Miladora:) oooooo ja tez gram:) a co grasz i naczym??:) bo ciekawi mnie to :)???
a normalnie to jestem pieczara tak na mnie wołaja w szkole:D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Muzyka
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 09-05-2009 12:03
Cytat:
Miladora napisał/a:
Niestety, nie zgadzam się... :D
Tworzenie muzyki to coś więcej, niż zabawa programem na komputerze.
Wiem, bo sama tworzę i sama przetwarzam, dogrywam następne ścieżki dźwiękowe, partie instrumentów i próbuję różnych aranżacji.
Po pierwsze trzeba trochę talentu do tego, trzeba mieć słuch, poczucie rytmu i jakie takie pojęcie o tym, czym jest muzyka. No i na pewno grać samemu na jakimś instrumencie. Trzeba mieć także pomysł muzyczny i umieć go opracować, a potem zaaranżować odpowiednio.
To wszystko wymaga mnóstwa czasu... ;)
I żaden program muzyczny tych podstawowych rzeczy za nikogo nie załatwi. :D

a, zgadzam się. sama kiedyś próbowałam układać muzykę i wtedy wydawało mi się, że brakuje mi po prostu wykształcenia - znajomości nut przez 4 lata liceum nie umiała mi wbić do głowy nauczycielka muzyki, za to odtwarzać "ze słuchu" umiałam doskonale - ale sama wiem, że po prostu nie znam suchego brzmienia instrumentów, nie mam na ich dźwięki wyczulonego ucha. nawet własny głos pozostaje dla mnie zagadką i żywiołem nie do opanowania...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Muzyka
bassooner Użytkownik
  • Postów: 682
  • Skąd:
Dodane dnia 09-05-2009 13:49
żeby tworzyć muzykę trzeba mieć świadomość tego co się robi (akordy, struktura, prowadzenie głosów, kontrapunktów itd.) i talent.
można oczywiście robić to na czuja, jak na Beatlesi ale pisanie dzieł np. na orkiestrę, zespół kameralny itd wymaga jednak znajomości nut... o jakiejś elementarnej wiedzy na temat kompozycji, instrumentacji nie wspomnę.
sam pisałem bardzo dużo... kiedyś... od sześciu lat nie napisałem nic i przebranżowiłem się na pisanie prozy. tutaj chociaż ktoś mnie czyta, a muzyka lądowała do szuflady. rozsyłałem płyty do jakiś wytwórni fonograficznych z lżejszymi, elektronicznymi kawałkami ale bez odzewu. po latach czasami coś tam mojego posłucham i stwierdzam, że nie są one wcale takie złe.
a wystarczyło by jakieś zamówienie np. na balet i jakiś naglący termin, a czuję że dałbym radę. nawet teraz po kilku latach niekomponowania... ;-)))
Do góry
Autor
RE: Muzyka
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-05-2009 16:55
zawsze możesz pisać dla siebie, istnieje bowiem szansa, że pośmiertnie wyniosą Cię na cokoły bassonerze
Czasem sztuka wyłania się dopiero, gdy zalatuje trupem ;)
Do góry
Autor
RE: Muzyka
ona Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd: Białystok
Dodane dnia 09-05-2009 17:27
Mi także zdarza się coś komponować, jednak jeszcze nie zdarzyło mi się używać do tego komputera. Według mnie najlepsza metoda to dorwać wenę, kawałek kartki w pięciolinię, ogryzek ołówka, pianino, jeszcze najlepiej w środku nocy. Nie wyobrażam sobie pomocy maszyny w tej czynności. Może moje zdanie wynika z tego, że tworzę jedynie na fortepian.

Cytat:

a wystarczyło by jakieś zamówienie np. na balet i jakiś naglący termin, a czuję że dałbym radę. nawet teraz po kilku latach niekomponowania... ;-)))


Nie brakuje Ci tego? Chyba najlepiej być samym dla siebie zleceniodawcą. Mam na przykład znajomą, która dla samej siebie pisała operę do "Makbeta" Szekspira. Nie wystarczy Ci na początek własna satysfakcja, bassoonerze?
Do góry
Autor
RE: Muzyka
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-05-2009 18:05
bassooner
Cytat:
po latach czasami coś tam mojego posłucham i stwierdzam, że nie są one wcale takie złe.


Może jakieś linki mp3-kowe ? :smilewinkgrin:
Do góry
Autor
RE: Muzyka
bassooner Użytkownik
  • Postów: 682
  • Skąd:
Dodane dnia 10-05-2009 12:18
poczekajcie coś tam podrzucę... ;-)))
Do góry
Autor
RE: Muzyka
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 10-05-2009 12:27
Cytat:
bassooner napisał/a:
poczekajcie coś tam podrzucę... ;-)))


wrzuć na wrzutę i przerzuć tutaj :D
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Muzyka
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 10-05-2009 12:32
Ja nie zapisuję swoich utworów nutowo, bo nie jestem tego w stanie zrobić.
Wszystko mam w głowie, no i zapisane, przynajmniej w podstawowej wersji na komputerze. Po prostu siadam do pianina, coś tam zaczynam brzdąkać na rozgrzeweczkę, jakieś akordy biorę i nagle wysnuwa się z tego melodia - to jest porównywalne tylko z pisaniem, gdy pomysł zmusza do sięgnięcia po ołówek - jak w transie. Mam dwa pianina - jedno stare, drugie cyfrowe i to właśnie cyfrowe, ze swoimi możliwościami dźwiękowymi (128 brzmień w połączeniu z komputerkiem) wyzwoliło we mnie mnóstwo pomysłów.
No a potem bawię się różnymi ustawieniami - ale ja to robię amatorsko i tylko dla własnej przyjemności. No i uwielbiam grać w środku nocy - na słuchawkach, rzecz jasna, dlatego jeszcze żyję... :lol:
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Muzyka
bassooner Użytkownik
  • Postów: 682
  • Skąd:
Dodane dnia 10-05-2009 13:45
jakieś takie lżejsze kawałki, trochę elektroniki, piana i smyków... ;-)))

human pulse
www.wrzuta.pl/images_2/audio.gif

arabic
www.wrzuta.pl/images_2/audio.gif

elektrorama
www.wrzuta.pl/images_2/audio.gif

trinity
www.wrzuta.pl/images_2/audio.gif

progressive
www.wrzuta.pl/images_2/audio.gif

fashion show
www.wrzuta.pl/images_2/audio.gif

synthaxx
www.wrzuta.pl/images_2/audio.gif

abbey
www.wrzuta.pl/images_2/audio.gif

klarnet
www.wrzuta.pl/images_2/audio.gif

DE II
www.wrzuta.pl/images_2/audio.gif

DE II cd
www.wrzuta.pl/images_2/audio.gif

arctic rondo
www.wrzuta.pl/images_2/audio.gif

N.Y.8.45.a.m
www.wrzuta.pl/images_2/audio.gif

iskrzenie
www.wrzuta.pl/images_2/audio.gif

US2
www.wrzuta.pl/images_2/audio.gif

allodola
www.wrzuta.pl/images_2/audio.gif
Do góry
Autor
RE: Muzyka
evivvalarte Użytkownik
  • Postów: 566
  • Skąd:
Dodane dnia 10-05-2009 14:23
heh "Trinity" jest nawet dobre! Nadawałoby się do jakiejś gry napewno:) Do początku Utworu "Progressive" można by było spokojnie upleść jakąś popową piosenkę:) Ogólnie dziwny rodzaj muzyki. Coś pod trance ale jednak nie to:D nei wiem jak to nazwać:) oprócz tego ze to elektronika. W każdym bądź razie dość ambitne to jest co robisz
a normalnie to jestem pieczara tak na mnie wołaja w szkole:D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Muzyka
bassooner Użytkownik
  • Postów: 682
  • Skąd:
Dodane dnia 10-05-2009 14:37
robiłem... bo to utwory sprzed 6- 8 lat... teraz już się klawiatury nie tykam ;-)))
Do góry
Autor
RE: Muzyka
evivvalarte Użytkownik
  • Postów: 566
  • Skąd:
Dodane dnia 10-05-2009 14:54
aha:) nie no spoko. Ja tam kminie sobie coś tam na gitarce czasem:) ale ze względu ze narazie mam akustyka to nie moge sie w pełni spełnić tak jakbym chciał.
a normalnie to jestem pieczara tak na mnie wołaja w szkole:D
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]