Płatny drugi kierunek
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 17-06-2009 22:29
Cytat:
Aczkolwiek uważam że jakaś reforma jest potrzebna, bo jedni studiują na 2 kierunkach, a inni nie mają szansy skończyć nawet jednego.


Ale dlaczego nie mają szansy skończyć nawet jednego? I bądźmy poważni - w dzisiejszych czasach nawet jak ktoś ledwo zdał maturę, to dostać się na studia nie jest wielkim wysiłkiem.
Do góry
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 17-06-2009 22:34
Tak, ale mnie chodzi o wybrany kierunek, ten wymarzony, który często jest oblegany przez studentów podejmujących naukę równoległą. U mnie na przykład do takich należało prawo. To znaczy, nie, nie, nie skończyłam prawa :D Ani mi to w głowie było. Na UW. Nie wiem, jak jest teraz, może cosik się zmieniło (mam nadzieję), ale kiedy studenci mieli pierwszeństwo, dla nich było zarezerwowane ileś tam miejsc już w czerwcu, przeważnie zaliczony pierwszy rok dawał im indeks drugiego kierunku bez dyskusji. Ja, jak ten dzielny żuczek grzecznie zdawałam egzamin... eh...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 17-06-2009 22:35
Cytat:
Elwira napisał/a:
Aczkolwiek uważam że jakaś reforma jest potrzebna, bo jedni studiują na 2 kierunkach, a inni nie mają szansy skończyć nawet jednego... Jakoś to powinno być odgórnie rozwiązane.


Aha, skoro jedni są tacy głupi, że nie mogą skończyć jednego, a drudzy tacy mądrzy, że robią dwa, to trzeba dekretem wyrównać ich umiejętności? :lol:
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 17-06-2009 22:44
Może też być tak, że jedno są sprytniejsi od drugich. :)


Jeśli ja zajmę miejsca na 2 kierunkach, automatycznie jedna osoba, nie ta mniej zdolna, tylko ta, która miała mniej szczęścia odpada. Jeśli na 1, ktoś jeszcze będzie miał możliwość podjęcia państwowych studiów. Cóż, zawsze można zapłacić za rugi kierunek, jeśli kogoś stać.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 17-06-2009 23:40
Nie rozumiem co to znaczy, że "ktoś miał mniej szczęścia".
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Azazella Użytkownik
  • Postów: 458
  • Skąd: Gdziegownia
Dodane dnia 18-06-2009 09:22
ja też tego nie rozumiem...że co matura jej gorzej poszła? A czemy jak ktos jest"bardziej" zdolny to ma studiować tylko jeden kierunek? Też chciałabym zacząc od przyszłego roku drugi, a poprostu mnie nei stać żeby za niego płacić. Wiem, wiem sa stypendia...bardzo niskie na mojej uczelni. Anubis piszesz, że w "normalnym swiecie" ułatwiono by dostęp do kredytów studenckich, ale tu jest Polska, która wydaje mi się, z normalnością niewiele ma wspólnego...acha i co do naukowych, słyszałam, że mają być wogole zlikwidowane, na rzecz nagród rektorskich-3000 na rok, dla 100 najpilniejszych studentów z całej Polski...:uhoh:
To bezsensowne, antywychowawcze i niepedagogiczne.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-06-2009 09:39
Mnie tam drugi kierunek nie interesuje, bo jakby nawet był za darmo to nie mogę sobie pozwolić :/ Więc jak ktoś może studiować 2 i do tego za darmo, to powinien się cieszyć, że ma możliwości :D
Do góry
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-06-2009 10:51
Cytat:
Anubis piszesz, że w "normalnym swiecie" ułatwiono by dostęp do kredytów studenckich, ale tu jest Polska, która wydaje mi się, z normalnością niewiele ma wspólnego


Dlatego zdaję sobie sprawę z idiotyzmu tej reformy.

Gdy dyskutuję z ludźmi (bo napisałem artykuł na onecie) i czytam ich poglądy, naprawdę momentami szlag mnie trafia. Na onecie na pierwszej stronie jest link do artykułu o studencie UWM który studiował 14 kierunków, by wyłudzić stypendia socjalne w wysokości 10.600 zł. Dla mnie to nie przykład na to, że potrzeba reformy, tylko na to, że władze tej uczelni są chyba niespełna rozumu!!! No czy to jest takie trudne, żeby w podaniu o stypendium socjalne dodać miejsce na wypisanie innych kierunków na których się studiuje i dodanie zaświadczenia, że nie pobiera się już stypendium z tego uniwersytetu??
Do góry
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 18-06-2009 11:34
Cytat:
Samuel Niemirowski napisał/a:
Nie rozumiem co to znaczy, że "ktoś miał mniej szczęścia".


Bo na przykład ma 1 punkt mniej niż osoba podejmująca drugi kierunek :D

Moim zdaniem tu potrzeba mądrej głowy do tworzenia ustawy. Drugi kierunek tam, gdzie są wolne miejsca, jakiś wyznacznik średniej, kontrole, żeby nie było, że po znajomości (a zdarza się). Nie jestem za płaceniem, tylko za tym, żeby sprawę jakoś sensownie rozwiązać.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 18-06-2009 14:06
Cytat:
Anub1s napisał/a:
Gdy dyskutuję z ludźmi (bo napisałem artykuł na onecie) i czytam ich poglądy, naprawdę momentami szlag mnie trafia. Na onecie na pierwszej stronie jest link do artykułu o studencie UWM który studiował 14 kierunków, by wyłudzić stypendia socjalne w wysokości 10.600 zł. Dla mnie to nie przykład na to, że potrzeba reformy, tylko na to, że władze tej uczelni są chyba niespełna rozumu!!! No czy to jest takie trudne, żeby w podaniu o stypendium socjalne dodać miejsce na wypisanie innych kierunków na których się studiuje i dodanie zaświadczenia, że nie pobiera się już stypendium z tego uniwersytetu??


Przede wszystkim fakt, że jakiś pajac zapisał się (bo nie studiował przecież) na 14 kierunków dla stypendiów socjalnych, nie oznacza, że trzeba wprowadzać tę idiotyczną reformę Kudryckiej. Wystarczy zmienić regulamin przyznawania stypendiów socjalnych.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-06-2009 17:01
Powiem inaczej - wystarczy żeby UWM zmienił swój regulamin, bo na UW takie cyrki by nie przeszły :) a teraz zostałem nazwany niedoukiem na onecie, bo studiuję moje prawo, a to kierunek dla debili :lol: aż żal bierze, jakie ludzie mają w Polsce kompleksy
Do góry
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-06-2009 21:43
A nie wystarczyłoby ograniczyć ilość studiowanych jednocześnie kierunków do np. dwóch? Z obserwacji wiem, że studiowanie jednocześnie kilku kierunków jest quasi - studiowaniem, takie osoby nie przychodzą na zajęcie z braku czasu, potem tylko kserują notatki i na chybcika "zakuwają" ażeby "zaliczyć" kolejny egzamin.... I gdzie tu jakaś pasja, zgłębianie, "studiowanie" w tym kapitalistycznym wyścigu po "wykształcenie", pracę i KASĘ! ?
Do góry
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 18-06-2009 21:57
Brak pasji akurat można zaobserwować nawet u osób studiujących jeden kierunek, podobnie jak kserowanie notatek i zakuwanie w noc przed egzaminem. :D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-06-2009 22:02
Ale czego to dowodzi? Szkoły wyższe kończą ludzie zupełnie niezainteresowani w swoim wykształceniu. Teraz większość studiuje tylko po to, żeby wypełnić normy, mieć papierek. A im więcej papierków, tym lepiej. To są niestety minusy naszej "cywilizacji". I z czego tu się cieszyć?
Do góry
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 18-06-2009 22:07
Ja się z tego nie cieszę. Naprawdę nie sprawia mi przyjemności chodzenia do lekarza, który chciał być filozofem, ale to mało opłacalny zawód i musiał zrezygnować z marzeń dla kasy. Na to jednak chyba nie da się ustalić reformy. Niestety. Jedyny ratunek, jeden kierunek dla kasy, drug dla pasji, ale jak to sprawdzić?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 19-06-2009 00:18
Cytat:
kmkmk napisał/a:
Ale czego to dowodzi? Szkoły wyższe kończą ludzie zupełnie niezainteresowani w swoim wykształceniu. Teraz większość studiuje tylko po to, żeby wypełnić normy, mieć papierek. A im więcej papierków, tym lepiej. To są niestety minusy naszej "cywilizacji". I z czego tu się cieszyć?


Ładnie to tak generalizować prawda?



Cytat:
kmkmk napisał/a:
A nie wystarczyłoby ograniczyć ilość studiowanych jednocześnie kierunków do np. dwóch? Z obserwacji wiem, że studiowanie jednocześnie kilku kierunków jest quasi - studiowaniem, takie osoby nie przychodzą na zajęcie z braku czasu, potem tylko kserują notatki i na chybcika "zakuwają" ażeby "zaliczyć" kolejny egzamin.... I gdzie tu jakaś pasja, zgłębianie, "studiowanie" w tym kapitalistycznym wyścigu po "wykształcenie", pracę i KASĘ! ?


To zmień ustrój :p
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-06-2009 00:25
Cytat:
A nie wystarczyłoby ograniczyć ilość studiowanych jednocześnie kierunków do np. dwóch?


Ale po jaką cholerę, skoro wg ministerstwa studiowanie wielokierunkowe dotyczy 10%, z czego jak podejrzewam, jakieś 60% (czyli 6% ogółu) studiuje tylko 2 kierunki, a nie więcej :lol:

Cytat:
Szkoły wyższe kończą ludzie zupełnie niezainteresowani w swoim wykształceniu. Teraz większość studiuje tylko po to, żeby wypełnić normy, mieć papierek. A im więcej papierków, tym lepiej


I co z tego, takie są realia. A co ty byś chciał? Żeby każdy po politologii był politologiem? Skończy swoje studia, pójdzie pracować do jakiejś firmy i wszyscy są zadowoleni :lol:
Do góry
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 19-06-2009 10:04
Ja mam tylko jedno pytanie - czy ktoś przy okazji wprowadzania odpłatności za studia słyszał o obniżce podatków...?
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-06-2009 10:55
Nie, a szkoda, skoro to mają być takie oszczędności do budżetu, a minister walczy z płaceniem przez podatników ze studentów dziennych :lol:
Do góry
Autor
RE: Płatny drugi kierunek
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 19-06-2009 11:32
Hm.. chyba rząd uważa, że w kraju jest za dużo wykształconych osób :) A może odsetek sklepowych albo sprzątaczy po studiach wzrosła? Trzeba uspokoić rządnych nauki ludzi, podnieść poprzeczkę, dać w dupę, a wszystko wróci do znanej normy :) Nie powróciły jeszcze punkty za pochodzenie?
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]