Dialogi
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Dialogi
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 24-06-2009 14:30
Jeżeli był już podobny temat to przepraszam, nie znalazłam.

Mam problem z pisaniem dialogów. Nie wiem kiedy kropka, kiedy duża litera a kiedy mała. Kiedy jakiś opis jest kontynuacją wypowiedzi a kiedy już nie.

Może istnieją jakieś ściągi :-) " Jak poprawnie tworzyć dialogi"?

Teraz mam problem z tym co bohaterka myśli ( piszę w 3 osobie) czy to też traktujemy jako wypowiedź?

a coś takiego?
Cytat:

- Drugie starcie - pomyślała, próbując choć odrobinę odpłynąć w jego pocałunkach. Jak zwykle był miło, ale tylko miło.


Czy to jest poprawnie napisane?
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dialogi
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 24-06-2009 14:42
Cytat:
Czy to jest poprawnie napisane?


Tak, to jest zupełnie poprawne. :yes: Ale nie zawsze jest tak łatwo, a wtedy warto zajrzeć tutaj:
http://portal-pisarski.pl/forum/viewthread.php?forum_id=30&thread_id=254#post_9900

Tam znajdziesz zasady pisania dialogów wyłożone tak, by zrozumiał sześciolatek. Zapraszam. :)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dialogi
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 24-06-2009 14:56
Baaardzo Ci dziękuję :)
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dialogi
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 24-06-2009 15:10
O, dziękujemy, valdensie. Mi też się na pewno przyda, bo choć owe zasady jako tako najczęściej kumam, to jednak nieraz nachodzą mnie pewne wątpliwości.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dialogi
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 24-06-2009 15:57
Dobre to Veldens, tak ładnie rozpisane. Doalogi to trudna rzacz. Mnie czasem wkurzają nawet zawodowi pisarze, kiedy jest twórzą rozmowę absolutnie nienaturalną. Ale u amatorów to dramat. Pewnie mi też się zdarza. Nie będę się czepiał rozmów żołnierzy,lekarzy, średniowiecznych postaci. Mogę się przyczepić do rozmów "dresów" i innych osiedlowych typów. Mogę ponieważ, wychowałem się na blokowisku, teraz mieszkakm na blokowisku, mam kumpli, którzy nie są lamami(tak jak my wszyscy) i kończyłem samochodówkę gdzie gro osób w ciuchach z "paskami" przychodziło do szkoły. I jak widzę czasem, stylizację na język właśnie takich środowisk to płakać mi się chcę. Jakieś cudactwa się wymyśla. Albo slang z MTV, czy też gitowców z okresu PRL, albo jakiś czysto lieteracki język. Dresy rozmawiają normalnie. Każde miasto ma swoje określenia na pewne rzeczy, np w Szinie mówisz się na laski, szmule w wawie świnie, ale nie ma co przesadzać, ze slangiem bo to normalne chłopaki są, a nie jakieś EMO-przygłupy. Z mojej strony apel, gdy tworzycie dialog, między osiedlowymi kozakami nie przesadzajcie ze skręcaniem w żadną ze stron, niech mówią normalnie.
Do góry
Autor
RE: Dialogi
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 24-06-2009 16:12
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Z mojej strony apel, gdy tworzycie dialog, między osiedlowymi kozakami nie przesadzajcie ze skręcaniem w żadną ze stron, niech mówią normalnie.


A co myślicie o przekleństwach?

Wiadomo, że w pewnych środowiskach, przekleństwa traktuje się, jak przecinki w zdaniach. Czy jednak powinno się ich aż w takiej liczbie używać w literaturze? Niedawno czytałam opowiadanie, w którym od wulgaryzmów aż się roiło. Ok. Cały tekst był dialogiem między koleżkami, którzy w rzeczywistości, mogli pewnie tak mówić, mnie osobiście to jednak razi.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dialogi
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 24-06-2009 16:19
Jak mus to mus. Lepiej jak dresy klną jak dresy, niż jak dyskutują jak profesory. Stawiam na naturalność.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dialogi
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 24-06-2009 16:36
Cytat:
A co myślicie o przekleństwach?
Czasem muszą być. Tracisz klimat w ten sposób. Z drugiej zaś strony, gdy ktoś co drugie, lub trzecie słowo mówi k... to nie brzmi naturalnie. Może być taki bohater, specjalnie skonstruowany na idiotę, ale bardzo niewiele osób tak mówi.
Do góry
Autor
RE: Dialogi
waikhru Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-06-2009 16:38
Ee skądś kojarzę ten opis tekstu:rol:

Wydaje mi się, że każdy ma swoją wrażliwość i oczekiwania co do utworów, ale wolę użyć o jedno przekleństwo za dużo w rozmowie dwóch żuli spod sklepu, niż wkładać im w usta nadmuchane, sztuczne zdania, przez które tekst jest skrajnie nieautentyczny.

Jeżeli trafiłam, że chodzi o mój tekst, to chciałam tylko dodać, że w tym wypadku moim zamierzeniem było stworzenie postaci przejaskrawionych.

Dialogi powinny być realne na tyle, na ile to możliwe. Nie wyobrażam sobie, żeby pijaczek do pijaczka zwracał się: Bądź na tyle uprzejmy, mój bracie w niedoli, podać mi tę słońcem przepełnioną butelkę pełną rozoszy. :sourgrapes:
"Bo dla mnie Bóg to nie przypadek, nie los i nie czas. Dla mnie Bóg to tylko myśl. Moja myśl."

"Opowiedzieć wodę przez opis pustyni, opowiedzieć chleb przez opis głodu, opowiedzieć miłość przez opis samotności..."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dialogi
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 24-06-2009 16:48
Cytat:
Z drugiej zaś strony, gdy ktoś co drugie, lub trzecie słowo mówi k... to nie brzmi naturalnie.


No właśnie. To już silenie się na efekciarstwo, na szoking, i to też zła droga. Znowu bohaterowie stają się niewiarygodni. Czytelnik czuje fałsz. Trzeba z wyczuciem pisać. Bez "przesadyzmu". :p

P.S.
O wulgaryzmach też już było :yes:
http://portal-pisarski.pl/forum/viewthread.php?forum_id=30&thread_id=394&rowstart=0



Cytat:
Jeżeli trafiłam, że chodzi o mój tekst, to chciałam tylko


waikhru, to Ty znasz brzydkie wyrazy? W życiu bym Cię nie podejrzewał. :shy: :smilewinkgrin: (a jaki to tytuł?)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dialogi
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 24-06-2009 16:48
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Z drugiej zaś strony, gdy ktoś co drugie, lub trzecie słowo mówi k... to nie brzmi naturalnie.


Ja myślę, że wszystko zależy od postaci, którą tworzymy, jednej (raczej wiekszości) to nie przystoi, ale też są takie, które jeśli nie będą używały K***y jako przecinka, to staną się nieprawdziwe.
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dialogi
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 24-06-2009 16:49
Cytat:
waikhru napisał/a:
Ee skądś kojarzę ten opis tekstu:rol:



Jeżeli trafiłam, że chodzi o mój tekst, to chciałam tylko dodać, że w tym wypadku moim zamierzeniem było stworzenie postaci przejaskrawionych.

. :sourgrapes:


Chyba nie o twój,bo czytałam go na innym portalu. Chyba, że wystawiasz swoje teksty jeszcze gdzieś ;)

Swoją drogą, tekstów przesyconych wulgaryzmami pojawia się ostatnio coraz więcej.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dialogi
waikhru Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-06-2009 16:57
Valdens - Wiesz...czasami, gdy jestem zła to zaklnę, motyla noga...No zdarza się, no.:bigrazz:
To zrobię sobie reklamę! A co! (Aczkolwiek po przeczytaniu tylko tego tekstu, wezmą mnie pewnie wszyscy za żula, rzucającego mięsem). Już wiem! Przeczytajcie najpierw coś innego, a potem dopiero to:p Zapraszam na stronę główną - mniej więcej na środku...;)

JaneE - ups, sorry. Jakaś nerwowa dzisiaj jestem... Ślę przeprosiny za naskok - zgięta w ukłonie:yes: :D
"Bo dla mnie Bóg to nie przypadek, nie los i nie czas. Dla mnie Bóg to tylko myśl. Moja myśl."

"Opowiedzieć wodę przez opis pustyni, opowiedzieć chleb przez opis głodu, opowiedzieć miłość przez opis samotności..."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dialogi
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 24-06-2009 17:09
Cytat:
Nie wyobrażam sobie, żeby pijaczek do pijaczka zwracał się: Bądź na tyle uprzejmy, mój bracie w niedoli, podać mi tę słońcem przepełnioną butelkę pełną rozoszy.
ale wiesz, że pijaczki bywają bardzo uprzejme ;) nie są im obce zwroty. - panie kolego, szanowna pani, rączki całuję, kultura musi być ;)
Do góry
Autor
RE: Dialogi
waikhru Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-06-2009 17:11
Co do ich uprzejmości jestem 100% przekonana. Dzisiaj jeden zaczepił mnie słowami: Witam panią magister. Cokolwiek by to miało znaczyć:uhoh:
"Bo dla mnie Bóg to nie przypadek, nie los i nie czas. Dla mnie Bóg to tylko myśl. Moja myśl."

"Opowiedzieć wodę przez opis pustyni, opowiedzieć chleb przez opis głodu, opowiedzieć miłość przez opis samotności..."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dialogi
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 24-06-2009 17:12
Aha w tym tygodniu jechałem sobie autopbusem i słuchałem rozmowy dresików. Razem ze mną wszedł pijany facet, z trójką dzieci, w wieku od trzech do siedmiu lat, tak na oko. I klął jak szewc, doś powiedzieć, że do synka, który żalił się, że siostra nie chce lizaka powiedział - to ch.. jej w d... :) Cudowne. Gdy wysiadł, jeden z "dresików" skwitował to słowami - Jakby nie dzieciaki to bym wpier... gnojowi. Tylko dzieciaków szkoda. Reszta ekipy potwierdziła, i obiecali sobie, że kiedyś pana dopadną. Takie to są chłopaki z ulicy.
Do góry
Autor
RE: Dialogi
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 24-06-2009 17:33
Cytat:
Dzisiaj jeden zaczepił mnie słowami: Witam panią magister.


Ja czasem słyszę: "Witam pana prezesa" jak idę do sklepu. :lol:

Cytat:
Takie to są chłopaki z ulicy.

Tomasz, ja autentycznie lubię takich chłopaków z ulicy. :yes: Nie wszystkich, ale generalnie bardziej lubię niż nie-lubię.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dialogi
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 26-04-2010 12:29
PRZENIESIONE

wrota do piekiel napisał:

czy ten dialog jest poprawny, chodzi mi zwłaszcza, o zdania po myślniku

- Przeciwdepresyjne – popatrzyłem na nią zdziwiony, odwzajemniła spojrzenie, potem wyjaśniła. – Wpadam często w depresję. Z racji mojego wieku, jak również relacji z moimi rodzicami, nie mogę pozwolić sobie na pójście do lekarza.
- Czego się tak dzieje? Długo już cię to dręczy? – cóż, byłem zmartwiony.
- Od roku – westchnęła z udręką w głosie. – Rok temu, mój młodszy brat, którego kochałam nad życie, wybrał się z kolegami pod namiot. Nie obeszło się bez alkoholu, ale to co zrobili, było tak potwornie głupie – łzy pojawiły się w jej oczach.
- Nie musisz mi tego opowiadać, jeśli sprawia ci to ból.
Pokręciła głową i dokończyła cichym głosem.
- Weszli we czwórkę na dach wysokiego bloku, oczywiście byli potwornie pijani – zrobiła krótką pauzę. Nie mogłem patrzyć, jaki ból sprawia jej ta opowieść, ale pomyślałem, że jeśli musi akurat w tym momencie komuś, o tym opowiedzieć, to ja służę pomocą słuchacza. – Z relacji kolegi mojego Michała wynika, że podszedł na skraj dachu, aby się wysikać. Nie utrzymał równowagi i poleciał w dół – zaszlochała cichutko.

pomoże ktośsmiley



dlaczego temat nie zapisał się w dialogach??? sorki za tosmiley



i jeszcze jedno, czy taka kropka po myślniku jest poprawna, przepraszam za taki chaos, ale jestem tu nowy

- Mozart – odpowiedziała, splotła dłonie, a jej policzki nabrały rumieńców. W domu było gorąco i teraz dopiero to sobie uświadomiłem.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dialogi
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 26-04-2010 17:19
Wg mnie powinno wyglądać tak;
Cytat:
- Przeciwdepresyjne.
Popatrzyłem na nią zdziwiony, odwzajemniła spojrzenie, potem wyjaśniła.
- Wpadam często w depresję. Z racji mojego wieku, jak również relacji z moimi rodzicami, nie mogę pozwolić sobie na pójście do lekarza.
- Czego się tak dzieje? Długo już cię to dręczy? – Cóż, byłem zmartwiony.
- Od roku – westchnęła z udręką w głosie. – Rok temu, mój młodszy brat, którego kochałam nad życie, wybrał się z kolegami pod namiot. Nie obeszło się bez alkoholu, ale to co zrobili, było tak potwornie głupie ... .– Łzy pojawiły się w jej oczach.
- Nie musisz mi tego opowiadać, jeśli sprawia ci to ból.
Pokręciła głową i dokończyła cichym głosem.
- Weszli we czwórkę na dach wysokiego bloku, oczywiście byli potwornie pijani. – Zrobiła krótką pauzę.
Nie mogłem patrzyć, jaki ból sprawia jej ta opowieść, ale pomyślałem, że jeśli musi akurat w tym momencie komuś, o tym opowiedzieć, to ja służę pomocą słuchacza.
- Z relacji kolegi mojego Michała wynika, że podszedł na skraj dachu, aby się wysikać. Nie utrzymał równowagi i poleciał w dół – zaszlochała cichutko.


Cytat:
ZASADY PISANIA DIALOGÓW

1)
- Witaj, mamo - powiedział Krzyś.
Kropka znajduje się na końcu zdania (to, co widzicie powyżej, wbrew pozorom, jest jednym zdaniem). Po "mamo" nie ma kropki, gdyż tekst znajdujący się dalej odnosi się bezpośrednio do wypowiedzi. A skoro nie ma kropki po "mamo", po myślniku piszemy z małej litery.

2)
- Witaj, mamo. - Krzyś rzucił się mamie na szyję.
Tu z kolei mamy dwa zdania. Pierwsze, to wypowiedź bohatera. Kolejne, to już narracja, określająca, co bohater robi, a co nie łączy się bezpośrednio z jego wypowiedzią. Kropka występuje więc po "mamo" i po "szyję".

3)
- Witaj, mamo - powiedział Krzyś. - Bardzo za tobą tęskniłem - dodał po chwili i rzucił się jej na szyję.
W tym przykładzie widzimy kwestię wypowiadaną przez bohatera, przerwaną wtrąceniem narratora. Zasada analogiczna, jak w przykładzie 1, mamy tu dwa takie same zdania, jedno po drugim.

4)
- Witaj, mamo. - Krzyś rzucił się mamie na szyję. - Bardzo za tobą tęskniłem - dodał, przytulając ją mocno.
Tu mamy mieszankę przykładu 2 i 1. Początek wypowiedzi bohatera, następnie wtrącenie narratora nie związane bezpośrednio z wypowiedzią, dalej znów bohater i narrator, tym razem w jednym zdaniu. W sumie trzy zdania, a co za tym idzie, trzy kropki i trzy wielkie litery.

5)
- Witaj, mamo! - zawołał Krzyś. - Tęskniłaś za mną? - spytał, przytulając się do mamy.
Analogicznie do przykładu 3, z tym, że zastosowane znaki interpunkcyjne "!" i "?". One nie muszą kończyć wypowiedzi, więc mogą znaleźć się w środku zdań. Jednak równie dobrze można ich użyć w zdaniach typu 2, wtedy spełniają taką rolę, jak kropka.

To chyba najczęstsze przykłady, w których można się pogubić. Kończąc, muszę zwrócić uwagę jeszcze na jedno, gdyż bardzo często pojawia się następujący błąd:
- Witaj, mamo - powiedział Krzyś
Jak widać, zdanie nie jest zakończone kropką. Nie wiem, skąd to się bierze, ale robiąc korekty, natykam się na to co jakiś czas. Zaznaczam więc: Jest to zdanie, jak każde inne i musi się kończyć kropką (za słowem "Krzyś" oczywiście).

Polecam analizę opisanych wyżej "przygód Krzysia" zarówno nowym, jak i doświadczonym użytkownikom.
Do góry
Autor
RE: Dialogi
wrota do piekiel Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 26-04-2010 17:33
powiem ci szczerze, że przeczytałem "przygody Krzysia" ale niestety nadal nie kumam, gdzie wstawiać w dialogach kropkę, czy pisać dalej po myślniku lub od nowego akapitu, kurczę jakieś to dziwne, oczywiście dzięki za radę, właśnie tak to powinno wyglądać, na razie skupię się na tym...
- Przeciwdepresyjne.
Popatrzyłem na nią zdziwiony, odwzajemniła spojrzenie, potem wyjaśniła.

żeby nie dawać po myślniku w dialogach całych zdań

tak samo tutaj

- Przykro mi. – Nie wiedziałem, co mógłbym więcej powiedzieć, by ją pocieszyć, poza tym prozaiczne słowa współczucia, wydawały mi się banalne. Położyłem rękę na jej ramieniu i nieznacznie ścisnąłem.
- Dzięki – odparła. – Nie mogę się z tym uporać – dodała z goryczą w głosie.
- Z czasem to minie, moja droga panno Marple – powiedziałem, a ona się uśmiechnęła.
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.