Powieści grozy
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Powieści grozy
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 05-07-2009 12:59
O ile dobrze pamiętam, jest powieść "Las" Guy N. Smitha. A tak, Wikipedia twierdzi, że istnieje takowa, tytuł podałem poprawny. Wiki oświeciła mnie także, że pan Smith nadal pisze i wydaje książki. Czytałem kilka jego powieści, w tym wspomniany "Las", a także serię "Kraby" - jeśli nie macie co robić z popołudniem, sięgnijcie po niego. Jeśli macie inne zajęcia, dajcie sobie spokój.

A z Kinga? Hm. "Stukostrachy" - masz las, znalezisko w ziemi, przejmowanie kontroli nad umysłami, jest i fantastycznie, i strasznie. "Miasteczko Salem" - stary dom, w którym ukrywa się wampir, a w miasteczku piwnice, gdzie ukrywają się w czasie dnia pokąsani mieszkańcy miasteczka. "Lśnienie" - jak najbardziej nawiedzony dom, który powoduje zbzikowanie nowego lokatora. "Oczy smoka" - może nie strasznie, może nie loch, ale jednak więzienie w wieży. Taka baśń. Jak już Ci się horrory znudzą i przyjdzie czas na przerwę ;) Polecam "Misery" - szalona fanka więzi ukochanego pisarza w pokoju i zmusza go do pisania. "Gra Geralda" - zakuta w kajdanki kobieta, z trupem męża przy łóżku. "Rose Madder" - nawiedzony obraz też może być? :) "Desperacja" - całe nawiedzone miasteczko. "Pokochała Toma Gordona" - dziewczynka samotnie wędrująca przez las. "Worek kości" - znudził mnie, duchy, zagubiony policjant. Już wolę "Buick 8" - o samochodzie, do którego lepiej się nie zbliżać, bo nie wiadomo do jakiego wymiaru jest oknem.

Lovecraft mnie zmęczył. Wolę Muminki ;)
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieści grozy
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 05-07-2009 13:48
Cytat:
swobby napisał/a:
Moim zdaniem najlepsza książka Kinga to "Cmętaż zwieżąt", no ale o gustach się nie dyskutuje... Jednak to ta właśnie pozycja wywarła największy wpływ. Polecam, jeśli chcecie nie przespać wielu nocy!
czytałem tę pozycję i powiem tak, pierwsza książka Kinga, wielkie wrażenie na mnie zrobiła ale "Lśnienie" jednak swoim klimatem dużo bardziej mnie zniszczyło, chociaż zakończenie samo w Cmętażu niesamowite :) jak najbardziej trzeba to przeczytać ale nie powoduje bezsenności, przynajmniej u mnie :)

a p propos "Bezsenność" Kinga również fantastyka i groza, do tego dorzuciłbym jeszcze "Mroczną Połowę" z niewymienionych przez nikogo do tej pory :) ogólnie większość książek Kinga spełnia wymagania, myślę jeszcze nad wyróżnieniem "Komórki" bo też zrobiła na mnie wrażenie :) z opowiadań "Mgła" ze "Szkieletowej załogi" - dużo lepsza niż film prawie dorównała "Lśnieniu" w moim osobistym rankingu co świadczy o jej wielkiej mocy i "Drogowy wirus zmierza na północ" ze "Wszystko jest względne", świetny motyw i przerażające opowiadanie :)
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieści grozy
piotrek0515 Użytkownik
  • Postów: 78
  • Skąd:
Dodane dnia 05-07-2009 17:49
Z takim zatrzęsieniem tytułów mam wakacje z głowy, trzeba tylko znaleźć dobrze zaopatrzoną bibliotekę :) Dzięki wielkie!
Do góry
Autor
RE: Powieści grozy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-07-2009 20:06
Hmmm... skoro tak zachwalcie książki Stephena Kinga, to chyba powinnam się w końcu nimi zainteresować. :) Od czego powinnam zacząć?
Do góry
Autor
RE: Powieści grozy
piotrek0515 Użytkownik
  • Postów: 78
  • Skąd:
Dodane dnia 05-07-2009 20:39
Ja zacząłem od "Lśnienia" (o ile dobrze pamiętam) i wydaje mi się, że jest to pozycja godna polecenia na początek przygody z Kingiem :) Dobry, trzymający w napięciu horror, później sfilmowany z Jackiem Nickolsonem w roli głównej.
Do góry
Autor
RE: Powieści grozy
AnonimowyGrzybiarz Użytkownik
  • Postów: 695
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 05-07-2009 22:06
Ostatnio zniszczyło mnie opowiadanie "Tajemniczy ogród, tajemnicze okno" Kinga ze zbioru "4 po północy". Polecam. Końcówka jest świetna... :O

Z horrorów Kinga mogę polecić Miasteczko Salem, Lśnienie, To, 4 po północy (zbór 4 opowiadań), cmentarz dla zwierzaków i wiele innych :D
Blog

Facebook
Do góry
Autor
RE: Powieści grozy
batofator Użytkownik
  • Postów: 7
  • Skąd:
Dodane dnia 09-07-2009 20:12
G. Masterton "Drapieżcy" jest coś nawiedzonym domu.
Ktoś już podawał "Worek kości" Kinga, to też dobry przykład.



Cytat:
13outy napisał/a:
Hmmm... skoro tak zachwalcie książki Stephena Kinga, to chyba powinnam się w końcu nimi zainteresować. :) Od czego powinnam zacząć?


Chyba od początku, czyli "Carrie". Miłego czytania, Kinga warto:yes:
Do góry
Autor
RE: Powieści grozy
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 09-07-2009 20:40
No właśnie... najlepsza książka grozy? Ale taka, którą naprawdę byście polecili, bo wciągnie, bo wątki, bo wszystko wyjaśnia się na końcu? Chętnie sięgnę...
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Powieści grozy
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 09-07-2009 22:28
Cytat:
AnonimowyGrzybiarz napisał/a:
Ostatnio zniszczyło mnie opowiadanie "Tajemniczy ogród, tajemnicze okno" Kinga ze zbioru "4 po północy". Polecam. Końcówka jest świetna... :O


Właśnie obejrzeliśmy "Tajemnicze okno" gdzie główną rolę gra Johnny Deep. Fakt - końcówka super.
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieści grozy
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 10-07-2009 13:08
Cytat:
Sonia napisał/a:
No właśnie... najlepsza książka grozy? Ale taka, którą naprawdę byście polecili, bo wciągnie, bo wątki, bo wszystko wyjaśnia się na końcu? Chętnie sięgnę...

Lśnienie Stephena Kinga :) zdecydowanie i niepodważalnie :) do tego dodałbym Cmętaż zwierząt czy jakoś tak się to pisze (nie wiem w którym miejscu są te błędy w tytule :D ) i Worek kości :) myślę że 3 najlepsze powieści grozy jakie czytałem

ewentualnie Stukostrachy dorzucę jak masz ochotę na długą w miarę lekturę :) wszystko Kinga :p
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieści grozy
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 10-07-2009 13:10
no, właśnie - king ma w sobie coś takiego, tzn: książki przez niego napisane, że nawet ktoś, kto nie lubi horrorów, chętnie je czyta. ja na przykład nie lubię, ale king robi na mnie wrażenie. po przeczytaniu "christine" bałam się zbliżać do samochodów po zmroku. "cmętaż dla zwieżąt" [co tłumacz, to inna pisownia] też sprawił, że mi się jakoś tak dziwnie robiło...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Powieści grozy
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 10-07-2009 19:04
Ano.... coś słyszałam o tym "cmentarzu dla zwierząt", sama nazwa jest ciekawa!
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Powieści grozy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-07-2009 19:25
Moi znajomi swojego czasu zachwycali się "Mgłą" Kinga (jest w zbiorze "Szkieletowa załoga" ). Ja przeczytałam i jakoś mnie nie zachwyciło. Za to jest na podstawie tego opowiadania całkiem dobry film.
Do góry
Autor
RE: Powieści grozy
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 10-07-2009 19:30
Cytat:
Oke_Mani napisał/a:
Moi znajomi swojego czasu zachwycali się "Mgłą" Kinga (jest w zbiorze "Szkieletowa załoga" ). Ja przeczytałam i jakoś mnie nie zachwyciło. Za to jest na podstawie tego opowiadania całkiem dobry film.


i znowu gust, film jest beznadziejny na podstawie tego opowiadania, nie ma klimatu, jest po prostu śmieszny ;)

natomiast opowiadanie trzyma w napięciu od początku do końca i samo zakończenie jest dużo bardziej tajemnicze i mrożące krew w żyłach niż w filmie, po prostu film a właściwie reżyser zabił klimat Kinga
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieści grozy
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 10-07-2009 19:33
W większości przecież tak jest, że filmy na podstawie książek są do d.... no właśnie!
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Powieści grozy
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 10-07-2009 23:47
Chyba właśnie zachęciliście mnie do sięgnięcia po jakąś książkę z tego gatunku :-)
Nigdy nie czytałam horrorów, "Sklepik z marzeniami" to jedyna przeczytana przeze mnie pozycja, którą można pod ten gatunek podciągnąć.

W poniedziałek biegnę do biblioteki, zobaczymy, czy zacznę sypiać przy oświeconym świetle. :D

("Muminków" i królika z "Alicji z krainy czarów" boję się do dziś.)
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieści grozy
TamtenChlopak Użytkownik
  • Postów: 9
  • Skąd:
Dodane dnia 14-07-2009 14:23
Ja, tak jak i AnonimowyGrabarz gorąco polecam To! Stephena Kinga.
Trzymające w napięciu. Właśnie kończę 3 tom.
A oprócz tego, te dwie:
http://ksiazki.wp.pl/katalog/.../ksiazka.html?kw=16203
http://ksiazki.wp.pl/katalog/.../ksiazka.html?kw=29971 .
Przepraszam za to wklejanie linków, ale tak będzie prościej dla tych, którzy nie są zainteresowani (bądź co bądź) uciążliwym czytaniem list nazwisk autorów.

Otóż są to dwie książki, za które płacąc razem 50 zł, mamy dwie noce pełne grozy, jak z bata strzelił. Horrory zwykle mnie nie ruszają, ale po tych.. kiedy musiałem wyjść o 3 nad ranem z psem.. No.. nie było kolorowo. Gorąco polecam.
Do góry
Autor
RE: Powieści grozy
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 20-08-2012 16:01
Polecam największego polskiego pisarza grozy, Stefana Grabińskiego, autora dziś już kultowego, któremu stworzono setki stron internetowych, prekursora nowoczesnego horroru, żyjącego przed II wojną światową.

W necie po prostu poszukaj jego książek, a nie pożałujesz.

Zarówno opowiadania, w których okazał swe mistrzostwo pióra, jak i powieści, na równi zasługują na czytanie.

Polecam zwłaszcza powieść "Salamandra".

Sam czytam go już ponad 20 lat i ciągle się od niego uczę :)

PS.

Są strony z jego opowiadaniami.
Wystarczy wejść i czytać.
Naprawdę warto.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Powieści grozy
Naja Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2012 22:11
Polecam "Zjawę" Mastertona.
Do góry
Autor
RE: Powieści grozy
Aleksander Sarota Użytkownik
  • Postów: 88
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2012 10:12
Polecam:

Stephen King - 'Miasteczko Salem' (jedna z moich ulubionych książek, ocena: 6/6)
John Saul - 'Rzeź Niewiniątek' (ocena: 5/6)
Edgar Allan Poe - 'Opowieści Niesamowite' (zbiór opowiadań, ocena: 5/6)
Scott Smith - 'Ruiny' (ocena: 5/6)

z polskich czytałem tylko:
Jakub Małecki - 'Przemytnik Cudu' (ocena: 4/6)
Krzysztof T. Dąbrowski - 'Anima Vilis' (ocena: 3/6)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]