Dobra książka - czy na pewno?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Dobra książka - czy na pewno?
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 09-10-2009 21:57
Sorry Elwiro nie zauważyłam. Ale rozumiem, o co ci chodzi. Fałszywe gratulacje, które nie maja nic wspólnego z komentarzami pod tekstem. No co czasem tak bywa... Ja nie piszę tego złośliwie. Takie złośliwe jest zycie.
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dobra książka - czy na pewno?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 10-10-2009 20:53
Nie uważam, że to jest złośliwość. Raczej zakłamanie. Bo czy jeśli osoba mająca autorytet czy władzę powie, że żółty balonik jest niebieski, to balonik stanie się niebieski? Nie. Każdy ma prawo do własnego zdania, ale kurcze, niech go nie zmienia jak rękawiczki. :)

Mnie też nie wszystkie decyzje się podobają (tu mówię ogólnie, nie o PP), ale nie twierdzę, że mi się podobają zaraz, jeśli się okaże, że ktoś ważniejszy, mądrzejszy (dopisać wedle uznania) jest innego zdania.



Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dobra książka - czy na pewno?
Krzysztofpnowak Użytkownik
  • Postów: 95
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 23-10-2009 22:10
Cytat:
Oke_Mani napisał/a:
Cytat:
JaneE napisał/a:
Dla kogo pisać? Dla garstki znawców, czy dla rzeszy "przeciętniaków" :)


A chcesz zarabiać na kiczu, czy cieszyć się zasłużonym poważaniem wśród garstki?


sugeruję odpowiedź - zeby móc się cieszyć zasłużonym poważaniem wsród tej garstki trzeba najpierw na to zarobić, bo padniesz z głodu w trakcie pisania dobrej książki
auto
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dobra książka - czy na pewno?
Krystyna Habrat Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 28-10-2009 12:29
Oke-Mani napisała:" ... "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa. Nie znam nikogo, komu by się nie podobała, niezależnie od płci, wieku, zawody, itd."
Z przekory;) zdradzę, że nie zakochałam się w tej książce od pierwszego czytania. Widziałam, że wszyscy wokół mnie się nią zachwycają i wyrywają mi z rąk mój egzemplarz. Nawet ci nie za bardzo oczytani "technokraci". A ja wtedy byłam bardzo zapracowania, zatroskana wieloma sprawami (przeprowadzka, angina dziecka) i choć głowa doceniała wartość tej książki, serce pozostawało obojętne.Nawet czytana później "Biała gwardia" tegoż autora wywołała we mnie większe wrażenie. Zamierzam od dawna wrócić do "Mistrza.." i oddać jej sprawiedliwość. Ale dla mnie największą miłością pozostaje: Conrad i Czechow.
Ten komentarz jest natomiast przyczynkiem do dyskusji o tym, jak bardzo czynniki subiektywne wpływają na nasze oceny książek i np tekstów na PP.Szczególnie, kiedy ktoś stremowanemu początkującemu napisze, że go jego tekst uśpił. :upset:

Elwiro, nawet nie przypuszczałam, że nasze gusta są tak podobne! I co do Gombrowicza i co do "Sonetów" Szekspira i co do "płodozmianu" w lekturze na różne okazje.
Ja do niedawna miałam duże zaufanie do krytyków (tych "wielkich";) i do teoretyków literatury, jak i do pewnych pism, np "Literatura na świecie". Choć nie wierzyłam im ślepo, tym się kierowałam w doborze książki do czytania. Dlatego wgryzałam się i w Joyce'a i w Prousta - i to nie bez przyjemności. Natomiast np Becketa, Yonesco potrafię docenić, ale nie pokocham. Niestety obecnie naszych gustów chyba nikt nie kształtuje, bo najgłośniej słychać promocje komercyjnych bestsellerów, a te może dobrze się czyta, ale na ogół są one jednorazowe.
Dla mnie wielka literatura, to ta, która wzbudzając zachwyt, daje szerszą wiedzą o świecie oraz kondycji człowieka.
Lubię "Imię róży" i "Sto lat samotności". Ale też książki Zafona, które choć świetne w czytaniu arcydziełami już nie są.
Sok
Do góry
Autor
RE: Dobra książka - czy na pewno?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 28-10-2009 13:02
Cytat:
Dla kogo pisać? Dla garstki znawców, czy dla rzeszy "przeciętniaków"

Ani, ani. Dla siebie pisać. :)
Do góry
Autor
RE: Dobra książka - czy na pewno?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 28-10-2009 13:14
Cytat:
_VV_ napisał/a:
Cytat:
Dla kogo pisać? Dla garstki znawców, czy dla rzeszy "przeciętniaków"

Ani, ani. Dla siebie pisać. :)


A Tym, którzy twierdzą, że to pisanie jest denne, mówić: Wy się nie znacie :]
Do góry
Autor
RE: Dobra książka - czy na pewno?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 28-10-2009 14:10
Cytat:
Niestety obecnie naszych gustów chyba nikt nie kształtuje, bo najgłośniej słychać promocje komercyjnych bestsellerów, a te może dobrze się czyta, ale na ogół są one jednorazowe.


Doprawdy, trudno kształtować gusta czytelnicze jeśli biblioteka w gimnazjum liczy 50 książek (widziałam taką w ubiegłym tygodniu), w publicznych czytelniach najnowszą książką jest ta wdana w 1997, a nawet o prasę literacką trudno, a książki są drogie, więc kupić sobie wszystkiego nie można. Niestety.

Cytat:
A Tym, którzy twierdzą, że to pisanie jest denne, mówić: Wy się nie znacie :]


Pod warunkiem, że trafią się i tacy, którym się spodoba. B)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dobra książka - czy na pewno?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 28-10-2009 14:13
Cytat:
Elwira napisał/a:
[quote]

Pod warunkiem, że trafią się i tacy, którym się spodoba. B)


Elwirko, myślę, że zawsze trafią się tacy, którym się spodoba.
Przecież każda potwora ma swojego amatora.;)
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dobra książka - czy na pewno?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 28-10-2009 14:32
Jak coś jest kiepsko napisane, nie przyciąga ani treścią ani stylem, albo, co gorsza, nie wiadomo o co chodzi, to nie wiem...

Uważam jednak, że jak komuś pisanie sprawia przyjemność, to pisać powinien. Proszę bardzo.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]