Religijność Polaków
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
RE: Religijność Polaków
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 11-07-2009 13:02
Cytat:
ale to ty w to wierzysz. niewierzący [lub wierzący w co innego] biorą biblię za bajkę, czy zbiór symboli.

Co nie zmienia obiektywnego faktu że albo ten Jezus (bo że to postać historyczna na to są dowody) był Synem Bożym albo prowincjonalnym ciołkiem zwodzącym masy.
Cytat:
kiedy się tu pojawiłeś, cieszyłam się, że jakiś zapalony katolik, że może pomoże mi jakoś wrócić do praktykowania. przez ciebie jednak jeszcze mi dalej do boga. i zrobiło się pod górkę.

Na forum publiczny ciężko się wyjaśnia kwestie wiary kiedy co i rusz wyskakuje jakiś Valdens czy inny TomaszObłuda i usiłuje wszystko wywrócić na lewą stronę, Wtedy się mimo woli człowiek skupia na odparowywaniu ataków zamiast na wyjaśnianiu. Co innego kiedy dyskutują dwie osoby zainteresowane porozumieniem, a nie dogryzaniem sobie nawzajem.



Cytat:
Lunar czy to jest oficjalne stanowisko kościoła?

Nie. To naukowa hipoteza wyjaśniająca pewne obiektywnie istniejące fakty wynikające z badań naukowych Całunu Turyńskiego. Powiązanie Całunu z Jezusem nie jest faktem udowodnionym, jednak zbieżności jest tak wiele, że to uzasadniona teza. Stąd jak dla mnie to cenna okazja dowiedzenia się czegoś o Jezusie z Nazaretu.
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 11-07-2009 13:17
Cytat:
jakiś Valdens czy inny TomaszObłuda i usiłuje wszystko wywrócić na lewą stronę,
mhm ;)

Cytat:
Wtedy się mimo woli człowiek skupia na odparowywaniu ataków zamiast na wyjaśnianiu
zasmuciłeś mnie. Nie lubię być agresorem, będę musiał się postarać, żeby nie być tak traktowanym.

Cytat:
Lunar czy to jest oficjalne stanowisko kościoła?

Nie. To naukowa hipoteza wyjaśniająca pewne obiektywnie istniejące fakty wynikające z badań naukowych
To chyba dobrze dla kościoła. Widzisz wg mnie nie jest dobre dla kościoła, oczywiście to wasza sprawa, kiedy staracie się polemizować z naukowcami. Bóg, jeśli istnieje raczej nie potrzebuje takiej obrony. Dlatego tak podziwiam szefów waszego kościoła. Są strasznie wyważeni, historia nauczyła ich, że wszystkiego trzeba podchodzić, ze spokojem bez zbytnich emocji. Myślę, że jakbym miał zostać chrześcijaninem zostałbym katolikiem, ze względu na tą mądrą instytucję.
No, ale na razie nie zapowiada się na to ;)

Tylko brak u was trochę takiego powszechnego mistycyzmu. Czytałem gdzieś, że młodzi ludzie, którzy w Europie przechodzą na Islam, robią to ze względu na brak ducha w kościołach europejskich. Religia staje się obrzędem, obyczajem, zabawą, a zaczyna brakować w niej ducha.
Teraz jako starszy chłopak, wiem, że można to wszystko znaleźć u katolików, ale ludzie nie szukają, a trafia im się taki islam, egzotyczny jeszcze na razie, może w kraju tchórzów(Francji) już nie ;), i wam podbiera wiernych. Co Ty na to? Myślisz, że ludzie uciekają wam, bo widzą tylko mury i pustą tradycję.
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 11-07-2009 13:41
Cytat:
rip LunarBird CLH napisał/a:
Wtedy się mimo woli człowiek skupia na odparowywaniu ataków zamiast na wyjaśnianiu.

a nie powinien się skupiać na bogu?
pierwsi chrześcijanie mieli jeszcze gorzej. nikt tutaj cię za to nie ukrzyżuje, co mówisz. wychodzi na to, że za bardzo bierzesz to sobie wszystko do siebie, skoro swoich nerwów nie umiesz opanować na tyle, żeby to wszystko miało ręce i nogi.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Religijność Polaków
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 11-07-2009 13:50
Cytat:
zasmuciłeś mnie. Nie lubię być agresorem, będę musiał się postarać, żeby nie być tak traktowanym.

Jak mówię A, a ktoś powie mi że mówiłem Z i na tej podstawie udowadnia że miał rację mówiąc "kukuryku" to cięzko założyć, że oponent choćby próbował zrozumieć twoje intencje.
Cytat:
Widzisz wg mnie nie jest dobre dla kościoła, oczywiście to wasza sprawa, kiedy staracie się polemizować z naukowcami.

I na odwrót. Nauka nie ma prawa wchodzić w kompetencje wiary i orzekać o tym co moralne a co nie.
Cytat:
Tylko brak u was trochę takiego powszechnego mistycyzmu. Czytałem gdzieś, że młodzi ludzie, którzy w Europie przechodzą na Islam, robią to ze względu na brak ducha w kościołach europejskich. Religia staje się obrzędem, obyczajem, zabawą, a zaczyna brakować w niej ducha.
Teraz jako starszy chłopak, wiem, że można to wszystko znaleźć u katolików, ale ludzie nie szukają

Nie tylko to. Katolicyzm ma problemy z "mistycyzmem" bo jak się pojawia jakaś Oaza czy KSM, albo tego typu inicjatywy, media albo milczą, albo usiłują przedstawić takie instytucje jako grupy dziwaków, zacofanych katoli, fanatyków. No bo do czego to podobne żeby nowoczesny człowiek takimi rzeczami się zajmował. Człowiek powinien przyjść do kościoła, "kupić" mszę i pędzić do supermarketu...:rol:

Poza tym co ludzie wiedzą o wierze katolickiej? Nic. A ja z pamięci mogę podać książki, które wstrząsną twoją wizją wydarzeń opisanych w Biblii:lol: I bynajmniej nie oznacza to że mówią co innego. Przeciwnie - opisują wiele detali tak dokładnie, że wybijają z głowy wizję Biblii jako bajeczki dla dzieci a cała wizja zaczyna być prawdopodobna.



Cytat:
a nie powinien się skupiać na bogu?

Powinien. ale wiele lat w Internecie wyrabia pewne odruchy. Na miażdżącej większości dawnych for kto nie umiał odpowiadzieć serią z karabinu na uderzenie pałką ten ginął marnie w zalewie trollingu i spamu. MOderatorzy pojawilli się dopiero potem i nieco uporządkowali sytuację, ale stare odruchy pozostały i ciężko się ich oduczyć.

(MOderatorów chciałem poprawić, ale niech już zostanie:lol: )
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 11-07-2009 13:52
Cytat:
rip LunarBird CLH napisał/a:
Powinien. ale wiele lat w Internecie wyrabia pewne odruchy.

a to dziwne, bo u mnie, kiedy siedziałam na forach wszelkiego typu wyrobiła się wręcz odwrotna reakcja - jeśli czuję, że ktoś mnie atakuje, a ja mam już pod skórą agresywną odpowiedź, znikam na jakiś czas - żeby to, co napiszę było przemyślane. i niezbędne.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Religijność Polaków
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 11-07-2009 14:17
Cytat:
Katolicyzm ma problemy z "mistycyzmem" bo jak się pojawia jakaś Oaza czy KSM, albo tego typu inicjatywy, media albo milczą, albo usiłują przedstawić takie instytucje jako grupy dziwaków, zacofanych katoli, fanatyków.


Media raczej milczą, przynajmniej ja rzadko widuję takie rzeczy. Nie milczą natomiast parafie - nie podoba im się to. Dziwne? A jednak często tak bywa. Proboszcz rozwiązuje podobne inicjatywy, gdy dostrzega w nich zbyt dużo duchowości, dziwnych praktyk (np. tańców), herezji.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 11-07-2009 14:33
Cytat:
Anub1s napisał/a:
Cytat:
z biblii można oczywiście wiele wynieść. ale w to, że to bóg przemawia, trzeba wierzyć, a nie tylko uznać, że to "ciekawe".


No właśnie nie rozumiesz - Biblię można uznać za ciekawe i interesujące dzieło, nawet jeśli nie wierzysz w Boga. Przecież to dość oczywiste - nie musisz odrzucać wartości Biblii jeśli odrzucasz katolicyzm.

ale jak uznać, że prawdą jest, że to bóg przemawia, jeśli się w to nie wierzy?
mam wrażenie, że ty zupełnie nie rozumiesz, co ja powiedziałam. bo napisałam dokładnie to samo, tylko zaznaczyłam, że uznanie biblii za ciekawe dzieło nie jest równoznaczne z wiarą w to, że to boskie dzieło. do tego, żeby uznać ją za boski wytwór trzeba uwierzyć w boga. bo jeśli w niego nie wierzę, to przecież nie powiem: to napisał bóg. bo byłaby rozbieżność - przecież nie uznaję jego istnienia, więc jakim cudem mógł kogoś natchnąć?
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Religijność Polaków
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 11-07-2009 14:52
Cytat:
Jestem zbyt głupi, aby w inny sposób ci to wytłumaczyć,


Jeśli się zgodzę, to dostanę ostrzeżenie od moderatorów?
Jeśli dostaniesz ostrzeżenie od moderatorów, będę pierwszym który stanie w twojej obronie. Możesz mnie wyzywać do woli, ciebie to ucieszy, a mnie nie zaboli :)

Cytat:
Nie trzeba zrozumieć "w pełni", wystarczy zrozumieć ten prosty fakt.
Zapomniałem o tym prosty fakcie. Teraz rozumiem. Dzięki.

Cytat:
To jak możesz się wypowiadać na jej temat? Btw. za chwilę powiesz coś innego
Coż na takie zasadzie, że mówię, a Ty ze mną polemizujesz. To przyjemna rozrywka, na obudzenie kilku szarych komurek, resztę budzę kawą.

Cytat:
Nie tylko ja tak mówię - sam mówisz, że prawie wcale nie znasz Biblii. To znasz, czy nie?
No wiesz, mog ją przeczytać, i pięć razy a znać tylko powierzchownie, gdyż nie zrozumiałem tegoprostego faktu. Co znaczy, że mimo przeczytania jej pieć razy i tak jej nie znam. Chyba, że się mylę.

Cytat:
Pewnie, że nie mam. I milion razy przedtem o tym mówiłem.
a więc jest nadzieja :)
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 11-07-2009 14:56
A nie przeszkadza Wam, że aż do naszych czasów kłamano, że Biblia to same fakty? I że zabijano takich jak Wy? Takich, co mówili, że to tylko zbiór bajek z morałami.

Ja mam uczulenie na kłamanie. Nie potrafię szanować Kościoła, wiedząc o tym.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 11-07-2009 15:02
Cytat:
Łódź zaś była już sporo stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli.


EWANGELIA Mt 14,22-33 - jak to wytłumaczysz naukowo?



Teraz postanowiłem na końcu większości zdań stawiać miast kropki pytajniki, czy to dobry pomysł? hehehe, chyba mi się udało, prawda?



Cytat:
Na to odezwał się Piotr: Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie.
A on rzekł: Przyjdź.
Piotr wyszedł z łodzi i krocząc po wodzie przyszedł do Jezusa.
Jezus mógł być niesamowitym telepatą, wg mnie był po prostu Bogiem, ale ja przeszedł po wodzie Piotr? Czy Jezus posiadał też potężną moc telekinezy? Czy był X-manem, czy może był Bogiem?
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 11-07-2009 16:00
Cytat:
Ależ ja cię nie wyzywam - w tym wypadku sam się wyzwałeś
Zapytałeś, czy jeśli się zgodzisz, to dostaniesz ostrzeżenie, rozumiem, że to był żart. To zażartowałem również pisząc rymowankę, całkiem mi się podobającą :)

Cytat:
Cóż na takie zasadzie, że mówię, a Ty ze mną polemizujesz


Ale nieco się ośmieszasz.
Mam w avatarze Klowna, jeśli cię rozśmieszam miło mi :) Zrewanżowałbyś się, pewnie nie chcesz?

Cytat:
Nikt normalny nie powie po 5 krotnym przeczytaniu jakiegoś tekstu, że go "prawie nie zna". Nawet jak przeczytasz 5 razy książkę telefoniczną, to raczej nie powiesz, że w ogóle nie znasz numerów w swojej miejscowości
Nie twierdzę, że jestem normalny? Twierdziłem tak? Może, użyłem złych słów. Nie chodzi, że jej nie znam, bo bez czytania fragmentu powinienem coś wiedzieć, 13 lat lekcji religii, prawie dwadzieścia lat świadomego uczestnictwa w mszach świętych coś tam powinienem znać. Ale nie rozumiem. Tak mi się wydaję. Z tego jak się na ten temat wypowiadam wynika, że nie rozumiem, prawda?

Nie chcę i nic udowodnić, kazałeś mi w ramach swoich lekcji religii znaleźć fragment gdzie Jezus chodzi po wodzie
Cytat:
Znajdź mi w Biblii cytat, jak Jezusowi udało się chodzić po wodzie i jak dokładnie to wyglądało.
to znalazłem.
Cytat:
przyszedł do nich, krocząc po jeziorze.
Chodziło o wodę prawda? Wg mnie chodziło po jeziorze bo był Bogiem, wydaję mi się, że o to chodzi w Biblii. Czy źle myślę?
Cytat:
Natomiast ST miał po części charakter takich przypowieści, w których liczył się nie tylko realizm, a bardziej moralne przesłania, nauki czy nawet zasady prawno-organizacyjne Żydów.
aha.
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 11-07-2009 16:02
Podałem ten odnośnik o prof. Węcławskim w innym temacie, ale tu on chyba lepiej pasuje:

http://www.eioba.pl/a79148/problem_zaklamania_swiata_bogiem

(Anubi1s, masz teraz szansę poznać jednego z tych ludzi, co odeszli od religii z powodów naukowych :) )
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 11-07-2009 17:45
Cytat:
(Anubi1s, masz teraz szansę poznać jednego z tych ludzi, co odeszli od religii z powodów naukowych :) )

m.in. z powodów naukowych, tak myślę w 90% z powodów naukowych (bardziej by tu pasowało może określenie - badawczych).
Pozostałe 10% (tak na moje oko) to kobitka :smilewinkgrin:
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
Nikczemna Użytkownik
  • Postów: 156
  • Skąd:
Dodane dnia 13-07-2009 00:36
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Cytat:
Łódź zaś była już sporo stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli.


EWANGELIA Mt 14,22-33 - jak to wytłumaczysz naukowo?


Bo szedł po palach :p

Mimo że obie strony, które tu zawzięcie dyskutują mają przekonujące argumenty, jako osoba wierząca, przychylam się bardziej do obrony religii. W życiu codziennym zauważyłam pewną zależność, która podbudowuje mnie w chwilach podobnych refleksji. Mianowicie ateiści to najczęściej ludzie zgorzkniali, cyniczni. Często niezadowoleni z tego i owego. Natomiast człowiek, który naprawdę wierzy jest po prostu szczęśliwy. I nie mówię tu o ludziach, którzy chodzą do kościoła, a i tak nie wiedzą o czym mowa, bo nie rozumieją Biblii. Mówię o tych, którzy znaleźli w niej naukę. Szereg mądrości życiowych będących najprostszą drogą do szczęścia i spełnienia. Bo Bogu nie chodzi o to, żeby ten czy tamten przeczytał i przyjął do wiadomości. Tu chodzi po prostu o ideę miłości. W samym PŚ jest napisane w Hymnie do miłości: "Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką możliwą wiarę, tak iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym". Co z tego, że uwierzysz w chodzenie po wodzie, jeśli nie pokochasz uciążliwego sąsiada czy wścibskiej sklepowej. Będziesz pusty nawet dla Boga.

Osobiście staram się skupiać w swojej wierze właśnie na tym, miał do przekazania Jezus. Bo facet był naprawdę w porządku i mówił do rzeczy ;)
Czy twój ojciec pali fajkę?

Tak, mój ojciec pali fajkę
Yes, my father smokes the pipe
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.