Religijność Polaków
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
Religijność Polaków
prokapitalizm Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 10-07-2009 11:59
W dzienniku "Rzeczpospolita" z 9 lipca 2009 roku ukazały się wyniki badań na temat "Rodzina - religia - społeczeństwo 2009". Są to kolejne badania na przestrzeni lat dotyczące religijności Polaków i po raz kolejny pokazują stopniową degradację życia duchowego. Co może na to wskazywać?
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-07-2009 12:08
No ale mógłbyś przybliżyć wyniki tych badań, bo jak tu dyskutować?
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 10-07-2009 12:44
Dlaczego religijność spada? Pewnie dlatego, że jest lepszy dostęp do informacji, a stąd większe uświadomnienie jak to wszystko działa. Okazuje się, że bez magii, bóstw, zaklinania. Wiadomo już na przykład, że burza z piorunami, to nie gniew Boga, wiadomo, że święty Mikołaj nie przynosi prezentów niegrzecznym (a nawet grzecznym)... Ta sama niedola spotyka dziś diabły, anioły, bogi i szatany. Dziwne nie jest.

Płakać nie będę, bynajmniej. Im mniej religii, tym mniej podziałów i nienawiści.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 10-07-2009 12:44
Socjolog (:D) zajrzałby do swojej pamięci i wyrecytował to o czym poniżej. Najpierw chciałbym zauważyć pewną nieścisłość - "Są to kolejne badania na przestrzeni lat dotyczące religijności Polaków i po raz kolejny pokazują stopniową degradację życia duchowego" - przede wszystkim religijność nie dotyczy życia duchowego, tylko społecznego. Ktoś może być w ogóle nie religijny, a jednak bardzo "uduchowiony" - problem w tym, że to "uduchowienie" jest praktycznie nie do zbadania - religijność już tak.
Jeśli mówimy o duchowości no to cóż... industrializm, postmodernizm itd. :) Szczególnie w miastach wpływ na religijność mają: specjalizacja, racjonalizacja, desakralizacja.
Jeśli mowa o religijności no to może być to kwestia napięć między religijnością instytucjonalną a operatywną. Proces napięć zachodzi w trzech fazach:
I - religia jako zinstytucjonalizowany system wierzeń znajduje potwierdzenie w społecznych zachowaniach
II - religia jako zinstytucjonalizowany system wierzeń nie znajduje potwierdzenia w społecznych zachowaniach
III - pojawienie się nowych treści ostatecznych, które wpływają na redefinicję religii

Poza tym jestem ciekaw czy czasami nie wzrosły np. zyski wróżek i horoskopowców. Jak wiemy religijność nie zanika, tylko się przemieszcza ;-)
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
dwa_warkocze Użytkownik
  • Postów: 353
  • Skąd:
Dodane dnia 10-07-2009 12:47
Cytat:
Im mniej religii, tym mniej podziałów i nienawiści.


Nie jest to stuprocentową regułą, ale niestety często tak jest. I jest to swoisty paradoks.
"Nobody expects the Spanish Inquisition!"
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 10-07-2009 13:20
Cytat:
valdens napisał/a:
Okazuje się, że bez magii, bóstw, zaklinania.

Cytat:
pw napisał:
Poza tym jestem ciekaw czy czasami nie wzrosły np. zyski wróżek i horoskopowców.

człowiek zawsze znajdzie sobie coś, w co może uwierzyć. to taki nasz odchył, potrzeba, że jeśli umiemy sobie wszystko wytłumaczyć, to jesteśmy nieszczęśliwi...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Religijność Polaków
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-07-2009 13:42
I kolejny bezsensowny temat w którym grupka antyklerykałów zbiera się w kółko wzajemnej adoracji i upewnia się nawzajem o własnym geniuszu i nieomylności. Żałosne. Dlaczego wszyscy ateiści mają hopla na punkcie udowadniania że kto jest inteligentny musi być z definicji ateistą i antyklerykałem, bo inaczej jest zacofanym idiotą do kwadratu?
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 10-07-2009 13:49
O, jestem ateistą i antyklerykałem. Fajnie jest się czegoś nowego o sobie dowiedzieć ;) No ale nie odbiegajmy od tematu i bez offtopu ;)
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 10-07-2009 13:54
Cytat:
I kolejny bezsensowny temat w którym grupka antyklerykałów zbiera się w kółko


Lunar, nikt ich tu nie zaprasza, kolegę/kę prokapitalizm pierwszy raz w życiu widzą me piękne oczy. :) Uważasz, że powinniśmy cenzurować na dzień dobry nowych userów? A może rozpalić stosik? :D
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-07-2009 13:54
Po prostu irytuje mnie podsumowywanie każdych sondaży radosnym: "O, ci zacofani katole wreszcie zaczynają mądrzeć i nawracać się na jedynie słuszną i jedynie rozsądną drogę oświeconego ateizmu!" A jak ja cokolwiek powiem na temat wiary, to natychmiast sieję propagandę i mam się zamknąć...
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
Joachim Użytkownik
  • Postów: 234
  • Skąd:
Dodane dnia 10-07-2009 14:09
pogadałbym z wami, ale wyjdzie, że jestem ateistą i piekę chlebek z krwią chrześcijan :smilewinkgrin:
Wiadomym jest mi, że masz lat blisko czterdzieści, wyglądasz na blisko trzydzieści, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad dwadzieścia, a postępujesz tak jakbyś miał niecałe dziesięć.
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 10-07-2009 14:13
Cytat:
Joachim napisał/a:
piekę chlebek z krwią chrześcijan :smilewinkgrin:

jeśli umiesz to robić bez agresji, to chętnie posłuchamy...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Religijność Polaków
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 10-07-2009 14:19
Patrzę na ten pierwszy post i za cholerę nie widzę żeby miał w sobie wymowę w stylu "O, ci zacofani katole wreszcie zaczynają mądrzeć i nawracać się na jedynie słuszną i jedynie rozsądną drogę oświeconego ateizmu!" - może to już Lunar takie Twoje skrzywienie, że wszędzie widzisz wojujących ateistów ;-) załóż konkurencyjne Towarzystwo Wzajemnej Irytacji ;)
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 10-07-2009 14:22
też mi się tak wydawało.
lunar ma nadwrażliwość na veldensa, tak mi się wydaje - ja jego post pominęłam i dopiero, jak uważnie przeczytałam i próbowałam się wczuć w dzisiejszy nastrój lunara, też poczułam, że wierzący to niedouczona masa...

;)
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Religijność Polaków
dwa_warkocze Użytkownik
  • Postów: 353
  • Skąd:
Dodane dnia 10-07-2009 14:31
Cytat:
też poczułam, że wierzący to niedouczona masa...


valdens nie napisał o wierzących - napisał o religii.
"Nobody expects the Spanish Inquisition!"
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-07-2009 14:31
Cytat:
Są to kolejne badania na przestrzeni lat dotyczące religijności Polaków i po raz kolejny pokazują stopniową degradację życia duchowego.

Trudno żeby o tym rozmawiać kiedy nie przedstawiłeś wyników tych badań :/

Z tą "stopniową degradacją" to bym jednak nie przesadzał, spójrzmy choćby tutaj: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/.../K_040_09.PDF i tutaj: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/.../K_034_09.PDF
jakichś wielkich zmian w "religijności" czy przeświadczeniu o swoim "uduchowieniu" nie ma.
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 10-07-2009 14:36
soczewica, a jak inaczej można nazwać ludzi, którzy w świetle współczesnej nauki głoszą, że Noe załadował wszystkie zwierzęta na stateczek? Wszystkie razy dwa.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 10-07-2009 14:40
Cytat:
dwa_warkocze napisał/a:
Cytat:
też poczułam, że wierzący to niedouczona masa...


valdens nie napisał o wierzących - napisał o religii.

przeczytaj cały mój post. ja ten od valdensa w pierwszej chwili zignorowałam. dopiero w drugiej, jak zaczęłam szukać dziury w całym, o zauważyłam, że rzeczywiście można uważać to za ofens.

a to religia może istnieć w oderwaniu od wierzących?
ciekawe...



Cytat:
valdens napisał/a:
soczewica, a jak inaczej można nazwać ludzi, którzy w świetle współczesnej nauki głoszą, że Noe załadował wszystkie zwierzęta na stateczek? Wszystkie razy dwa.

nie mam zielonego pojęcia, nie spędza mi to z oczu snu. nawet mogą mi wmawiać, że tak było naprawdę. nawet mogę kiwać głową, że im wierzę.
ja tez wierzę w różne dziwne rzeczy.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Religijność Polaków
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 10-07-2009 14:44
Jakakolwiek wiara, sama w sobie, nie jest zła. Każdy z nas w coś wierzy - Bóg, nauka, Matka Natura, siła pieniądza. Człowiek to taki stwór, że musi w coś wierzyć - żeby pewne rzeczy wytłumaczyć.
Całe zło i wszystkie problemy - moim zdaniem - biorą się z interpretacji.
Bo na przykład: ktoś wierzy w pieniądze. Że dzięki nim będzie mu lepiej. Pracuje, zdobywa je w trudzie i znoju, kupuje sobie dom, samochód, jeździ po świecie, zapewnia swojej rodzinie stabilność finansową i wierzy, że to dzięki pieniądzom. Ok - jego wola.
Z drugiej strony, ta sama wiara - ale człowiek chomikuje kasę, chce mieć jej więcej i więcej, a tak naprawdę nic z nią nie robi, nie ma rodziny - bo ona wymaga inwestycji, itd. I to unieszczęśliwia.
Tak samo jest ze wszystkim - wszędzie są błędy, wszędzie jest możliwość pomyłki, wszystko ma wady - jeśli ktoś to dostrzega, potrafi dobrze zinterpretować, jest ze swoją wiarą szczęśliwy i nie zamęcza nią wszystkich dokoła - to jest ok.
Tak sądzę.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
dwa_warkocze Użytkownik
  • Postów: 353
  • Skąd:
Dodane dnia 10-07-2009 14:55
Cytat:
a to religia może istnieć w oderwaniu od wierzących?
ciekawe...


Chyba tak. Ale to odpowiedź na szybko, więc dlatego jest chyba.

Na pewno zaś (niektórzy) wierzący mogą istnieć w oderwaniu od religii (tzn. jakichkolwiek zewnętrznych przejawów religijności czy bycia identyfikowania się z jakąkolwiek grupą religijną). Nie tylko mogą, ale nawet istnieją :)
"Nobody expects the Spanish Inquisition!"
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.