Katolicyzm politeistyczny
Autor
Katolicyzm politeistyczny
kresowiak Użytkownik
  • Postów: 351
  • Skąd: Gdzieś na Kresach
Dodane dnia 13-07-2009 14:17
Nie zakładam tego tematu, żeby szerzyc jakies niemiłe herezje - po prostu jakiś czas tamu wpadłem na pewną rzecz i chciałbym poznac wasze opinie na ten temat.

Okazuje się, że człowiek znaczy niewiele mniej niż Bóg, jeśli kierujemy modły do bogów - ludzi jakimi są święci, co przekształca ich kult w parodię boga-człowieka - Jezusa z Nazaretu. Dla porównania w mitologii greckiej mamy do czynienia z podobna sytuacją, a mianowicie najwyższym bogiem był Zeus, któremu podporządkowana była czeladka pomniejszych bogów, mających określony obszar władzy, inaczej rzecz ujmując, opiekujących się dana grupą społeczną, czy zawodową. Przykładowo Artemida jako patronka m.in. myśliwych może być utożsamiana z katolickim świętym - Hubertem. Zeus to nasz Jahwe (chociaż to imię jest używane głównie przez żydów). Cała teoria i prawo obu religii są rzecz jasna inne. Ale to tylko różnica doktryn.


kolejna sprawa, kult papiestwa

Zobaczcie, ile osób rocznie przetacza się przez Watykan jedynie po to, żeby zobaczyć tam i ubóstwiać osobę papieża? A ilu przed nim klęka, ilu oddaje mu pokłon! A co powiedział sam anioł z niebios do Jana, który prorokował i padł przed nim na kolana? "I upadłem przed jego stopami, by oddać mu pokłon. I mówi: "Bacz, abyś tego nie czynił, bo jestem twoim współsługą i braci twoich, co mają świadectwo Jezusa: Bogu samemu złóż pokłon!"


kolejna rzecz - dekalog

Kościół rzymski zmienił przykazania Mojżeszowe w diametralny sposób. Pierwsze „Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!" co oznacza, że nie wolno czcić Boga z innymi równocześnie, co zakłada absolutny monoteizm. Wersja katolicka mówi zaś „Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną." Ten zapis możemy rozumieć następująco, Boga czcij na pierwszym miejscu, nieco mniej innych bogów. Drugie "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań." Co mówi katolicyzm na ten temat? Milczy. Stąd pewnie kult obrazów. Trzecie „Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy." nie różni się zasadniczo od katolickiego „Nie będziesz brał imienia Boga twego nadaremno." Jednak już następne przykazanie "Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty." niewątpliwie koliduje z katolickim "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił." Jak to się stało, że dzień odpoczynku i uwielbienia Pana przesunięto z szabatu czyli soboty na niedzielę, pogański dzień słońca? Wszak nawet Mesjasz chrześcijański zachowywał szabat. Katolicyzm tłumaczy: bo trzeciego dnia tj. w niedzielę zmartwychwstał Pan. A co do ma do siódmego dnia tygodnia w którym Bóg miał odpoczywać? W Biblii nie ma innego świętego dnia oprócz szabatu. Czy to, że żydzi w dalszym ciągu uznają szabat z wiadomych powodów za dzień szczególny oznacza, że chrześcijanie muszą wymyślić coś innego? Co do zgodności dalszych przykazań nie mam zastrzeżeń. (cytaty odnośnie dekalogu pochodzą z Wj. (2 Mojż.) 20:2-17).
Do góry
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-07-2009 14:29
Na Soborze Nicejskim drugim uznano, że kult obrazów odnosi się do osoby przedstawionej na obrazie, a nie do samego obrazu. Tak więc oddawanie czci odnosi się do postaci (np. świętych) przedstawionych na tym obrazie, a nie do samego obrazu - to nie tak, że tworzymy obraz wymyślonego świętego X i ustalamy, że uznamy go za świętość i będziemy się mu kłaniać. To by było bałwochwalstwo.

Cytat:
Zakaz tworzenia wizerunków bóstw i oddawania im czci na równi z Jahwe miał swe podłoże w tym, że Izraelici żyli wśród narodów pogańskich, które wierzyły, iż w posągu lub płaskorzeźbie zamieszkiwał jakiś bóg. Łatwo było o pokusę stworzenia sobie boga na własną miarę i podjęcia prób manipulowania nim. Niemniej jednak zakaz tworzenia rzeźb i figur o charakterze religijnym nie miał charakteru absolutnego. Widzimy to już w czasach Starego Testamentu. Sztuka sakralna była obecna w życiu narodu wybranego. Wspomnijmy chociażby węża miedzianego, którego Mojżesz wywyższył na palu, aby ukąszeni mogli ocaleć (Lb 21, 7-9). Obraz i figura mogą przedstawiać jakąś ważną dla naszego zbawienia prawdę (zob. J 3, 14-15). Nikomu nie przeszkadzało to, że Arka Przymierza była przyozdobiona dwoma cherubami ze złota (Wj 25, 18-20.31), a na ścianach świątyni jerozolimskiej można było zobaczyć podobizny cherubów, palm i kwiatów (1 Krl 6, 29).
ks. Zbigniew Sobolewski


za: http://wiara.informacje.int.pl/czytaj-6.html
Do góry
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-07-2009 14:45
Cytat:
Na Soborze Nicejskim drugim uznano, że kult obrazów odnosi się do osoby przedstawionej na obrazie, a nie do samego obrazu.


Więc nie wymyślono niczego nowego. We wcześniejszych pogańskich kulturach było identycznie - nikt nigdy nie oddawał pokłonów kawałkowi drewna, a zawsze bóstwu, które ten przedmiot przedstawiał, symbolizował. Nawet w przypadku pierwotnych, animistycznych religii, kiedy człowiek padał na klęczki przed drzewem zapalonym od pioruna, to myślał o jakiejś tajemniczej, duchowej sile z kosmosu, a nie o tym, że drzewo jest Bogiem. Właściwe tak to wszystko się zaczęło.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
kresowiak Użytkownik
  • Postów: 351
  • Skąd: Gdzieś na Kresach
Dodane dnia 13-07-2009 14:48
dziękuję za rzetelną odpowiedź, przemyślę, piszę taka małą pracę na ten temat i na pewno przyda mi się to co napisaliście :)
Do góry
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-07-2009 14:57
Cytat:
Okazuje się, że człowiek znaczy niewiele mniej niż Bóg, jeśli kierujemy modły do bogów - ludzi jakimi są święci


Świętych uznaje się jedynie za
a ) "pośredników w kontaktach z Bogiem"
b ) autorytety, wzory do naśladowania, które swoim życiem wskazują katolikom, jak żyć powinni

W żaden natomiast sposób, nie porównuje się ich do Boga.

Cytat:
Przykładowo Artemida jako patronka m.in. myśliwych może być utożsamiana z katolickim świętym - Hubertem


Eee... ale o czym tu mówisz? Artemida to córka Zeusa - św. Hubert nie jest synem Boga (znaczy, nie dosłownie, bo każdy dzieckiem Bożym jest ;) ). Artemida - nieśmiertelna bogini - św. Hubert: śmiertelny człowiek, który swoim ziemskim życiem ma stanowić wzór do naśladowania. Artemida - autonomiczna bogini, która może dokonywać cudów jak jej się zechce, św. Hubert - może się jedynie wstawić za modlącym się u Boga. Artemida - ma swoje świątynie i swój kult - św. Hubert: uznawany za świętego, ale jego kult wiążę się nieodłącznie z kultem Chrystusa.

Więc, nie szukaj analogii tam, gdzie ich nie ma.

Cytat:
Cała teoria i prawo obu religii są rzecz jasna inne. Ale to tylko różnica doktryn.


Ja bym powiedział że

Cytat:
Zobaczcie, ile osób rocznie przetacza się przez Watykan jedynie po to, żeby zobaczyć tam i ubóstwiać osobę papieża?


Ubóstwiać, to za dużo powiedziane.

Cytat:
Ten zapis możemy rozumieć następująco, Boga czcij na pierwszym miejscu, nieco mniej innych bogów


Nie możesz tak rozumieć. Prawdy wiary Kościoła Katolickiego zaczynają się tak: Jest jeden Bóg. Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze. Twoja interpretacja, zresztą bezsensowna, jest sprzeczna z dogmatami KK.

Cytat:
Co mówi katolicyzm na ten temat? Milczy. Stąd pewnie kult obrazów.


Tu masz rację, to dość powszechnie znane, że Kościół pominął to przykazanie. Ale radzę zapoznać się ze sporem ikonoklastów i ikonodulów, poczytać coś niecoś, dowiedzieć się czym się zakończył ów spór i jaki jest stosunek Kościoła do świętych obrazów. Bo ewidentnie o tym zapominasz :)

Cytat:
Jak to się stało, że dzień odpoczynku i uwielbienia Pana przesunięto z szabatu czyli soboty na niedzielę, pogański dzień słońca? Wszak nawet Mesjasz chrześcijański zachowywał szabat. Katolicyzm tłumaczy: bo trzeciego dnia tj. w niedzielę zmartwychwstał Pan. A co do ma do siódmego dnia tygodnia w którym Bóg miał odpoczywać?


No ale gdzie tu łamanie - po prostu przesunięto tydzień i teraz to niedziela jest siódmym dniem, ot co.

A nie masz np. zastrzeżeń do nauk Jezusa, który podważał Stary Testament? Patrz taki cytat z Biblii:

Cytat:
Przystąpili do Niego faryzeusze i chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę. Odpowiadając zapytał ich: Co wam nakazał Mojżesz? Oni rzekli: Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić. Wówczas Jezus rzekł do nich: Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!


Bo Jezus sam podważał niektóre rozwiązania ST i judaizmu, więc i Kościół nie opiera się ściśle na Starym Testamencie. Ot co.
Do góry
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-07-2009 14:59
valdens, czy święte drzewa też kogoś symbolizowały? Nie wydaje mi się. Oddawano im cześć jako świętym drzewom po prostu. Nie licząc wypadków, że uważano, że coś za nimi stoi. Ale bywało i też tak jak napisałam.
Do góry
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-07-2009 15:02
No wierzenia animistyczne polegały na tym, że oddawano cześć zwierzętom, roślinom czy przedmiotom, bo nie traktowano ich jako symbole, tylko wierzono, że mają dusze.
Do góry
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-07-2009 15:13
Cytat:
Anub1s napisał/a:
Świętych uznaje się jedynie za
a ) "pośredników w kontaktach z Bogiem"


Przymykając oko na Biblię, a konkretnie na werset: "Jedynym pośrednikiem pomiędzy człowiekiem a Bogiem jest Chrystus Jezus". :)

(cytuję z pamięci, zaraz podam namiar i dokładny cytat, jeśli trzeba)

Eh, nie chce mi się już nawijać o tych religiach. :) Wychodzą mi bokami, razem z miodem z uszu. ;)



Proszę:
Cytat:
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,

(1 List do Tymoteusza 2:5, Biblia Tysiąclecia)


Amen. :D
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-07-2009 17:39
Cytat:
Amen.


Jak zawsze wszystko wydaje się wam takie proste - to tak jak w Rzymie: katolicy mówią, że jedzą i piją ciało i krew Chrystusa, więc muszą być kanibalami :lol:

Pośrednik, w moim rozumieniu, czyli ktoś do kogo można się zwrócić o cośtam. Jeśli patronem strażaków jest św. Florian, to wierzymy że w jakiśtam sposób wstawia się on za nimi u Boga i nie oznacza to ani że jest on "bożkiem" ani że neguje w jakimkolwiek stopniu rolę Chrystusa. Taka przynajmniej jest tradycja - a czy ma ona jakieś uzasadnienie w doktrynie Kościoła, tego nie wiem, choć pewnie tak znając przywiązanie Kościoła do tradycji.
Do góry
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-07-2009 18:15
Cytat:
Jak zawsze wszystko wydaje się wam takie proste


Anubi1s, wyobraź sobie, że siedzisz w samochodzie na parkingu, pomiędzy 4 innymi samochodami. Ja stoję na chodniku, patrzę i porównuję te auta od zewnątrz. Naprawdę tak jest łatwiej dostrzec podobieństwa oraz różnice.

Aha, dodatkowo Ty jesteś emocjonalnie związany ze swoim "cackiem", a to jeszcze bardziej utrudnia dokonać Ci, cokolwiek wartego, porównania.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 13-07-2009 19:31
Stoją cztery takie same modele samochodów. Anubis siedzi w jednym z nich, którym osobiście przyjechał i dlatego wie, że jego samochód posiada silnik, a reszta to miakiety. Valdens zaś twierdzi, że z zewnątrz wszystko wygląda tak samo, więc musi być tym samym, taką samą makietą samochodu jak reszta, bo przecież wg Valdensa impreza nazywa się "Targi modeli", a Anubis jest wariatem.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-07-2009 20:02
Cytat:
Anubis siedzi w jednym z nich, którym osobiście przyjechał i dlatego wie, że jego samochód posiada silnik, a reszta to miakiety.


A niby skąd on to wie? :D Przecież nie wysiadł i nie zajrzał im pod maski.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 13-07-2009 20:07
W sumie, to może tego nie wiedzieć.

Być może jest tak, że wszędzie jest silnik - kontynuując porównanie.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-07-2009 20:15
Cytat:
bo przecież wg Valdensa impreza nazywa się "Targi modeli"


Dla mnie są to tylko obiekty badań - A, B, C, D i E. Do badań zabieram się rzetelnie, uczciwie, każdy obiekt traktując jednakowo.

Wy przyjeżdżacie na wybory "Samochodu Wszechczasów" i z daleka krzyczycie: "Nasza fura jest najlepsza, bo my tak wierzymy, a wasze to są makiety. Dawać nagrodę."
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 13-07-2009 20:24
zabawne te porównania :lol:
Ciekawam tylko, jak na te targi dotrze Valdens: na piechotę, czy składakiem własnej produkcji?

PS. Valdi, już milknę - wszystko, co miałam do powiedzenia wysłałam Ci na mail, szkoda, że nic nie odpowiedziałeś.
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-07-2009 20:50
Oczywiście, że na piechotę, ekologicznie. :) "Samochody" szkodzą środowisku.



P.S.
A piosenka bardzo ładna, SzalonaJulko. Czuć, że wkładasz w to całe serce. :yes: Dziękuję.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-07-2009 21:00
Cytat:
valdens napisał/a:
Cytat:
Jak zawsze wszystko wydaje się wam takie proste


Anubi1s, wyobraź sobie, że siedzisz w samochodzie na parkingu, pomiędzy 4 innymi samochodami. Ja stoję na chodniku, patrzę i porównuję te auta od zewnątrz. Naprawdę tak jest łatwiej dostrzec podobieństwa oraz różnice.

Aha, dodatkowo Ty jesteś emocjonalnie związany ze swoim "cackiem", a to jeszcze bardziej utrudnia dokonać Ci, cokolwiek wartego, porównania.


To raczej złe porównanie - bo pomijasz fakt, że wszystko interpretujesz dosłownie, opierając się na jakimś tam cytacie z Biblii. Więc, jakby nie rozumiesz sensu mojej wiary. Poza tym - z zewnątrz nie możesz dokonać żadnej oceny religii, tak jak ja nie mogę ocenić buddyzmu czy hinduizmu. Nie mogę powiedzieć, że jest głupi, pełen sprzeczności itd. Zresztą - analogia z samochodami nie jest taka zła: widząc je jedynie z zewwnątrz, co możesz powiedzieć o ich silnikach, przebiegu, przyspieszeniu, hamulcach itd. zakładając że nie jesteś maniakiem samochodowym? Ja siedząc w środku nie mogę nic powiedzieć o pozostałych samochodach, ale przynajmniej znam swój. Ty - żadnego.
Do góry
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-07-2009 21:44
Cytat:
interpretujesz dosłownie, opierając się na jakimś tam cytacie z Biblii.


A ten cytat, to również alegoria? :lol: To może: "Jest jeden Bóg" również jest alegorią?
Co nią nie jest? :)

Cytat:
Ty - żadnego.


No tak. Cała wypowiedź ma taki wydźwięk, że skoro nie wierzę w chrześcijańskiego (a zwłaszcza katolickiego) Boga, to nie mam pojęcia o religiach.

A niech Ci będzie. :D Nie chce mi się pisać w tym temacie. Mam wrażenie deja vu (gadaliśmy już chyba o tym), jestem znudzony i nie wiem, co mógłbym wynieść z tej dyskusji. Oddaję mikrofon.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
kresowiak Użytkownik
  • Postów: 351
  • Skąd: Gdzieś na Kresach
Dodane dnia 13-07-2009 22:03
Anubis napisał

"Ubóstwiać, to za dużo powiedziane."

ale nie zaprzeczysz, że oddaje mu się pokłon?...


"No ale gdzie tu łamanie - po prostu przesunięto tydzień i teraz to niedziela jest siódmym dniem, ot co. "

po prostu? a kto go przesunął, bo jakoś mam wrażenie, że papież. w jakim celu to zrobił? dla wygody? nie zapominajmy, że niedziela jest pogańskim dniem słońca
Do góry
Autor
RE: Katolicyzm politeistyczny
dwa_warkocze Użytkownik
  • Postów: 353
  • Skąd:
Dodane dnia 13-07-2009 22:26
Jeśliby czczono świętych a nie obrazy, to nie byłoby takiej ogromnej ilości Matek Boskich (w końcu człowiekiem była w jednym egzemplarzu). Kult maryjny w Polsce to wypaczenie monoteizmu w katolicyzmie. Matka Boska Częstochowska bije na głowę Matkę Boską Piekarską i inne pomniejsze.
"Nobody expects the Spanish Inquisition!"
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]