Zło płynące ze wszelkich kościołów
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 20-08-2009 13:27
Cytat:
Na jakie "dobre"?


Chodziło mi głównie o ten argument:

Cytat:
Stosowana przez Inkwizycję procedura sądowa legła u podstaw sądownictwa europejskiego. Takie są fakty.


I samo to, że wprowadzała element kontroli - samosądy na heretykach z rąk ludu nie byłyby czymś lepszym, jak mi się zdaje. O ile wiki nie kłamie - dotyczyły tylko ochrzczonych jednostek - co także jest lepszym rozwiązaniem, niż objęcie tym wszystkich (inna sprawa że innowierców też zwalczano). To że inkwizycja mogłaby być czymś dużo gorszym, nie oznacza, że była czymś dobrym. Sama idea sądzenia kogoś za to, że myśli inaczej i "przywracania na łono kościoła" siłą, nie jest dobra, a na pewno nie współgra z ideą wolności wyboru.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-08-2009 13:40
Cytat:
Wkleiłem pierwsze akapity z obu encyklopedii.

Przypadkiem pomijając niewygodne tobie, a udowodnione fakty? Nie jestem dzieckiem, Valdens. Wiem, po co okrajałeś cytat.
Cytat:
Co do reszty - każdy, kto umie czytać, sam dostrzeże, że bełkoczesz.

Nie byłbym taki pewien. To ty zaprzeczasz faktom historycznym.
Cytat:
O ile wiki nie kłamie - dotyczyły tylko ochrzczonych jednostek

Wiki podaje źródło tej informacji. Konkretnie:
Cytat:
J. Edwards, Inkwizycja hiszpańska, Warszawa 2002, s. 93




Cytat:
Sama idea sądzenia kogoś za to, że myśli inaczej i "przywracania na łono kościoła" siłą, nie jest dobra, a na pewno nie współgra z ideą wolności wyboru.

Owszem, ale Inkwizycja nie zabraniała odejść od chrześcijaństwa na rzecz judaizmu ba przykład. I taki ktoś nie był heretykiem. Inkwizycja ścigała tylko osoby łamiące obowiązek posłuszeństwa papieżowi. Czyli takie, które złamały zasady swojej wiary. Jak podaje Wiki, oficjalnie celem Inkwizytora było przede wszystkim nawrócenie, a nie karanie. Kary powinno się stosować dopiero po nieudanej próbie nawrócenia. Należy pamiętać, jaki stosunek do heretyków mieli królowie - taki heretyk i tak zostałby zabity z rozkazu króla.
Do góry
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
Dzon Użytkownik
  • Postów: 224
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 20-08-2009 18:06
"Wiara jest zła" - oskarżenie każdego jednego poglądu, pisałem o tym wcześniej.

Co do inkwizycji, to pamiętam jeszcze w liceum mieliśmy wykład pewnego historyka z UŚ, własnie na ten temat, mówił o jednym z "ciekawszych"(nie wiem czy nie jedynym) postępowaniu inkwizycynym w Polsce. Rzecz działa się niedaleko Starego Sącza w pobliżu góry(wzgórza) Chełm. Co ciekawe w tych czasach sąd inkwizycyjny nie musiał być sądem kościelnym. Państwo także regulowało takie sprawy. Druga sprawa, tam gdzie inkwizycja była regulowana przez Kościół większość spraw kończyla się w momencie nawrócenia się delikwenta. Ponoć najgorsze były sądy protestanckie i że się tak wyrażę, wiejskie tzn. dokonane bezprawnie przez niewykształcony kler(różnych wyznań). Z tego co pamiętam Inkwicyzja była narzędziem politycznym (patrz św. Joanna D'Arc.

Z punktu widzenia Katolika, powiem tak, nie ma się czym chwalić, i takie zdarzenie powinno nas uczyć pokory. Tylko z drugiej strony nie można też padać ofiarom historycznych stereotypów. Głupiego średniowiecza i bezlitosnego Kościoła.

Jak to jest, że wszyscy narzekają na Inkwizycję, a chwalą romantyczną rzeź podczas rewolucji francuskiej?
Czemu tak bardzo martwimy się o wyzwolenie Tybetu(Co jest chwalebne oczywiście), a nie wiemy nawet o mordach jakie są dokonywane na chrześcijanach w Indiach, na Bliskim Wschodzie, Afryce, Chinach itp.?
Ostatnio czytałem że w jednym z krajów Muzułmanie prostestowali, przeciwko atatkom grup terrorystycznych wobec chrześcijan. Czemu takie fakty są tak słabo nagłośnione.

Kiedy Papież spotkał się w Asyżu z przestawicielami wielu innych religii, aby modlić się wspólnie o pokój, stało się coś wielkiego, i to ma być , ten ciemiężący wszystkich Kościół? W Kościele będą błędy, tak długo jak długo będą w nim ludzie, i to ma nas uczyć pokory wobec siebie i wobec Boga. Bo to On jest tu najważniejszy i to co dobre dzieje się za Jego łaską. I to jest też powód dlaczego nie boję się o ten mój Kościół, bo "bramy piekelne go nie przemogą" to jest obietnica Boża, a gdyby nie to, wszystko by się dawno posypało.(Było ku temu wiele okazji)
To tak ajk z każdym człowiekiem, jestem słaby i często nie postępuję, według zasad którymi chciałbym żyć, to mnie uczy aby to co robię opierać na Bogu. Ciężko mi to przyjąć, ale wiara wymaga pokory.

Pozdrawiam.
PS. Czasami się zastanawiam czy w ogóle ktoś czyta to co piszę ;-)
Do góry
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-08-2009 18:07
Cytat:
Lunar ma na myśli "szatanistów", a nie "satanistów". [Laugh] Tacy też istnieją, nie ma się co spierać.

To jest właśnie to, co parę stron wcześniej pisałem o relatywizmie i języku. Jeden mówiąc "satanizm" ma na myśli filozosię, jeden religię, jeden pomalowane na czarno-biało dzieciaki inny psychopatycznych morderców. A potem przychodzi piąty, myśląc że każdy z poprzednich mówi o tym samym, uznaje że każdy ma trochę racji, prawda jest względna i wszystko jest względne.
Do góry
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 20-08-2009 19:34
Cytat:
Anub1s napisał/a:

Btw. pytanie techniczne do zarządzających tym portalem: czy gdy ktoś nazwie administratora tego portalu debilem, to dostanie ostrzeżenie, czy raczej nie, skoro wszystko jest względne i dla kogoś na świecie ów admin może być debilem, więc autor komentarza napisał prawdę?


Nie dostanie ostrzeżenia, pod warunkiem, że ów nazwany debilem admin zmieści się w wyznaczonej przez Encyklopedię Zdrowia definicji debilizmu. Zaznaczam, ze obowiązek udowodnienia debilizmu adminowi spoczywa na przezywającym.

Dla ułatwienia definicja z Encyklopedii Zdrowia:

Debil - sprawność umysłowa osobnika nie może osiągnać prawidłowego poziomu. Dorosły osobnik niedorozwinięty przejawia więc inteligencję dziecka (...) Może zdobyć wykształcenie podstawowe w szkole specjalnej (np. Uniwersytet Łódzki – dop. mój), może pracować pod kierunkiem, ma jednak duże trudności z ułożeniem sobie zycia ze względu na słabą zdolnośc do planowania i przewidywania. Brak im też samodzielności w nowych sytuacjach życiowych. Debile często przejawiają wzmozone samopoczucie, które sprawia, że debil umie zaimponować otoczeniu, niejednokrotnie mając przerost pamięci mechanicznej i przyswajając sobie z wielka łatwością szereg wiadomości szczegółowych, zwykle zbednych.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 20-08-2009 19:52
Cholera, pasuję. :O Ale chwila, chwila, Jack, publiczne nazwanie kogoś np. naprawdę grubego - "grubasem" nie jest obrażaniem? Oczywiście, że jest. Jest również brakiem kultury, czyli chamstwem. Czy to prawa czy fałsz, nie ma tu nic do rzeczy.

Coś do rzeczy ma natomiast to, czy tekst jest żartobliwy, czy poważny. Tu w grę wchodzi dystans (do siebie i świata) lub jego brak, i takt. W realu za te same słowa, wypowiedziane w różnych sytuacjach (do różnych osób, w innych momentach), można otrzymać buziaka lub stracić zęby. Nie wiem, czy wszystko jest względne, ale to na pewno.

Ja nie będę karał za nazywanie mnie debilem, głupkiem itd. bo nie mam kompleksów w tej materii (no, chyba, że będę mieć zły dzień, to dop*****lę) Ale osty będę sypać bezwzględnie za obrażanie innych ludzi z portalu. Podkreślę jeszcze raz - prawda czy fałsz, nie ma tu znaczenia.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
Joachim Użytkownik
  • Postów: 234
  • Skąd:
Dodane dnia 20-08-2009 20:13
to kto i za ile kupuje hostie?
Wiadomym jest mi, że masz lat blisko czterdzieści, wyglądasz na blisko trzydzieści, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad dwadzieścia, a postępujesz tak jakbyś miał niecałe dziesięć.
Do góry
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-08-2009 20:13
Cytat:
Nie dostanie ostrzeżenia, pod warunkiem, że ów nazwany debilem admin zmieści się w wyznaczonej przez Encyklopedię Zdrowia definicji debilizmu


No, ale zobacz wszystko jest względne. Przy laureacie nagrody Nobla z fizyki, każdy jest głupi. Więc, mogę każdego nazywać debilem?

Cytat:
Ale osty będę sypać bezwzględnie za obrażanie innych ludzi z portalu


No, ale wszystko jest względne i np. ty się nie poczujesz obrażony obelgą "debil", a ktoś inny tak, więc jak to potraktować? Może niech się wypowiedzą teoretycy względności.
Do góry
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 20-08-2009 20:27
Cytat:
No, ale zobacz wszystko jest względne. Przy laureacie nagrody Nobla z fizyki, każdy jest głupi. Więc, mogę każdego nazywać debilem?

Teoretycznie możesz. I nawet nie będziesz kłamał. Ale musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy od dziecka marzyłeś, żeby zostać chamem.

Cytat:
No, ale wszystko jest względne i np. ty się nie poczujesz obrażony obelgą "debil", a ktoś inny tak, więc jak to potraktować? Może niech się wypowiedzą teoretycy względności.


Trzeba mieć wyczucie, Anub1s. Nie potrzeba teoretyków względności. Świadomi ludzie wiedzą, że życie to nie 0 i 1, że są ułamki. Dlatego nie działają jak roboty. Zobacz, gdybym działał jak robot i karał za każdego "debila", "idiotę" itp., to Lunar miałby jakieś 108 ostrzeżeń. :bigrazz:
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 20-08-2009 20:35
Cytat:
valdens napisał/a:
Cholera, pasuję. :O Ale chwila, chwila, Jack, publiczne nazwanie kogoś np. naprawdę grubego - "grubasem" nie jest obrażaniem?


Historia prawdziwa z Anglii. Pewną starsza kobietę potracił na przejściu samochód, którego kierowca zwial. Babcia wezwala policję i zaczyna skaładać zeznania
- Czy może pani opisac kierowcę? - pyta policjantka
- To była gruba, czarna kobieta.

Z uzycie słowa gruba (fat) potrąconą kobietę ukarano mandatem 50 funtów, ponieważ to słowo jest obraźliwe.



Cytat:
Anub1s napisał/a:
Cytat:
Nie dostanie ostrzeżenia, pod warunkiem, że ów nazwany debilem admin zmieści się w wyznaczonej przez Encyklopedię Zdrowia definicji debilizmu


No, ale zobacz wszystko jest względne. Przy laureacie nagrody Nobla z fizyki, każdy jest głupi. Więc, mogę każdego nazywać debilem?


Mylisz głupotę, z debilizmem, przeczytaj uważnie definicję.

Powtarzam - możesz każdemu przypisac dowolną jednostke chorobową (debilizm, idiotyzm, głuptactwo), pod warunkiem, ze to udowodnisz w oparciu o terminy medyczne.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 20-08-2009 20:38
Anglia to chora bajka, prawie "Equilibrium". Szkoda gadać... :sourgrapes:



Cytat:
Jack the Nipper napisał/a:
Mylisz głupotę, z debilizmem, przeczytaj uważnie definicję.

Powtarzam - możesz każdemu przypisac dowolną jednostke chorobową (debilizm, idiotyzm, głuptactwo), pod warunkiem, ze to udowodnisz w oparciu o terminy medyczne.


Wówczas nie otrzymasz ostrzeżenia od Jacka, ale otrzymasz je ode mnie. :)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-08-2009 23:19
Cytat:
Jack, publiczne nazwanie kogoś np. naprawdę grubego - "grubasem" nie jest obrażaniem? Oczywiście, że jest. Jest również brakiem kultury, czyli chamstwem. Czy to prawa czy fałsz, nie ma tu nic do rzeczy.

Czy to jest obrażanie, to zależy od zasad przyjętych w danej społeczności. Znam co najmniej kilka forów gdzie lecą gorsze teksty od "grubasa" i jest to normalne. I wcale nie mówię o 4chanie.
Do góry
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 21-08-2009 01:53
Zgadza się, to zależy od społeczności, a Portal Pisarski jest społecznością kulturalnych ludzi, nie "dresów" i kiboli.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 21-08-2009 02:11
Cytat:
valdens napisał/a:
Zgadza się, to zależy od społeczności, a Portal Pisarski jest społecznością kulturalnych ludzi, nie "dresów" i kiboli.


Skąd wiesz. Ja się uważam za chama i prostaka i co Ty mi zrobisz? :D
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 21-08-2009 02:19
A uważaj się choćby za kaktus :D Przecież nie będziemy karać za to, jak się kto czuje. Za czyny będziemy karać.



Dobra, koniec offtopa.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
wierszokleta Użytkownik
  • Postów: 795
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 21-08-2009 16:11
W lipcu FBI aresztowało kwiat ultraortodoksyjnego żydostwa nowojorskiego.
Byli to min.: Eliahu Ben Haim - naczelny rabin synagogi Ohel Yaacob w miejscowości Deal, Saul Kassin - szef synagogi Share Zion w Brooklynie,
Mordechai Fish i Lavel Schwartz rabini kongregacji Sheves Achim wszyscy oni zostali oskarżeni o pranie brudnych pieniędzy.
Levy Izaak Rosenbaum, rabin, szef ugrupowania Kav Lachayim, deklarującego pomoc chorym dzieciom. Rabin był od co najmniej 10 lat szefem międzynarodowej siatki handlującej nerkami.
W sprawę zamieszane było także 44 osoby związane z władzami Nowego Yorku.
Część środowiska żydowskiego wysuwa oskarżenia o antysemityzm.
Yitzhak Kakun redaktor naczelny tygodnika : "Yom Le'Yom" napisał:
Biuro FBI z premedytacją zaplanowało aresztowanie jak największej liczby rabinów, by upokorzyć środowisko. Nie znam zarzutów, ani dowodów winy, ale to oczywiste, że chodzi wyłącznie o antysemityzm..
BArdziej umiarkowani rabini i komentatorzy załamują ręce.
" ... przyzna pan że kryje się coś niedobrego w mężczyznach którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania ..."MISTRZ I MAŁGORZATA M.Bułhakow
Biada artystom na których nikt nie pluje
Lope de Vega
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 21-08-2009 22:46
Aj waj,
no przecież to antysemityzm :D



Dla Valdensa:

http://demotywatory.pl/91290/Biblia
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 21-08-2009 23:06
Cytat:
Samuel Niemirowski napisał/a:
Dla Valdensa:

http://demotywatory.pl/91290/Biblia


Przysięgam, że nie kumam z tego żartu nic (co dość rzadko mi się zdarza). To żart?
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 21-08-2009 23:33
Cytat:
valdens napisał/a:
Przysięgam, że nie kumam z tego żartu nic (co dość rzadko mi się zdarza). To żart?


Nie. Przyczynek do stanu faktycznego, który potwierdzasz.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zło płynące ze wszelkich kościołów
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 22-08-2009 00:10
Ciągle nie rozumiem. Przeważnie próbujesz mi dopiec, a skoro tak, to pewnie teraz też. Chodzi Ci o to, że muszę być głupi jak ameba, skoro przeczytałem Biblię wzdłuż i wszerz, i ciągle jej nie rozumiem?



I nie znalazłem Boga?



Niektórym wystarczyło, że im ksiądz kilka wersetów przeczytał na Mszy i już wierzą, tak? Błogosławieni i tak dalej?
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]