Najlepiej oceniane
Autor
Najlepiej oceniane
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 14-08-2009 14:02
Na jakiej zasadzie utwory trafiają na listę "Najlepiej oceniane" w danym miesiącu?

Są tam na przykład teksty z jedną tylko oceną (bardzo dobra), a brakuje takich, które mają więcej ocen i których średnia nawet wypada lepiej.
Do góry
Autor
RE: Najlepiej oceniane
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 14-08-2009 15:34
Brana jest pod uwagę tylko średnia. Najedź kursorem nad listę najlepiej ocenianych, a pojawi ci się średnia - np. tekst "Czerwcowa niedziela" ma 5, co oznacza że dostał same "Świetne".
Do góry
Autor
RE: Najlepiej oceniane
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 14-08-2009 15:53
No ok, ale jest też tekst "Zabawa z wilkiem", który dostał pięć ocen bdb (czyli średnia jest równo 4) a nie łapie się do klasyfikacji. Przegrywa z tekstem, który ma jedną ocenę bdb. Trochę to nie fair.

Cóż, taki system.
Do góry
Autor
RE: Najlepiej oceniane
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 14-08-2009 17:05
Sirmicho - najzupełniej się z Tobą zgadzam i ten temat był już kiedyś poruszany na forum. To prawda, że taka tabelka nie odzwierciedla rzeczywistej wartości utworu i wystarcza jedna ocena świetna, żeby tekst wylądował na jej czele, gdy inne dobre teksty przepadają.
Jak dotąd nie znaleziono jeszcze rozwiązania tego problemu.
Może po modernizacji coś pojawi się bardziej wiarygodnego w tej sprawie?
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najlepiej oceniane
Abigail Użytkownik
  • Postów: 65
  • Skąd: Gdzieś w Polsce
Dodane dnia 14-08-2009 19:52
Fakt jest to trochę niesprawiedliwe, ale z drugiej strony na to patrząc, to jest to nasza - portalowiczów wina. Wystarczy przeczytać tekst, wystawić mu ocenę i w komentarzu ją uzasadnić. Unikniemy wtedy wyżej opisanych sytuacji. A i autorzy tekstów będą się cieszyć, że więcej osób czyta i komentuje ich wypociny. Wtedy też zostanie (chociaż trochę) rozwiązany problem z komentarzami, a właściwie ich brakiem.
Noc jest obietnicą poranka.
Do góry
Autor
RE: Najlepiej oceniane
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 14-08-2009 19:55
Albo zrobić tak, że aby tekst znalazł się na tej liście musi dostać minimum 5 ocen albo 3 oceny..
Do góry
Autor
RE: Najlepiej oceniane
evivvalarte Użytkownik
  • Postów: 566
  • Skąd:
Dodane dnia 14-08-2009 22:50
no tez tak sądze jak kabanos dac 5 albo 3 i bedize dobrze
a normalnie to jestem pieczara tak na mnie wołaja w szkole:D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najlepiej oceniane
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 14-08-2009 23:06
Nie, dla mnie to trochę bez sensu. Bo dlaczego akurat 5 albo 3, a nie 19 albo 34? :D
Moim zdaniem lepiej, żeby system zamiast średniej liczył ilość maksymalnych ocen (świetne!), a w przypadku remisu szedł do następnych w kolejności (bardzo dobre) itd. Uważam, że tekstowi, który zachwycił, dajmy na to, trzech czytelników, nawet jeśli kompletnie nie spodobał się innym dwudziestu, należy się większe uznanie niż temu, którego wszyscy uważają nawet za całkiem dobry. Nie wiem tylko, czy to technicznie możliwe.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najlepiej oceniane
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-12-2009 23:34
A nie lepiej to usunąć i koniec problemów? :rol:
Do góry
Autor
RE: Najlepiej oceniane
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 31-12-2009 03:39
Popieram Reynevana, "najlepiej oceniane" (szczególnie w poezji) nie mają zbyt wielkiego (w obecnej formie) sensu. Nie chodzi o utwory, chodzi o samą zasadę, wartościujemy coś, co nie daje się w żaden sposób matematycznie wartościować :(
zresztą, ja od kiedy odstawiłem cyca jestem za zniesieniem jakichkolwiek (matematycznie ujmowanych) ocen ;)
Do góry
Autor
RE: Najlepiej oceniane
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 31-12-2009 04:01
Obiektywnie rzecz biorąc:
z jednej strony - to może być jakaś motywacja do lepszego pisania, rozwijania się i poprawiania swoich tekstów,
z drugiej strony - wystarczy jeden odwetowy komentarz i tekst leci, czasem wystarczy do tego nawet "tylko" ocena dobra i tekst już nie mieści się w tabelce.

Z jednej strony - tabelka pozwala odwiedzającym stronę na zapoznanie się z dobrymi (na ogół) tekstami bez błądzenia i szukania ich w rubryce dodanych lub w profilach użytkowników,
z drugiej strony - nie stanowi gwarancji, że rzeczywiście są to teksty najlepsze, bowiem często przepadają teksty bardzo dobre, nie mieszczące się, z braku miejsca w tabelce.

Moim zdaniem, jeżeli taka tabelka będzie istnieć nadal, powinna być dłuższa i obejmować więcej dobrych tekstów.
A z tych tekstów na koniec miesiąca jury złożone z adminów może wytypować trzy najlepsze i umieścić w osobnej tabelce "Najlepiej oceniane w ubiegłym miesiącu" chociażby.

Zresztą i tak wszystko się okaże po modernizacji portalu... :D
A sądzę, że zmian będzie dużo.



Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najlepiej oceniane
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 31-12-2009 10:34
Na razie chyba musi zostać jak jest (niestety), ale miejmy nadzieję, że nowy PP wniesie nowe obyczaje.

Mnie na przykład wydaje się bez sensu, że w najlepiej ocenianych pojawiają się kolejne części opowiadań w odcinkach. Bo co mi po tym, że ktoś przeczyta piąty rozdział, kiedy nic nie zrozumie? A nie każdy sięgnie po wcześniejsze teksty. Hm... z moich doświadczeń wynika, że prawie nikt tego nie robi...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najlepiej oceniane
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 31-12-2009 11:10
mozna dodać funkcję - tabela: najcześciej oglądane oraz najczęściej oceniane. Wcale nie takie mało przydatne, osobiście wolę, by więcej osób przeczytało niż podało wysoką notę.
Do góry
Autor
RE: Najlepiej oceniane
alleluja con Użytkownik
  • Postów: 141
  • Skąd: Bruksela
Dodane dnia 31-12-2009 11:23
Ja też jestem zdania, że w tej postaci to nie ma większego sensu. Wystarczy, że ktoś napisze pod tekstem "genialne" i wstawi najwyższą ocenę, bez większego uzasadnienia, a tekst ląduje w "najlepiej ocenianych"; co gorsze - większość z nas kieruje się przy ocenie tylko swoim gustem (sama, niestety, łapię się na tym), a przydałoby się żeby teksty, które wyróżniamy spełniały wszystkie warunki "świetnego tekstu" (warsztatowe, stylistyczne, tematyczne, poprawności itd.), wyróżniały się widocznie na tle innych portalowych tekstów. Jakby nie było, to tabelka jest pewnego rodzaju "wizytówką portalu", użytkownicy spoza PP i Ci nowi, oceniają, po części, poziom naszej strony na jej podstawie. Ważne jest to, że chyba większość z nas widzi wady i pozostaje mieć nadzieję, że coś w tej kwestii ulegnie zmianie wraz z nowa odsłoną.
Wszystko, co dźwigasz, uzbroiłaś w ból -
To, co zakrywasz, w posępną odwagę.
A jesteś ogród. W tobie panny nagie,
Twarze młodzianków rozpęknięte wpół

(Nauka chodzenia S. Grochowiak)
Do góry
Autor
RE: Najlepiej oceniane
Alicja Wysocka Użytkownik
  • Postów: 72
  • Skąd: Gdynia
Dodane dnia 01-01-2010 00:57
Nieśmiało zostawiam jeszcze jeden pomysł.
A gdyby czytelnik miał do dyspozycji postawienie tylko jednego punktu jeżeli jest za, lub nie stawianie żadnego, jeśli tekst nie przypadł mu do gustu?
Nikt nikomu nie napaskudzi niską oceną i wyniesie na piedestał jednym punktem.
Najwyżej oceniane będą miały największą ilość punktów. Taki system nie krzywdzi nikogo, a wyraża zdanie większości.
Komentarze pozostają bez zmian.


Do góry
Autor
RE: Najlepiej oceniane
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 01-01-2010 10:24
Cytat:
A gdyby czytelnik miał do dyspozycji postawienie tylko jednego punktu jeżeli jest za, lub nie stawianie żadnego, jeśli tekst nie przypadł mu do gustu?
Nikt nikomu nie napaskudzi niską oceną i wyniesie na piedestał jednym punktem.
Najwyżej oceniane będą miały największą ilość punktów. Taki system nie krzywdzi nikogo, a wyraża zdanie większości.
Komentarze pozostają bez zmian.
Moim zdaniem bardzo dobry pomysł.
Do góry
Autor
RE: Najlepiej oceniane
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 01-01-2010 12:34
Cytat:
Najwyżej oceniane będą miały największą ilość punktów.


największą ilość punktów będą miały teksty krótkie, takie, które czyta się w dwie minuty, a świetne, ale długie pozostaną niezauważone. Mało sprawiedliwe. Chociaż w poezji może dobrze funkcjonować ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najlepiej oceniane
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-01-2010 12:56
Cytat:
A gdyby czytelnik miał do dyspozycji postawienie tylko jednego punktu jeżeli jest za, lub nie stawianie żadnego, jeśli tekst nie przypadł mu do gustu?

Niestety, aby ten system funkcjonował prawidłowo wymagana by była bardzo wzmożona czujność redaktorów, a wiadomo, że nie są w stanie być wszędzie... Przy szybkim rozwoju portalu, dużej liczbie nowych użytkowników może się skończyć jak na beju, czyli - wynoszeniem na "szczyt" wierszy znajomych i znajomych znajomego.
Pewnie od razu (wśród nowych użytkowników) zaczęłoby się proszenie o głosy i zajrzenie pod swoje wiersze, jeśli nawet udałoby się redakcji wszystkie takie komentarze wyłapać, to pozostaje PW, GG, mail...

Cytat:
Chociaż w poezji może dobrze funkcjonować

Obawiam się, że poezji byłoby to jeszcze mniej sprawiedliwe niż w prozie. Zauważmy, że teksty w prozie wiszą na głównej dużo dłużej niż wiersze, a więc mają więcej czasu by zebrać głosy.

Bardzo bym chciał żeby taki system był i dobrze działał, ale doświadczenie mówi mi, że to będzie strzał w kolano dla portalu...

Tak się zastanawiam, idziemy w stronę poezji-polskiej czy wierszy.bej? Ja bym wolał przegonić tych pierwszych, o tych drugich nawet nie wspominać ;)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]