Piękno
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Piękno
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-08-2009 00:14
Piękno dla mnie jest wtedy, gdy wszystkie elementy danego układu dają poczucie jakiejś pierwotnej, intuicyjnej boskiej harmonii i składają się na jedną całość w najlepszy z możliwych sposobów.

;-)
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
botaurus Użytkownik
  • Postów: 220
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 02:49
Dla mnie kwintesencją piękna jest polski język, dlatego ciar, mdłości i toporów w łapie dostaję na widok "drinków", "designów", czy - nie daj Panie Boże - "horrożorów"...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-08-2009 03:01
Witaj, Franki... :D
Pozwól, że podam słowa, które posłużyły mi za motto do opowiadania "Uśmiech - opowieść renesansowa":

Piękno, to sposób odczuwania,
a więc leży ono w tobie
i wszystko inne, to tylko próby
jego wydobycia.

To oczywiście moje własne przemyślenie...
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 08:22
Botaurus: absolutnie się zgadzam. Dzisiejszy język polski to po prostu śmietnik innych języków. Design to za mało :) Sandwiche, hot dogi, fastfoody - to czai się na każdym rogu (pomimo, że jest powszechnie używane).
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Piękno
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 24-08-2009 08:46
Cytat:
botaurus napisał/a:
Dla mnie kwintesencją piękna jest polski język, dlatego ciar, mdłości i toporów w łapie dostaję na widok "drinków", "designów", czy - nie daj Panie Boże - "horrożorów"...


Generalnie trudno się z tym nie zgodzić, choć... język, tak polski, jak każdy inny jeśli jest żywy cały czas sie zmienia, tworzy nowe słowa, a część zaciąga (zmieniając lub nie) z innych języków. To nie jest coś, co pojawiło się nagle. Od wieków pożeraliśmy słowa z łaciny, z niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, teraz przyszła pora na angielski. Normalność.
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 09:33
Niestety stało się to normalnością. Nie potrafimy dbać o nasz język więc pożyczamy słowa z innych języków.
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Piękno
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 24-08-2009 10:20
Wydaje mi się, że bardzo trudno jest stworzyć definicję piękna. Obawiam się, że każdy postrzega je inaczej.

Dla mnie piękno to łagodność kształtów, rysów i kolorów. To harmonia i spójność pomiędzy poszczególnym elementami.

Cytat:
Dla mnie kwintesencją piękna jest polski język, dlatego ciar, mdłości i toporów w łapie dostaję na widok "drinków", "designów", czy - nie daj Panie Boże - "horrożorów"...


Tu zgadzam się w 100%, mamy zbyt bogaty i piękny język, aby go niepotrzebnie zaśmiecać.

Oczywiście nie należy przesadzać również w druga stronę, są słowa, które nie mają polskich odpowiedników. Wymyślanie takowych czasem staje się po prostu śmieszne :-)

Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
botaurus Użytkownik
  • Postów: 220
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 10:59
Co do polskich odpowiedników - ostatnio widziałem bar serwujący "gorące psy" ;)

Pamiętajmy jednak, że zaciągania też powinny mieć "klasę". Nie zapomnę tych gupich (tak - gupich!) odcinków Magdy M, gdzie nie żarli rogalików, tylko serwowali sobie kroasanty (Boże! Jak to zapisać?!).

Problem jest w tym, że dawniej o naszym języku decydowały niejako elity kulturowo-społeczne. Dziś elity są albo ciche, albo ledwie tupią nóżką. Najwięcej za to mają do powiedzenia dzieciaki (już nawet wyrośnięte), które za młodu miały w dupie naukę języka, a teraz - nie znając bogactwa polszczyzny - ściągają byle ścierwa z zagranicy do naszego słownika "bo chcą być modni/kreować modę". Potem już całe rzesze idiotów się dizajnują i sandłiczują, aż w końcu komisja językowa ulegnie naporom. Teraz już coraz więcej bluźnierstw językowych jest legalnych.
Apeluję o dyscyplinę w polskich szkołach - często ściąganą ze ściany. Albo chociaż linijkę :(
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 11:21
Co masz na myśli mówiąc "literatura lekkiego kalibru" ? :)
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Piękno
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 24-08-2009 11:25
Piękno to połączenie łagodności i drapieżności, spokoju i szaleństwa, wiadomego z tajemnicą... Najlepiej jak przyjmuje formę kobiety. :shy:
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 24-08-2009 11:33
Cytat:
Franki napisał/a:
Czołem :p

Dzięki za podjęcie dyskusji o pięknie.

Tak jak pisałem na wstępie tego tematu, mnie osobiście bawi beletrystyka, stąd mleko i ciasteczka na śniadanie są dla mnie pięknem, zabawa z klaunami w wesołym miasteczku, czy też widok kwiatów na łące.
Jak na razie w większości waszych odpowiedzi o pięknie postaraliście się zetrzeć moje upodobania z prochem, tym samym potwierdzając fakt, że dla Polaków literatura lekkiego kalibru jest traktowana jak disco polo i nie chcemy jej w kraju. Trudno, przeżyję, bo nie jest to pierwsze miejsce w którym pomału staję się czarną owcą.




Nie bardzo rozumiem tą wypowiedź. Kto tu uznał cię za czarną owcę? :-)

Masz na myśli to, że w dziedzinie literatury uznajemy za piękne to, co wybitne? Klasykę wielkich twórców?

Rozumiem że ty lubisz ( i uznajesz za piękną) literaturę łatwą i prostą. Tak?

hmmm
Wierz mi sporo z nas czyta równie takie książki :) nikt tu nikogo za to nie gani.

Oczywiście, że widok kwiatów na łące czy mleko z ciasteczkami na śniadanie, może uznać za coś pięknego, jeżeli dla ciebie właśnie takie jest.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 11:59
Mi się podoba gówno w przeręblu :)

Nie bardzo rozumiem Franki o co Ci chodzi? Chcesz narzucić wszystkim swój tok myślenia? Każdy odczuwa piękno inaczej. Kilka osób odpowiedziało Ci czym dla nich jest piękno. Czego jeszcze oczekujesz?

Dla mnie piękna jest literatura lekkiego kalibru pana Stefana Króla. Nie uważam, żeby była jednak lekkiego kalibru.
Do góry
Autor
RE: Piękno
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 24-08-2009 12:00
Widzę, że nie spoczniesz nim nie zainstalujesz w naszych głowach swojej wersji piękna.:D Jeśli chodzi o mnie, trudzisz się nadaremno. Nie dostrzegę piękna w disco polo (na trzeźwo). :bigrazz:

Ale jeśli mowa o naturze, to już mnie masz. Nieskażona natura jest piękna. :yes:
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 24-08-2009 12:03
P.S.
Gówno w przeręblu, to nieskażona natura.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 24-08-2009 14:23
Napisałeś, że nie szukasz "słownikowych" definicji piękna. My daliśmy ci nasze własne. I też źle.

Franki, obawiam się, że nic cię nie zadowoli.


Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 14:27
Niech sobie tam uważa co chce ;)
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Piękno
botaurus Użytkownik
  • Postów: 220
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 14:48
Dla mnie najczystsze piękno to trzymanie się twardych reguł. Krystaliczne formy, bez odstępstw.

Zamiast gówna w przeręblu wybrałbym głowę kota na tułowiu kota i z łapami kota. Żeby mruczało jeszcze i myszy goniło.

I jak baba czeka na mnie na dworcu w mojej ulubionej sukience - to jest piękne.

Ale jak jeszcze raz ktoś zhańbi nasz język, to narzygam na niego i podpalę mu skarpetki - brzydota też jest piękna.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 14:57
Zdecydowanie się nie zgadzam z powyższym poglądem.
Piękna jest wolność, nie schematyzm.
Do góry
Autor
RE: Piękno
botaurus Użytkownik
  • Postów: 220
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 15:02
Trwanie w sztywnych regułach nie oznacza schematyczności! Wychodzenie poza schematy - nie łamiąc reguł - to jest wyczyn!

A taka wolna - wolność (łamiąca reguły) najczęściej wychodzi poza granice dobrego smaku i niszczy wszystko. Będąc wolnym popadasz w nałogi, będąc wolnym zbliżasz się do chaosu.

<patrzy na sygnaturkę>
Dobra - koniec tematu między nami - przy skrajnie różnych poglądach możemy się prędzej pozabijać, niż dogadać. Nie chcę polityki tutaj.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 15:04
I tak i tak każdy idzie według siebie. Jeden lubi działaś w schematach. Jeszcze inny wybiera wolność :)
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.