Zmierzch vs Harry Potter
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
Zmierzch vs Harry Potter
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2009 15:50
Choć znam wszystkie wady Harrego, czytałam wszystkie części po kilka razy. Prosty język, wciągająca fabuła i nowy świat, stworzony od początku do końca przez Rowling.
Do Zmierzchu nie byłam przekonana, głównie ze względu na szał wokół tej serii. Zwłaszcza gdy przeczytałam po polsku, byłam zawiedziona. Ale potem coś mnie skupiło, żeby przeczytać oryginał i... zakochałam się. Ogólnie cztery książki z tej serii czytałam już ponad trzydzieści razy. Jakkolwiek zupełnie się różnią, Zmierzch bije według mnie HP na głowę. Że zacytuję: "Move over, Harry Potter."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 26-08-2009 16:11
Ja zostanę przy Władcy Pierścieni :-)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2009 17:04
Ja jestem ciekawa, czy znajdzie się jakiś facet, który się przyzna, że bardzo podobał mu się "Zmierzch".
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 26-08-2009 17:15
Cytat:
lina_91 napisał/a:
Ogólnie cztery książki z tej serii czytałam już ponad trzydzieści razy.


Ile? :O Boże, nie lepiej przeczytać w tym czasie 29 innych książek? Nie mówię, że to słabizna, ale życie jest jedno, a 29 wałkowań, to niemały ułamek tego życia.



Moment, 4 x 29? :bigeek: Matko Polko!
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 26-08-2009 17:25
Zmierzch fu ;) Moja rodzicielka bardzo to lubi ale mnie jakoś nie podchodzi - nie te klimaty :) A Harrego Pottera przeczytałem. Każdy tom po razie. Na więcej razów po prostu nie starczyło sił ;) I podobnie jak Sagit wciąż trwam przy Władcy Pierścieni :)
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2009 17:27
Valdens, ja w jeden dzień potrafię przeczytać 600 stron. Pewnie, że mogłabym wyvrać w tym czasie coś innego, ale nie przesadzajmy, dużo czasu na to nie stracę...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 26-08-2009 18:04
z dwojga złego wybiorę coś trzeciego, żadnego nie czytałem i nie przeczytam ;) wolę 29 razy przeczytać Mroczną Wieżę niż raz coś z tego :p
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
kresowiak Użytkownik
  • Postów: 351
  • Skąd: Gdzieś na Kresach
Dodane dnia 26-08-2009 18:15
ja czytałem Zmierzch (czysto dla eksperymentu "czy jest się nad czym zachwycać")...i pomyśleć, że teraz młodzież przez takie książeczki rzuca w kąt Syzyfowe prace
bezwartościowa, nudna książka 12+
Harry'ego nie czytałem, oglądałem tylko, ale i tak wolę go po stokroć od Zmierzchu
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 26-08-2009 18:42
Hm... czytałam HP i pierwszy tom "Zmierzchu". Da się przeżyć, ale nie jest to, coś za czym bym szalała. Teraz zabieram się za kolejny tylko dlatego, żeby wyrobić sobie na ten temat zdanie.
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 26-08-2009 19:14
Czytałam jedno i drugie i oba mi się podobają. Mimo to byłabym daleka od porównywania tych serii, w końcu są o czym innym. Szkoła magii a wampiry... No nie wiem.



I chyba podobnie jak Jakub wybiorę coś trzeciego. A mianowicie serię o Anicie Blake (Grzeszne rozkosze, Uśmiechnięty nieboszczyk i Cyrk potępieńców).
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Eldi Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2009 19:24
Czytałam i sagę zmierzchu i Pottera... dziękuję, wolę wałkować WP i książki powiązane [czyt Silmarillion itp itd] albo np Gildię Magów czy trylogię świata wynurzonego ;]
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 26-08-2009 19:29
Ooo! Eldi widzę podobne gusta mamy :D Gildię Magów uwielbiam, Wojny Świata Wynurzonego I tom mi się tylko podobał, dalej autorka trochę przynudza niestety. WP czytałam parę lat temu i mnie zachwycił, tak samo jak Saga o Wiedźminie :D A co do Zmierzchu to raczej porównuje się go do Kroniki wampirów. Według mnie nie ma czego porównywać. Kroniki są świetne. Rice wykonała kawał świetnej roboty, natomiast co do zmierzchu to mam niestety negatywne odczucia. Próbowałam się za to zabrać, ale nie wyszło. Autorka pisze bardzo hm... dziecinnym stylem bym powiedziała, ale to tylko moje osobiste odczucia ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Eldi Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2009 19:35
Kronik wampirów nie czytałam-wojny świata wynurzonego.. cóż, właśnie wydębiłam ostatni tom od kolegi. będę w nocy czytać ;)
Ah, wiedźmin... tego też mogę czytać ile wlezie. Nie mówiąc już o trylogii husyckiej
I tak, Stephenie pisze zupełnie jak.. no nie wiem, gimnazjalistka? i to z pierwszej klasy
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 26-08-2009 19:37
O tak trylogię husycką też czytałam :D Świetna, choć nie tak kunsztowna jak Saga.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Eldi Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2009 19:44
trylogia to w zasadzie inna bajka i nie można porównywać jednego do drugiego. zupełnie inne światy.. ale fakt, brakuje w niej np rubaszności krasnoludów
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2009 19:46
Jak dla mnie saga to kolejna bajeczka jakich wiele, a trylogia to majstersztyk polskiej fantasy :)
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Eldi Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2009 19:54
tyle że bajeczki do czytania trzeba mieć, bo człowiek by oszalał;x
ba,każda książka jest bajeczką, w mniejszym lub większym stopniu
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 26-08-2009 20:04
Cytat:
Eldi napisał/a:
trylogia to w zasadzie inna bajka i nie można porównywać jednego do drugiego. zupełnie inne światy.. ale fakt, brakuje w niej np rubaszności krasnoludów



Ależ ja absolutnie nie porównywałam tych dwóch pozycji. ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2009 20:06
Nie, nie, nie... Ja uważam, że Wiedźmin to świetna książka, ale jest średnio oryginalna w porównaniu z trylogią.
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Eldi Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2009 20:14
Bo ja wiem, czy taka średnio oryginalna... gdybym miała wybrać między Wiedźminem a trylogią,wybrałabym to pierwsze
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]