Zmierzch vs Harry Potter
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 26-08-2009 20:16
Nie da się stworzyć czegoś w pełni oryginalnego Oke ;) Krasnoludy już były, elfy już były, więc co jeszcze? Zwłaszcza, że w w siedmiu książkach trudno o niepowtarzanie się.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 26-08-2009 20:22
To właściwie wszystko jest powieleniem Tolkiena - bo tak na dobrą sprawę to on zaczął ;) Ale zależy jak się kogoś powiela :)
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2009 20:26
Almari, no ja wcześniej nie czytałam czegoś takiego jak trylogia husycka. A ty znasz podobne książki? :)
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 26-08-2009 20:30
Cytat:
Sibrand napisał/a:
To właściwie wszystko jest powieleniem Tolkiena - bo tak na dobrą sprawę to on zaczął ;) Ale zależy jak się kogoś powiela :)



Tolkien tworzył swój świat przez piętnaście lat i w końcu wytworzył. Najciekawsze jest to, że na początku pisał dla siebie, ale kiedy redakcja go przycisnęła musiał coś wydać. No i wydał trylogię, która okazała się arcydziełem ;)



Cytat:
Oke_Mani napisał/a:
Almari, no ja wcześniej nie czytałam czegoś takiego jak trylogia husycka. A ty znasz podobne książki? :)


Na pewno się jakieś znajdą, nie znam wszystkich książek ;) Poza tym trylogia husycka to historyczno - fantastyczna powieść oparta na wojnie husyckiej. Więc tylko parę postaci jest wymyślonych, reszta gra postacie historyczne :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Bajdurzysta Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd: Powidz
Dodane dnia 26-08-2009 20:34
Szczerze, nie czytałem jeszcze Zmierzchu więc nie mam niestety wyrobionego zdania. Co do Pottera, jestem zakochany w tej sadze i w całym świecie stworzonym przez Rowling. Jeżeli Meyers piszę porównywalnie, a taką mam nadzieję, to i jej książkę polubię. W chwili obecnej jestem jednak na etapie prozy Stephena Kinga i myślę, że jeszcze trochę zamarudzę na jego książkach, tak więc Zmierzch chyba nieco poczeka na mojej półeczce.
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 26-08-2009 21:21
Do Harry Pottera długo nie potrafiłam się przekonać. Wydawało mi się, że to książka dla dzieci i nie zaciekawią mnie przygodny małego czarodziej ( w pierwszej części był jeszcze mały :D )...a potem się zakochałam :-) i do dziś mi nie przeszło.

Zmierzch przeczytałam przypadkiem, zupełnie nie wiedząc, że jest aż taki szał na tą książkę. Całą sagę pochłonęłam w kilkanaście dni. Czyta się świetnie. Potrafię zrozumieć dlaczego nastolatki tak szaleją za Edwardem :-) Mieć takiego faceta...to byłoby coś :D:D:D


A czytał ktoś "Śmiertelne Igrzyska". Jak dla mnie bomba.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Eldi Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2009 21:24
"Śmiertelne igrzyska"? możesz przypomnieć o czym to? bo coś mi majaczy ale nie jestem pewna...

Hm. może i facet wspaniały, ale ma i swoje nieco drażniące wady ;) jak na swój wiek to zachowuje się jak... nastolatek.
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 26-08-2009 21:29
Bardzo proszę.

Śmiertelne Igrzyska

Suzanne Collins

Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny: chłopca i dziewczyny między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie transmitowanym na żywo przez telewizję. Szesnastoletnia Katniss uważa to za pewny wyrok śmierci. Choć wcale tego nie chce, bierze udział w turnieju - aby zwyciężyć musi dokonać wyboru między instynktem samozachowawczym a człowieczeństwem, między życiem a miłością.
"Śmiertelne igrzyska" to doskonała powieść o przyszłości, która niepokojąco przypomina teraźniejszość.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Eldi Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2009 21:47
e, to nie to... widać z czymś innym jednak pomyliłam... ale tytuł chyba znam, tak czy siak ;)
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 26-08-2009 23:15
Eldi, a jak miałby zachowywać się Edward? To, że żyje ponad sto lat o niczym nie świadczy. Widać wampiry nie tylko zachowują ciało, ale i umysł śmiertelnika ;)

Cytat:
Poza tym trylogia husycka to historyczno - fantastyczna powieść oparta na wojnie husyckiej. Więc tylko parę postaci jest wymyślonych, reszta gra postacie historyczne

Nie czytałam, ale z tego fragmentu... No cóż, skojarzyła mi się książka R. Dębskiego "Kiedy Bóg zasypia". Tyle, że czasy napaści Brzetysława na Polskę. Część postaci historyczna, reszta fantastyka. Na prawdę fajne - do przeczytania w kilka godzin :)
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Eldi Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd:
Dodane dnia 27-08-2009 11:41
bo ja wiem.. bardziej dorosło?

książkę czytałam już dość dawno, więc wspomnienie mam zatarte... ale wiem że drażniło mnie zachowanie Belli i Edwarda właśnie.
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 27-08-2009 13:05
Mnie najbardziej drażnił Jacob, no i Edward w niektórych wypadkach... Ale jakoś tłumaczyłam to sobie tym, że zakochany facet potrafi mówić i robić totalne głupstwa. Nawet jeśli jest wilkołakiem/wampirem
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 27-08-2009 13:29
Wolę Harry'ego Potter'a ... niech magia wygra nad przesłodzony romantyzmem. Lubię miłość... ale bez przesady.
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-08-2009 15:27
Cytat:
Jakkolwiek zupełnie się różnią, Zmierzch bije według mnie HP na głowę. Że zacytuję: "Move over, Harry Potter."
ale tu nie ma się z czego cieszyć. Co to za sukces bić Harrego? No chyba, że jakość książki się mierzy liczbą sprzedanych egzemplarzy. Ale wtedy można powiedzieć, że Transformers to lepszy film od Rejsu. Więcej ludzi oglądało walczące roboty i film więcej zarobił. Najgorsze opowiadania w Fantastyce stoją na wyższym poziomie niż Harry, a najlepszym dowodem na to jest; liczba czytelników i rodzaj czytelników. Oczywiście zdarza się wiele wyjątków, w tej grupie brytyjskich i amerykańskich dzieciaków, np Lina 91. Nie czytałem Zmierzchu, oglądałem kawałek filmu, chyba takie 90210 o wampirach ;) (może kiedyś skończę oglądać), ale książka może być lepsza. To, że jest lepsza od Harrego to rzecz jasna, ale czy to ogólnie dobra książka?
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 27-08-2009 17:49
Namotałeś w tym poście. To ma być jakiś zawoalowany sposób na to, żeby mi powiedzieć, że uważasz mnie za głupią, bo przeczytałam także książki powszechnie uważane za mniej ambitne?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Misiael Pierwszy Użytkownik
  • Postów: 49
  • Skąd:
Dodane dnia 27-08-2009 18:41
"Mniej ambitne" - cóż za eufemizm :)
Dla mnie ten temat jest ucieleśnieniem cynicznego powiedzonka "Gorsze wrogiem słabego".
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-08-2009 20:01
Cytat:
Namotałeś w tym poście. To ma być jakiś zawoalowany sposób na to, żeby mi powiedzieć, że uważasz mnie za głupią, bo przeczytałam także książki powszechnie uważane za mniej ambitne?
;) Żartujesz? Chciałem zapytać, czy "Zmierzch" to dobra książka. Bo porównanie czegoś do Harrego nie jest komplementem. Ja oglądam całą masę idiotyzmów i czytam też mniej ambitne książki, a wcale nie uważam się za głupiego. Każdy ma czasem ochotę na odmóżdzenie, nie można cały czas czytać filozofii(no chyba, że się jest Samuelem - to żart ;) ). Widziałem kawałek filmu, który wyglądał jak film dla dziewczyn i nastolatków. Jestem ciekaw czy książka jest podobna. Aha i napisałem, że zdarzają się wyjątki wśród fanów Harrego Pottera, i że ty zaliczasz się do nich, czyli zaznaczyłem że nie uważam cię za głupią, czy coś, ale faktem jest, że to książka dla brytyjskiej młodzieży, która nie należy do najmądrzejszej na świecie ;)
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 27-08-2009 20:07
Tomaszu, Zmierzch niewątpliwie jest fajny, ale to raczej książka dla dziewczyn (i nastolatków). Choć mógłbyś się skusić i przynajmniej spróbować ;) Z tego, co słyszałam i widziałam, książka jest dużo lepsza niż film. Ale to moje osobiste zdanie :)
Cytat:
To ma być jakiś zawoalowany sposób na to, żeby mi powiedzieć, że uważasz mnie za głupią, bo przeczytałam także książki powszechnie uważane za mniej ambitne?

W takim wypadku to chyba dotyczy także mnie xD Czytałam i nawet mi się podoba. Tyle, że zaliczyłam do kategorii: lekkie, łatwe i przyjemne :)
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 27-08-2009 20:13
A co?? Harry jest zły?? przynajmniej 3 pierwsze części były dość, dość! ale reszta mnie już nudziła no i autorka uśmiercała kogo popadnie...
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 27-08-2009 21:06
No ja do Harry'ego straciłam sentyment po piątej części. Do tej pory jeszcze nie odżałowałam śmierci mojego ulubionego bohatera.
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]