Zmierzch vs Harry Potter
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 16-03-2011 11:37
No oczywiście, historia miłosna, w której nastolatka jest główną postacią, gdzie jednym z istotnych miejsc akcji, jest amerykańska szkoła, musi być dla nastolatków, głównie płci żeńskiej. Jeszcze rozumiem, żeby tu pojawiał się nauczyciel pedofil, ciężko chory dzieciak, coś dramatycznego z głębszym sensem, ba, coś wesołego z głębszym sensem, ale tego brak, więc wiadomo, kto jest głównym odbiorcą.
Aczkolwiek nie dziwi mnie, że trafia to też do starszych.

Cytat:
Ty się nie liczysz, bo się zachwycasz Spidermanem
mam dystans i potrafię, się przyznać, do tego, że lubię nierozwinięte intelektualnie bajki. Ty poszłaś do kina na Ostatniego Władce Wiatru :rol:
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
czarodziejka Użytkownik
  • Postów: 660
  • Skąd: zapomniana kraina
Dodane dnia 16-03-2011 11:44
Cytat:
"Zmierzch" to przede wszystkim książka, która wmawia nastkom, że pedofilia jest dobra i ładna i cacy i chociażby z tego powodu powinna być zakazana


Z tym to chyba przesadziłaś.
Każda książka ma swoich przeciwników i zwolenników. Ja osobiście mam do niej słabość.

Tym samym można powiedzieć że Harry wbija dzieciakom że chociaż są słabymi istotami to mogą pokonać wroga który jest silniejszy.
Jeśli zaczęlibyśmy się czepiać takich szczegółów to żadna fantastyka nie miałaby prawa istnieć.:|
Przyjaźń jest jak chleb, nawet czerstwy zaspokaja głód. Przyjaźń jest jak woda,
zimna czy gorąca gasi pragnienie.
Choć daleko, to jednak blisko. Choć nie zawsze mówi, to ją słyszysz. Choć nie zawsze Cię dotyka, to ją czujesz.
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-03-2011 11:52
Sorry, ona ma szesnaście lat, on sto. Jest pedofilem na maksa. W którym miejscu przesadziłam? :|
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 16-03-2011 12:00
Nie jest pedofilem, gdyż pedofilia jest pociągiem seksualnym wobec dzieci, a szesnatolatka, wg prawa, przynajmniej polskiego nie jest dzieckiem.
Aczkolwiek, romans stulatka z szesnastolatką, deliktanie mówiąc jest dość nie na miejscu.
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-03-2011 12:15
Przeczytałam zarówno Pottera jak i Zmierzch. Obie książki mi się podobały. Potter msz był po prostu dobrą książką, pełna przygód, od których ciężko mi się było oderwać.
Zmierzch natomiast podobał mi się ze względu na główną bohaterkę, której przemyślenia były chwilami podobne do moich, gdy byłam w jej wieku. Cała reszta dotycząca wampirów, wilkołaków wydawała mi się naiwna i przesadzona, ale Bella sprawiła, że pomimo to chętnie czytałam do końca. Być może oznacza to, że jestem poniżej jakiegoś poziomu?
Zdarza mi się oglądać filmy będące poniżej jakiegokolwiek poziomu po to by się „odmużdzyć”, choć lubię ambitne kino. Z książkami jest podobnie.
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
czarodziejka Użytkownik
  • Postów: 660
  • Skąd: zapomniana kraina
Dodane dnia 16-03-2011 13:04
Cytat:
Aczkolwiek, romans stulatka z szesnastolatką, deliktanie mówiąc jest dość nie na miejscu.


W realu małżeństwo osiemdziesięciolatka z dwudziestolatką też jest nie za bardzo na miejscu, ale przechodzi.
Jeśli byśmy tak grzebali to można wyszukać więcej utworów które trzeba ocenzurować.
W fikcji literackiej jest na plus to że wszystko jest możliwe.

Wracając do książki i omijając pewne szczegółu jest to utwór, który nie nudzi a przemyślenia, wahania i obawy są tak realne, że po części dotyczą każdego z nas.
Wydarzenia są bardziej realistyczne niż w Harrym.:|
Przyjaźń jest jak chleb, nawet czerstwy zaspokaja głód. Przyjaźń jest jak woda,
zimna czy gorąca gasi pragnienie.
Choć daleko, to jednak blisko. Choć nie zawsze mówi, to ją słyszysz. Choć nie zawsze Cię dotyka, to ją czujesz.
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Berserkerka Użytkownik
  • Postów: 157
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 16-03-2011 14:21
No Harry jest bajką i nie udaje nieczego innego, Zmierzch udaje, że bajką nie jest. A co do tych wahań, to mi osobiście wydaje się śmiesze "wahanie" głównej bohaterki czy zostać świecącą w słońcu wampirką czy nie? Przeciecież to taki trudny wybór moralny: być nieśmiertelną, nie musieć rezygnować z normalnego życia (bo przeciez chodzic do szkoły i mieszkac z rodzin dalej by mogła), nie ma nawet dylematu: o nie, to mój ostatni wschód słońca jaki oglądam! Krwiożerczą bestią też nie zostanie, bo przecież oni są tacy łagodni, jedzą sobie sarenki i żyją wśód normalnych ludzi. No nic, wszystko wydaje mi się tak piękne i wymuskane, że zastanawiam się czemu te istoty, które w książce nazwano wampirami, autorka nie nazwała po imieniu elfami, czy czymś podobnym?
Istnieje teoria, że jeśli ktoś kiedyś się dowie, dlaczego powstał i czemu służy wszechświat, to cały kosmos zniknie i zostanie zastąpiony czymś znacznie dziwaczniejszym i jeszcze bardziej pozbawionym sensu.

Istnieje także teoria, że już dawno tak się stało.
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-03-2011 14:29
Cytat:
Berserkerka napisał/a:
Przeciecież to taki trudny wybór moralny: być nieśmiertelną, nie musieć rezygnować z normalnego życia (bo przeciez chodzic do szkoły i mieszkac z rodzin dalej by mogła), nie ma nawet dylematu: o nie, to mój ostatni wschód słońca jaki oglądam! Krwiożerczą bestią też nie zostanie, bo przecież oni są tacy łagodni, jedzą sobie sarenki i żyją wśód normalnych ludzi.


www.azs.ug.edu.pl/media/Facebook_lubie%20to.png
:D



Cytat:
Berserkerka napisał/a:
No nic, wszystko wydaje mi się tak piękne i wymuskane, że zastanawiam się czemu te istoty, które w książce nazwano wampirami, autorka nie nazwała po imieniu elfami, czy czymś podobnym?


Bo elfy nie uprawiają "seksu przez szyję" :D
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-03-2011 14:37
Cytat:
Bo elfy nie uprawiają "seksu przez szyję"


uśmiałam się po pachy :D

najzabawniejsze jest jednak to, że ta książka jakaby nie była (a jaka jest każdy widzi) budzi tyle kontrowersji, że poświęcono jej wątek na forum :D

Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Berserkerka Użytkownik
  • Postów: 157
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 16-03-2011 14:43
W telewizji dużo się "mówi" o proszkach do prania i paście do zębów - dla mnie jednak ważne też CO mówią, a nie tylko, że mówią.
Istnieje teoria, że jeśli ktoś kiedyś się dowie, dlaczego powstał i czemu służy wszechświat, to cały kosmos zniknie i zostanie zastąpiony czymś znacznie dziwaczniejszym i jeszcze bardziej pozbawionym sensu.

Istnieje także teoria, że już dawno tak się stało.
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-03-2011 14:51
Dokładnie, gdyby nie to, że tego badziewia wszędzie pełno, nikt by na to nie zwrócił uwagi. Fakt faktem, ze książek w tym typie są obecnie całe setki, ale to Zmierzch jest na bilbordach, na plecakach, na koszulkach, itp. itd...

(PS. "Seks przez szyję" to cytat z Marii Janion, to nie mój wymysł :) )
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 16-03-2011 16:01
Cytat:
Dokładnie, gdyby nie to, że tego badziewia wszędzie pełno, nikt by na to nie zwrócił uwagi. Fakt faktem, ze książek w tym typie są obecnie całe setki, ale to Zmierzch jest na bilbordach, na plecakach, na koszulkach, itp. itd...
No tak, ale tak jest też z filmem, muzyką i wszystkim. Sprzedaje się to co jest dobrze rozreklamowane. Jakiś czas temu czytałem świetną książkę o Mickiewiczu, oczywiście to żadna nowość, ale jest tak fajnie opisane, jaką ów wieszcz był gwiazdą medialną. Miał lepszą reklamę niż inni i dlatego był pierwszym poetą z Polaków. Był trochę jak Madonna albo Lady Gaga :smilewinkgrin: Robił szum, dużo szumu.

I tu jest podobnie, wiadomo czegoś niestrawnego nie da się sprzedać, zwłaszcza jak pożarcie tego zajmuje dłużej niż pięć minut. Ale jeśli są dwie podobne kanapki, to jeśli jedna jest trochę gorsza, bardziej niezdrowa, ale dobrze rozreklamowana i tak się lepiej sprzeda, a ludzie powiedzą, że jest smaczna.

Handel książkami to biznes, a literatura produkcja.
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
julass Użytkownik
  • Postów: 1107
  • Skąd: Północne Doki
Dodane dnia 16-03-2011 18:25
Cytat:
Oke_Mani napisał/a:
Sorry, ona ma szesnaście lat, on sto. Jest pedofilem na maksa. W którym miejscu przesadziłam? :|


ciekawe co powiesz jak już przeczytasz Kroniki wampirów A. Rice i znajdziesz tam romans tysiąclatka z 14/15-latkiem (tak jest... dwóch chłopaków:) )
przecinki są homo
_________________________________
Ach, gdyby zamiast być piekłem, świat był ogromną niebiańską odbytnicą...
Lautreamont
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 16-03-2011 18:35
Julas, czyżbyś miał na myśli Mariusa i Armanda? :)

Hmm... Jeśli przyjmujemy już takie ekstrawagancje jak wampiry, to można chyba też zaakceptować 100-latka o wyglądzie 17-latka uprawiającego seks z 16-latką.
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
julass Użytkownik
  • Postów: 1107
  • Skąd: Północne Doki
Dodane dnia 16-03-2011 18:52
jak najbardziej tych dwóch panów... ech Armand... :shy:
przecinki są homo
_________________________________
Ach, gdyby zamiast być piekłem, świat był ogromną niebiańską odbytnicą...
Lautreamont
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-03-2011 19:03
Naprawdę porównujesz te dwie książki? :|
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 16-03-2011 19:03
Idę zwymiotować. "Dziś prawdziwych wampirów już nie ma" lalalalala :bigeek:
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 16-03-2011 19:12
Cytat:
Oke_Mani napisał/a:
Naprawdę porównujesz te dwie książki? :|


:lol: Coś w tym jest. Oprócz dużej rozpiętości między kochankami wampirzo-ludzkimi nic tych książek nie łączy. Anne Rice rządzi! :yes:
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 16-03-2011 19:29
Joanne Kathleen Rowling wymiata. Robi miazgę z Anne Rice.
A np na kogo byście stawiali, w walce, King czy Gaiman? Ja jestem pewien, że na ring by wlazł Wild Prachett i pomógłby Neilowi, rozbijając krzesło na głowie Fat Kinga.
Do góry
Autor
RE: Zmierzch vs Harry Potter
zawsze Użytkownik
  • Postów: 3112
  • Skąd: Ciechanów
Dodane dnia 16-03-2011 20:15
Tu miała być rozmowa o dwóch konkretnych książkach, a nie o ogóle autorów literatury grozy i "grozy". Offtop poskutkuje zamknięciem tematu.
Jestem wciąż niejasna, niesyta. - A. Osiecka
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.