W jakim wieku można wydać książkę?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
W jakim wieku można wydać książkę?
kubulinek1 Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd:
Dodane dnia 27-08-2009 11:43
Witam!
Zastanawiam się czy w Polsce jest możliwe, by wydać książkę, będąc niepełnoletnim. Za przykład mogę podać Christophera Paoliniego, który pierwszą książkę wydał w wieku 14 lat. Ale cóż, jego rodzice posiadają własne wydawnictwo, więc może wydali jego książkę z racji, że był ich synem. A i tak książka odniosła sukces...

Nie mówię, że już chcę się porywać, żeby wysyłać książki. Trzeba ją najpierw napisać, wyeliminować każdy, nawet najmniejszy błąd. Słowem jeszcze przede mną sporo pracy. Jednak lepiej by było, żebym wiedział "na zapas".

Powtarzam pytanie: Mógłbym wydać powieść przed 18 rokiem życia?
Do góry
Autor
RE: W jakim wieku można wydać książkę?
Marcin Sierszynski Użytkownik
  • Postów: 45
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 27-08-2009 11:51
Jak znajdziesz wydawcę.
nie będziemy królami nie będziemy królami
Do góry
Autor
RE: W jakim wieku można wydać książkę?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 27-08-2009 11:53
I za zgodą rodziców.:D

Do góry
Numer GG
Autor
RE: W jakim wieku można wydać książkę?
kubulinek1 Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd:
Dodane dnia 27-08-2009 11:58
To to ja wiem :) Ale chodzi mi o to, czy są jakieś ograniczenia wiekowe:confused:
Do góry
Autor
RE: W jakim wieku można wydać książkę?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 27-08-2009 12:04
W tym przypadku wyznaczniekiem chyba nie jest wiek, tylko wartość dzieła, jak zresztą zawsze.

Sprowadzę Cię jednak na ziemię, musiałbyś zwyczajnie wygrać jakiś konkurs, bo w nieznanych Autorów wydawcy nie chcę inwestować, a jeśli jest to dziecko...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: W jakim wieku można wydać książkę?
Eldi Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd:
Dodane dnia 27-08-2009 12:11
Cytat:
kubulinek1 napisał/a:
To to ja wiem :) Ale chodzi mi o to, czy są jakieś ograniczenia wiekowe:confused:


wiesz.. nie sądzę.

Uniwersytet wydał mi tekst jak miałam bodajże 16 lat... a i jest pewna książka, którą napisała gimnazjalistka [i wtedy też została wydana]
Do góry
Autor
RE: W jakim wieku można wydać książkę?
kubulinek1 Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd:
Dodane dnia 27-08-2009 12:25
To już wiem przynajmniej:D
Oczywiście wiem, że wartość dzieła jest najważniejsza. Ale na wszelki wypadek chciałem się upewnić. I nie zaraz tam dziecko :p Oczywiście, jestem w młodym wieku :)
I odwołując się do wypowiedzi Eldi: Jeżeli gimnazjalistka wydała książkę, to ja też mam szansę, trzeba tylko popracować :D
Do góry
Autor
RE: W jakim wieku można wydać książkę?
wierszokleta Użytkownik
  • Postów: 795
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 27-08-2009 12:29
Ograniczeń wiekowych nie ma.Co do Paoliniego nie koniecznie trzeba mieć wydawców w rodzinie, za druk można po prostu zapłacić i już.
" ... przyzna pan że kryje się coś niedobrego w mężczyznach którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania ..."MISTRZ I MAŁGORZATA M.Bułhakow
Biada artystom na których nikt nie pluje
Lope de Vega
Do góry
Numer GG
Autor
RE: W jakim wieku można wydać książkę?
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 27-08-2009 12:37
Cytat:
Za przykład mogę podać Christophera Paoliniego, który pierwszą książkę wydał w wieku 14 lat. Ale cóż, jego rodzice posiadają własne wydawnictwo, więc może wydali jego książkę z racji, że był ich synem. A i tak książka odniosła sukces...


Może i odniosła jakiś tam sukces, ale nie jest o niej głośno tak jak o Harrym Potterze. A przede wszystkim, czytałam jego "Eragona" i powiem szczerze, że mi się nie spodobał. Nudny jak flaki z olejem... a propos... każdy z nas może stworzyć historię o jeźdźcu smoka i złym jeźdźcu smoka, którego trzeba ubić... bleeee :sourgrapes:

Wydać? A wydawaj! Jeżeli tylko wydawcy spodoba się twoja książką, a wiesz na pewno... że niekiedy trudno im dogodzić
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: W jakim wieku można wydać książkę?
Eldi Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd:
Dodane dnia 27-08-2009 12:40
Cytat:
kubulinek1 napisał/a:
I odwołując się do wypowiedzi Eldi: Jeżeli gimnazjalistka wydała książkę, to ja też mam szansę, trzeba tylko popracować :D


przestrzegam przed hurraoptymizmem-nie znam szczegółów, nie wiem, czy to wydawca zainwestował czy po prostu rodzice to opłacili ;)
ale fakt faktem, jeśli napiszesz coś naprawdę ekstra, to może coś wydadzą...
a póki co-zerknij sobie do warsztatów interaktywnych Pilipuka-można się dowiedzieć wielu rzeczy na temat wydawania utworów.
Do góry
Autor
RE: W jakim wieku można wydać książkę?
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 30-08-2009 01:53
Co za bzdury klepiecie. Po pierwsze - nie musi znaleźć wydawcy, bo sam może wydać. Po drugie - nie musi mieć zgody rodziców. W sumie to wszystko wolno co nie wolno, to nie III Rzesza :)
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: W jakim wieku można wydać książkę?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 30-08-2009 14:17
Oczywiście, że można sobie wydać samemu, nawet grafoman to portafi, tylko po co? Kto to kupi bez poparcia wydawnictwa, dobrych recenzji, promocji?

A co do zgody rodziców, jest konieczna przy wszelkich transakcjach finansowych. Chyba nie wyobrażasz sobie, że 10- latek podpisuje umowę z Wydawnictwem. Mało tego, przy udziale w konkursach, gdzie nagrodą jest publikacja, co wiąże się z podpisaniem umowy, też potrzebna jest zgoda rodziców.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: W jakim wieku można wydać książkę?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 30-08-2009 16:12
Cytat:
Elwira napisał/a:
Oczywiście, że można sobie wydać samemu, nawet grafoman to portafi, tylko po co? Kto to kupi bez poparcia wydawnictwa, dobrych recenzji, promocji?


Wiesz, wszystko zależy od tego, po co się chce książkę wydać. Czasem to co napisałaś, mimo że dla innych jest mało warte, dla ciebie jest działem życia :-)
Może marzysz o wydaniu książki, choć nie masz wystarczająco talentu.

Dlaczego rezygnować, jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie ( oprócz pieniędzy), aby zobaczyć swoje dzieło na półce, pomiędzy innymi książkami.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: W jakim wieku można wydać książkę?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 30-08-2009 18:16
Cytat:
JaneE napisał/a:

Wiesz, wszystko zależy od tego, po co się chce książkę wydać. Czasem to co napisałaś, mimo że dla innych jest mało warte, dla ciebie jest działem życia :-)
Może marzysz o wydaniu książki, choć nie masz wystarczająco talentu.

Dlaczego rezygnować, jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie ( oprócz pieniędzy), aby zobaczyć swoje dzieło na półce, pomiędzy innymi książkami.


Jasne, jeśli ktoś chce tylko, żeby jego "dzieło" pokrywało się kurzem na księgarnianych półkach, to proszę bardzo. Tylko ja bym się chyba bała, że jakiś krytyk, jeden z drugim, co to się znają i wiedzą, co jest szmirą, a co literaturą, zjadą moja dzieło tak, że będę się własnego nazwiska wstydzić i głupoty.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: W jakim wieku można wydać książkę?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 30-08-2009 19:23
Nie, nie wiesz chodziło mi raczej o wydaniu książki zaledwie w kilku egzemplarzach, np dla ciebie i twoich bliskich :)

Taką ofertę ma chyba UNIBOOK.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: W jakim wieku można wydać książkę?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-08-2009 20:09
Podobno wydawcy się boją inwestować w nastolatków. Tu trzeba mieć szczęście - przyjaciela w wydawnictwie, wpływy czy coś w tym tonie. Jednak młody wiek autora może czasem zadziałać na korzyść książki, bo ludzie sięgną po nią z czystej ciekawości, by zobaczyć, co napisała tak młoda osoba. Psychologia.
Do góry
Autor
RE: W jakim wieku można wydać książkę?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 31-08-2009 11:18
Cytat:
JaneE napisał/a:
Nie, nie wiesz chodziło mi raczej o wydaniu książki zaledwie w kilku egzemplarzach, np dla ciebie i twoich bliskich :)

Taką ofertę ma chyba UNIBOOK.


Jeśli tylko dla siebie, to rozumiem, ale można to zrobić bez wsparcia wydawnictwa, samemu i pewnie taniej...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: W jakim wieku można wydać książkę?
Vulpes Użytkownik
  • Postów: 546
  • Skąd: Zator
Dodane dnia 31-08-2009 13:35
Mam 16 lat, w wieku 15 lat wydałem jeden (jedyny) egzemplarz książki, nad którą pracowałem (nie bójcie się, raczej nie wstawię tu tego szajsu) dla biblioteki szkolnej. Kosztowało mnie to mniej/więcej 1,50 i jakieś pół godziny pracy (od drukowania do wydania) B)
Wróciłem. Kurczę, wiele tu się zmieniło od ostatniej wizyty.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.