Dziś Finowie obchodzą Dzień Kalevali.
"Kalevala" to poemat epicki, nazywany fińskim eposem narodowym, składający się z legend i pieśni ludowych z terenów Finlandii i Karelii. Obejmuje okres od stworzenia świata do średniowiecza i składa się z różnych wątków, dziejących się w świecie baśniowym i realnym, opisujących życie i czyny bohaterów oraz walkę dwóch wrogich plemion o Sampo - mityczny młynek szczęścia. Niektóre rozdziały opisują zwyczaje obrzędowe oraz pieśni, czary i zaklęcia z czasów pogańskich. Po raz pierwszy "Kalevalę" opublikował w 1835 roku lekarz Elias Lönnrot.
"Kalevala" została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. J.R.R. Tolkien przyznał, że była dla niego inspiracją przy pisaniu tekstów wchodzących w skład zbioru Silmarillion. Przykładowo postać Gandalfa kluczowa dla wszystkich książek o Śródziemiu jest wzorowana na głównym bohaterze eposu, czarodzieju imieniem Väinämöinen. Także język elfów quenya jest wzorowany na starofińskim.
Pierwsze tłumaczenia fragmentów poematu na język polski powstawały już w drugiej połowie XIX wieku. Pierwszy pełny tekst w przekładzie Józefa Ozgi-Michalskiego ukazał się w latach 60. XX wieku.
Usunięty · 19:15 28.02.2009 · 4 ·