Najlepsze książki na zimę wybrane!
Znani są już laureaci śnieżnego konkursu „Najlepsza książka na zimę” organizowanego przez firmę W&W wspólnie z księgarnią internetową Gandalf.com.pl.
Zima sprzyja wylegiwaniu się w ciepłym domu z kubkiem parującej kawy z cynamonem w dłoni i lekturze książek roztapiających zarówno lód w sercu, jak i na zewnątrz. Wśród wszystkich nominowanych w plebiscycie „Najlepsza książka na zimę” pozycji, jury złożone z profesjonalistów, literaturoznawców i specjalistów od rynku wydawniczego, oraz grono internautów, prawdziwych moli książkowych, wybrało prawdziwą śniegową kulę, złożoną z najlepszych „śnieżynek” na rynku wydawniczym. W głosowaniu internautów wzięło udział ponad 20 tysięcy osób, a szczęśliwcy w zamian za oddane głosy, zostaną obdarowani zimowymi zestawami książek.

Najlepsze na rozgrzanie są książki…

Najlepszą książką fantasy zdaniem jury został buntujący się przeciw przedstawicielom władzy i ludziom o bardzo małym rozumku „Wymyślony” Olafa Tumskiego. Internautów zafascynował natomiast Halli, marzący o wielkich czynach przodków i pewna dziewczyna, której też śni się wielka przygoda, czyli mroczne tajemnice zawarte w „Herosach z doliny” Jonathana Strauda.

W kategorii powieść sensacyjna, kryminał jury nieźle przeraziła wizja śmiercionośnego wirusa w niepowołanych rękach, czyli Taavi Soininvaara i jego„Wirus ebola w Helsinkach”. Największe poparcie internautów w tej kategorii zdobył Robert T. Preys, opowiadający opartą na faktach historię, która demaskuje obecną, tragiczną sytuację Sudanu („Tajemnice Sahary”).

Tym, którym mróz niestraszny, a mimo to po książkę chętnie sięgają, czyli dla starszych dzieci, jury proponuje lekturę „Tajemnicy ginącego lasu” Jerzego Miosgi, w której dwunastoletni Tomek i jego przyjaciele desperacko potrzebują pomocy w akcji ratowania krainy elfów. Internauci wybrali natomiast walkę ramię w ramię z „Brajanem i Ogniowymi Smokami” Andrzeja Żaka. Ta niezwykle mądra książka, poruszająca trudne tematy, ale i opowiadająca o przygodach w krainie krasnoludów, zdecydowanie podbiła serca czytelników.

W głosowaniu internautów, wśród zwycięzców w kategorii powieść dla młodzieży, nie mogło zabraknąć „Nefilima” Thomasa Sniegorskiego, czyli pierwszego tomu tetralogii przedstawiającej wciągającą historię walki pomiędzy śmiertelnikami, upadłymi i boskimi Potęgami. Jury w tej kategorii postawiło na książkę „Wyszedł z domu” Marji-Leeny Tiainen, w której na terenie małej fińskiej wioski położonej nad brzegiem jeziora rozegrał się prawdziwy dramat.

Świąteczna zniżka dla Autorów Wiadomości24.pl

Milusińscy, czyli dzieci, które dopiero wkraczają w świat książek, swoją przygodę zaczynając od bajek i baśni, będą zauroczone „Opowieściami świątecznymi” wprawiającymi w świąteczny nastrój nawet głosujących na nie, wymagających internautów. Wybór jury, w kategorii książki dla najmłodszych, padł natomiast na „Pierwsze urodziny prosiaczka” Aleksandry Woldańskiej-Płociskiej, uroczą książeczkę ilustrowaną przez Olę Woldańską. Czyżby członkowie jury liczyli na zaproszenie na imprezę…? Tego nie wie nikt, natomiast pewne jest wyróżnienie przyznane książce „Opowieści biblijne dziadzia Józefa” Lidii Miś. Ta, pełna ciepła i kolorów historia o małej chatce i dziadku snującym piękne opowiadania, przybliży Pismo Święte wszystkim dzieciom i zachęci do zgłębiania fascynujących biblijnych opowieści.


Zimową porą nie tylko dzieci, ale i rodzice chętnie sięgają po książki, a wśród przeznaczonych dla nich pozycji internauci (internautki?) wybrali spotkanie z przepełnionym jadem, ale przystojnym i genialnym doktorem o przenikliwym spojrzeniu, którego sekrety zdradza Ian Jackman („Dr House. Oficjalny przewodnik”). Receptę na szczęście (wygraną) dla jury podał natomiast Phill Bosmans. Jego „Przepisy na szczęście, czyli jak uprościć sobie życie” to zbiór mądrości ludu, czyli prawd przekazywanych z pokolenia na pokolenie, przestrzeganych stanowczo zbyt rzadko.

W kategorii Perły z lamusa wybór jury padł na wprowadzającą w świat muzyki i artystycznego świata książkę „Fryderyk Chopin” Bogusława Kaczyńskiego, będącą ekskluzywnym albumem, pełnym zdjęć i unikatowych dokumentów. Na wyróżnienie jury zasłużyła natomiast burząca krew w żyłach „Pornografia. Historia. Znaczenie. Gatunki” Lecha Michała Nijakowskiego.
Internautów zachwyciła z kolei seria biograficzna Wydawnictwa Dolnośląskiego, na którą składają się opowieści o Agacie Christie, Grace Kelly i Audrey Hepburn.

Z racji tego, że życie pisze najlepsze historie, a lektura powieści obyczajowych niejednokrotnie wskazuje nam nowe drogi i możliwości, warto zagłębić się w fascynujące losy rodziny Zajezierskich i Cieślaków. Internauci docenili pachnące wanilią książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, a „Cukiernia pod Amorem” (t. 1 i 2) niejednego czytelnika zachęci do tworzenia swojego drzewa genealogicznego. Jury najlepszą książką w tej kategorii ogłosiło „Drogę nad jezioro” Susan Wiggs, której lektura może skłonić do refleksji nad własnym życiem i zmiany swoich priorytetów, podobnie jak to zrobiła bohaterka Sophie Bellamy.

W kategorii proza obca internauci otulili się historią o przebaczeniu i różnych odcieniach miłości, czyli książką „Otuleni deszczem” Charlesa Martina. Wybór jury padł zaś na powieść „Hamida z zaułka Midakk” Nadżiba Mahfuz, której akcja przenosi czytelnika na wąskie uliczki Kairu.

Na wygraną w kategorii proza polska zasłużyła, zdaniem internautów, Marika Krajniewska i jej książka „Za zakrętem”, będąca opowieścią o Rosji, jakiej z pewnością nie poznamy z pierwszych stron gazet. Jury natomiast wybrało spacer „Ulicą Świętego Wawrzyńca”, w jaki można wyruszyć z Krystyną Siesicką, rozprawiając „żartobliwie o sprawach smutnych i z zadumą o pogodnych”.

Do zobaczenia na … wiosnę

Wśród tylu wspaniałych książek, zauważonych nie tylko przez jurorów, ale i docenionych przez internautów, każdy może znaleźć coś dla siebie i zagłębić się w lekturę, gdy za oknami sypie śnieg. A czytać w długie zimowe wieczory warto tym bardziej, że już niedługo kolejny konkurs, rozkwitający wraz z wiosną, czyli „Najlepszą książkę na wiosnę” i kolejna okazja wygrania nagród dla oddających głosy na książki. Tymczasem zapraszamy na stronę internetową konkursu i plebiscytu - www.ksiazkanazime.pl - a na niej znaleźć można więcej informacji o książkach zgłoszonych, nominowanych i nagrodzonych, jak również ich recenzje i dodatkowe materiały o wielu spośród nich.

A użytkownicy Portalu Pisarskiego co polecają do czytania na zimę?

źródło: wiadomosci24.pl
Wiktor Orzel · 12:38 19.12.2010 · 3 ·
Komentarze
Szuirad dnia 19.12.2010 15:14
Polacam serią prozy Labirynty Wydawnictwa WAM, zwlaszcza Charlda Martina a ścislej "Umarli nie tańczą" gdzie na pierwszej stronie czytam :' Wzmogła się listopadowa bryza (...) była druga w nocy (...) Wstaliśmy z łóżka, zabraliśmy parę ręczników i trzymając się za ręcę poszliśmy nad rzekę, w której Maggi zanurkowala z ramionami rozłożonymi niczym łabądź."
Ech są pieknę, miłe miejsca na swiecie, gdzie nie zznają zimy :)
zawsze dnia 22.12.2010 13:39
Gratulacje dla Olafa Tumskiego:)
Elwira dnia 22.12.2010 21:18
"Kolejność uczuć" Moniki Sawickiej. Małe opowiadania, ale bez zbędnej filozofii tłumaczące pewne skomplikowane sprawy i dające odpowiedzi na wiele pytań. Dobre do czytania dla dzieci, ale też dorosłych na odprężenia.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Marek Adam Grabowski
21/09/2023 11:32
MG - Jak moje inicjały - M-arek G-rabowski; ciekawy zbieg… »
valeria
21/09/2023 09:11
Dzięki za piękny odczyt:) rano dobrze czytać, poranek mam… »
skroplami
20/09/2023 01:11
Erotyka we mgle, zwolnione przyspieszeniem bicie serca,… »
valeria
18/09/2023 23:05
Dzięki Miki, poprawiłam końcówkę, żeby nie drażniła. »
mike17
18/09/2023 16:23
Każdy chciałby być pieszczony kasztanową słodyczą na bieli,… »
Yaro
18/09/2023 13:14
Dziękuję za komentarz Michał. Twoje słowa są tak dobre i… »
ateop
17/09/2023 04:07
Jedyne co w wierszu może się podobać to uczciwość, ale… »
mike17
15/09/2023 17:22
Smutna to liryka, Jarku, pełna goryczy i żalu za… »
alos
13/09/2023 23:31
Ciekawa konstrukcja, ale chyba w sumie nie rozumiem tego… »
alos
13/09/2023 23:25
W sumie trafne, rządzimy się w gruncie rzeczy dalej… »
alos
13/09/2023 23:20
W sumie można tylko trzeba się liczyć z… »
alos
13/09/2023 23:15
Dzięki »
annakoch
10/09/2023 17:47
Dziękuję adaszewski za czytanie i opinię pod tekstem.… »
adaszewski
09/09/2023 18:53
Dzieje się. Dzieje się, aż boli, Aż wiersz wydaje się… »
adaszewski
09/09/2023 18:51
Trochę w tym pretensji. Która chce być ponad. »
ShoutBox
 • mike17
 • 14/09/2023 17:41
 • Ja mam w sumie różne puchary, i te piwne, i te za książki, łącznie 10 wydanych książek w ciągu 10 lat :)
 • genek
 • 14/09/2023 00:23
 • Jeden ma puchar za książkę, inny taki z piwem.
 • mike17
 • 13/09/2023 18:04
 • [link] mike wznosi puchar ktoś to w końcu musi robić :) Ahoy!
 • genek
 • 06/09/2023 19:33
 • Albo ku lepszym, niekoniecznie przejściom.
 • mike17
 • 06/09/2023 18:06
 • Lub może należałoby skierować się ku przejściom podziemnym, skoro te naziemne są wątpliwej jakości :)
 • genek
 • 06/09/2023 10:38
 • Dobrze, zwrócę uwagę, czy to przejścia dla pieszych, czy piesi z przejściami ;)
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty