Międzynarodowy Festiwal Kryminału
Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się we Wrocławiu od 22 do 27 listopada 2011 roku.

Dla wszystkich fanów tej imprezy mamy doskonałe wiadomości: w tym roku ponownie odwiedzą ją kryminalne sławy. Jeśli chcecie wiedzieć kto - zajrzyjcie poniżej.

Goście:

Marcin Baran (ur. 1963)

Poeta, eseista, dziennikarz, absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 80. i 90. związany z pismem „brulion”. Debiutował w 1990 roku tomem Pomieszanie. Opublikował wiele tomików wierszy, tom prozy poetyckiej Prozak liryczny, wraz z Marcinem Świetlickim i Marcinem Sendeckim zredagował antologie Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler (1997) i Żegnaj laleczko. Wiersze noir (2010). Pracował między innymi w redakcji tygodnika „Przekrój” i w Instytucie Książki. W 2008 roku opublikował tom wierszy Mistyka i zmysły. Mieszka w Krakowie.

Mariusz Czubaj (ur. 1969)

Pisarz, antropolog kultury i wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor książek: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów (2006), W stronę miejskiej utopii (2007), (razem z Wojciechem J. Bursztą) Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (2007) oraz Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne (Oficynka, 2010). W duecie z Markiem Krajewskim pisze cykl kryminałów z nadkomisarzem Paterem: Aleja samobójców (2008, W.A.B.), Róże cmentarne (2009, W.A.B.). Jest też autorem kryminałów o profilerze Rudolfie Heinzu: 21:37 (2008, W.A.B.), za którą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, oraz Kołysanki dla mordercy (2011, W.A.B.) Mieszka w Warszawie.

Paweł Dunin-Wąsowicz (ur. 1967)

Publicysta, krytyk literacki, szef wydawnictwa Lampa i Iskra Boża oraz redaktor naczelny czasopisma "Lampa". Z wykształcenia dziennikarz, współpracował z TVP1, "Życiem Warszawy" "Machiną" i "Przekrojem", gdzie recenzował książki i komiksy. Laureat Paszportu Polityki (2005), kategoria "kreator kultury". Autor m. in. książek Widmowa biblioteka. Leksykon książek urojonych (1997), Oko smoka. Literatura tzw. pokolenia brulionu wobec rzeczywistości III RP (2000) czy Rozmów lampowych (2007). Śpiewa i gra na gitarze w zespole Meble, który reklamuje jako „najgorszy zespół świata".

Alicia Giménez-Bartlett (ur. 1951)

Hiszpańska prozaiczka, autorka powieści kryminalnych. Pisarka przez trzynaście lat wykładała literaturę hiszpańską na Uniwersytecie w Barcelonie, ale po sukcesie pierwszych powieści porzuciła karierę naukową i całkowicie poświęciła się pisaniu. Giménez-Bartlett opublikowała dotychczas osiem powieści kryminalnych, których głównymi są inspektor Petra Delicado i i komisarz Fermin Garzon. Sześć z nich zostało przełożonych na język polski. Ostatnia – Statek pełen ryżu – ukazała się w 2009 roku. Seria kryminalna przyniosła autorce kilka nagród, między innymi Nagrodę Imienia Raymonda Chandlera w 2008 roku.

Gaja Grzegorzewska (ur. 1980)

Autorka kryminałów. Ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośniczka kryminałów. Adeptka brazylijskiej sztuki walki – capoeiry. Twórczyni cyklu o prywatnej detektywce Julii Dobrowolskiej. Debiutowała w 2006 roku powieścią Żniwiarz (Wydawnictwo EMG), w następnym roku opublikowała kryminał Noc z czwartku na niedzielę (Wydawnictwo EMG), a w 2010 - Topielicę (EMG 2010). Współautorka wraz z Irkiem Grinem i Marcinem Świetlickim pastiszu powieści kryminalnej Orchidea (2009, Wydawnictwo EMG). Mieszka w Krakowie.

Paweł Jaszczuk (ur. 1954)

Prozaik, krytyk literacki i dramaturg. Jego opowiadania ukazywały się w "Wiadomościach Kulturalnych", "Kamenie" i "Odgłosach", a recenzje literackie w "Dzienniku Pojezierza". Jest autorem słuchowiska Prywatka i kilku sztuk scenicznych, m.in. Aktorskiego pasjansa i Mojej siostry Stelli. Wydał zbiór opowiadań i kilka powieści. W 2005 roku za kryminał Foresta Umbra (Rebis) otrzymał prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru. W 2011 roku opublikował kolejną powieść, której akcja toczy się w międzywojennym Lwowie: Plan Sary (Prószyński).

Joanna Jodełka (ur. 1973)

Pisarka. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i tam też mieszka na stałe. W roku 2009 zadebiutowała powieścią kryminalną "Polichromia zbrodnia o wielu barwach" - wydaną przez Wydawnictwo TimeMachine, za którą w 2010 roku otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru. W 2011 roku ukazał się jej kolejny kryminał, Grzechotka (W.A.B.). W 2009 roku otrzymała stypendium scenariuszowe Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.

Marcin Maruta (ur. 1969)

Prawnik. Zawodowo zajmuje się prawem autorskim, zarówno prowadząc kancelarię, jak i udzielając się jako wykładowca i autor artykułów. W wolnym czasie gotuje półzawodowo. Członek jury Nagrody Wielkiego Kalibru. Mieszka na przemian w Warszawie i Krakowie, oba miasta lubi nadzwyczaj.

Prof. Zbigniew Mikołejko (ur. 1951)

Polski filozof religii, eseista. Kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, członek Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996), profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa, wykłada również filozofię i logikę w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania, a także wstęp do wiedzy o religii na Podyplomowym Studium Wiedzy o Kulturze przy Instytucie Badań Literackich PAN. Publikował m.in. na łamach "Borussii", "Dialogu", "Etyki", "Gazety Wyborczej", "Kontekstów", "Literatury na Świecie", "Newsweeka", "Nowych Książek", "Przeglądu Filozoficznego", "Przeglądu Politycznego", "ResPubliki Nowej", "Rzeczpospolitej", "La Sicilia", "Społeczeństwa Otwartego", "Twórczości", "Tygodnika Powszechnego", "Uncaptive Minds". Juror Nagrody Wielkiego Kalibru.

Marta Mizuro (ur. 1970)

Krytyk literacki. Laureatka prestiżowej Nagrody im. Ludwika Frydego, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Literackiej (2002). Regularnie publikuje recenzje między innymi w "FA-arcie", "Nowych Książkach", "Przekroju", "Zwierciadle", współpracuje też od dawna z Czytelnią na Onet.pl. Obecnie pracuje w miesięczniku "Odra". Zasiada w jury konkursu o Nagrodę Wielkiego Kalibru. W 2010 roku ukazał się jej debiut kryminalny – powieść napisana wspólnie z Robertem Ostaszewskim (Kogo kocham, kogo lubię, W.A.B.). Mieszka we Wrocławiu.

Robert Ostaszewski (ur. 1972)

Krytyk literacki, prozaik, były redaktor naczelny Portalu Kryminalnego, współredaguje dwumiesięcznik „Dekada Literacka” i kwartalnik „FA-art”. Opublikował zbiór felietonów Odwieczna, acz nieoficjalna (2002), prozę Troję pomścimy (2002) oraz zbiór opowiadań Dola idola i inne bajki z raju konsumenta (2005), a także tom rozmów z pisarzami i tekstów krytycznoliterackich Etapy (2008, Portret). Debiutował w 2010 roku kryminałem Kogo kocham, kogo lubię napisanym wspólnie z Martą Mizuro (W.A.B.). Mieszka w Krakowie.

Janina Paradowska (ur. 1942)

Publicystka polityczna związana z tygodnikiem „Polityka” i radiem TOK FM, prowadzi program Puszka Paradowskiej w Superstacji. Jest absolwentką wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęła w „Kurierze Polskim” pod koniec lat 60., pisząc reportaże społeczne. Od 1991 roku jest komentatorką polityczną tygodnika "Polityka". Zainicjowała cykl spotkań pod nazwą Salony „Polityki”, na których gości czołowych polityków, biznesmenów, przedstawicieli mediów i świata kultury. Zdobyła między innymi tytuł Najlepszego Dziennikarza Roku 2002 - Grand Press. Jurorka Nagrody Wielkiego Kalibru.

Edward Pasewicz (ur. 1971)

Poeta, prozaik. Autor książek poetyckich: Dolna Wilda (2001), Nauki dla żebraków („Topos” nr 4-5/2003), Wiersze dla Róży Filipowicz (2004), th (2005), Henry Berryman Pięśni (2006), Śmierć w darkroomie (EMG 2007)
Publikował w pismach literackich: „Rita Baum”, „ProArte”, „Studium”, „Czas Kultury”, „Ha!art”. Wiersze Edwarda Pasewicza tłumaczono m.in. na niemiecki, angielski, słoweński, hiszpański i włoski. Mieszka w Krakowie .

Marcin Sendecki (ur. 1967)

Poeta, dziennikarz. W latach 80. i 90. związany z pismem "bruLion". Obecnie pracuje w dziale kultury tygodnika "Przekrój". Debiutował w 1992 tomem Z wysokości. Opublikował kilka tomów wierszy, wraz z Marcinem Świetlickim i Marcinem Baranem zredagował w 1997 antologię Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler. Wydał tom wierszy 22 (2009). Ostatnio, znowu z Marcinem Baranem i Marcinem Świetlickim, zredagował antologię wierszy Żegnaj, laleczko. Wiersze noir. Mieszka w Warszawie.

Maj Sjöwall (ur. 1935)

Szwedzka pisarka, która razem ze swoim partnerem, Perem Wahlöö, stworzyła cykl dziesięciu powieści kryminalnych, których głównym bohaterem jest detektyw Martin Beck. Doskonała dokumentacja, detaliczność, wierne oddanie żmudnych procedur policyjnych – to główne cechy tych książek, w których akcji jest czasami niewiele. Bo i intryga kryminalna jest w nich tylko pretekstem. Jak tłumaczy sama Sjöwall, ich głównym celem był opis społeczeństwa z lewicowego punktu widzenia. Po śmierci Wahlöö Maj Sjöwall zajęła się tłumaczeniami: wspólnie z Åke Sjöwall przełożyła na szwedzki utwory Roberta B. Parkera. Napisała także dwie powieści: Kvinnan som liknade Greta Garbo (wspólnie z duńskim pisarzem Tomasem Rossem) i Sista resan och andra berättelser.

Marcin Świetlicki (ur. 1961)

Poeta, prozaik, muzyk. Zadebiutował tomem poetyckim Zimne kraje (1992), autor wielu świetnie przyjmowanych przez czytelników i krytyków książek poetyckich. W 2011 roku ukazało się ich zbiorowe wydanie, zatytułowane Poezje. Jako autor tekstów i wokalista współpracuje przede wszystkim z zespołem Świetliki (ostatnia płyta zespołu to – Las putas melancolicas z udziałem aktora polskiego, Lindy Bogusława). Stworzył trylogię kryminalną z główną postacią mistrza: Dwanaście (2006, Nagroda Wielkiego Kalibru), Trzynaście (2007), Jedenaście (2008, Literacka Nagroda Gdynia). Wraz z Gają Grzegorzewską i Irkiem Grinem napisał pastisz powieści kryminalnej Orchidea (2009). Jeden z ojców-założycieli Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie”. Mieszka w Krakowie.

Jan Costin Wagner (ur. 1972)

Studiował germanistykę i historię na uniwersytecie we Frankfurcie, później pracował jako dziennikarz. Mieszka w Niemczech, pracuje jako pisarz i muzyk. Finlandia, miejsce akcji kryminałów Wagnera, to jego druga ojczyzna – pisarz jest mężem fińskiej artystki Niny Wagner. Głównym bohaterem powieści Wagnera jest komisarz Kimmo Joentaa. Książki tego autora zostały dotąd przetłumaczone na 14 języków. W Polsce ukazały się dotychczas tłumaczenia dwóch powieści: Księżyc z lodu (2007, Jacek Santorski & Co) oraz Milczenie (2011, Akcent).

Organizator: Wydawnictwo EMG

Źródło: independent.pl
Wiktor Orzel · 19:16 23.10.2011 · 0 ·
Komentarze

Ten news nie został jeszcze skomentowany. Jeśli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany.

Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
ks-hp
18/04/2024 20:57
I taki autor miał zamysł... dziękuję i pozdrawiam... ;) »
valeria
18/04/2024 19:26
Cieszę się, że przypadł do gustu. Bardzo lubię ten wiersz,… »
mike17
18/04/2024 16:50
Masz niesamowitą wyobraźnię, Violu, Twoje teksty łykam jak… »
Kazjuno
18/04/2024 13:09
Ponownie dziękuję za Twoją wizytę. Co do użycia słowa… »
Marian
18/04/2024 08:01
"wymyślimy jakąś prostą fabułę i zaczynamy" - czy… »
Kazjuno
16/04/2024 21:56
Dzięki, Marianie za pojawienie się! No tak, subtelnością… »
Marian
16/04/2024 16:34
Wcale się nie dziwię, że Twoje towarzyszki przy stole były… »
Kazjuno
16/04/2024 11:04
Toż to proste! Najeżdżasz kursorem na chcianego autora i jak… »
Marian
16/04/2024 07:51
Marku, dziękuję za odwiedziny i komentarz. Kazjuno, także… »
Kazjuno
16/04/2024 06:50
Też podobała mi się twoja opowieść, zresztą nie pierwsza.… »
Kazjuno
16/04/2024 06:11
Ogólnie mówiąc, nie zgadzam się z komentującymi… »
d.urbanska
15/04/2024 19:06
Poruszający tekst, świetnie napisany. Skrzący się perełkami… »
Marek Adam Grabowski
15/04/2024 16:24
Kopiuje mój cytat z opowi: "Pod płaszczykiem… »
Kazjuno
14/04/2024 23:51
Tekst się czyta z zainteresowaniem. Jest mocny i… »
Kazjuno
14/04/2024 14:46
Czuję się, Gabrielu, zaszczycony Twoją wizytą. Poprawiłeś… »
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
Ostatnio widziani
Gości online:69
Najnowszy:pica-pioa