Polscy autorzy, piszący o Czechach i relacjach polsko-czeskich, są gośćmi tegorocznych Dni Polskich w Ostrawie. Trwający przez cały listopad festiwal ma przybliżyć Czechom polską kulturę.
We wtorek o swej książce, jej odbiorze w Polsce i Czechach mówił będzie Mariusz Surosz - autor zbioru esejów o najważniejszych czeskich i słowackich postaciach XX wieku, wydanego pod tytułem "Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów".
Surosz powiedział PAP, iż na spotkaniu będzie próbował pokazać, dlaczego Czechami i ich krajem zajmuje się kolejny Polak. Ponadto zwrócił uwagę na reakcje towarzyszące publikacji jego książki. "W Polsce najczęściej były takie: nie wiedzieliśmy, że tak wyglądała historia Czechosłowacji" - zauważył.
Autor "Pepików" obecnie mieszka i pracuje w Pradze.
W czwartek do Ostrawy przyjedzie Mariusz Szczygieł, autor dwóch publikacji dotyczących Czech, zatytułowanych "Gottland" i "Zrób sobie raj", laureat nagrody Nike z 2007 roku. Pierwsza książka Szczygła w Czechach stała się bestsellerem i doczekała trzech dodruków. Drugą w tym roku wydano w czeskim przekładzie.
Również w czwartek na deskach ostrawskiego teatru Jirzego Myrona odbędzie się spektakl na podstawie "Gottlandu". Przedstawienie, które miało premierę w styczniu tego roku, wyreżyserowali Jan Mikulaszek i Marek Pivovar. Sztuka w stosunku do książkowego wzoru została uzupełniona o najnowsze fakty, jak na przykład finał sporu sądowego między Heleną Vondraczkovą a Martą Kubiszovą.
Według Mariusza Szczygła, przedstawienie w Ostrawie traktuje książkę jako punkt wyjścia do stworzenia metafor i oparte jest - jak uzna - na "bardzo odważnych" scenach zbiorowych, ilustrujących konformizm czechosłowackiego społeczeństwa.
Oprócz literatury na festiwalu w Ostrawie znajdą się także polskie kino i muzyka. W repertuarze znalazły się filmy Marcina Wrony i Agnieszki Łukasiak. Jednym z najważniejszych punktów programu była czeska premiera dramatu historycznego Antoniego Krauze pt. "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł", wyróżnionego Nagrodą Specjalną Jury na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.
Dniom towarzyszą również wystawy. W gmachu głównym biblioteki miejskiej niemal przez cały miesiąc oglądać można ekspozycję "Czeski Miłosz", poświęconą 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza i jego kontaktom z Czechami. Natomiast w ratuszu miasta wystawiono fotografie lotnicze Gdyni - "Miasta z morza i snów" - autorstwa Kacpra Kowalskiego, zdobywcy nagrody World Press Photo.
Dni Polskie w stolicy czeskiego Śląska odbywają się już po raz czwarty. Głównymi partnerami imprezy są Konsulat Generalny RP w Ostrawie, władze miasta oraz Instytut Polski w Pradze.
Źródło: instytutksiazki.pl