Wisława Szymborska nie żyje
Wisława Szymborska nie żyje. Poetka zmarła dzisiaj w swoim domu w wieku 89 lat. Informację potwierdził sekretarz noblistki Michał Rusinek.

Jej śmierć jest końcem pewnego okresu w polskiej kulturze. Laureatka literackiego Nobla przekonana była, że "poeci będą mieli zawsze dużo roboty", ale na pytanie o istotę wiersza odpowiadała: "nie wiem i trzymam się tego jak zbawiennej poręczy". Sama napisała ich niewiele ponad dwieście pięćdziesiąt. Dwieście pięćdziesiąt jednych z najważniejszych w polskiej poezji. I ani jednego zbędnego słowa.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 r. w Bninie, miasteczku nieopodal Poznania, będącym obecnie częścią Kórnika. Rodzice, Wincenty Szymborski i Anna Maria de domo Rottermund, przenieśli się tam z Zakopanego w związku z pracą ojca, który był zarządcą dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego w Wielkopolsce. W 1924 r. cała rodzina przeprowadziła się do Torunia, a następnie po 7 latach do Krakowa, z którym Szymborska związana była do końca swojego życia.

W 1996 roku została laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Nagroda ta została jej przyznana za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości", była jednym z najbardziej dramatycznych momentów w życiu Wisławy Szymborskiej. Po "tragedii sztokholmskiej", jak ona sam i jej przyjaciele nazywali to wydarzenie, poetka zamilkła na ponad 6 lat – jej kolejny tomik "Chwila" ukazał się dopiero w 2002 r. Zawierał jedynie 23 wiersze. Jerzy Illg wspominał, że Szymborska po Noblu "chciała pozostać osobą, a nie stać się osobistością".

Źródło: onet.pl
Wiktor Orzel · 21:05 01.02.2012 · 13 ·
Komentarze
Usunięty dnia 01.02.2012 21:13
Najwyraźniej pan bóg też chciał poczytać trochę dobrych wierszy. Smutno mi strasznie...
Elwira dnia 01.02.2012 21:21
Kotu się nie robi, szkoda, że czytelnikom wypada... Przykre to.
Emily dnia 01.02.2012 21:30
Odczuwam zmierzch jakiejś epoki. Herbert, Miłosz, Szymborska...
botaurus dnia 01.02.2012 21:34
Dobrze, że polska twórczość miała szansę być współtworzoną przez Szymborską. Drugiej nie znajdziemy (nic dwa razy...), ale szukajmy trzeciej. I czwartego. Siódme dostanie Nike, piętnaste Nobla.

A liczy się tylko poezja. Czytać, doceniać, uśmiechać się, czy wzruszać.
Jak wczoraj, jak rok temu, jak szesnaście.

Gdy zjemy pyszną czekoladę, lepiej się zachwycić jej smakiem i ewentualnie polecieć na sklepowe półki poszukać kolejnej. Płakać po niej nie wypada, zwracać wymemłaną tylko po to, by ją zobaczyć jeszcze raz - żałosne. Niestety jednak już niedługo będziemy obtaczani w tej bulimicznej panierce artykułów, biografii, nowych wydań i starych afer.
Żałuję tylko, że tydzień temu rzuciłem fajki.
Emily dnia 01.02.2012 21:56
Przynajmniej będzie mogła pogadać z Poświatowską. Dawno się nie widziały.
Elwira dnia 01.02.2012 22:01
I nagle się okazuje, że nie "niektórzy lubię poezję", ale większość wszystkich :) Szkoda. Drugiej takiej poetki z charyzmą chwilowo nie ma.
Nalka31 dnia 02.02.2012 01:04
Słowa to mało, ale tylko słowem można powiedzieć, że żal.
BlackMelancholy dnia 02.02.2012 07:25
To niesamowicie wielka strata. Cieszę się jednak, że pani Wisława dożyła spokojnej starości i zmarła bez cierpienia - po prostu się nie obudziła. Jestem bardzo wdzięczy za to, co pani Szymborska nam pozostawiła i mam nadzieję, że będzie to pamiętane przez następne epoki.
teresa481014 dnia 02.02.2012 09:00
Dowiedziałam się o tym w nocy.

Będzie zawsze w moim sercu.


Cześć Jej pamięci!!!
Leszek Sobeczko dnia 02.02.2012 09:07
Smutno mi. Niech spoczywa w pokoju.
Monika Orlowska dnia 02.02.2012 12:25
botaurus nazywa to bulimiczną panierką, a ja mam nadzieję, że Poetka zostawiła gdzieś w szufladzie kilka niespodzianek, wraz z upoważnieniem dla MR, żeby je opublikować. I tym sposobem jeszcze puści do nas oczko z zaświatów.
botaurus dnia 02.02.2012 12:45
Moniko - bulimiczna panierką nazwałem paplanie się w jej historii, które już teraz ma miejsce (co persona, to odważniejsze wydawanie lustracyjnych osądów), a także masowe wydawanie pośmiertnych kompilacji, jakie zaraz się zacznie. Tomiki do gazet, kolaże na przystankach, wiersze na serwetkach w kebabach.

W sprawie wierszy niepublikowanych - jeśli rzeczywiście jest jakaś paczka z upoważnieniem, miło by było, gdyby zostały one wydane. Coś mnie się jednak nie chce wierzyć, żeby z X lat nadal się przejmowano, czy Szymborska chciała, by coś było wydane, czy może jednak... Biznes. Biznes się liczy aż za bardzo.
zajacanka dnia 02.02.2012 23:25
Zapraszam na poetyckie wspominki o Poetce w piatek, 3.02 o 23.00 na Facebook.



Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
pociengiel
12/08/2022 02:56
najfajowsze z tych wszystkich wagonów »
pociengiel
12/08/2022 02:35
dzięki, jako niezdeklarowany wolny duch, myślałem… »
wolnyduch
11/08/2022 23:52
Wszystko można, również za tym winklem, ale czy warto? Z… »
wolnyduch
11/08/2022 23:41
P.S Nie uleganie trendom, to właśnie świadomość siebie i… »
wolnyduch
11/08/2022 23:34
To prawda, że ludzie sami sobie podcinają gałąź na której… »
wolnyduch
11/08/2022 23:11
Witaj Akacjowa Masz rację, że dobra pewnie nie jest… »
akacjowa agnes
11/08/2022 18:05
Cieszę się, że trafił w Twój gust, Ekslibris. Bardzo ciekawa… »
ekslibris
11/08/2022 18:01
Wiersz o akceptacji siebie i o próbie odnalezienia się we… »
pociengiel
11/08/2022 17:49
podjarany »
pociengiel
11/08/2022 17:48
dzięki »
skroplami
11/08/2022 13:18
Ajw witaj. Jakie umiejętności :(? Sądowe :)? Poważnie, mogę… »
skroplami
11/08/2022 13:09
Prawdziwe poruszydło :). Z komentarzy, poruszyło wielu.… »
akacjowa agnes
11/08/2022 09:05
Dobra starość nie jest zła. Ale co, jeśli nie jest dobra?… »
akacjowa agnes
11/08/2022 08:30
Bardzo dziękuję za komentarze. Flor, ten wiersz jest… »
Jacek Londyn
11/08/2022 07:22
Dzień dobry. Ściągnęła mnie muzyka w tytule (lubię muzykę).… »
ShoutBox
  • Darcon
  • 14/07/2022 20:17
  • Mało osób ma czas na "betowanie", ale możesz przysłać mi na priv opowiadanie, które skasowałaś. Sprawdzę, zasugeruję i uzasadnię półkę, tylko nie od razu. Dwa w jednym, coś jak szampon. ;)
  • Wiktor Orzel
  • 12/07/2022 08:09
  • Nie czytamy wszystkich komentarzy, bo nie mamy na to czasu. Twój akurat mi się rzucił w oczy, to nic osobistego. ;)
  • ApisTaur
  • 01/07/2022 22:13
  • W sezonie ogórkowym, tłok tylko na plażach ;)
  • Materazzone
  • 28/06/2022 17:24
  • Dawno mnie tu nie było. Strasznie mało tu życia jest :(
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty
Wspierają nas