Wyniki Konkursu Poetyckiego Portalu Pisarskiego "Słowa pod werniksem. Ekfrazy - 2013"

Na konkurs poetycki Słowa pod werniksem. Ekfrazy – 2013 wpłynęło 20 prac. Wszystkie były zgodne z Regulaminem i nawiązywały do tematu konkursu, jedna praca została wycofana przez użytkownika i nie podlegała dalszej ocenie.

Jury w składzie: Bozena B, coca_monka, Emily, Esy Floresy, kresowiak, ks-hp, Zachary Ann, dokonało oceny tekstów i zdecydowało przyznać:

 

I miejsce

morfina za Corvus

Pojawia się refleksja nad: co, jeśli ta czerń to brak światła? Życie nieustannie przygasza się, rzuca pod nogi padlinę. Główną emocją tego wiersza jest jej brak - podmiot liryczny dokonuje chłodnej analizy, jakby powstrzymując się od zbędnej ekspresji. To wyznanie egzystencjalizmu, a zarazem namiastka epitafium na grobach poległej prawdy. Warto pamiętać, że kruk nie jest jedynie elementem świata ożywionego; przysiada ze stoickim spokojem, by móc stać się przyczynkiem nowych, czarnych historii.

II miejsce

Zola111 za Colloquium ultimum*

Przejścia mają w sobie magię, bo kryją tajemnice. Podmiot liryczny czeka w przedsionku, przed drugimi wrotami, jakby już tylko, to jedno pozostało mu do odkrycia. A przecież koniec to punkt na osi zdarzeń - pewnego rodzaju amplituda, burzy dotychczasową równowagę. Ale co po tym? Czy sinusoida jest w stanie powrócić do kształtu prostej? Podmiot liryczny twierdzi, że za wrotami istnieje swoisty raj. Dzięki temu tytuł nabiera innego znaczenia; rozmowa odbędzie się w punkcie zwrotnym. Przecież koniec nie musi być zamknięciem. Koniec to po prostu przerywnik, odstęp międzyetapowy. Interlinia przecinająca zapisaną kartę.

III miejsce

Kamyczek za (U)gruntowanie. Podobrazie

Dobry, spokojny i wyważony wiersz z ciekawą, nietuzinkową narracją, można powiedzieć, że namalowany niemalże jak obraz. Delikatny, jak muśnięcia pędzla, jak gdyby autorka była twórcą jakiejś pięknej baśni, w której sama siebie śni, ilustruje. Jak gdyby słowa były początkiem myśli. Jest się równocześnie poza i w środku. Nie jest się w stanie opanować opowieści, nawracających, natrętnych myśli czy snów, jeśli się z nimi wystarczająco mocno splączemy. Zatem spokojnych lotów w niebywałe, niezbadane wymiary.

 

Wszystkie te teksty polecamy - warte są zatrzymania i przeczytania.

Redakcja gratuluje zwycięzcom. Nagrody prześlemy pocztą.

Autorzy nagrodzonych wierszy proszeni są o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, adres zamieszkania, e-mail, ewentualnie również telefon) na PW Esy Floresy.

Esy Floresy · 01:17 02.02.2014 · 17 ·
Komentarze
Esy Floresy dnia 02.02.2014 01:26
Serdecznie gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział a przede wszystkim gratuluję zwycięzcom!

Wiersze konkursowe zostały odblokowane do komentowania i można je znaleźć tutaj: http://www.portal-pisarski.pl/artykuly/kategoria-konkursowa/slowa-pod-werniksem-ekfrazy-%E2%80%93-2013

Zachęcam do poczytania i skomentowania. Każdy z nich czeka na ciepłe słowo. :)

Pozdrowienia.
bosski_diabel dnia 02.02.2014 11:15
Gratulacje:) dla Wszystkich ....z tych trzech dla mnie namber one....ale to tylko dla mnie;)
julanda dnia 02.02.2014 11:18
Gratuluję wszystkim, trudno się czyta, bo podobnie jak brutalny sport, tego typu "wiersze", nie wnoszą piękna w emocje, chociaż prawdziwy poeta i w taki niezbyt rajski temat potrafi przemycić coś, co w sercu obudzi impuls.
marukja dnia 02.02.2014 11:43
Gratuluję zwyciezcom i wszystkim, którzy pokusili się o ekfrazę.
To było nie lada wyzwanie. :)
coca_monka dnia 02.02.2014 13:58
gratuluję morfino!
Zolu, kamyczku, również wam serdecznie!
pozostałym autorom życzę powodzenia w następnym! ;)
Wierszybajka dnia 02.02.2014 15:57
Brawo! Gratulacje dla zwycięzców! :D
SzalonaJulka dnia 02.02.2014 20:50
Gratuluję zwycięzcom!!! :)
Usunięty dnia 02.02.2014 21:21
Jak pięknie. Znowu Trójca Święta.

Ale ja to już nic nie mówię, bo sodówa zaczęła mi uderzać do głowy.
Wasinka dnia 02.02.2014 21:38
Gratuluję z wielkim uśmiechem!
Zola111 dnia 02.02.2014 22:04
Gratuluję obu koleżankom po obu stronach pudła: Morfinie i Kamysi. Dziękuję Kapitule i wszystkim uczestnikom. Cykl ekfrazowych konkursów uważam za niezwykle udany. Jest inspirujący. Pozdrawiam,

z.
akacjowa agnes dnia 02.02.2014 23:01
Gratulacje dla zwycięzców. Jak zwykle elita :) Cóż, słusznie.
Miladora dnia 03.02.2014 01:47
Tercet nie do pobicia. :)))

GRATULACJE - Morfka, Zoleńko i Kamyczku! :)
Emily dnia 03.02.2014 10:01
Brawo, dziewczęta :) Przyjemnie było czytać.
introwerka dnia 03.02.2014 10:58
Gratulacje dla Zwycięzców i Uczestników! :)
tyria dnia 03.02.2014 11:43
I moje gratulacje dla Całej Trójki / i oczywiście dla pozostałych uczestników/piękne wiersze powstały na ten dość oryginalny konkurs bo Beksiński sam był dość oryginalny.
kamyczek dnia 08.02.2014 17:57
Gratulacje dla morfiny i Zoli oraz pozostałych Uczestników.
Podziękowania dla Organizatorów. :)
darek i mania dnia 09.02.2014 22:43
pierwsze miejsce dla morfiny i gratulacje również ode mnie ;) pozostałe podium przemilczę, konkurs z podpowiedzią obrazów, tych obrazów przemawiał . Gratulacje dla wszystkich uczestników :)
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Zbigniew Szczypek
18/10/2021 18:17
Witaj Apisie A ja jakoś przegapiłem ten wiersz, mimo… »
mozets
18/10/2021 16:44
Aniat wie co mówi. Jej wiersz zdradza kobiecość w… »
ApisTaur
18/10/2021 16:34
gaga26111 w ogniu miłości się spopielamy żarem co w… »
ApisTaur
18/10/2021 16:15
Zbigniew Szczypek Zwabił mnie tytuł. Bowiem przypadkiem, w… »
ApisTaur
18/10/2021 15:45
KatarzynaKoziorowska jakże jest złudne piękno świata… »
Marek Adam Grabowski
18/10/2021 13:55
Dzięki za uwagę. Storo poprzednie bardziej ci się podobały.… »
ApisTaur
18/10/2021 11:05
Czy np. taka pani Wellman, też należy do łabędzioszyich? He… »
aniat.
18/10/2021 10:19
Kobieta ma delikatną , łabędzią szyję , hihi »
ApisTaur
18/10/2021 09:54
aniat. Oj, co do palta, bym polemizował, palto nie jest… »
Marian
18/10/2021 09:41
Dzięki Mozets, może skorzystam. »
aniat.
18/10/2021 09:24
mozets - dziekuję za komentarz. Jest o wiele piękniejszy niż… »
Carvedilol
18/10/2021 09:04
Marek Adam Grabowski Sporo błędów (raz np Honako, raz… »
Gramofon
18/10/2021 07:52
Prawdziwa ta fala, taka niewidzialna. »
Zbigniew Szczypek
17/10/2021 22:44
Witaj Niczyja Przebrnąłem przez tekst, doszukując się… »
kamyczek
17/10/2021 20:25
Strata bliskiej osoby zawsze boli, trudno jest się z nią… »
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 12/10/2021 19:26
  • Krytyka lenistwa w komentowaniu na PP, chyba coś daje. Dzisiaj było super, za co Wam wszystkim bardzo dziękuję, ciesząc się dawnym gwarem. Oby tak dalej ;-}
  • mike17
  • 05/10/2021 13:27
  • Zapraszam serdecznie do MUZO WEN 10, konkursu dla prozaików, gdzie piszemy miniaturę pod piosenkę : [link]
  • Zbigniew Szczypek
  • 04/10/2021 21:36
  • Jaka noc Iwoniko, tu dzień nie umiera nigdy - słońce odbija się od księżyca i nadal świeci, szczególnie dzisiaj dla Ciebie. Witaj serdecznie na PP
  • iwonika
  • 04/10/2021 20:45
  • Bylo ciemno, była noc
  • mike17
  • 28/09/2021 13:12
  • Przypominam o trwającym konkursie w prozie MUZO WENY 10, gdzie każdy może wykazać się umiejętnością napisania miniatury na 5000 znaków ze spacjami. To naprawdę nic trudnego. Zapraszam :)
  • Niczyja
  • 27/09/2021 21:52
  • Dobry wieczór dawnym znajomym i nowym nieznajomym. Witam po półtorarocznej przerwie. Miło tu znów być. Naprawdę. Czuję się jak w domu...:)
Ostatnio widziani
Gości online:37
Najnowszy:Padziejowa
Wspierają nas