10 książek autobiograficznych, które warto przeczytać

Które książki, jak nie te autobiograficzne, są najbardziej prawdziwe? To one przedstawiają życie jakim jest, z subiektywnej i często bardzo emocjonalnej perspektywy autora. Często zagłębiając się w ich historie stwierdzamy, że jedna, na początku nieistotna decyzja bądź zdarzenie, ma wpływ na całe dalsze życie bohatera. Zależność tę zauważył również autor premierowej autobiografii Neil Patrick Harris, który zaprasza czytelników do decydowania o jego życiu. Czy podejmiecie to wyzwanie? W międzyczasie sprawdźcie 10 książek autobiograficznych, które zostały napisane przez największego scenarzystę – życie.

Autobiografia – Krzysztof Kieślowski

Pierwsza edycja książki ukazała się w 1993 roku i wcale nie była wydana w Polsce, lecz w Wielkiej Brytanii. Ta bardzo osobista opowieść, być może mogła być uważana w owym czasie za zbytnio szczerą i oburzającą – dlatego Kieślowski nie godził się na wydanie swojego dzieła w ojczystym kraju za swojego życia. Historia tego wielkiego reżysera opowiedziana jest chronologicznie, dowiadujemy się zatem o jego dzieciństwie, łódzkiej szkole filmowej i pierwszych filmach. Jest tu też wiele porad dotyczących właśnie filmu, ale z dozą znacznego krytycyzmu względem własnej osoby. Dzięki „Autobiografii” napisanej z dozą charakterystycznego poczucia humoru możemy na nowo odkryć kino Krzysztofa Kieślowskiego spoglądając na nie z innej perspektywy.

Życie w Oborze – Dorota Frączek

Tytułowa Obora, to miejscowość koło Raciborza. To tam mieszka Dorota, z wykształcenia doktor teologii dogmatycznej, matka czwórki dzieci - „syna zdrowego, syna autystycznego, syna zagubionego i jednej wspaniałej córki”. Jest również kobietą, która została rzucona w wir zmagań z mafią, skorumpowanymi sądami i masą codziennych życiowych sytuacji, z którymi musi radzić sobie sama, bez wsparcia ze strony męża. Mimo tej pochmurnej zapowiedzi ton historii jest bardzo lekki i zabawny. Jak podkreśla sama autorka - „Pisząc tę książkę miałam na celu podnieść na duchu i dodać otuchy wszystkim tym ludziom, którzy zmęczeni życiem nie widzą nad sobą słońca”.

My dzieci z dworca Zoo. Życie mimo wszystko – Christiane F.

Christiane F., czyli najsłynniejsza narkomanka na świecie, wydała w swoim życiu (jak dotąd) dwie autobiograficzne historie. „My dzieci z dworca Zoo” stały się światowym bestsellerem. Jest to pamiętnik młodej, tak naprawdę dziewczynki, która zaczyna swoją „przygodę” z narkotykami i popada w uzależnienie. Bardzo dokładnie opisuje życie młodych narkomanów, co czują, jak zarabiają oraz to, w jaki sposób umierają. Po 35 latach od wydania Dzieci, Christiane F. powraca z nową historią - „Życie mimo wszystko”. Ta część życia bohaterki w dużej części opowiada o odwykach, programie metadonowym, ale przede wszystkim o narodzinach jej syna Phillipa i o tym, jak to wydarzenie zmieniło jej całe dotychczasowe życie.

„Pan raczy żartować, panie Feynman!". Przypadki ciekawego człowieka - Richard Phillips Feynman

Czy nie jesteście ciekawi tego, w jaki sposób powstaje bomba atomowa? Jeśli na pytanie odpowiedzieliście twierdząco, ta książka z pewnością zaspokoi waszą ciekawość. Ponadto dostarczy fantastycznych historii na temat genialnego naukowca i zdobywcy Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Richarda P. Feynmana, który opowiada nie tylko o swoim spotkaniu z Einsteinem czy flirtach z tancerkami w Las Vegas, ale także jak za jednego dolara sprzedał amerykańskiemu rządowi pomysł na elektrownię jądrową.

Moje życie i dzieło – Henry Ford

Henry Ford był postacią wyjątkową. Kierował się przekonaniem, iż lepiej zatrudniać mądrych i wykształconych ludzi, aby zrobili za Ciebie to, czego ty nie musisz. „Moje życie i dzieło” pokazuje Forda jako człowieka o niecodziennych poglądach, który nie tylko zrewolucjonizował system rynku pracy, ale potrafił zredukować cenę samochodów w taki sposób, że auta stały się dostępne nawet dla amerykańskich robotników! To dzięki niemu Stany Zjednoczone otrzymały miano „państwa na kółkach”, a on sam stał się najbogatszym człowiekiem na świecie.

Poniedziałkowe dzieci – Patti Smith

Chociaż w założeniu to książka autobiograficzna, możemy ją określić bardziej jako list miłosny, a nawet list pożegnalny kierowany przez Smith do Roberta Mapplethorpe'a, który jest zarazem głównym bohaterem książki. Nie jest to jednak historia miłosna, tu nie chodzi o romans i związek, ale o przyjacielską relację, która była o wiele silniejsza niż niejedno małżeństwo. Poza historią tych dwojga, dzięki Patti dowiadujemy się jak wyglądał artystyczny świat przełomu lat 60-tych i 70-tych oraz o tym, w jaki sposób stała się jego częścią.

Pokrewne dusze – Virginia Woolf

Kolejna książka, która opowiada życie autorki jej listami. Woolf to jedna z największych powieściopisarek i czołowa przedstawicielka literatury modernistycznej XX wieku. Pozostawiła sobie liczne recenzje, eseje, powieści, a także około czterech tysięcy listów, które pisała do rodziny, przyjaciół, znajomych, wydawców czy literatów. Pokrewne dusze to antologia owych. Wśród tych, którzy znają twórczość Virginii z pewnością ta pozycja nie wywoła sensacji. Jednak warto pamiętać, że dzieło Woolf można zrozumieć dopiero wtedy, gdy pozna się jej zawiłą i momentami przerażającą historię.

Tak czy inaczej – John Cleese

Jeżeli jesteście fanami „Latającego cyrku” z pewnością powinniście sięgnąć po tę pozycję i dowiedzieć się więcej na temat człowieka, który zrewolucjonizował komedię nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i na całym świecie. To on jako pierwszy w brytyjskiej telewizji powiedział „shit”. Jednak jeśli spodziewacie się historii wyłącznie związanej z Monty Pythonem możecie się rozczarować, bowiem autobiografia Cleese'go jest prawie pozbawiona wzmianek o Latającym cyrku. Z drugiej strony, jeśli jesteście nastawieni na porządną dawkę dobrego humoru, tu lektura Was z pewnością nie zawiedzie!

Dziennik tom 3 1980-1989 – Sławomir Mrożek

W zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć postaci Sławomira Mrożka. To trzeci dzienników Mrożka jest wyjątkowy, zawiera on bowiem ciąg rozważań na temat ludzkiej egzystencji, opartych na analizie własnego wnętrza. Zapiski pisarza mogą wydawać się pesymistyczne i pełne goryczy, jednak obok nich znajdujemy pomysły i szkice kolejnych dzieł. Mrożek planował na przykład napisać opowiadanie o gąsienicy odkrywającej kolejne wymiary.

Neil Patrick Harris – Autobiografia, w której decydujesz ty

Tytuł autobiografii Harrisa w pełni oddaje to, czym owa lektura jest. Tak, każdy kto sięgnie po tę książkę ma szansę stać się scenarzystą życia Harrisa. Dzięki Waszym decyzjom może on stać się sławnym komikiem, aktorem, może także spotkać miłość swojego życia i mieć dzieci. Jednak jedna zła decyzja może zniweczyć owe marzenia i sprawić, że Neil wpadnie w sercowe tarapaty bądź umrze w szczękach krwiożerczych piranii. Oprócz wciągającej lektury, w której to Ty decydujesz o losie bohatera, w książce zawarte są opisy sztuczek magicznych czy przepisy na żenujące zdjęcia.

Więcej o książce pod tym linkiem.

Wiktor Orzel · 11:46 07.04.2016 · 2 ·
Komentarze
Usunięty dnia 29.04.2016 21:31
Cytat:
„Pan raczy żartować, panie Feynman!". Przypadki ciekawego człowieka - Richard Phillips Feynman


Polecam, świetna. Feynman - wielki a zdrowy człowiek ;)
trawa1965 dnia 04.06.2016 06:47
Czyż moja literatura, opowiadająca o przyrodzie, nie jest też jedną wielką opowieścią o moim życiu?
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
pociengiel
14/06/2024 16:20
W takich parkach starzy Indianie wciąż zbierają chrust z… »
Jacek Londyn
14/06/2024 11:19
Tereso, nie daj mu dłużej czekać. Stary park to dobre… »
Kazjuno
14/06/2024 09:53
Licaaszu. Zarówno Darcon, Ivoona i ja (chociaż z moją… »
Kazjuno
14/06/2024 09:27
Odpisuję Janusz z poślizgiem. Zrezygnowałem wczoraj z jazdy… »
ivonna
14/06/2024 04:05
Hej :) Ciekawy pomysł na opowiadanie, ciekawie poprowadzone… »
valeria
13/06/2024 19:54
Dzięki, po prostu skupiam się na pisaniu. Gdybym była cały… »
mike17
13/06/2024 17:31
Akcenty przyrodnicze mile widziane, zwłaszcza że doskonale… »
Janusz Rosek
13/06/2024 13:51
Kazjuno Z przyjemnością przeczytałem Twoje teksty. W… »
Janusz Rosek
13/06/2024 09:27
Kazjuno Dziękuję bardzo. Słuszne uwagi. Nie zauważyłem tych… »
Kazjuno
12/06/2024 21:51
Jak poprzednie, Januszu, wspomnienia także 3 powyższe mnie… »
Kazjuno
12/06/2024 16:15
Bardzo dziękuję Jacku za opinię i cenne uwagi. Też… »
Jacek Londyn
12/06/2024 14:47
Kazjuno, jestem. Nie będę krytykował. Przedstawię parę… »
Kazjuno
11/06/2024 12:26
Mam Jacku nadzieję na Twoją krytykę moich wypocin… »
Jacek Londyn
11/06/2024 07:53
Dzień dobry. Dziękuję za komentarz. A przesłanie...… »
Kazjuno
10/06/2024 20:43
Wierszówka dowcipna, nawet poprawna politycznie, więc z… »
ShoutBox
 • Jacek Londyn
 • 12/06/2024 14:22
 • a komentarzy ni chu, chu. "Czego oczy nie widzą, sercu nie żal"... Niby tak, lecz ja komentarze sobie cenię. Nierzadko lepiej niż kawa rano podnoszą ciśnienie.
 • Jacek Londyn
 • 12/06/2024 14:19
 • "Ostatnio widzianych" spory tłum,
 • Zbigniew Szczypek
 • 31/05/2024 21:10
 • "Po co tu jesteśmy, skoro ciągle się boimy?"- to taka "terapia", dla duszy i ciała, ekshibicjonizm w innym wymiarze. Skoro już tu jesteś, zrzuć ostatni listek! Bądź wreszcie wolny
 • Zbigniew Szczypek
 • 31/05/2024 19:34
 • Gramofonie - dołącz do nas z komentarzami, a na pewno będzie się działo więcej i lepiej, bo kto, jak nie Ty, swoją siłą głosu dotrze do najdalszych zakątków "galaktyk" ;-}
 • Wiktor Orzel
 • 31/05/2024 10:32
 • Dzieje się to, co zwykle. Ktoś wrzuca tekst, inni go komentują i tak się toczy tutaj życie ;)
 • Gramofon
 • 30/05/2024 11:13
 • dzieje się tu coś?
 • Zbigniew Szczypek
 • 15/05/2024 21:38
 • Najgorsze co może być, jeśli chodzi o komentarze, jeśli zostają tylko grupy tzw. "wzajemnej adoracji", z komentarzami schematycznymi i w zasadzie nic nie wnoszącymi do twórczości. Nie chciałbym tego.
 • Zbigniew Szczypek
 • 15/05/2024 20:30
 • Kaziu, my to wiemy, że to czasem działa na zasadzie "łańcuszka szczęścia" ale denerwuje, gdy ktoś go "przerywa", w tedy wraca cisza i "bezkomentarz" opanowuje znowu kolejną falą
 • Kazjuno
 • 15/05/2024 14:01
 • Piszcie, publikujcie i twórzcie komentarze!
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty