Konkurs prozatorski "Malowanie słowem" - wyniki!

Na początku chciałbym podziękować całej dziesiątce za udział w konkursie. Jest mi niezmiernie miło, gdyż wszyscy podeszli do tematu konkursu bardzo solidnie. To znaczy, nie przeczytałem ani jednego utworu, który wywołałby moje zdziwienie, czy to podjętym tematem, formą lub wykonaniem. Z radością zapoznawałem się z kolejnymi miniaturami, a po przeczytaniu wszystkich, cóż, po prostu jestem dumny, gdyż żaden utwór nie mógłbym nazwać „słabym”, cokolwiek to słowo w beletrystyce znaczy. Nie natrafiłem na rażące błędy, kulejący warsztat albo zwykłe niechlujstwo. Owszem, trafiały się literówki, jakieś drobiazgi interpunkcyjne, ale nic, co mocno raziłoby podczas lektury. I to jest dla mnie bardzo cenne. Gdyż taki właśnie wymarzyłem sobie konkurs. Dla piszących na poważnie, a nie od czapy. Dla osób, które naprawdę pochylą się nad wybranym obrazem. I tak się właśnie stało. :)

A jeśli jestem już przy obrazach, to kilka słów o waszych wyborach. Wspomniałem już wcześniej, że wiele z nich mnie zaskoczyło, ale pozytywnie. Mówiąc krótko, pisaliście na temat, choć różnymi drogami kroczyliście. Dla jednych obraz był impulsem, by stworzyć jedną z prawdopodobnych lub wręcz nieprawdopodobnych historii, dla drugich dziełem do wnikliwiej interpretacji, jeszcze dla innych próbą znalezienia się „w skórze” samego twórcy lub twórczyni. Wszystko to składa się na dziesięć różnorodnych i pięknych utworów. I jak na miniatury przystało, wszystkie miały dobre finały albo twisty lub istotny element zmieniający spojrzenie na fabułę. Po prostu miodzio!

I wtedy pojawiły się schody. :)

A w zasadzie już w trakcie czytania kolejnych tekstów wiedziałem, że czeka mnie trudny wybór. I choć w końcu go dokonałem, to trochę to trwało. Gdy spojrzałem już na zwycięską trójkę, zdałem sobie sprawę, że zaraz po przeczytaniu wszystkich utworów, właśnie one w pierwszej chwili przyszły mi do głowy, więc zamknąłem już notes i nie „gmerałem” dłużej. Widać stało się, jak miało się stać. :) A teraz, kończąc już ten przydługi i nudnawy wstęp, czas przejść do wyników. Bo pewnie to wszystkich najbardziej interesuje, przynajmniej w tej chwili. :)

Tak więc 3 miejsce zdobywa utwór...

Do sprzedania – stare siedlisko rolne. Cena okazyjna

Utwór do obrazu Łukasza Prządka - We failed

Opowiadanie napisane do post apokaliptycznego dzieła tego artysty. I w pierwszej chwili w ogóle niebudzące skojarzeń z wybranym dziełem. Wiejski krajobraz, w którym wydawałoby się, nic specjalnego się nie dzieje, ot jeden z poranków pewnego dziadka. Niby tak, ale jak to jest napisane. :) Bardzo wyrazisty, pełen szczegółów opis, który czyta się lekko i z dużą przyjemnością. Człowiek nie musi się zastanawiać, o co Autorowi chodziło, tu wszystko widać jak na dłoni. Wystarczy się rozsiąść i cieszyć opowiadaną historią. I ten finał. Tak, to świetny twist, bardzo dobre zakończenie opowieści. Przez chwilę zastanawiałem się, czy Autor/Autorka nie poszedł zbyt daleko w swojej interpretacji obrazu. Czy tekst wystarczająco nawiązuje do wybranego dzieła, ale szybko się zreflektowałem. Ograniczać wodze wyobraźni? Mówić gdzie koniec, gdzie nie wolno iść dalej? Oczywiście, że nie. To jedno z możliwych rozwiązań. I ja to kupuję.

Czas na 2 miejsce.

Nić

Utwór do obrazu Grzegorza Steca – Poławiacze pereł

Bardzo klimatyczne opowiadanie. To pierwsze skojarzenie, jak przyszło mi do głowy już podczas czytania. Szybko zawiązana akcja, co nie znaczy, że koniecznie sensacyjna, nie, ale czytasz kilka zdań, dwa dialogi i od razu jesteś „w środku”. Szczególnie podobał mi się prowadzony sposób narracji i odkrywany kawałek po kawałku wymyślony świat. A jest naprawdę ciekawy i świetnie nawiązujący do wybranego obrazu. Wspomniane wyżej dialogi pokazują tylko, jak pewna pisała je ręka. Niewymuszone, naturalne, i przede wszystkim, wzbudzające ciekawość. Czytasz i nie możesz się doczekać, co będzie dalej. To chyba jedno z pogodniejszych opowiadań konkursowych. Dodatkowym plusem było nietypowe nazewnictwo, przez co treść nabrała trochę egzotycznego, a trochę futurystycznego klimatu.

I tak przyszedł czas, żeby ogłosić zwycięzcę konkursu „Malowanie słowem (2021)”!

Miejsce pierwsze.

Spełnienie

Utwór do obrazu Zdzisława Beksińskiego – bez tytułu

Tak się złożyło, że przeczytałem ten tekst jako pierwszy. I powiem tak, gdy go skończyłem, pomyślałem sobie, czy to jest zwycięzca? Co prawda po kolejnych utworach straciłem tę pewność, ale też zastanawiając się później nad wyborem pierwszej trójki, przypomniałem sobie o tym. Ostatecznie upewniłem się więc w swojej decyzji.

Twórczość Zdzisława Beksińskiego jest właśnie na fali, kolejne obrazu biją rekordy na aukcjach. Ostatni, który został sprzedany, sięgnął ceny prawie 1 mln złotych. Te najbardziej pożądane Beksiński namalował prawie pięćdziesiąt lat temu. Wyraźnie więc wyprzedzał swoje pokolenie. Był bezkompromisowy, dokładnie jak ten utwór.

Bardzo dobra realizacja pomysłu. Uważam, że inspiracja obrazem wykorzystana w 100%, ba, może to zabrzmi dziwnie, ale sposób narracji i stylizacji w utworze nawiązuje niejako do nieoczywistych i surrealistycznych obrazów Beksińskiego. Budowa zdań, wyrażanie myśli, przewrotność sytuacji i świetna, finałowa sentencja. Wszystkie utwory w konkursie mi się podobały, nie ma żadnego, o którym mógłbym powiedzieć "nie, to nie to", ale ten jest znakomicie wpasowany nie tylko w wybrany obraz, ale w ogóle w całą twórczość Beksińskiego. I dlatego zwyciężył.

 

 

Pozostałe teksty konkursowe (kolejność przypadkowa).

Nocne łowy

Utwór do obrazu Marty Julii Piórko - Polowanie na ćmy

Bardzo ciekawa forma. Tekst niejako opowiada o wszystkim, co widać na obrazie pod postacią lekko zwariowanej fabuły. Piękna wyobraźnia. Kolejne akapity odkrywają przed nami poszczególne fragmenty obrazu, które łączy na końcu spojrzenie na dzieło samej malarki. Dobra próba znalezienia się w "skórze" twórcy. Jak to jest, gdy się maluje. :) Sam obraz wydaje mi się lekko drapieżny, dokładnie jak konkursowy tekst.

 

Bez tytułu (lub Sen?)

Utwór do obrazu Justyny Kisielewicz - Sen nocy letniej

Tekst jest niejako wewnętrznym monologiem bohatera. Rozważaniem nad obrazem, bohaterką obrazu i wszystkim, co na nim się dzieje. To próba interpretacji, gdzie część postawionych pytań pozostaje bez odpowiedzi. Ciekawy utwór, w którym nie wszystko jest wyjaśnione, być może pojawia się nawet więcej pytań niż odpowiedzi, ale wiedzie do nich urokliwa ścieżka pełna fantazyjnych spostrzeżeń Autora/Autorki opowiadania.

 

Deformacja

Utwór do obrazu Maggie Piu - Czerwona tygrysica

Kolejna, sugestywna, interpretacja obrazu połączona z monologiem bohatera, pełna egzotycznych i fantazyjnych opisów, wręcz "kolorowych", jeśli tak mogę to ująć, zresztą, jak sam obraz. :) To coś więcej niż monolog, to próba rozmowy, zmierzenia się narratora z bohaterką obrazu. Zostawia czytelnika trochę rozdartego. Nie daje wszystkich odpowiedzi. Doskonale pasuje do wybranego dzieła artystki.

 

Potwór

Utwór do obrazu Dariusza Zawadzkiego - Organic head

Opowiadanie ujęło mnie przede wszystkim wstępem. Świetny opis rzeczonego potwora, miejsca, środowiska i całej klimatycznej otoczki towarzyszącej wydarzeniu. Powiało grozą, bez dwóch zdań. Tekst krąży gdzieś pomiędzy horrorem, surrealizmem, a nawet opowieścią sensacyjną, choć powiedziałbym bardziej, kryminalną. Czyta się z ciekawością, co nastąpi dalej. Fabuła poprowadzona jest tak, że niewątpliwe oczekuję się na finał. I on jest. Porządny. :)

 

Spoina

Utwór do obrazu Daniela Pawłowskiego (bez tytułu)

Najbardziej dynamiczny ze wszystkich nadesłanych tekstów. Się dzieje. :) Mógłbym powiedzieć, że to klasyczna opowieść kryminalna. Na pewno zawiera wszystkie potrzebne ku temu elementy. Ma jednak też czynnik fantastyczny, świetnie pasujący zarówno do opowiadania, jak i wybranego obrazu. W odróżnieniu od pozostałych opowiadań tutaj mamy kilkoro bohaterów, mimo że utwór jest przecież miniaturą. Wszyscy są wyraziści, mają charakter, dzięki czemu to pełnowartościowa opowieść. Wciągająca, z zaskakującym finałem. Tak to powinno wyglądać. :)

 

Dziewiąta kampania

Utwór do obrazu Jarosława Jaśnikowskiego – Najeźdźcy

Najcięższy kaliber w konkursie. Krwisty i brudny. Porządna, krótka opowieść z pogranicza steampunku, fantastyki i grozy. Świetna interpretacja wybranego obrazu. Wszystko dopracowane w szczegółach, dosłownie czuć opary, zapach ziemi i krwi. Całość dopełniona niespodziewanym zwrotem (jeśli tak można to ująć) akcji, który dodaje tylko dodatkowych walorów grozy i bezduszności świata. Porządna, solidna robota. Bardzo lubię takie teksty.

 

Resztki

Utwór do obrazu Agnieszki Nienartowicz – Sztuka latania

Przejmująca opowieść bohaterki, pełna bólu i cierpienia. Tekst z tych, obok których nie przechodzi się obojętnie. Bardzo wiarygodnie zbudowana scena z życia, pełna rzeczywistych zachowań, typowo ludzkich, choć nie zawsze pięknych i pochwalanych. Jednak dzięki nim opowieść wiele zyskuje na wiarygodności, tętni własnym życiem, a w zasadzie śmiercią. Piękny utwór i interpretacja wybranego obrazu.

 

Trójkę wyróżnionych Autorów poproszę o adresy do wysyłki nagród na PW. :)

 

 

 

Darcon · 12:52 27.04.2021 · 33 ·
Komentarze
Darcon dnia 27.04.2021 15:37
Trzecie miejsce uzupełnione!

Ja tu buduję napięcie, a tu cisza, jak makiem zasiał...
Melock dnia 27.04.2021 18:28
Powinniście dać link do tekstu, szukałem na stronie i nie ma, a przecież chcemy przeczytać.
akacjowa agnes dnia 27.04.2021 19:11
Gratuluję autorowi :)

Czekam na kolejne miejsca podiumowe, ujawnienie się autorów i możliwość przeczytania miniatur :)

Pozdrawiam szanownego organizatora :D

PS. Czy można już wrzucić miniaturę do poczekalni?
Darcon dnia 27.04.2021 19:22
Melocku, każdy z Autorów może wrzucić opowiadanie na portal pisarski. Z racji tego, że wszyscy już swoje odczekali, obiecuję publikować je "od ręki". Każdy będzie mógł wtedy przeczytać i skomentować. A dodatkowe komentarze zawsze są cenne.

A za trzy minuty informacja o 2 miejscu!

PS. Proszę jeszcze nie wrzucać, ale można zaraz po miejscu pierwszym, będzie też krótki komentarz dla każdego z pozostałych tekstów.
mizantrupia dnia 27.04.2021 19:32
gratuluję autorom i mam wielką nadzieję, że wrzucą swoje teksty : D
spawngamer dnia 27.04.2021 19:37
A ja tradycyjnie mam 10 miejsce :( :D A serio, sorry, tekst pisany na kolanie na ostatni moment. Gratuluje mojej przyjaciółce Retro. Dzięki Darcon za zabawę.
Darcon dnia 27.04.2021 19:40
Nie ma żadnego dziesiątego miejsca. Proszę przeczytać słowo wstępne. :) Zresztą widać to będzie po moich komentarzach, mam nadzieję. :)
akacjowa agnes dnia 27.04.2021 19:54
Ups, Darcon... Pospieszyłam się z wrzuceniem tekstu do poczekalni... Zapomniałam, że Ty masz tam wgląd :| :| To może nie zaglądaj, zanim nie ujawnisz pierwszego miejsca.

Przepraszam za kłopot...
Darcon dnia 27.04.2021 20:14
Nie ma co dłużej przeciągać, wszystko już jasne.
A teraz ujawniać się. :)
akacjowa agnes dnia 27.04.2021 20:20
Oż kurde! Wygrałam :D Ja pierdziu! Ja pierdziu!

Aż nie mogę się otrząsnąć. Dziękuję :) :) :)

Bardzo dziękuję za ten konkurs! Bardzo!

Już się zapisuję na kolejne odcinki ;)
mizantrupia dnia 27.04.2021 20:24
gratuluję, Agnes! i super, że dla każdego tekstu pojawił się od Ciebie komentarz Darconie! bardzo doceniam i cieszę się, że mój był wystarczająco brudny i krwisty :D


+ pytanie - powinniśmy jakoś dodatkowo oznaczać teksty w poczekalni?
np. "Malowanie słowem - tytuł tekstu" czy po prostu swój tytuł i jazda?
Darcon dnia 27.04.2021 20:28
Ło, matko! A dałbym sobie rękę uciąć, że ten brudny tekst to na pewno pisał mężczyzna. :)

Wystarczy tytuł i dopisek w przedmowie, jak ktoś zapomni, sam dopiszę.
spawngamer dnia 27.04.2021 21:15
Moja jest Spoina. Byłem pierwszy w kolejce, kusił Beksiński, ale to byłoby zbyt oczywiste.
Darcon dnia 27.04.2021 21:23
A ja myślałem, że Pawłowskiego wybierze ktoś lubiący klasykę. :) Same niespodzianki.
retro dnia 27.04.2021 21:29
Darconie, dziękuję za zorganizowanie ciekawego konkursu i docenienie mojego utworu "Nić". Akacjowa, gratuluję zwycięstwa. :)

Z niecierpliwością czekam na możliwość przeczytania wszystkich utworów.
akacjowa agnes dnia 27.04.2021 22:01
Dzięki, Retro! Gratuluję drugiego miejsca. Czekam, by przeczytać
mike17 dnia 27.04.2021 22:22
Takich rzeczy nie pisze się z przymusu ani pod dyktando - to musi wypłynąć z trzewi :)
Dlatego po raz kolejny wygrałaś, Aguś, w prozatorskich szrankach.
Ale nie wyczerp się nadto - MUZO WENY 10 bez Ciebie, no nie?
Kongratulejszyn :)
Teraz pozostaje mi tylko przeczytać i skomentować.
Bukowski dnia 28.04.2021 08:39
Cześć wszystkim. Tu Bukowski - ten od siedliska do sprzedania. Dziękuję Kapitule za docenienie mojej miniaturki a wszystkim za dobrą zabawę i doborowe towarzystwo. Czekam z niecierpliwością na możliwość poczytania. Swoją miniaturkę wrzucę za chwilkę. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.
Berele dnia 28.04.2021 09:04
Gratuluję zwycięzcom, szczególnie Akacjowej Agnes. No to mamy wielki tort do zjedzenia, tylko brakuje linków do opowiadań. Poza oczywistym Zawadzkim bardzo ciekawa wydaje mi się Justyna Kisielewicz. Konkurs pochowany w kretowiskach, tajemnicach. Może ma pozostać nieodkryty jak fatalizm Beksińskich?
Darcon dnia 28.04.2021 09:54
Siedlisko dodane na stronie. :) Czyli całe podium już znane, ale zachęcam pozostałych uczestników, żeby też się ujawnić. :)
retro dnia 28.04.2021 10:29
Dzięki Spawngamerze za gratulacje. Dopiero je zobaczyłam... Ale już gratulowałeś mi telefonicznie, jednocześnie informując o zajęciu drugiego miejsca, czemu oczywiście nie dałam wiary... Wybacz, będę bardziej wierzyła w to co mówisz. :)

A teraz wrzucaj swój tekst na główną. :)
akacjowa agnes dnia 28.04.2021 14:11
Dzięki, Michale (Mike17), za wiarę we mnie i miłe słowa. Zapraszam do miniatury, bo jest już na głównej.

Bardzo dziękuję, Berele. Zapraszam do mojej wersji fatalizmu Beksińskiego ;) Jest już opublikowany :)
GregoryJ dnia 28.04.2021 16:40
Cześć wszystkim

Po pierwsze – gratulacje dla pierwszej trójki! Po drugie – podziękowania dla wszystkich, którym chciało się wziąć udział. Teraz pozostaje poczytać się nawzajem.
Ja jestem tym, który zmierzył się z obrazem "Polowanie na ćmy" pióra Marty Julii Piórko.
Pozdrawiam
Darcon dnia 28.04.2021 17:59
To jeszcze zostały cztery teksty. :) Ujawniać się, ujawniać. :)
GregoryJ dnia 28.04.2021 18:15
Naturalnie ślę także podziękowania za zorganizowanie tego ciekawego konkursu, Darconie. Naprawdę wyjątkowo atrakcyjna forma.
Darcon dnia 28.04.2021 20:27
Bardzo fajnie, że konkurs tak Wam się podobał. :) Ja najbardziej cieszę się z wysokiego poziomu tekstów. Trzymajcie tak dalej.
Zola111 dnia 30.04.2021 14:53
Gratulacje, Akacjowo :) Serdeczności. Lecę czytać, jak znajdę, oczywiście.

z.
retro dnia 30.04.2021 18:27
Darconie, dziękuję za książkę. :) Już dotarła. Niezwykle ciężka, ale w końcu to "1000 obrazów. Podróż przez historię malarstwa".

Zajmie szczególne miejsce w mojej biblioteczce.
Darcon dnia 30.04.2021 21:15
:)
Jaga dnia 30.04.2021 22:22
Gratuluję zwycięzcom! Akacjowa Agnes, wielkie brawa :) Bardzo mam ochotę na przeczytanie wszystkich tekstów. Darcon, jestem niezmiernie wdzięczna za zorganizowanie tego konkursu. Mam nadzieję, że to pierwsza edycja, a ja zapisuję się już na drugą;)
Pozdrawiam was ciepło,
Jaga
Madawydar dnia 01.05.2021 12:11
Gratuluję zwycięzcom. Dziękuję Darconowi za zorganizowanie konkursu, ocenę nadesłanych prac i fachowy komentarz do każdej z nich. Pomysł "Malowanie słowem" jest bombowy. Dziękuję szczególnie za konstruktywną recenzję mojej miniatury pt. "Deformacja" Utwór do obrazu Maggie Piu - Czerwona tygrysica. (Jest już w poczekalni) https://maggiepiu.com/userdata/.../obraz-Maggie-Piu%2C-Czerwona-Tygrysica%2C-70x150-cm%2C-oryginal.jpg Z tego, co pisze Darcon, wszystkie prace są warte lektury, a więc zaczynam czytać. Wszystkim uczestnikom dziękuję za możliwość skrzyżowania pióra w tym turnieju

Pozdrawiam Was wszystkich

Mad
akacjowa agnes dnia 01.05.2021 18:19
Dziękuję, Jago, za brawa :) Wpadnij pod mój tekst, jestem ciekawa Twojej opinii :)

Pozdrawiam
Yaro dnia 08.05.2021 13:35
Gratuluję zwycięzcom konkursu:) Pozdrawiam:)
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Wiolin
26/01/2022 21:51
Witaj Niczydarze. To "MY" ma wymiar za… »
Wiolin
26/01/2022 21:29
Witaj Pociengiel. Nie potrafię tegoż wiersza sformatować,… »
Wiolin
26/01/2022 21:16
Witaj Bruliben. O jak fajnie to ująłeś...Ona ma to do… »
valeria
26/01/2022 21:13
wiersz fajny, otwierają się horyzonty, warto je zbilansować… »
Wiolin
26/01/2022 21:09
Witaj Florianie. Za mądrze i za wiele politycznie.… »
Wiolin
26/01/2022 20:39
Witaj Florianie. Ty tak po nowemu...Licowanie podpowiada… »
Wiolin
26/01/2022 20:15
Witaj Julando. No nie wierzę....Zapewne minęły 4 lata od… »
Yaro
26/01/2022 20:02
Najważniejsze by w życiu być człowiekiem. Szarość jest… »
Wiolin
26/01/2022 19:56
Witaj Zolu. Tak naprawdę boję się tej inności. Jestem… »
Wiolin
26/01/2022 19:35
Witaj Ewuniu. Rzeczywiście pieśni kojarzą mi się z Rosją,… »
OWSIANKO
26/01/2022 16:26
rzeczywiście, poezja pisana prozą »
OWSIANKO
26/01/2022 16:13
Dziękuję, Afrodyto. »
AntoniGrycuk
26/01/2022 15:58
Bruliben, dziękuję za interpretację wiersza. Cieszy mnie, że… »
bruliben
26/01/2022 10:31
Odchodząc chcemy cokolwiek (coś) zostawić po soboe, choćby… »
Afrodyta
26/01/2022 10:09
Nie skupiłam swojej uwagi na tych znakach, ale dziękuję za… »
ShoutBox
 • ZielonyKwiat
 • 20/01/2022 20:04
 • Dobra, wystarczy tej gadki o niczym.
 • ApisTaur
 • 20/01/2022 18:58
 • A to zależy co się założy. Ja czasem wolę zapytać Nikogo, niż gadać z Bylekim-ś.
 • ApisTaur
 • 20/01/2022 18:56
 • Jakże ja bym chciał tak skasować, ale nie mam kogo i za co.
 • ZielonyKwiat
 • 20/01/2022 18:54
 • A ja, z założenia, nie pytam nikogo o nic.
 • ApisTaur
 • 20/01/2022 18:52
 • Gdybym wiedział o co chodzi, to bym się nie pytał Kogoś, ale Nikt nie odpowiada. A że jestem Niewiedzący, to pytam i Wiedzących.
 • ZielonyKwiat
 • 20/01/2022 18:45
 • Skasowałam. znów włączyła mi się autocenzura.
 • ApisTaur
 • 20/01/2022 18:43
 • Obie miejscówki leżą niedaleko Gdzieśtam.
 • ZielonyKwiat
 • 20/01/2022 18:41
 • A ja znam takich z Znikąd. to chyba niedaleko od Nikąd.
Ostatnio widziani
Gości online:44
Najnowszy:Quidem
Wspierają nas