Konkurs literacki Portalu Pisarskiego „Malowanie słowem”. Edycja druga - WYNIKI

Podobnie, jak w pierwszej edycji, w konkursie pojawiło się dziesięć utworów, zamiast dwunastu. Oby nie stało się to tradycją. :) Chciałbym w tym miejscu podziękować całej dziesiątce za udział. Z dużą przyjemnością czytałem kolejne miniatury. Najbardziej cieszy mnie tak świadome podejście do tematu. Interpretacja obrazu, czy nawet znalezienie dla niego pomysłu, wcale nie jest takie łatwe. Wszystkim Wam udało się pięknie pokazać emocje, często chwytaliście się trudnych tematów lub z pozoru błahym sprawom nadawaliście życiowych trudności. Wszystkie utwory, jak jeden, są smutne. Co bardzo mnie cieszy, jak dziwnie by to nie zabrzmiało. Przyznawałem bowiem nieraz, że lubię się w literaturze „posmucić”. Tym bardziej trudno było mi wyróżnić tylko trzy prace, a nad wyborem musiałem zastanawiać się kilka dni. Ostatecznie jednak i bez dłuższego już przeciągania, przedstawiam Wam tegoroczne wyniki!

 

Miejsce I

Wrota

Utwór do obrazu Zdzisława Beksińskiego „BF71”.

Mocne. Lubię takie utwory, choć bałem się na początku, czy Autor/Autora nie popłynie w patos. Niełatwo napisać krótki utwór na trudne tematy, dodatkowo obarczony przesłaniem. Taki, który nie będzie mędrkował, czy wskazywał palcem. Granica między powagą a nadęciem potrafi być bardzo cienka. Tu wszystko jest, jak trzeba. Słowa są jasne, przekaz czytelny, a czas, który zatacza koło, tylko podkreśla siłę utworu. Tym samym widać, że warto poruszać ważkie sprawy, jeśli umie się to zrobić z wyczuciem. Świetna robota.

 

Miejsce II

Stadium

Utwór do obrazu Zbigniewa Oporskiego.

Dojrzały człowiek na rozdrożu życia i odwieczne pytanie, czy to, co za nami, było dobre? Czeka nas lepsze, czy gorsze? Oszczędnie, ale też obrazowo, przestawiona chwila autorefleksji bohatera. Pojawiają się pytania o szczegóły, ale tak naprawdę są egzystencjalne. Pojawia się towarzysz, który tak naprawdę nim nie jest. Trudno jest odpowiedzieć na egzystencjalne pytania i cieszę się, że Autor/ka tego nie robi. Zostawia nas samych z bohaterem, być może z samym sobą. Bardzo podobała mi się wtrącona poezja i końcowa klamra w postaci pętli. Sugestywne i dobre.

 

Miejsce III

Ta mała, zagubiona rybka, która jeszcze nie nadpłynęła

Utwór do obrazu Krzysztofa Heksla, bez tytułu.

Bardzo sugestywny obraz człowieka, nawet jeśli przeważająca większość miniatury opisuje mieszkanie naszej bohaterki. Wszystko ukryte jest pod grubą kołdrą metafor, pięknych i smutnych w swojej wymowie. Z jednej strony rodzi się w czytelniku bezsilność podczas lektury. Nad bohaterką, nad życiem, na umykającym czasem. Z drugiej strony to przejmujący, ale jednak prawdziwy, zapis życia, które zawsze kiedyś się kończy. Podoba mi się świadoma ręka Autorki/Autora.

 

Pozostałe utwory, kolejność przypadkowa:

 

Po co tu jesteśmy, skoro ciągle się boimy?

Utwór do obrazu Mai Borowicz „Samotność”.

Czy można otworzyć się na miłość, stojąc na progu śmierci? To jedno z tych najtrudniejszych pytań, bez względu na to, czy stoi się w obliczu śmierci, czy tylko przygląda z boku. Autor/ka opowiadania przedstawia nam jedną z wersji. Wzruszającą i smutną. Pełną nadziei, ale i zwątpienia. Całość „opakowuje” w szare, zwyczajne życie, bez zbędnych ozdobników. A jednak ta szarość dodaje tylko kolorytu. Jest jak, cytuję (po kosmetycznych zmianach na potrzeby cytatu): Gorąca woda, która powoli zapełniała kubki. Cząsteczki pary wodnej przenikające niewidzialne atomy powietrza. W naczyniach zachodzące piękno dyfuzji. Nic dodać, nic ująć.

 

Basia

Utwór do obrazu Ewy Juszkiewicz „Basia”.

Dzieci potrafią być bardzo dojrzałe, a to opowiadanie pięknie się w te słowa wpisuje. Choroba i śmierć dziecka jest czymś bardzo trudnym, dla wszystkich. Jak widać, można połączyć piękno ze śmiercią i odchodzeniem. Miniatura dotyka czułej struny, ale nie próbuje tanio grać na emocjach. Jej wydźwięk jest pełen godności i szacunku dla drugiej osoby. I to jest najmocniejsza strona tego utworu.

 

Czer

Utwór do obrazu Sebastiana Monia.

Krótka miniatura, ale przepełniona metaforami. Każde zdanie to inny obraz, choć wszystkie w dziwny sposób łączą się ze sobą. Trzeba poświęcić chwilę, zastanowić się i przetrawić wszystkie ukryte znaczenia. Jednak warto. Przekaz, jak sam obraz Sebastiana Monia, jest ciężki, zepsuty, ale piękny w swej wymowie. Nie sposób przejść obojętnie obok tego opowiadania.

 

Ostatnia kwadra

Utwór do obrazu Anastasiyi Markovych „Miłość idealna”.

Niby tekst o kolejnej prostytutce, niby wszystko już na ten temat powiedziano. A jednak nie. Można, być może w milionowym tekście na ten temat, pokazać coś nowego, przyciągnąć uwagę, zarzucić na czytelnika haczyk i wodzić go za nos, aby czekał, jak to się skończy. Los takich kobiet rzadko kończy się szczęśliwie, chyba że w operach mydlanych, Ja jednak wolę rozwiązania bliższe rzeczywistości, jak w tym opowiadaniu. Prawdziwe i przejmujące. Choć jest to smutne, podobało mi się.

 

Dom

Utwór do obrazu Sabiny Marii Grzyb.

Ciekawa opowieść o opuszczonym domostwie. Być może temat, zresztą jak setki innych, jest już trochę ograny, ale za to malowniczo przedstawiony. :) Czytając, dosłownie widać zieleń, winorośle i drzewka oliwne. Nie zabrakło nawet szczegółowego opisu wnętrza, które dobrze komponuje się z opowiedzianą historią. I te powolne, acz nieuniknione, wyobcowanie bohatera ze społeczeństwa i pogrążanie się, dosłownie, w domu. Bardzo obrazowe.

 

Nazywam się Eberhard

Utwór do obrazu Vadima Voitekhovitcha „Oczekiwanie nowych czasów” .

Spodobało mi się w tej opowieści o zegarku, w której Autor/Autorka sprytnie przemyca ducha zachodniej Europy pierwszej połowy XX wieku, nawiązanie do prawdziwych postaci. Ciekawie czyta się „myśli mechanizmu”. Lubię, gdy język fikcyjnych postaci czy rzeczy brzmi choć trochę inaczej niż nasz, czysto ludzki. Zawsze dodaje to utworowi kolorytu i wiarygodności w swej niewiarygodnej opowieści. :) Próbowałem wygooglować, czy panowie naprawdę się spotkali, ale nic nie znalazłem. To jednak tylko pozytywnie świadczy o ciekawym utworze owianym nutką tajemnicy.

 

Pełne zanurzenie

Utwór do obrazu Dariusza Zawadzkiego „Silence”.

To jedna z takich interpretacji, której bym się nie spodziewał, sam nie wymyślił, nawet jeśli patrzyłbym na obraz godzinami. I to jest w tym najlepsze. Dowodzi tylko, jak różna i bujna jest nasza wyobraźnia. Utwór jest dosadny, a musiałem się w chwilę zastanowić, żeby dobrać właściwe słowo. Wręcz bezpośredni, bez ogródek obnaża jedną z największych bolączek człowieka – alkohol. I choć tekst jest o chlaniu, to wyjątkowo dobrze jest namalowany.

 

Z wyróżnionymi Autorami, jak już się ujawnią :), będą kontaktował się na PW w sprawie nagród.

Wszystkim składam serdeczne gratulacje i zachęcam do publikacji miniatur na naszym portalu!

Darcon · 12:02 31.12.2022 · 22 ·
Komentarze
Darcon dnia 31.12.2022 12:03
A teraz można już się ujawniać. :) Bardzo jestem ciekawy, kto napisał poszczególne miniatury. :)
spawngamer dnia 31.12.2022 13:32
Ja popełniłem "Wrota". Obraz Beksińskiego idealnie wpasowywał się w mój głos jakim chciałem wyrazić wsparcie dla tego co TAM się dzieje. Gorąco im kibicuję, jak każdej walce przeciw niesprawiedliwości.
Yaro dnia 31.12.2022 13:41
Basia

Utwór do obrazu Ewy Juszkiewicz „Basia”. Jam to uczynił nieskromnie mówiąc.

Pozdrawiam serdecznie:)
Darcon dnia 31.12.2022 13:54
Gratuluję zwycięstwa, spawngamerze. Nie interesuję się polityką, ani sytuacją na świecie, na pewno nie bardziej, niż przeciętny człowiek. Dlatego Twoje opowiadanie doskonale wpisuje się w słowa, które ktoś mi kiedyś powiedział, a które są bardzo uniwersalne, jeśli chodzi o beletrystykę i opowiadania:
Idee czasami wynikają z samego opowiadania, które nie przekazało tej myśli bezpośrednio. W tym tkwi siła przekazu samych opowiadań, że potrafią trafić do ludzi, którzy nie szukali ani takiego pytania, ani takiej odpowiedzi.

Yaro, Tobie również należą się brawa, bardzo udana miniatura.
Gramofon dnia 31.12.2022 14:22
Ten co pyta po co tu jesteśmy melduje niewygranie konkursu. A tak bardzo chciałem wygrać książkę Wiktora. :p


P.S. Świetna robota w postaci krókich opisów opowiadań, aż chcę się to wszystko przeczytać.
Roxanna dnia 31.12.2022 15:23
Ta mała, zagubiona rybka, która jeszcze nie nadpłynęła to mój tekst. Cieszę się, że mogę kończyć rok czytając takie słowa, zwłaszcza, że raczej nie wynurzam się z prozą.

Podobnie jak Gramofon chciałabym przeczytać inne opowiadania! Gratuluję wszystkim uczestnikom, dziękuję organizatorowi :) świetna inicjatywa!
Darcon dnia 31.12.2022 16:38
Dobrze więc, że się wychyliłaś, Roxanno. :) Nie podejrzewałem Cię, Gramofonie, o tak wrażliwą naturę. :) Myślałem, że tę miniaturę napisała kobieta. Zaskakujecie mnie. Oczywiście pozytywnie.
akacjowa agnes dnia 31.12.2022 18:10
Dobry wieczór. Ostatni w tym roku ;)

Mój utwór to "Ostatnia kwadra". Dziękuję, że nie wygrałam. Bałam się, że dostanę drugą książkę Wiktora :p I znów nie będę mogła jej przeczytać :D

Dziękuję za konkurs, Darconie. Liczę na kolejne w nowym roku B)

Pozdrawiam serdecznie i gratuluję zwycięscom.

PS. Czekam, by zapoznać się ze wszystkimi konkursowymi miniaturami.
retro dnia 31.12.2022 19:25
Spawngamer, gratuluję zwycięstwa:)

Roxannno, gratuluję miejsca na podium.

Dziękuję Darconowi za organizację konkursu i docenienie mojego utworu, pt. Stadium.

Zwracam się z prośbą do Wiktora o przesłanie książki swojego autorstwa Gramofonowi (już jedną mam).

Pozdrawiam wszystkich uczestników oraz życzę wszystkiego dobrego w nowym roku:)
Darcon dnia 01.01.2023 11:35
Druga edycja, drugie miejsce, po drugim miejscu w poprzedniej edycji, Retro. :) Chyba dwójka była Ci pisana w 2022 roku. :)
Akacjowa Agnes, dla Ciebie również brawa. :)

Jest też już co czytać, trzy miniatury właśnie opublikowane. :)
Gramofon dnia 01.01.2023 12:26
Retro, to bardzo miło z twojej strony. Niech ci się darzy.
ekslibris dnia 01.01.2023 14:52
Witam :) Dziękuję za recenzję mojego opowiadania "Czer" :) Najszczersze gratulacje dla zwycięzców :) Pozdrawiam.
Darcon dnia 01.01.2023 18:37
Zachęcam do publikacji miniatury na portalu. :) Niech i inny poczytają solidny i mroczny szorciak, ekslibris. :)
GregoryJ dnia 01.01.2023 18:43
Spawngamer, retro i Roxanna – przyjmijcie gratulacje za miejsca na podium, a dla pozostałych uczestników oklaski za wzięcie udziału.
Z zaciekawienim przeczytałem garść wrażeń po lekturze mojego "Pełnego zanurzenia".
Pozdrawiam
Bukowski dnia 02.01.2023 08:39
Cześć. Pozdrawiam w nowym roku. Razem z moim dalekim wujem - Eberhardem.
Gratuluję zwycięzcom i w ogóle - wszystkim.
Darcon dnia 02.01.2023 10:44
Hej, panowie.
GregoryJ, Twoją miniaturę można już na portalu poczytać. :) Bukowski, zachęcam do publikacji utworu. :)
dodatek111 dnia 02.01.2023 15:41
Gratulacje dla zwycięzców. Moja miniatura to Dom, do obrazu Sabiny Marii Grzyb. Wyrazy uznania dla Darcona, za sprawną organizację i pozdrowienia dla wszystkich uczestników.
Darcon dnia 04.01.2023 15:25
I opublikowane są już prawie wszystkie utwory. Bukowski, dawaj swój, tylko Twojego brakuje. :)
Bukowski dnia 04.01.2023 15:50
Darcon

Spokojnie, nie publikowałem, bo chory byłem. Mam zwolnienie...
Darcon dnia 04.01.2023 20:22
Tekst opublikowany. Życzę zdrowia!
wolnyduch dnia 06.01.2023 21:06
Gratuluję nagród wygranym, a tym, którzy nagród nie dostali odwagi, iż wzięli udział w konkursie.
Pozdrawiam i życzę Wszystkim owocnego Nowego Roku :)
Darcon dnia 03.02.2023 15:59
Wiktor nie zapomniał o książkach, wyjdą do Was w przyszłym tygodniu. :)
Pozdrawiam.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
dach64
28/11/2023 16:55
Bardzo słuszny wiersz. Niezwykle istotny i prawdziwy.… »
Marian
28/11/2023 08:25
Marku, dziękuję za odwiedziny. »
gaga26111
27/11/2023 17:56
Dziękuję:) za opinie i czas poświęcony na komentarze.… »
Lilah
26/11/2023 20:13
Bardzo dziękuję, ajw. Moje strofki mają trochę inne metrum… »
ajw
26/11/2023 19:47
Przepiękne tłumaczenie. Pozdrawiam serdecznie, Lilah :) »
ajw
26/11/2023 19:45
Wiolinie - piękna interpretacja :) »
ajw
26/11/2023 19:45
Niby nic, a jednak dzieje się w tym wierszu pomiędzy… »
mike17
26/11/2023 17:54
A ty liż mnie, to taka piękna gra :) Sztuka lizania to nie… »
Yaro
26/11/2023 14:12
Pozdrawiam:) »
Yaro
26/11/2023 14:11
Nie wiem czy celowy rozjazd światów , taki obraz się… »
Marek Adam Grabowski
25/11/2023 14:05
Kopiuje mój komentarz z innego mieszcza: "Ciekawy… »
nicekk
25/11/2023 14:00
NImfa, blacha i smsy. Celowo taki rozjazd światów? Ciekawe… »
ajw
25/11/2023 11:00
Nawet iskrą można wzniecić ogień, więc może nie wszystko… »
valeria
23/11/2023 20:51
Bardzo się cieszę, że mnie odwiedzają takie gwiazdy:) a… »
Pulsar
23/11/2023 17:47
Dziękuję za wpis. Również pozdrawiam. »
ShoutBox
 • Berele
 • 28/11/2023 08:40
 • Poranek; dźwięk budzika, odcisk brudnej ręki na ścianie, szum czajnika, strumień wody do kubka, silnik samochodu dostawczego za oknem; wciśnięcie klawisza w starym radio.
 • mike17
 • 14/11/2023 20:43
 • Sweet dreams, my love :)
 • Jaaga
 • 14/11/2023 12:23
 • Dzień dobry, zapraszam na herbatkę.
 • mike17
 • 13/11/2023 14:45
 • Dzień doberek całej literackiej społeczności :)
 • aleksander81
 • 13/11/2023 09:16
 • I dzień dobry w poniedziałek, do piątku już niedaleko ;)
 • mike17
 • 12/11/2023 14:02
 • Wesoły pozdrowczyk ślę dla wszystkich :)
 • aleksander81
 • 12/11/2023 08:46
 • Wczoraj było święto, w Poznaniu wszyscy maszerowali i jedli rogale marcińskie. Też fajnie!
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty