Profil użytkownika
dagny_d

Użytkownik
Offline
  • Miejscowość:
  • Data urodzenia:
  • Warszawa
  • -
  • Data rejestracji:
  • Ostatnia wizyta:
  • 17.06.2008 00:00
  • 03.09.2009 23:05
  • Tekstów:
  • Recenzji:
  • Komentarzy:
  • Pomógł:
  • Postów na Forum:
  • Tematów na Forum:
  • Newsów:
  • Postów w Shoutboxie:
  • 4
  • 0
  • 18
  • 1 raz
  • 7
  • 1
  • 0
  • 1
  • Grupy użytkownika:
Ostatnie komentarze dagny_d
Bardzo dziękuję zbigniewie_n za komentarz. Monodram "Bezpowrotnie" pisałam dość dawno temu, a sprawą kluczową była ówczesna polska emigracja polityczna, a w kwestii inscenizacyjnej- światło, które bohaterka sama ustawia w zależności od sceny.
Bezpowrotnie · 31.07.2008 14:26 · Czytaj całość
Czarować nie potrafię, za to daję się wkręcić w dyskusję ;) A propozycje odnośnie zdania, aby jak najmniej odbiegać od jego oryginalnej wersji "Czy miało jeszcze jakieś znaczenie, czy ta nadchodząca kobieta o zimnych oczach była modelką, czy wiedźmą?", mam następujące:

1. Czy miało jeszcze jakieś znaczenie, że ta nadchodząca kobieta o zimnych oczach mogła być modelką, czy wiedźmą?
2. Czy miało jeszcze jakieś znaczenie, kim mogła być ta nadchodząca kobieta, modelką, czy wiedźmą?
3. Jakie to miało obecnie znaczenie, czy ta nadchodząca kobieta o zimnych oczach mogła być modelką, albo wiedźmą?
De gustibus (non est disputandum)
Ciemności · 10.07.2008 18:30 · Czytaj całość
Ok valdens, zgadzam się z Tobą, że nie zawsze i nie wszędzie, bo w przeciwnym razie tworzylibyśmy barokowe konstrukcje. Kiedy coś czytam i łapię się na tym, że zamiast iść dalej zdanie mnie zatrzymuje- powtarzam je na głos. I jeżeli zgrzyta nadal, wyrzucam "zgrzyt". To taka "na czuja" reakcja i w tym przypadku swojej opinii, tak jak niepodległości bronić nie będę.
Ciemności · 10.07.2008 15:11 · Czytaj całość
Spodobało mi się, bo wciągnęło i spowodowało dreszczyk; bo poprowadziłeś płynnie narrację, wymalowałeś sugestywny obraz nocnej ulicy i dałeś zaskakujące zakończenie. Ocena- bdb.
Kilka uwag, według klucza: wielką literą, lub w nawiasach pisałam to, co jest wg. mnie do poprawienia. Urywki zdań zapisałam już z taką interpunkcją i zapisem, jakie uznałam za poprawne.

1. Było JUŻ późno, we wszystkich oknach JUŻ dawno
2. W tej małej uliczce, blade i słabiutkie niczym kawa zaparzona z połowy łyżeczki światło, rzucała raptem jedna ( latarnia) na rogu, za jakieś dwieście metrów świeciły dwie, a jeszcze dalej jaśniało kilka kolejnych, ale ich blask nikł pod ciężarem wszechwładzy mroku nie rozjaśniając go ani trochę; podobnie jak miliony gwiazd nie mogą sprawić, by nocą było widno.
3. Kontrast między hałasem i rozgardiaszem dnia a panującym
3. z duszą na ramieniu, nie pewny (NIEPEWNY) , czy gdzieś
4. ale czy w taką noc jak ta,
5. Czy ten ruch tam za śmietnikiem, to
5. Może mylił mnie słuch? Może udzielił mi się panujący tu
6. ale ZARAZEM kobieta tak wyjątkowa,(albo) ale zarazem kobieta wyjątkowa; tak wyjątkowa,
7. w TĘ powierzchowność
8. do tego dziki wzrok, (hm, jasno seledynowe, chłodne, mroźne oczy w których kryje się dzikość – chłodna dzikość?)
9. była już kilka metrów ode MNIE , ale wciąż MNIE
10. Czy miało jeszcze jakieś znaczenie, CZY ta nadchodząca kobieta (...) CZY (...)

Pozdrawiam.
Ciemności · 09.07.2008 22:51 · Czytaj całość
Po przeczytaniu Twojego felietonu wyobraziłam sobie taką scenkę:
Pan Kazio i pan Romek siedzą w biurze popijając poranną kawkę przegryzaną kanapkami. O czymś warto (ynteligientnie) porozmawiać. Pan Kazio: dobry felieton wczoraj czytałem. Pan Romek: i co? Pan Kazio: napisali, że Polacy to dziwny naród. Pan Romek: aha.
I kuniec, temat się urywa.
Albo, daje impuls do dobrze znanego, swojskiego, wylizanego do gładkości tematu narzekania na waaadzę; obojętnie, czy z prawa, czy ze środka, przywary narodowe (Polacy to dziwny naród!), bądź ksenofobię.
I kuniec. Nic nowego
Godne uznania, że Autor we wstępie uprzedził mnie, że nie skłania się ku dłuższemu wywodowi, a tylko poczyni pewną obserwację. Zaintrygował mnie tym i zasiadłam do czytania, ciekawa niezmiernie obserwacji Autora.
A potem zadzwoniłam do przyjaciółki i powiedziałam, że właśnie skończyłam czytać pewien felieton. I co, i co? Dopytywała zaciekawiona onaż. Przeczytałam, że Polacy są dziwni- powiedziałam. Aha- odpowiedziała przyjaciółka.
Pod względem konstrukcji, felieton napisany poprawnie. I sarkazmu jest deko, i próba podciągnięcia pod absurd demagogów z najwyższej gałęzi, i odniesienia do literatury (sic! Kubuś Puchatek), i narodowo- kpiarska poina. Tylko... po co był ten felieton ? :))
Pozdrawiam
Uff, trudno jest w krótkiej wypowiedzi zamknąć esencję własnych przemyśleń; choć to ponoć sztuka :). Oczywiście, że zastosowałam uogólnienie, co do idei patriotyzmu minimalnego (podatki, etc). Gdzieś głęboko jestem przeświadczona o tym, że proces transformacji zapoczątkowany z końcem lat osiemdziesiątych przemianami społeczno- politycznymi, wchodzi obecnie w fazę stabilizowania wartości wyższych. Konstrukcją ramową tegoż są dorośli: rodzice, wychowawcy, pochodzący z pokoleń 50, 60, 70, którym transformacja najbardziej dała się we znaki. Mówili młodym (rocznik 80+) o martyrologii, bohaterstwie, a młodzi krzyczeli- nie! Te pokolenia po raz pierwszy od czasów zaborów, przestały się rozumieć.
Oczywistym jest dla mnie fakt, że praca u podstaw wciąż, stale, choćby mozolnie ma sens, aby "Kto otrzymał korzenie i skrzydła, ten wie, skąd wyszedł i potrafi wrócić do ojcowskich progów. Skrzydła pozwolą mu na prawdziwą wolność. Korzenie przypomną mu, skąd pochodzi i jaki jest jego cel."
Zapraszam do lektury mojego artykułu: "Pierwsza dekada", który wpisuje się w pewien sposób w obecną dyskusje. Pozdrawiam.
Taki stary wpis ze sztambucha:

Są łzy co jak ogień palą
Są serca które nigdy się nie żalą
Są winy na które nie ma sędziego
Więc jeśli ktoś nie kocha nie pytaj DLACZEGO.
Zakochana... · 09.07.2008 01:21 · Czytaj całość
Z zainteresowaniem przeczytałam Twój tekst, chociaż mam odmienne zdanie co do poruszanej w nim problematyki. Uważam, że nie po to zdecydowaliśmy się wyjść z okopów PRL-u, przebrnąć przez czyściec wyrzeczeń i bolesnych transformacji, aby w tej chwili z głową odwróconą ku przeszłości zastanawiać się nad współczesną tożsamością Polaków; szczególnie młodych Polaków. W różnych momentach dziejowych są ważne różne postawy patriotyczne. Myślę, że obecnie powstańczy patriotyzm stracił na aktualności. Nieśmiało podnoszona jest kwestia wypracowania aktualnych wzorców patriotyzmu, idących w parze z okolicznościami, przemawiających do młodych. Uważam, że model narodowej martyrologii i powstańczego bohaterstwa po prostu przestał działać z prostego powodu- młodzi Polacy żyją w innych realiach. Dla nich patriotyzm to praworządność, płacenie podatków, uczciwe prowadzenie interesów, edukacja oraz punktualność, pracowitość i sumienność. W naturalny sposób odrzucają patriotyzm oparty na cierpieniu, aktach wyrzeczenia czy heroicznym bohaterstwie i naprawdę nie widzę potrzeby przenicowywania współczesnej młodzieży na przeżyty już model patriotyzmu; dla nich jest to ciało obce. I dlatego nie zgadzam się ze zdaniem, że "Młodzi dzisiaj to ni mniej ni więcej jak skonformizowani futuryści." Bezwzględnie trzeba na ten temat rozmawiać. Uważam, że ważna rola przypada inteligencji, która powinna brać odpowiedzialność za definiowanie nowego patriotyzmu polskiego, dopasowywanie go do zmieniających się okoliczności, kształtowanie wartości, charakteru i postaw młodego pokolenia.
Osobiście byłabym bardzo ciekawa dyskusji na ten temat.
Co do samego tekstu- warto moim zdaniem nieco nad nim popracować i uporządkować; kilka przykładów:
-"mają swoją importowaną"- swoją, czy importowaną?
- "zadbała oświata. Ci ostatni jednak"- ci, czy ta?
- "tylko na l z plusem."- na i z plusem, czy na 1+
- "a nie pamiętają inni, często sukcesywnie kształcący się młodzi ludzie."- dość to niezrozumiałe.
Pozdrawiam.
Bardzo udatny obrazek, plastyczny, z poczuciem humoru i z onomatopeją gdzieniegdzie.
"Czarny łypnął się źrenicą(...)"- chyba łypnął źrenicą; forma zwrotna jakoś mi tutaj nie pasuje.
"W głowie Wam tylko gniazda i jaja,(...)"- zastosowanie wielkiej litery w słowie "wam" nie znajduje uzasadnienia w tekście.
Ocena- bdb; pozdrawiam
Podryw · 08.07.2008 00:56 · Czytaj całość
Wspomniałam we wcześniejszym poście, że opowiadanie ma być składnikiem większej całości, która będzie o uzależnieniu; o uzależnieniu od mężczyzny. Okrutny, obojętny lub przewrotny partner staje się narkotykiem- kimś, kto pozwala oddalić się od własnego, niespokojnego wnętrza, kto jest substytutem szczęścia, przynosi chwile ulgi i oszołomienia, kimś, bez kogo coraz częściej nie sposób się obejść. Lecz jednocześnie ten sam człowiek jest źródłem innych męczarni, toteż uzależnienie się, szybko przybiera postać nałogu.
Zdaję sobie sprawę, że opowiadanie w obecnej postaci może być zbyt zagęszczone jak koncentrat- to prawdopodobnie miała na myśli unpapillon. Rozprowadzenie tego kondensatu emocji prowadzących do uzależnienia, erotyzmu i eksperymentów erotycznych, przeprowadzenie bohaterki przez poszczególne stadia uzależnienia z ukazaniem genezy tegoż, jest w moim zamyśle.
Znam takie kobiety jak Aura/Pia; realne kobiety, które nie są wytworem fikcji literackiej. Na podstawie ich przeżyć można napisać wiele opowiadań.
Już wiem, że powinnam bardziej eksperymentować z językiem i z formą. Wiem o tym, dzięki Waszym komentarzom :)
Pozdrawiam.
Mój Demon · 04.07.2008 18:27 · Czytaj całość
Nic, co napisałam powyżej, nie zmienia mojego zdania- opowiadanie jest fajne.
Czarna · 19.06.2008 20:22 · Czytaj całość
Tym, że Ty jesteś zaskoczony- jestem ja zaskoczona. Nie chodzi mi o Wierę Kamszę, bo jej "Kroniki Arcji" można czytać tylko w języku rosyjskim i nie wiadomo, kiedy będą dostępne w przekładzie. Zbeżność postaci

Chodzi mi o "fantasy zupełnie fantastyczna" ))
Nie wiem, może się uczepiłam. Znalazłam wiele odniesień, które ku umiejscowieniu w realiach danej epoki, skłaniały. (bełty kusznicze, bardzo rozpowszechnione w tamtych czasach; męski wams, który pojawił się ok. XVI wieku; tytuł szlachecki- diuk; miasto Cabanas itd).
Pozdrawiam.
Czarna · 19.06.2008 16:47 · Czytaj całość
Coś w tym jest, o czym piszesz; ekonomisto.

"Czuł, że powinien zapukać, albo po prostu wejść" - to co on czuł tak naprawde?
"przeszkodziła mu w tym jego analityczna natura" (która kazała mu) "Z furią rzucił kwiaty, zbiegł po schodach i z całej siły zatrzasnął drzwi mieszkania."
Facet, który "wcześniej nie miewał powodów do prawdziwego strachu", zachowuje się jak dzieciak.
Fajny pomysł na zabawne opowiadanko.
Gorąco polecam, kiedy ukaże się na polskim rynku wydawniczym: "Kroniki Arcji" Wiery Kamszy. Czarna ma wiele wspólnego z Eriką, zwaną inaczej Estell Oscara.
Twoje opowiadanie fajnie się trzyma konwencji fantastyki historycznej. Można by było dyskutować, co do osadzenia akcji w czasie i przestrzeni (XVI-XVII, półwysep Iberyjski). Jeśli tak było w Twoim zamyśle,
podgrodzie, gościniec, karczma są trochę z innej bajki. podobnie jak kołek wbity w Czarną. Hiszpańscy konkwistadorzy, jako pierwsi mieli kontakt z nietoperzami-wampirami. W tym rejonie Europy, o którym mówię znane były jako "bruje"- wiedźmy, wampiry. Kołek natomiast to zwyczaj znany wśród Polaków, Rosjan, Serbów i Czechów. Kultura Zachodu powołała do życia Inkwizycję:)
I kilka drobiazgów:
Padło ci na mózg, czy możeś podczas bitwy po łbie dostał?;

Ja bym na zawał zszedł.
- Ech, wojacy też ze strachu mało nie pomarli,

Plączą się bohaterom języki chwilami, współczesne zwroty z tymi wiekowymi. ))

Zawał serca określano kiedyś mianem palpitacji serca, nie rozróżniając często, czy to zawał, czy wylew.

Opowiadanie czyta się lekko, akcja jest zwarta, narracja zróżnicowana.

Serdeczności
Czarna · 19.06.2008 00:14 · Czytaj całość
Bardzo cenna uwaga, bury_wilku, o tej nierówności. Pomyślę o tym. Dziękuję.
Mój Demon · 18.06.2008 19:17 · Czytaj całość
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Janusz Rosek
02/11/2024 09:18
Kazjuno Dzień dobry. Dziękuję bardzo za Twój komentarz i… »
Kazjuno
01/11/2024 20:44
Janusz Rosek Lubię prozę z akcją, a w "Przemianach… »
ajw
01/11/2024 19:17
Cieszę się, ze przypadło Ci do gustu. Dziękuję Kushi :) »
Janusz Rosek
01/11/2024 18:00
Darcon Dzień dobry. Bardzo dziękuję za Twój komentarz i… »
Darcon
01/11/2024 15:29
Hej, Januszu. To tekst na górną półkę, tylko mógłbyś… »
Kushi
31/10/2024 20:30
Aż chciałoby się namalować obraz czytając ten wiersz...… »
valeria
30/10/2024 22:23
Nie przypuszczałam nawet, że dam :)no jasny jest:) »
Jacek Londyn
30/10/2024 13:22
Jest listowie, igliwie, wgryzające się złote morze, dyniowo… »
euterpe
28/10/2024 10:54
Dziękuję za opinię, pamiętam jak kiedyś pisałam opowiadanie… »
Kazjuno
28/10/2024 09:33
Tytułowe pytanie, Co by było gdyby? - jak się domyślam -… »
euterpe
28/10/2024 09:02
Dziękuję za opinię. szczerze powiedziawszy nie sądziłam, że… »
gitesik
28/10/2024 04:46
Recenzja tekstu „Co by było gdyby?” Tekst autorstwa… »
euterpe
27/10/2024 19:49
Dziękuję za opinię ????nie jest to zbyt dopracowane, ale nie… »
Kazjuno
27/10/2024 18:49
Janusz Rosek Cieszy mnie, że ciekawi Cię moja powieść. W… »
Janusz Rosek
27/10/2024 14:19
Kazjuno Bardzo ciekawy fragment. Wieczny dylemat - mówić… »
ShoutBox
  • ajw
  • 01/11/2024 19:19
  • Miło Ciebie znów widzieć :)
  • Kushi
  • 31/10/2024 20:28
  • Lata mijają, a do tego miejsca ciągnie, aby wrócić chociaż na chwilę... może i wena wróci... dobrego wieczorku wszystkim zaczytanym :):)
  • Szymon K
  • 31/10/2024 06:56
  • Dziękuję, za zakwalifikowanie, moich szant ma komkurs. Może ktoś jeszcze się skusi, i coś napiszę.
  • Szymon K
  • 30/10/2024 12:35
  • Napisałem, szanty na konkurs, ale chciałem, jeszcze coś dodać. Można tak?
  • coca_monka
  • 18/10/2024 22:53
  • hej ;) już pędzę :) taka zabiegana jestem, że zapominam się promować ;)
  • Wiktor Orzel
  • 17/10/2024 08:39
  • Podeślij nam newsa o książce, wrzucimy na główną:)
  • coca_monka
  • 14/10/2024 19:33
  • "Czterolistne konie" wyszły na początku września, może nawet gdzieś się wam rzuciły pod oczy ;)
  • coca_monka
  • 14/10/2024 19:32
  • Bonjour a tout le monde :) Dawno mnie tu nie było! Pośpieszam z radosną informacją, że można mnie zakupić papierowo :)
  • mike17
  • 10/10/2024 18:52
  • Widzę, że portalowe życie wre. To piękne uczucie. Każdy komentarz jest bezcenny. Piszmy je, bo ktoś na nie czeka :)
  • Kazjuno
  • 08/10/2024 09:28
  • Dzięki Zbysiu, też Ciebie pozdrawiamy. Animujmy ruch oddolny, żeby przywrócić PP do życia.
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty