Profil użytkownika
Fabularia

Użytkownik
Offline
  • Miejscowość:
  • Data urodzenia:
  • -
  • -
  • Data rejestracji:
  • Ostatnia wizyta:
  • 23.02.2014 17:13
  • 21.04.2015 20:16
  • Tekstów:
  • Recenzji:
  • Komentarzy:
  • Pomógł:
  • Postów na Forum:
  • Tematów na Forum:
  • Newsów:
  • Postów w Shoutboxie:
  • 0
  • 0
  • 98
  • 24 razy
  • 5
  • 0
  • 0
  • 90
  • Grupy użytkownika:
Ostatnie komentarze Fabularia
Jest lekko, balladowo i romantycznie - tyle, że sporo się w poezji zmieniło od czasów Mickiewicza, Byrona i Poego, także pod względem stylistyki i poetyki. Rymy się wyświechtały, miłość sprzedała (ba, nawet sama poezja "się sprzedaje" ). Kto by dziś zrozumiał starych wieszczów, przecież są martwi od wieków? Kto dzisiaj czyta rymowane wiersze?

Wiersz sprawia wrażenie epigońskiego. Czas się w nim zatrzymał i tylko jakaś zjawa sprzed wieków majaczy gdzieś w tle ...
idylla · 05.09.2014 23:24 · Czytaj całość
Cudownie jest zakończyć dzień oszlifowanym diamentem.

Pełna podziwu i uznania

pozdrawiam

:)
Wszystko już przede mną zostało napisane. Pozostaje dorzucić jeszcze kilka słów od siebie. Wasinko - Twój tekst jest bardzo sielski i nostalgiczny, a przez to czytał mi się z przyjemnością. Opowieść płynęła gładko i delikatnie jak nić pajęcza, lśniąc we wrześniowym słońcu.

Odniosłam też wrażenie, że zamiarem narratora jest zachowanie w pamięci obrazów tchnących nadzieją i radością życia - to one mają trwać jak wieczny sen, którego wojna nigdy nie zdołała przerwać.

Twój tekst absolutnie mnie oczarował. Skojarzenia z mickiewiczowskimi tęsknotami za utraconym rajem młodości - czy nazbyt szkolne?
Gdyby nie przekreślenie, to byłby całkiem przyzwoity tekst. Szkoda, że krecha wydaje się w nim bardziej przerażająca od treści, którą zasłania. Moim zdaniem - zabieg przesadzony, może to próba zwrócenia uwagi, ale mnie jako czytelnika trochę drażni.

Autorze, odsłoń się! To teraz żadna tajemnica, że masz coś do powiedzenia!

Pozdrawiam
Mariushu - Miło mi się dyskutuje na ten temat, chyba będę wpadać do Ciebie częściej :) Poza tym widzę, że dyskusja obrosła argumentami, ale to chyba dobrze, że odmienność zdań zaostrza polemiczne apetyty. W kwestii wymiany zdań - nie ciosów - jestem jak najbardziej na tak :D.

Mariush napisał:
Nie neguję celowości zabiegów w poezji eksperymentalnej, jednak poszukiwanie podobnych koncepcji przez początkujących twórców zazwyczaj wiążę się z przejaskrawianiem środków poetyckich i w końcowym efekcie powstają karykaturalne konglomeraty.


Nie bądźmy zbyt surowi w ocenie początkujących autorów. Każdy kiedyś jakoś tam zaczyna, nie od razu z wybitnymi utworami na koncie. Podobno nawet pierwsze utwory noblistki, Wisławy Szymborskiej, nie powalały treścią ni formą i dopiero za sprawą poety Adama Włodka nabrały szlifu (swoją drogą, o samym Włodku podręczniki do historii literatury haniebnie milczą - czyżby ze wstydu?).
To proste · 03.09.2014 14:05 · Czytaj całość
Mariushu - należę do tych osób, które w każdym wytworze językowym starają się znaleźć jakąś cechę indywidualną - wystarczy, że spełnia wymóg spójności, a więc jest tekstem. Każdy tekst niesie ze sobą jakiś przekaz, reszta jest kwestią odbioru, decydująca o tym, czy dany tekst przetrwa w obiegu literackim (papierowym lub elektronicznym), czy nie. Jest dla mnie sprawą dyskusyjną, czy awangardowość może objawiać się w naciąganej do granic metaforyczności i gramatycznych udziwnieniach - na pewno każdy podobny zabieg ma jakiś zamiar, cel i skutek.

Mariush napisał:
Wszystko po to, żeby być innym, lepszym. Jedni nazywają to twórczością niszową, inni chłamem.


Oj, nie stawiałabym znaku równości między chłamem i twórczością niszową. To nie to samo. Chłam to zbyt obraźliwe określenie. Każdy ma prawo pisać, ale nie każdemu jest dane być docenionym przez szerszą publiczność.

Wielu uznanych poetów, weźmy chociażby przykład przedstawicieli Awangardy Krakowskiej: Tadeusza Peipera, Brunona Jasieńskiego czy Stanisława Młodożeńca, pozostawiło po sobie masę utworów kompletnie niezrozumiałych dla współczesnego odbiorcy i nieaktualnych pod względem zawartego w nich przesłania, a nawet wątpliwych ideowo (patrz: casus wypowiedzi krytycznej Stanisława Barańczaka ze zbioru esejów pt.: Etyka i poetyka, Wydawnictwo Znak, Kraków 2006). Mimo to, nie umniejsza się ich udziału w historii literatury - dlaczego? Oto jest pytanie!

Czasami tylko odnoszę wrażenie, że nadrzędnym kryterium, pozwalającym jakieś dzieło/literackie wytwory docenić jest nie tyle kryterium oryginalności, ile emanującej zeń prawdy - i w tym miejscu znów wypada się zgodzić z sądami Barańczaka.

Więcej nie chciałabym mącić, bo wyjdę na pseudokrytyka z Bożej łaski i jeszcze ktoś o mnie na tym zacnym portalu wiersz napisze ;)

Pozdrawiam i życzę łaskawej weny,
Fabby
To proste · 31.08.2014 16:10 · Czytaj całość
Może nieco przesadziłam - kwestia doboru słów, o które się nie spieram. Każdy ma prawo nazywać to tak czy inaczej.
Nieco zgorzkniałe, ironiczne, ale nie bez racji, subiektywnej, rzecz jasna. Jestem bardzo ciekawa, w które zjawiska poetyckie/twórcze konkretnie wymierzyłeś szydercze ostrze w słowach:
Cytat:
im dziw­niej tym głę­biej
bu­szu­ją pseu­do­znaw­cy abs­trak­cjo­ni­zmu


Pozdrawiam
To proste · 29.08.2014 23:09 · Czytaj całość
Bardzo mi się podobało Twoje opowiadanie - to płytkie stwierdzenie, ale nic dodać w tej kwestii nie mogę, mimo znajomości alfabetu :D
No, może jedynie poza tym, że bardziej od niekompetentnych durniów i mitomanów przerażają mnie dobrze wykształceni troglodyci - a takich zdarza mi się spotykać, o zgrozo, coraz częściej...

Pozdrawiam
Trudno nie zgodzić się z powyższym. Sentencjonalnie i ponadczasowo odnosisz się (odnosi się podmiot liryczny/liryczna) do legend (albo faktów) związanych z procesem twórczym, dostrzegasz w nich też sens funkcjonowania instytucji autora - przykłady ujęte w metaforach potwierdza szereg biografii znanych poetów i pisarzy, również tych, którzy za twórczość zapłacili najwyższą cenę. Poetycka zabawa słowem i sensem, z refleksją w tle - czyli niebanalny wiersz introwerki, który polubiłam od pierwszego przeczytania:)

Pozdrawiam
księgozbory · 27.07.2014 22:11 · Czytaj całość
Przedstawiona w powyższym majstersztyku formy krótkiej acz treściwej sytuacja kobiety przewrażliwionej (czy znerwicowanej - nie celuję w terminologii fachowej), stawia w jakże jednoznacznym świetle wszelkiej maści hejterów. Stwory te, określane mianem tak pokraczno-makaronicznym, obierają zwykle strategię szpiega z krainy deszczowców i, nadużywając prawa do anonimowości (a raczej nie wiedząc, co począć z tą wolnością w sieci), przy użyciu prymitywnej argumentacji przyczyniają się skutecznie do obniżenia poziomu samooceny osobników bardziej prospołecznych. Powiem krócej: głupców nigdy nie zabraknie, a co wrażliwszych - po prostu szkoda.

Tekst trafiony pod każdym względem niczym szóstka w totka i do tego z refleksją, jakże aktualną. Nic dodać, nic ująć - gratuluję autorce!

Pozdrawiam!
forumoza ordinaria · 22.07.2014 22:30 · Czytaj całość
Dementi - Beckett widziałby w tym raczej swoją "Końcówkę", a jakże!
Koniec poezji · 21.07.2014 23:44 · Czytaj całość
A ja wolę ujęcie sentymentalne i w takim duchu z/prze - interpretowałam to prozatorskie cacko. Najpiękniejszy jest sposób, w jaki narrator uwiecznił postać gracza - jak się okazuje w zakończeniu przedstawiony z dbałością o szczegóły portret starca to w gruncie rzeczy epitafium albo elegia na odejście. Mało kto dzisiaj grywa w szachy, a kiedyś ta gra uchodziła za elitarną.

Bardzo mi się podobało, szczególnie w sposobie opisu (choć może te złożone zdania - jak wyjęte z Prousta, mogłyby być przeplatane nieco krótszymi).

Pozdrawiam, oczekując na następne dzieło.
Szachy · 21.07.2014 23:43 · Czytaj całość
Odebrałam ten tekst jako postmodernistyczne "Czekając na Godota" - ciekawe, co na to Beckett?
Koniec poezji · 21.07.2014 23:35 · Czytaj całość
Witaj!
Napisana przez Ciebie zgrabna scena z życia pracownika biurowego w sentencjonalny sposób ujmuje wszystkie grzechy główne współczesnego konsumpcjonizmu: chciwość, łapczywość oraz impertynencja granicząca ze zwykłym chamstwem, do tego dołóżmy snobizm i pretensjonalność. Tak nas ta kultura przerobiła i to jest naprawdę smutne. A jeśli chodzi o pana tupetem, to naprawdę mierny z niego kawosz, albo za wiele chciał naraz :D

Pozdrawiam i dziękuję za podzielenie się tekstem.
Rogalik · 09.07.2014 11:41 · Czytaj całość
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
valeria
26/04/2024 21:35
Cieszę się, że podobają Ci się moje wiersze, one są z głębi… »
mike17
26/04/2024 19:28
Violu, jak zwykle poruszyłaś serca mego bicie :) Słońce… »
Kazjuno
26/04/2024 14:06
Brawo Jaago! Bardzo mi się podobało. Znakomite poczucie… »
Jacek Londyn
26/04/2024 12:43
Dzień dobry, Jaago. Anna nie wie gdzie mam majtki...… »
Kazjuno
24/04/2024 21:15
Dzięki Marku za komentarz i komplement oraz bardzo dobrą… »
Marek Adam Grabowski
24/04/2024 13:46
Fajny odcinek. Dobra jest ta scena w kiblu, chociaż… »
Marian
24/04/2024 07:49
Gabrielu, dziękuję za wizytę i komentarz. Masz rację, wielu… »
Kazjuno
24/04/2024 07:37
Dzięki piękna Pliszko za koment. Aż odetchnąłem z ulgą, bo… »
Kazjuno
24/04/2024 07:20
Dziękuję, Pliszko, za cenny komentarz. W pierwszej… »
dach64
24/04/2024 00:04
Nadchodzi ten moment i sięgamy po, w obecnych czasach… »
pliszka
23/04/2024 23:10
Kaz, tutaj bez wątpienia najwyższa ocena. Cinkciarska… »
pliszka
23/04/2024 22:45
Kaz, w końcu mam chwilę, aby nadrobić drobne zaległości w… »
Darcon
23/04/2024 17:33
Dobre, Owsianko, dobre. Masz ten polski, starczy sarkazm… »
gitesik
23/04/2024 07:36
Ano teraz to tylko kosiarki spalinowe i dużo hałasu. »
Kazjuno
23/04/2024 06:45
Dzięki Gabrielu, za pozytywną ocenę. Trudno było mi się… »
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty