Profil użytkownika
Tomasz Kucina

Użytkownik
Offline
  • Miejscowość:
  • Data urodzenia:
  • -
  • -
  • Data rejestracji:
  • Ostatnia wizyta:
  • 22.08.2017 17:50
  • 19.05.2023 15:45
  • Tekstów:
  • Recenzji:
  • Komentarzy:
  • Pomógł:
  • Postów na Forum:
  • Tematów na Forum:
  • Newsów:
  • Postów w Shoutboxie:
  • 51
  • 0
  • 54
  • 3 razy
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • Grupy użytkownika:
Ostatnie komentarze Tomasz Kucina
Cool.
Może tylko dodałbym na samiutkim końcu np. "kolorowe". Tak do rymu, w epilogu. I już, mamy nostalgiczny wierszyk z nutką optymizmu, w sentencji.

Ale, proszę nie traktować, w sensie ingerencji. Dzieło intelektu zawsze musi być wolą i natchnieniem tylko autora.

Pozdrawiam ślicznie
Pod głazem · 30.08.2017 07:44 · Czytaj całość
Black Mirror napisał:
A nie znałem, owszem poeta z tych wyklętych z gruźlicą kości i mózgu dotknięty codziennym cierpieniem, dość dawno rzecz napisałem, czas za szybko płynie.


Po prostu super wiersz.
I szacun, za oddanie pamięci niedocenionego poety, który przeżył co swoje, i niebanalnie.

:yes: :)
Kazimierz Ratoń · 28.08.2017 16:48 · Czytaj całość
Autorski wiersz Ratonia pt. "Idę"? Poeta wyklęty. Bardzo introwertyczna, oryginalna poezja, i powikłany życiorys.
Kazimierz Ratoń · 28.08.2017 12:42 · Czytaj całość
gabi napisał/a:
Santorini - moje najmilsze wspomnienie


W rzeczy samej. Miód na Duszę :)

gabi napisał/a:
Jestem oczarowana, ale mam zbyt mało czasu na delektowanie się zawartością wiersza. Na pewno wrócę. Pozdrawiam



Dziękuję za instynkt oczarowania. Bardzo miły, skondensowany komentarz.
Ślicznie pozdrawiam :) ;) :yes:
Irysy Santorynu · 28.08.2017 12:09 · Czytaj całość
damian wrotycz napisała:
no ta platon to znany fsszysta, tego drugiego to nie znam, ale sokratesa to bym w to całe gó... syfsystemów nie wciągał . pewnie gdyby nie te dwa bogate palanty i cała reszta tych szmalcowników co mu podrzucała tempe latorośle na korki z różnych przedmiotów to pewnie nie musiał by tak radykalnie udowadnić swojej niewinności.ale dobra pewnie by został mistrzem świata wagi ciężkiej w boksie , bo to był wybitny hoplitazresztą on kilka bogatych tyłków obronił na kilku wojnach. kawał kozaka ten sokrates. mógł by paść pod ciosami konfucjusza. może był by remis ? na bank by to była ciężka 12 rundowa bitwa. i meduza co jest symbolem głębokich przemyśleń (:



Bardzo oryginalna konkluzja. Przyznam Sokrates jako zawodnik wagi ciężkiej, ho, ho ;) :bigrazz:

A ten drugi to Ksenofont.

Mniej znana historia dotycząca żony Sokratesa-Ksantypy. Ksantypa uchodzi za synonim kłótliwej jędzy, kobiety złej i złośliwej. Ta opinia o żonie słynnego greckiego filozofa przewija się w literaturze niemal wszystkich epok, a jedynym źródłem tego zniesławienia wydaje się być Ksenofont; to według niego jeden z adwersarzy Sokratesa w trakcie dysputy określił Ksantypę mianem nieznośnej sekutnicy. W każdym następnym okresie dziejów kultury rozwijano tezę o złośliwej żonie Sokratesa. Więc, jeszcze raz ponawiam retoryczne pytanie z mojego wiersza: "Kimże byłby Skrates ...", [gdyby nie Ksenofont ?] MOŻE PANTOFLARZEM ? { taka ci historia :| ;) }.
A Ksantypa może miała powody ? Sokrates ożenił się z nią będąc u kresu życia, tylko dlatego że status kawalera w ówczesnej Grecji uznawany był za nieobyczajny. Zresztą, wychowywała jego trójkę dzieci z nieprawego łoża. Nie pracował, nie miał dochodów, nawet nie pobierał pieniędzy za nauczanie.
Hedonista. Wolę Platona. Choć może jego konerwatyzm miał radykalne podwaliny. Ale faszysta ? Faszyzm narodził się wiele wieków później. LOL;
A Sokrates przecież też aprobował statolatrie, kult silnego scentralizowanego państwa. W poprzednim komentarzu to zasugerowałem-razem z Ksenofontem, wielbili Spartę- za jej silny ustrój.


Pozdrawiam. Sie manko :yes: :)
Wielkość Sokratesa · 26.08.2017 17:30 · Czytaj całość
Brudnopis napisał:
Podoba mi się przewrotność pytania. Wszak Sokrates byłby nadal sobą, ale. Czy wzrośliby bez niego do poziomów nam znanych, Platon i Ksenofont?


Tak. Platon i Ksenofont to uczniowie Sokratesa. Platon uważał go za autorytet moralny. Napisał traktat : " Obrona Sokratesa", w którym bronił mistrza oskarżonego o deprawowanie młodzieży, i brak wiary. Faktycznym powodem postawienia Sokratesa przed sądem ateńskim były prawdopodobnie względy polityczne.
Uważano go za wroga demokracji ateńskiej. Przekonanie to panowało między innymi z powodu uczniów, którymi się otaczał – znanych z niechęci do ustroju demokratycznego m.in Platona.
l tak stracił życie, skazany na śmierć otruł się cykutą. Wiersz, więc istotnie ma przewrotny charakter. Choć bliski mi bardziej idealizm obiektywny Platona. A szczególnie dusza-jako moc ożywiająca to, co żyje- utożsamiana z oddechem i tchnieniem.
Ksenofont z kolei wykazywał ambitną lojalność wobec nauczyciela, podobnie jak Platon. Identycznie jak Sokrates podziwiał Spartę za jej porządek, dyscyplinę, tradycję, religijność i sprawiedliwość. Mistrz miał ogromny wpływ na uczniów, ale i vice versa. Zresztą to oni go rozsławili, bo nie zostawił po sobie żadnych dzieł spisanych. "Kimże, [więc] byłby"- gdyby nie oni?

To tyle. Pozdrawiam :) :yes:
Wielkość Sokratesa · 25.08.2017 22:15 · Czytaj całość
Silvus napisał:
Gdybym kiedyś jeszcze Cię czytał, przyłożę inną miarę do Cię, a Ty, jeśli możesz, to pamiętaj, że nie mam poczucia humoru.


Żywię nadzieję, iż emotikon na końcu, świadczy o antytetycznym zabarwieniu komentarza. Jestem pewien- nie jest tak źle :smilewinkgrin:
Silvus napisał:
No właśnie, nie czułem, że tak w tym wypadku można/trzeba.A tak w ogóle - jestem niemal zafrapowany tak długą i dokładną odpowiedzią.


Trzeba było jakoś wyjść z twarzą ? Poza tym dużo w tej mojej analizie jest sensu. :rip: W rzeczy samej mój wiersz bez znaków interpunkcyjnych, lepiej mi się podoba. Ok.

Silvus napisał:
Może "pod twoim utworem". Chyba... przerosłeś.


OMG; Cóż za pedanteria ? Niech będzie "pod utworem", Ojej, to chyba konkluzja do "braku poczucia humoru". LOL ;) Przerosłem ? To lepiej B) :)
Myślę, że wszystko wyjaśnione. I cool-siem; Silv. :yes:
Damie z gronostajem · 24.08.2017 12:24 · Czytaj całość
Silvus napisał:
Wydaje się, że rozumiem, poza fragmentem po "?". Czy chodzi o to, że napisałeś tę notkę o prawach autorskich niekoniecznie poważnie?


Poważnie i niepoważnie, z reguły bywam ambiwalentny. Gdy ktoś spróbuje to się przekona. Nie znajduję w tej chwili rozsądniejszej odpowiedzi. Fakt- "Pytania są tendencyjne" to cytat z filmu "Rejs", co nie oznacza, iż film jest niepoważny- raczej jest formą świadomie mniej finezyjnej groteski. Celowe zamierzenie reżysera. Sam widzisz, decydentem zawsze autor, a interpretacja odbiorcy dowolna. Nawet autor nie ma prawa ingerować w subiektywne odczucia, ale ma prawo do nieskrępowanej autosugestii- również w zakresie np. interpunkcji. Z tego założenia wychodzę.

Silvus napisał:
W takim razie rozumiem, nie chciałem się naprzykrzać, tyle o ile po prostu tutaj nie widzę klucza.


Kluczem jest swobodna interpretacja.
Wieloznaczność utworu tkwi nie tylko w nieoczekiwanych związkach słów, w powstawaniu "metafor pozornych, w przestankowaniu.
Za każdym razem interpretacja intonacyjna wyznacza zupełnie inny sens.
definicyjna interpunkcja przekreśliłaby założoną programowo wieloznaczność tekstu tak w zarysie związków między słowami, jak w układach intonacyjnych lub w rozczłonkowaniu wypowiedzi na wersy. Czasem więc, interpunkcja wykracza poza definicje. I w dowolnym miejscu można z niej zrezygnować. Poezja, to nie proza. To maska artystyczna.

Silvus napisał:
Widzę, że zrozumiałeś intencję moich pytań (a sądziłem, że nie jest taka oczywista); a skoro tak - oczywiście, decyduj i ufaj własnej interpretacji.


Dziękuję, za wyrozumiałość, i tolerancje przede wszystkim ;) B)

Silvus napisał:
Zgadzam się. Widziałem jeden czy dwa przykłady dość swobodnej interpretacji sąsiedztwa znaków pisanych, mnie ono nie raziło, o ile domyślałem się, że umieszczeniu każdego z nich autor miał zamysł.


Myślę, że apoteoza Parysa z mojej strony, sprosta twoim oczekiwaniom. Okiełzna gorycz urazy. Spróbuj wyobrazić sobie, że miałem taki zamysł. LOL ;) #ZPrzymrużeniemOkaBis.

Silvus napisał:
Dla mnie bardzo ważne (najważniejsze?) jest wiedzieć, co autor myśli, pisząc wiersz. Dzięki temu wiem więcej. Mnie "humani" kojarzyło się jedynie z wołaczem liczby


Cieszę się, że pomogłem. pozdrawiam :yes: :)

A teraz już na poważnie.
W Twoich komentarzach szczególnie zaaprobował mnie fakt, zastanawiałem się sumiennie- jakby to hrabia Don Gonzalo Ruiz, czyli hrabia Orgaz ze słynnego obrazu, czułby-w towarzystwie tego "ampersanda" i "stroniących odeń myślników".
Biorę więc pod rozwagę zastrzeżenia i postaram usunąć całą interpunkcje z wiersza, skoro budzi tyle kontrowersji. O ile można w tym portalu wprowadzać zmiany do opublikowanych treści. Tego jeszcze nie wiem, bo jestem tu "nowy".

3m-się, Silv. Thx ;)

Teraz już wiem. Można. Poprawiłem. Mam nadzieje, iż spełniłem oczekiwania pierwszego komentatora-recenzenta [na ... , w ...] moim profilu.
Damie z gronostajem · 24.08.2017 00:41 · Czytaj całość
~Silvus

odp 1: Molestowanie treści, czyli mobbing w postaci serii uszczypliwych maniakalnych

zapytań ? "Pytania są tendencyjne" - cytat. LOL ;)

odp 2: Ampersand w myślnik wpadł. Orgaza "i" dogadza ? Wolna przestrzeń wolą spieszczeń.
#TakDoRymu.

odp 3: Bliżej mi do Parysa niż do tęczy. Przez Parysa migiem do Afrodyty. Cóż za dokładność ?
Już chyba mikrometr nie suwmiarka ? hehs.

odp 4: Informuję, niekonwencjonalna interpunkcja we współczesnej poezji to licentia poetica.
Niedostatki interpunkcji odczuwali już poeci romantyczni, toteż stosowali znaki interpunkcyjne według własnego klucza, nadużywając przecinka, myślnika lub wielokropka. Nie zapraszaj mnie do grona wybitnych romantyków. Rezygnują także z interpunkcji ci poeci, którzy w słowie cenią jego możliwości asocjacyjne. Kontrola przez świadomą myśl. Pisał o tym Jan Brzękowski.

odp 5: Od cafe. Czuję się lekko skrępowany ? Czy mogę decydować, i ufać własnej interpretacji ? Co to za pytanie 1dlaczego ? Bo tak zadecydował autor. Ciekawe jak zareagowałby zespół Blue Cafe ? #(C)atastrofa ! ;)

odp 6: Niepotrzebne, nie oznacza nie dydaktyczne- w czasach permanentnego pośpiechu nie wszyscy (zwłaszcza młodzi ludzie) znają klasycznych artystów. Zresztą, jak wyżej- poezja jest formą niezaszufladkowanej interpretacji.

odp 7: to hum (czasownik) z ang. brzęczeć, bzyczeć. Ania- imię kobiety. /Bzycząca Anna/. Myślę, że za dużo dopowiedziałem, ale niech Ci będzie ...

Serdecznie pozdrawiam. Potraktuj odpowiedzi, z przymrużeniem oka ;)
Damie z gronostajem · 23.08.2017 23:22 · Czytaj całość
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Kazjuno
27/03/2024 22:12
Serdeczne dzięki, Pliszko! Czasem pisząc, nie musiałem… »
pliszka
27/03/2024 20:55
Kaz, w niektórych Twoich tekstach widziałam więcej turpizmu… »
Noescritura
25/03/2024 21:21
@valeria, dziękuję, miły komentarz :) »
Zdzislaw
24/03/2024 21:51
Drystian Szpil - to i mnie fajnie... ups! (zbyt… »
Drystian Szpil
24/03/2024 21:40
Cudny kawałek poezji, ciekawie mieszasz elokwentną formę… »
Zdzislaw
24/03/2024 21:18
@Optymilian - tak. »
Optymilian
24/03/2024 21:15
@Zdzisławie, dopytam dla pewności, czy ten fragment jest… »
Zdzislaw
24/03/2024 21:00
Optymilian - nie musisz wierzyć, ale to są moje wspomnienia… »
Optymilian
24/03/2024 13:46
Wiem, że nie powinienem się odnosić do komentarzy, tylko do… »
Kazjuno
24/03/2024 12:38
Tu masz Zdzisław świętą rację. Szczególnie zgadzam się z… »
Zdzislaw
24/03/2024 11:03
Kazjuno, Darcon - jak widać, każdy z nas ma swoje… »
Kazjuno
24/03/2024 08:46
Tylko raz miałem do czynienia z duchem. Opisałem tę przygodę… »
Zbigniew Szczypek
23/03/2024 20:57
Roninie Świetne opowiadanie, chociaż nie od początku. Bo… »
Marek Adam Grabowski
23/03/2024 17:48
Opowiadanie bardzo ciekawe i dobrze napisane.… »
Darcon
23/03/2024 17:10
To dobry wynik, Zdzisławie, gratuluję. :) Wiele… »
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty