Profil użytkownika
Wiktor Orzel

Administrator
Offline
 • Miejscowość:
 • Data urodzenia:
 • Kraków
 • 08.02.1990
 • Data rejestracji:
 • Ostatnia wizyta:
 • 05.04.2006 13:54
 • 23.09.2023 17:13
 • Tekstów:
 • Recenzji:
 • Komentarzy:
 • Pomógł:
 • Postów na Forum:
 • Tematów na Forum:
 • Newsów:
 • Postów w Shoutboxie:
 • 54
 • 11
 • 1,257
 • 17 razy
 • 3,516
 • 176
 • 1,153
 • 3,263
Ostatnie komentarze Wiktor Orzel
Ta część podobała mi się nawet bardziej niż pierwsza. Sporo ciekawego wprowadzone, jeśli chodzi o świat przedstawiony, już nie tylko wyobrażenia, ale konkretne sytuacje i reakcje nerwicowe na nie. Bardzo dobrze się czyta, chętnie poznam dalsze losy tej znerwicowanej kobieciny.
Neurosis część II · 25.08.2023 16:43 · Czytaj całość
Cytat:
Dzi­siej­szy dzień my­śla­łam, że mam pod kon­tro­lą - ko­lej­ny raz udało się wstać o 5:30 i się po­roz­cią­gać.


Liczebniki zawsze warto zapisywać słownie.

Cytat:
chyba mu wierzę, bo nie wiem, czy by


Tutaj brakujące przecinki.

Czyta się dobrze, plastyczny naturalizm godny najlepszych francuskich autorów, a przeniesiony na polskie podwórko, i to jeszcze w klimacie codzienności, brzmi bardzo wyraziście.
Neurosis · 25.08.2023 16:34 · Czytaj całość
Ciekawy tekst, chętnie ten film obejrzę. Linkleatera jako reżysera bardzo lubię, szczególnie za dialogiczną sagę "Przed wschodem" i Boyhood. Polecam też posłuchać podcast Michała Oleszczyka, który kompleksowo analizuje jego dorobek.

A wracając już do samego tekstu, to jest kilka podwójnych spacji i drobnych stylistycznych rzeczy do korekty, ale treść była dla mnie na tyle interesująca, że niespecjalnie chciało mi się na to zwracać uwagę.
TakaJedna napisała:
Fajne6.6 Komentarz powinien być tak rozbudowany, aby autor domyślił się, co przeszkadzało lub podobało się komentującemu.


Następnym razem poprosimy o nieco bardziej rozbudowaną opinię. ;)
@tulipanowka – bardzo dziękuję za Twoją opinię! Takie komentarze cieszą tym bardziej, że już trochę czasu od wydania książki minęło. :)
Oho, widzę kazimierskie klimaty, kolega widocznie też łyknął trochę uroków parku wiecznej rozrywki, czyli miasta niegdyś stołecznego – Krakowa. Początek mi się podobał, mimo że dosadny, to można byłą podążać za metaforą, narracja razem z tym rzeczonym gównem fajnie płynęła. A potem już narrator postanowił się zdemaskować i mówić zbyt wiele o samym sobie, jakby o sytuacjach, które przywołał, nie miał nic ciekawego do powiedzenia. Podtrzymuje zdanie Darcona, mogło być lepiej, a tak jest tylko dobrze.
miganie · 05.02.2022 10:06 · Czytaj całość
AntoniGrycuk napisał:
Emocji w książce nie zaobserwowałem. Ale to nawet jest jej dużym plusem, bo wzmacnia ten klimat dekadencji i wszystkojedności.


Ciekawa opinia, dziękuję za nią. Cieszę się, że poświęciłeś chwilkę, żeby powieść przeczytać. ;)
Cytat:
Wpraw­dzie ge­ne­ral­nie


Z generalnie jest tak, że generalnie lepiej go nie nadużywać, bo generalnie za dużo generalnie jest w polszczyźnie. ;) Zmieniłbym na zasadniczo.

Cytat:
"Moje he­ro­ina"


Literówka, moja heroina.

Cytat:
Póź­niej jego ro­dzi­ce wy­je­cha­li na pla­ców­kę


Do placówki.

Cytat:
Jeżeli chcecie je w pełni poznać, musicie sięgnąć do źródła i przeczytać omawianą książkę. Aczkolwiek muszę tutaj podać jeden minus.


Powt.

Cytat:
Tymczasem Kozłowski propaguje metodę wyprowadzania z narkomani poprzez "róbta, co chceta".


Błąd ort., powinno być dwa "i".

Plus czy to aby nie za duże uproszczenie? W poprzednim zdaniu zaznaczasz, że nie znasz tekstu źródłowego. Z kontekstu, który tutaj przytaczasz, wyłania się nadinterpretacja. Zakładasz coś tylko na podstawie polemiki, bez analizy źródłowego wywiadu.

Oprócz tego w tekście naliczyłem prawie 10 partykuł gdyż w całym tekście. Warto by je zastąpić synonimami.

Nie będę się już czepiał posłowia, bo tam też są literówki i błędy interpunkcyjne. Rada na przyszłość - jak odkurzasz stary tekst, to przeczytaj go na głos. Wyłapałbyś spokojnie 90% tych błędów. Z szacunku do czytelnika warto takie zwyczaje praktykować.

Recenzja jest ciekawa, bo zawiera sporo odniesień do własnych doświadczeń recenzenta, co nie zdarza się obecnie zbyt często - recenzenci lubią udawać obiektywnych. ;-)
@Przemir - przypominam, że na Portalu Pisarskim formułujemy własne sądy dotyczące tekstów. Wrzucanie tutaj linków, które notabene nie działają, mija się z celem.

Przypominam także wszystkim dyskutantom, że od dyskusji światopoglądowych mamy forum dyskusyjne. Sprowadzanie prawie każdego tekstu na Portalu do politycznych pyskówek wyświadcza nieładne świadectwo naszej społeczności.

To nie jest sekcja komentarzy pod newsem na portalu z wiadomościami, tylko Portal Pisarski, gdzie w pierwszej kolejności staramy się pomóc innym użytkownikom pisać lepsze teksty – wskazywać błędy, pomagać rozwijać swój warsztat.

A jeśli odnosimy się z taką pewnością w swoich sądach do recenzowanego przez Autorkę dzieła, to już wypadałoby je chociażby w całości przeczytać, żeby uprawiać rzetelną krytykę, a nie krytykanctwo.
Duża wrażliwość i dojrzałość twórcza wybrzmiewa z tego tekstu. Narracja poprowadzona starannie, nic nie zgrzyta i specjalnie nie przeszkadza. Nie przepadam jakoś specjalnie za realizmem magicznym, ale twoje opowiadanie bardzo przypadło mi do gustu, więc gratuluję. :)
Okna · 07.03.2021 11:24 · Czytaj całość
Cytat:
Usiedliśmy wszyscy przy prostokątnym stole, żeby ustalić[,] czy jest "tamten świat".


Brakujący przecinek.

Cytat:
W ferworze dyskusji[,] można


Tutaj z kolei zbędny przecinek.

Cytat:
Ciocia Gosia, próbując skierować rozmowę na inne tory[,] przywołuje samego Platona


Tutaj przecinka z kolei zabrakło (wtrącenie). :)

Cytat:
rozumu[,] ani nawet chemioterapia.

Brakuje przecinka.

Cytat:
Rano obudziłem się rozczarowany, że nadal nie wiem[,] czy istnieje "tamten świat".


Brakujący przecinek.

Trochę mi te braki interpunkcyjne przeszkadzały w czytaniu, a szkoda, bo obraz jest sugestywny i sprawnie lawiruje pomiędzy filozofią, a wódką. ;)
Alkoteologia · 28.02.2021 11:09 · Czytaj całość
Ponawiam prośbę o zachowanie kultury wypowiedzi! Jeśli chcecie dyskutować o aborcji i sprawach światopoglądowych – od tego mamy forum dyskusyjne, wystarczy założyć stosowny wątek.

Ostatnie komentarze, które tutaj się pojawiły, zostały wielokrotnie zgłoszone przez użytkowników jako wulgarne, obraźliwe, seksistowskie, mizoginiczne i stereotypizujące. Po rozpatrzeniu skarg, komentarze zostały usunięte, a mike17 i Kazjuno otrzymują ostrzeżenia. Przypominam, że na Portalu obowiązuje regulamin, który wraz z rejestracją został przez Was zaakceptowany.

W przypadku dalszego przekraczania granic, wybiegania wątkami poza ramy tekstu, posypią się czasowe bany. Wszystkie osoby postronne, które miały wątpliwą przyjemność czytać te komentarze, serdecznie z tego miejsca przepraszam.
Mój krwawy Rubikon · 23.02.2021 22:13 · Czytaj całość
Cytat:
.Wszyscy


Brakuje spacji.

Cytat:
Wdech, wydech, wdech wydech, wdech, wydech....


Tutaj za dużo kropek, wielokropek powinien mieć ich trzy.

Cytat:
"Halo. To ja. Tak, ten ja. Nie było wdechu. Przyjeżdżajcie. Będą schabowe z buraczkami i będziemy wzruszeni. Kiedy? Pojutrze, licząc od jutra. Czekamy."


Albo kursywa, albo cudzysłów. Jedno i drugie to odrobinę za dużo. Analogicznie zastosowałbym ten zabieg tutaj:

Cytat:
"Powinieneś płakać skurwielu. Powinieneś szlochać w odpowiedni na tę okoliczność sposób. Z głową wciśnięta aż po uszy, między drżące ramiona. Dokładnie tak, jak widziałeś na filmach."


Cytat:
sumnienia


literówka, sumienia.

Cytat:
Że jesteś jeszcze mniejszy, niż byłeś do tej pory [,]patrząc w kosmos.


Brakuje przecinka.

Tekst się dobrze czyta, kolejny raz umiejętnie wplatasz ścisłą terminologię do opisania stanów psychicznych, fajnie Ci to wychodzi. Tak to już z tą żałobą bywa – wyparta, potrafi przyjść nawet po latach.
Epitafium · 23.02.2021 07:21 · Czytaj całość
mike17 napisał:
Widzę, że potrzebowałeś aż 1,5 godziny, by mi odpowiedzieć, to świadczy samo za siebie


Co to jest za argument? Jest sobota wieczór, mam dużo ciekawych rzeczy do robienia i uwierz mi – nie czekam z wypiekami na twarzy na twoje miałkie riposty, bo nie odniosłeś się do żadnych z moich argumentów.

Cytat:
Mylisz się w ocenie mojego tekstu.
Mylisz się w ocenie mnie, i tu masz kompleks.
Myślę, że uzasadniony.


Bardzo merytoryczne odpowiedzi...

Cytat:
A jak Ci wstyd, że mój udany utwór jest na górnej półce, to może najpierw ogarniesz swój folwark i nie będziesz mnożyć trolli


Jakich trolli, o czym Ty człowieku do mnie mówisz? Sugerujesz, że na własnym portalu zajmuję się rozmnażaniem kont? :lol: Z automatycznie rejestrowanymi kontami jest problem, trwają pracę nad jego rozwiązaniem.

Szanuję zdanie swoich redaktorów i nie będę przesuwać Twojego tekstu na dół, bo Korektorka, która sprawdzała tekst, podejmowała autonomiczną decyzję.

Cytat:
A tak kończąc, jak coś do mnie masz, napisz odważnie na priva jak mężczyzna, pogadamy.


Nie mamy o czym rozmawiać – jesteś odporny na jakąkolwiek krytykę, sam sobie wystawiłeś laurkę powyższym komentarzem.
Mój krwawy Rubikon · 20.02.2021 19:55 · Czytaj całość
Cytat:
Nie ma żadnego fragmentu o dobrowolności gwałtu, bo mu mówiła, że została zgwałcona.


Cytat:
Z tego, co gadał wynikało, że kiedyś zostałaś zgwałcona, lecz nie wiadomo, czy dobrowolnie, czy pod przymusem.


Takie oto zdanko figuruje jak byk w Twoim tekście. Nie można kogoś zgwałcić dobrowolnie, zerknij sobie może do definicji gwałtu, zanim zaczniesz pisać o nim tekst. W dobie internetu i wiedzy, która jest na wyciągnięcie ręki, pisanie takich głupot po prostu nie przystoi. To, że znasz jedną osobę po przejściach o niczym nie świadczy – zresztą nie widzę tutaj i tak żadnego związku z Twoim tekstem. Od pisarza wymaga się nieco więcej niż powoływania się na dowody anegdotyczne. Tekst jest płytki, schematyczny i społecznie szkodliwy. Oby jak najmniej tego typu literatury się na PP ukazywało, bo szczerze powiedziawszy jest mi wstyd, że ten tekst wylądował na górnej półce.
Mój krwawy Rubikon · 20.02.2021 19:34 · Czytaj całość
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Marek Adam Grabowski
21/09/2023 11:32
MG - Jak moje inicjały - M-arek G-rabowski; ciekawy zbieg… »
valeria
21/09/2023 09:11
Dzięki za piękny odczyt:) rano dobrze czytać, poranek mam… »
skroplami
20/09/2023 01:11
Erotyka we mgle, zwolnione przyspieszeniem bicie serca,… »
valeria
18/09/2023 23:05
Dzięki Miki, poprawiłam końcówkę, żeby nie drażniła. »
mike17
18/09/2023 16:23
Każdy chciałby być pieszczony kasztanową słodyczą na bieli,… »
Yaro
18/09/2023 13:14
Dziękuję za komentarz Michał. Twoje słowa są tak dobre i… »
ateop
17/09/2023 04:07
Jedyne co w wierszu może się podobać to uczciwość, ale… »
mike17
15/09/2023 17:22
Smutna to liryka, Jarku, pełna goryczy i żalu za… »
alos
13/09/2023 23:31
Ciekawa konstrukcja, ale chyba w sumie nie rozumiem tego… »
alos
13/09/2023 23:25
W sumie trafne, rządzimy się w gruncie rzeczy dalej… »
alos
13/09/2023 23:20
W sumie można tylko trzeba się liczyć z… »
alos
13/09/2023 23:15
Dzięki »
annakoch
10/09/2023 17:47
Dziękuję adaszewski za czytanie i opinię pod tekstem.… »
adaszewski
09/09/2023 18:53
Dzieje się. Dzieje się, aż boli, Aż wiersz wydaje się… »
adaszewski
09/09/2023 18:51
Trochę w tym pretensji. Która chce być ponad. »
ShoutBox
 • mike17
 • 14/09/2023 17:41
 • Ja mam w sumie różne puchary, i te piwne, i te za książki, łącznie 10 wydanych książek w ciągu 10 lat :)
 • genek
 • 14/09/2023 00:23
 • Jeden ma puchar za książkę, inny taki z piwem.
 • mike17
 • 13/09/2023 18:04
 • [link] mike wznosi puchar ktoś to w końcu musi robić :) Ahoy!
 • genek
 • 06/09/2023 19:33
 • Albo ku lepszym, niekoniecznie przejściom.
 • mike17
 • 06/09/2023 18:06
 • Lub może należałoby skierować się ku przejściom podziemnym, skoro te naziemne są wątpliwej jakości :)
 • genek
 • 06/09/2023 10:38
 • Dobrze, zwrócę uwagę, czy to przejścia dla pieszych, czy piesi z przejściami ;)
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty