Pokochajcie łowika - zapomin
Publicystyka » Artykuły » Pokochajcie łowika
A A A
Wczesne lipcowe popołudnie. Skwar. Powietrze faluje. Las szumi sucho, jak sypiący się piach. Coś buczy, coraz głośniej i bardziej złowrogo. To szerszeń. Wraca ze wsi, objedzony miąższem opadłych gruszek i dwiema pszczołami, które upolował na kwiatach malwy. Leci nieśpiesznie, budząc respekt innych stworzeń. Właśnie mija oświetloną słońcem sosnę, gdy nagle błyska iskra i... szerszeń przepada gdzieś, porwany nieznaną siłą. Po chwili w pogrążonej w cieniu trawie rozgrywa się finał dramatu. Oto wielki łowik szerszeniak przytrzymuje włochatymi odnóżami sparaliżowaną ofiarę. Zabił ją błyskawicznie, łapiąc w locie. Teraz spokojnie wysysa szerszenia, jakby to był kartonik z sokiem.

Spece od mokrej roboty
Łowiki (Asilidae) należą do rzędu muchówek (Diptera). Wyglądają jak cierpiące na anoreksję muchy. Wszystkie są drapieżnikami. Odwalają za człowieka kawał dobrej roboty. Mokrej roboty. Ci gorliwi mordercy bez litości eliminują rzesze szkodników lasów, łąk, pól i ogrodów. Największe nie gardzą pszczołami, chrząszczami, motylami, pasikonikami, a łowik szerszeniak (Asilus crabroniformis) potrafi skutecznie zaatakować największą polską osę - szerszenia (Vespa crabro). Łowiki budzą słuszny respekt wśród pająków. Niestety, wpadnięcie w ich sieć kończy się dla owadów tragicznie, ale zdarza się, że niewypierzony młody krzyżak, czatujący naiwnie w środku pajęczyny, kończy jako... drink zwinnego łowika.
Owady polują w locie, penetrując swój rewir albo wybierają miejsce na zasadzkę. Zawodowo. Jak snajperzy. Najlepszym punktem dla łowika jest miejsce nasłonecznione. Jeden siada sobie po cichu na liściu, gałęzi lub pniu drzewa. Inny wybiera gołą ziemię, skałę lub betonowy chodnik. Tam nieruchomieje i czyha na ofiarę. Łowik ma niezwykle czuły wzrok. Gdy zauważy przelatującego owada, zrywa się bezszelestnie do ataku. Łapie ofiarę w locie, przebija kłujką i wtłacza odrobinę jadowitej śliny, która natychmiast paraliżuje lub uśmierca pochwyconego owada. Larwy i poczwarki łowików żyją w glebie, w odchodach bydlęcych lub w spróchniałym drewnie. Polują na larwy i postacie dorosłe innych owadów. Nieodrodne dzieci rodziców!

Różne strategie polowania
W naszym kraju żyją 83 gatunki łowików. Należą do czterech podrodzin. Ich przedstawiciele różnią się budową oraz strategiami polowania. Delikatne muchówki z podrodziny Leptogasterinae mają wysmukły odwłok i krótkie skrzydła. Można je spotkać, jak polują wśród traw i roślinności zielnej. Z kolei Asilinae wybierają na miejsce polowań tereny otwarte: drogi, wydmy czy polany. Mają one mocne, kosmate nogi i rurkowaty odwłok. Do Asilinae należy pospolity łowik czarniawy. Ciało owadów z tej podrodziny często pokryte jest szarym lub żółto-szarym opyleniem. Największe spośród wszystkich polskich łowików pochodzą z podrodziny Laphriinae. Zamieszkują głównie lasy. Są masywne i owłosione, jak na przykład wierzchołówka żółtowłosa (Laphria flava), o ciele długości 2,5 cm. Na swoje ofiary czekają na oświetlonych słońcem pniach drzew. Najbardziej zróżnicowaną grupą pod względem wielkości i sposobu polowania są Dasypogoninae. Drapieżniki z tej podrodziny mierzą od kilku mm do prawie 3 cm. Polują zarówno wśród krzewów, jak i na terenach otwartych. Największy, żółtawo ubarwiony przedstawiciel Asilidae - łowik szerszeniak - to właśnie członek podrodziny Dasypogoninae. Ma do 3 cm długości.

Gratka dla fotografa
Łowiki są wdzięcznym obiektem makrofotografii. Mimo że to owady płochliwe, stosunkowo łatwo je fotografować, gdy bez ruchu knują mordercze plany na liściu, gałązce czy płocie. Składają skrzydła wzorem zamyślonego dyrygenta orkiestry, któremu najlepiej się myśli z rękami założonymi z tyłu. Wielkie oczy tych owadów przypominają okulary agentów CIA albo pilotów śmigłowców z amerykańskich filmów. Nierzadko można spotkać łowika ze zdobyczą. Wtedy także siedzi on nieruchomo. Fotografując taką scenę posiłku, można uzyskać, jakże pożądaną w fotografii, dramaturgię. Dlatego na wycieczkę do lasu czy do parku, na przechadzkę po ogrodzie lub na działkę warto zabrać ze sobą zestaw makro i statyw. A nuż spotkamy przyczajonego łowika?

Strzeż się człowieka, łowiku!
Nie lubimy łowików, boimy się ich. Nasz wstręt budzą: ciemne ubarwienie, długie, kosmate odnóża, wielkie oczy i stercząca groźnie kłujka. Ale w opowieściach o bolesnych ukąszeniach łowików niewiele jest prawdy. Często są mylnie identyfikowane jako muchy końskie lub bąki, może więc być na odwrót: nieszczęśnik boleśnie ugryziony przez bąka gotów zrzucić odpowiedzialność na łowika. Strzeż się, łowiku, gdy znużony polowaniem przysiądziesz na ramieniu człowieka. Pac! - i po tobie. A może po tym artykule skończy się na spłoszeniu? Warto pamiętać, że łowiki to nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodliwym robactwem. Tymczasem dwa gatunki są zagrożone wytępieniem (Stenopogon callosus i Antipalus sinuatus) i znalazły się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

Źródła:
Polska Czerwona Księga Zwierząt. Bezkręgowce, pr.zb., red. Z. Głowaciński, J. Nowacki, Warszawa 2004
Krzysztof Szpila, Łowikowate Asilidae, artykuł zamieszczony w serwisie http://www.robale.pl, pod adresem: http://www.robale.pl/index/2/129
Przemysław Trojan, Łowiki - Asilidae. W: Klucze do oznaczania owadów Polski, Warszawa 1970, cz. 28, z. 27

Artykuł zamieściłem na łamach "New Light Times"
pod adresem: http://magazyn.fotomotywy.pl/?p=46
Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
  • Poleć ten artykuł znajomemu
  • E-mail znajomego:
  • E-mail polecającego:
  • Poleć ten artykuł znajomemu
  • Znajomy został poinformowany
zapomin · dnia 13.08.2008 09:39 · Czytań: 1411 · Średnia ocena: 4,5 · Komentarzy: 2
Komentarze
WholeTruth dnia 22.08.2008 17:36 Ocena: Świetne!
aj.! pierwsza [pogrubiona] część będąca wprowadzeniem, dosłownie jak z kryminału. nie widze różnicy między mordercą mordercy, a atakiem robaka na robaka - zwykłej reakcji łańcuhowej. :)

Cytat:
Nieodrodne dzieci rodziców!
>> :D

Cytat:
Wielkie oczy tych owadów przypominają okulary agentów CIA albo pilotów śmigłowców z amerykańskich filmów.
>> jaacie. podoba mi się to porównanie. [normalnie się usmiehnęłam, gdy sobie to wyobraziłam] :)

końcówka zabawna. ale też dramatyczna.
udało Ci się napisać to genialnie. masz ode mnie najwyższą ocenę :) żeby tylko w taki sposób były pisane podręczniki z biologii.. :marzy:
pawelh dnia 26.08.2008 18:50 Ocena: Bardzo dobre
oby w taki sposób pisano podręczniki do biologii najprawdopodobniej został bym wtedy biologiem
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Dzon
01/05/2024 21:18
Ok. Sprawdzę z czytaniem na głos, ale dopiero jak nie będzie… »
Dzon
01/05/2024 21:16
Dzięki. Prawdę mówiąc ten tekst jest tak stary, że o nim… »
Janusz Rosek
01/05/2024 16:09
Dziękuję za komentarz. Mieszkam, żyję i pracuję w Krakowie,… »
Zdzislaw
01/05/2024 13:50
Dzon, no i w porządku ;) U mnie, przy czytaniu na głos,… »
Kazjuno
01/05/2024 12:25
Jako słaby znawca poezji ucieszyłem się, że proza. Hmmm!… »
SzalonaJulka
01/05/2024 00:14
Bardzo dziękuję za zatrzymanie się :) Dzon, ooo, trafiłeś… »
Dzon
30/04/2024 22:22
Bardzo mi się spodobało. Płynie dynamicznie. Jestem fanem… »
Dzon
30/04/2024 22:08
Widać,że tekst jest bardzo osobisty. Takie osobiste… »
Dzon
30/04/2024 21:53
;-) Uśmiechnąłem się. Jest koncept. Może trochę do… »
valeria
30/04/2024 16:55
Nie bardzo rozumiem:) »
valeria
30/04/2024 16:54
Fajne »
valeria
30/04/2024 16:53
No ja przepadam:) »
valeria
30/04/2024 16:52
Ja znowuż wychwalam Warszawę:) »
valeria
30/04/2024 16:50
Jest pięknie, dzisiaj bardzo gorąco, cudna pogoda. Wiersz… »
Kazjuno
28/04/2024 16:30
Mnie też miło Pięknooka, że zauważyłaś. »
ShoutBox
  • Dzon
  • 30/04/2024 22:29
  • Nieczęsto tu bywam, ale przyłączam się do inicjatywy.
  • Kazjuno
  • 30/04/2024 09:33
  • Tak Mike, przykre, ale masz rację.
  • mike17
  • 28/04/2024 20:32
  • Mało nas zostało, komentujących. Masz rację, Kaziu. Ale co począć skoro ludzie nie mają woli uczestniczenia?
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty