Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Autor
Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
alleluja con Użytkownik
  • Postów: 141
  • Skąd: Bruksela
Dodane dnia 18-01-2010 16:02
Każdego dnia na Portalu pojawiają się nowe osoby, wysyłają teksty licząc na opinie użytkowników. Wiadomo, że na początku oczekuje się rad, pomocy, trudno samemu ocenić swoje pisanie. I nie oszukujmy się: z reguły pierwsze teksty nie są najwyższych lotów. Zwykle piszemy pod takimi utworami podobne komentarze, dlatego pomyślałam, że można zebrać w jednym miejscu kilka słów do debiutujących na PP.

Drogi debiutancie:

- zanim napiszesz kolejny wiersz pomyśl czy ktoś to zechce przeczytać
- staraj się panować nad emocjami, ważyć słowa, niech każde będzie w wierszu niezbędne
- szukaj ciekawych tematów, inspirację można znaleźć wszędzie
- najpierw czytaj, potem pisz (a czytaj wszystko: od prozy, poezji po teksty reklam - ważne żeby kształtować wyobraźnię, wzbogacać zasób słownictwa)
- na początek odpuść sobie tematy abstrakcyjne (miłość, samotność, życie), wbrew pozorom, to są tematy z tzw. "wyższej półki", lepiej skupić się na konkrecie
- nie potrafisz, nie rymuj (proszę!)
- zapisuj ciekawe cytaty, powiedzenia, myśli - wszystko, co może zainspirować, a nawet stać się punktem odniesienia przy pisaniu
- nie ograniczaj się do internetu - tu miesza się dobra poezja i grafomania, na początku nie zawsze łatwo odróżnić jedno od drugiego (zwłaszcza, że na portalach często wychwalane są słabe teksty); dlatego czytaj uznanych poetów, nie omijaj bibliotek szerokim łukiem
- pisz z myślą o czytających (to, że Ty rozumiesz mgliste przesłanie swojej poezji, nie znaczy, że dla każdego będzie takie jasne)
- staraj się tworzyć przekaz uniwersalny: jeśli piszesz o nieszczęśliwej miłości, to tak by przysłowiowy Kowalski mógł się z tym utożsamić
- unikaj banału, ale też wydumanych, "pustych" metafor
- nie bój się krytyki, z czasem sam będziesz wiedział, które "porady" brać do serca, a które pominąć
- pisz dużo, ale jeszcze więcej wykreślaj, odrzucaj
- pamiętaj, że kiedy wysyłasz tekst na portal (ten czy inny), to pokazujesz go w miejscu publicznym, poddajesz ocenie - upewnij się czy koniecznie chcesz się dzielić tym co napisałeś; czy jesteś zadowolony ze swego tekstu; a może potrafisz lepiej?
- zastanów się czy na pewno chcesz (musisz) pisać wiersze, może lepiej sprawdzisz się w prozie

Na koniec: życzę powodzenia:)


(nie obrażę się jeśli użytkownicy zechcą dopisać coś od siebie ;)
chcę wklejać link do tego tematu w komentarzach pod tekstami debiutujących)
Wszystko, co dźwigasz, uzbroiłaś w ból -
To, co zakrywasz, w posępną odwagę.
A jesteś ogród. W tobie panny nagie,
Twarze młodzianków rozpęknięte wpół

(Nauka chodzenia S. Grochowiak)
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 18-01-2010 16:18
Drogi debiutancie:

A jeżeli napiszesz już i opublikujesz, jeżeli w dodatku znajdą się chętni do przeczytania i skomentowania Twojego utworu, to - proszę, pomyśl, że ładnie jest zjawić się pod swoim tekstem, podyskutować z komentującymi, gdy tego sytuacja wymaga, wyjaśnić wątpliwości i... podziękować. :D

Miło też jest komentującym, gdy w rezultacie danych przez nich sugestii powstaje lepszy tekst, więc proszę, nie wstydźcie się poprawiać go bezpośrednio na portalu, a zwłaszcza poprawiajcie błędy gramatyczne, ortograficzne, bo zdarzają się jednak i interpunkcję.
Do tego służy funkcja "edytuj" pod każdym utworem. :D
A komentujący będą mieli frajdę, że ich praca nie poszła na marne.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 18-01-2010 18:04
Ja bym dodał moją dość osobistą refleksję, że najpierw tak naprawdę uczymy się jak NIE pisać a dopiero potem próbujemy coś wartościowego stworzyć. Najważniejsze to nie zniechęcać się i słuchać każdej krytyki. Trzeba starać się zwracać uwagę na detale, bo to one często decydują o wartości wiersza. Nie jest dobrym pomysłem wzbogacanie poezji poprzez wielokropek, on sam przez się nie dodaje głębi. Chciałbym również zakomunikować, że jeśli ktoś daje niechlujny tekst, napisany na kolanie (co widać na pierwszy rzut oka) i w dodatku w komentarzu do redakcji pisze, że "tak sobie napisałem, w sumie mi się nie podoba, ale wrzucam", to nie jest droga do rozwoju a grafomania;)

Pozdrawiam i na koniec życzę odwagi
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
iska36 Użytkownik
  • Postów: 81
  • Skąd:
Dodane dnia 18-01-2010 19:35
a ja pozwolę sobie dodać coś od siebie jako sama nie tak dawno debiutująca, że nie ma co sie obruszać na ostre komenty. Piszę od wielu lat ale dopiero zaczęłam wstawiać na PP i stąd dowiedziałam sie czego muszę unikać a co podkreślać
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Narvana Użytkownik
  • Postów: 7
  • Skąd:
Dodane dnia 04-02-2010 21:16
Jako debiutantka, staram się brać uwagi do serca i mam nadzieję, że dadzą motywację na poporawienie swojej ,,tfurczości''.
Już kiedyś ktoś nauczył mnie krytyki i wiem, że jest to bardzo, bardzo potrzebne do dalszego rozwoju.
Tak więc, dziękować komentujacym i poprawiającym.
W życiu chodzi o to, aby byc troche niemożliwym.
O. Wilde
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 04-02-2010 21:35
Popieram Narvanę. Pojawiłam się tu parę lat temu z kompletem grafomańskich wierszydeł i zebrałam takie cięgi, że głowa mała. Ale że jestem uparta, nie poddałam się. Fakt, że więłam się za prozę, a nie poezję, ale nadal. Nie zniechęcaj się krytyką.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-02-2010 19:12
A ja uważam, że najlepiej jest zacząć w realu - zapisać się na jakieś warsztaty literackie (często przy oddziałach ZLP działają różnego rodzaju grupy - zwłaszcza dla młodzieży). Sądzę też (moja subiektywna opinia, odmienne zdanie mile widziane), że debiut internetowy najlepiej poprzedzić zaistnieniem w którymś z czasopism literackich, publikacją w antologiach, ewentualnie debiutem książkowym. Nie oszukujmy się - mimo obecnych na każdym kroku informacji o prawach autorskich i sankcjach grożących za ich naruszenie, mało który z użytkowników Internetu się tym przejmuje (nie ubliżając nikomu, rzecz jasna). Uważam, że ISBN to niezbędne zabezpieczenie przed kradzieżą utworów czy nadużyciami w tej mierze. Teraz zaś czekam na baty:p
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Slavek Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 10-02-2010 19:25
hmm...internet to też w pewnym sensie wydanie, publikacja i to bardzo precyzyjna bo z datą i godziną...i minutami nawet:bigeek:
"...podziwiam komunistów/ za ich upór bezmyślne oddanie/ czemuś tak bezwzględnie błędnemu"

Leonard Cohen
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-03-2010 00:49
Kilka uwag technicznych:

1. Oryginalne ujęcie tematu - to zdanie powtarzaj sobie jak mantrę, niech Ci wejdzie w krew, zrób sobie z tego fetysz. Najprostsze skojarzenia są banalne chociażby dlatego, że wszyscy od razu wiedzą, o co chodzi. Tymczasem poezja to sztuka skłaniająca do refleksji. Dobry wiersz pozostawia miejsce dla niedopowiedzeń. Takie znaczeniotwórcze milczenie. Sztuka trudna, wymagająca wiele wysiłku, ale satysfakcjonująca.
Z reguły skojarzenia, które pojawiają się jako pierwsze trzeba odrzucić – dlaczego: jak wyżej.

2. Rymy – jeśli nie jesteś w stanie wymyślić czegoś naprawdę oryginalnego, nie rymuj. Rym gramatyczny jest be, fuj i niecacy. Jeśli w dodatku jest to rym częstochowski (mój – twój na przykład) to skutecznie kastruje tekst poetycki. Dlaczego? Taki sposób pisania był dobry, kiedy literacka polszczyzna była w powijakach i trzeba było położyć fundament. Dlatego za kunsztowne uznajemy takie formy jak „Dusza z cieła wylecieła”, „De Morte prologus” i inne zabytki literatury staropolskiej, dlatego rym gramatyczny Kochanowskiego uważany jest za arcydzielny. Powiem i powtórzę – bo był prekursorski, wyznaczał ścieżkę dalszego rozwoju. (Mówiąc zatem o kunszcie poety trzeba brać poprawkę na moment dziejowy, w którym tworzył – dziś chyba już nikt nie zdobędzie Nike za elegie pisane stylem Janicjusza).

3. Poezja ewoluuje – rozwinięcie pkt. 2.

4. Nie wywalaj kawy na ławę. Współczesna poezja nie dopowiada wszystkiego do końca. Wciąga czytelnika w intelektualną grę – zabawa słowem, brzmieniem, wieloznacznością, a nawet układem graficznym wiersza. Tak wiele możliwości! Jeżeli wyłożysz wszystko od deski do deski i nie pozostawisz czytelnikowi miejsca na swobodną interpretację – człowiek inteligentny poczuje się urażony. „Egzystencjalny paw…”

5. Wyrazy ‘miłość’, ‘ciemność’, ‘otchłań’, ‘me’, ‘swe’… wyrzuć ze swojego słownika poetyckiego (patrz pkt. 1). Konkret a nie wodolejstwo, oryginalność a nie banał. Fetysz! Amen.

6. Na początek odpuść sobie tematy takie jak ‘miłość’ (broń Boże nie bierz się za pisanie erotyków, dopóki nie zdobędziesz doświadczenia, nie staniesz się wirtuozem słowa). Wbrew pozorom wcale nie tak łatwo stworzyć oryginalną wypowiedź poetycką w tych kwestiach. Dlatego żeby nie skrobać banałów lepiej odpuścić sobie na jakiś czas. Dla własnego dobra.

7. Forma! Forma! Forma! Poezja to nie tylko natchnienie, to przede wszystkim warsztat, panowanie nad słowem. Poczytaj o środkach stylistycznych – repertuar nader bogaty. Zajrzyj do „Listu do Pizonów” Horacego.

8. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Zwłaszcza poetów współczesnych. Herbert, Filipiak, Tkaczyszyn-Dycki, Rymkiewicz…to tylko niektóre z moich propozycji. W ramach własnych preferencji i upodobań rozbuduj ją.

9. A przed tym, w międzyczasie i po – pisz, pisz i jeszcze raz pisz.

Poza tym witam serdecznie na PP smiley
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-03-2010 01:07
Co to jest rym gramatyczny?
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
wierszokleta Użytkownik
  • Postów: 795
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 04-03-2010 01:56
To ja odpowiem, rym gramatyczny mamy kiedy końcówki ze sobą ściśle składamy.;)
" ... przyzna pan że kryje się coś niedobrego w mężczyznach którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania ..."MISTRZ I MAŁGORZATA M.Bułhakow
Biada artystom na których nikt nie pluje
Lope de Vega
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Klatek Kluczowy Użytkownik
  • Postów: 374
  • Skąd: Tomaszów
Dodane dnia 09-03-2010 23:49
W niezręcznej sytuacji- bo jako debiutująca- się znajdę mówiąc to, ale powiem.
Stworzyła się tutaj taka mała "Sztuka wierszowania", a ja zaczęłam zastanawiać się czy debiutanci w ogóle powinni brać to do siebie, bo przecież piękno literatury polega również na walce z narzuconymi wcześniej normami... romantycy kontra pozytywiści, Miron Białoszewski contra mundum ( ;) ) czyli czy można poetów młodych namawiać do czegokolwiek poza czytaniem? Czy można zrobić coś więcej niż po prostu krytykować (konstruktywnie)? Dobry wiersz obroni się zawsze, a zły - niezależnie na jak bardzo elektryzujący temat napisany, jak bardzo dopracowany literacko, pięknie zrymowany i jeszcze sylabiczny - bez emocji po trzech czytaniach zniknie. Czytałam piękne wiersze o niczym, czytałam też bardzo wiele brzydkich tekstów, bałaganiarskich od których nie można było się oderwać tak były dobre.
Oczywiście we wszystkich podpunktach macie rację, ale zastanawiając się ile wspaniałych wierszy byśmy stracili gdyby wszyscy tych zasad przestrzegali?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 10-03-2010 07:46
W każdej zorganizowanej społeczności prędzej czy później pojawią się oznaki chęci kierowania przez mniejszą (zwykle uprzywilejowaną) grupę większą (zwykle nieuprzywilejowaną). :yes:
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
alleluja con Użytkownik
  • Postów: 141
  • Skąd: Bruksela
Dodane dnia 10-03-2010 09:01
tak, tak, tu chodzi tylko o chęć wykorzystania namiastki "władzy", żeby (prawdopodobnie) zrobić sobie dobrze!
ludzie! przecież to nie jest dekalog, za którego nieprzestrzeganie zły admin czy ktokolwiek inny wyrzuci z raju (pp) ;) wypowiadam się za siebie: kiedy zaczynałam pisać (a były to rzeczy straszne;)), bardzo mi pomagały takie merytoryczne "zbiory zasad" - brałam z nich to, co dla mnie istotne, co mnie dotyczy i próbowałam, próbowałam, próbowałam; bo nie chodzi o panujące dziś trendy/mody/czy inne zarazy w pisaniu, chodzi o to, że jak ktoś rymuje: "na górze róże, na dole fiołki, my się kochamy, jak dwa aniołki" i mimo licznych komentarzy użytkowników, którzy, z dobrego serca, mówią mu, że tak jest "be", a on dalej: "ale dlaczego, dlaczego, przecież ja tak czuję", to wybaczcie, ale nie zostaje nic innego, jak odesłać do tzw. "zbioru zasad", a mamy ich wiele (choćby w necie);
Wszystko, co dźwigasz, uzbroiłaś w ból -
To, co zakrywasz, w posępną odwagę.
A jesteś ogród. W tobie panny nagie,
Twarze młodzianków rozpęknięte wpół

(Nauka chodzenia S. Grochowiak)
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Nalka31 Użytkownik
  • Postów: 879
  • Skąd: Syreni Gród
Dodane dnia 10-03-2010 15:13
Zbiór zasad tez jest po to aby go łamać, ale niekoniecznie słusznie. Każdy w jakiś sposób, pisząc czy poezję, czy prozę będzie zmuszony kiedyś do niego choć w małej części się dostosować. Tak samo jest z radami, albo je przyjmujemy, albo nie i stajemy okoniem do całego świata. :lol: Nie ma więc tak naprawdę po co wszystkiego generować w jedną ramkę i schemat. Tyle ile ludzi, tyle zdań i opinii. :bigrazz:
Wiatr kroczy moim śladem. Nie, nie kroczy. To ja jestem Wiatr.

Nie mam na imię NATALIA ;)

http://zwiatrem-podwiatr.blogspot.com/

www.e-gify.pl/gify/lokomocja/statki/statki7.gif
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 10-03-2010 15:30
A ja tak sobie myślę, żeby łamać zasady trzeba wiedzieć, co się łamie. Tak więc świadomość jest ważna. Bo doprawdy gołym okiem widać, że ktoś ze świadomością je łamie i kształtuje swój styl, a ktoś inny błądzi jak dziecię we mgle.
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Arkady Użytkownik
  • Postów: 1284
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 10-03-2010 16:07
Prześledziłem cały temat (na raty-bo jak zwykle brak mi cierpliwości) i zauważyłem ze zgrozą,:O że tutaj prawie wszyscy piją do mnie:( (no, co Wy w tym tempie to się stanę pijakiem)...
No bo tak: piszę te swoje bohomazy, na dodatek rymuję, a co gorsza czasem sam nie wiem o czym... Hi hi hi... Darujcie steremu sklerotykowi... Wiecie, jestem jeszcze z epoki Jasia i Adasia (no i widzicie, znowu zrymowałem), zanim dorosnę do współczesnej poezji to skończę chyba z osiemdziesiąt lat... Ale nie chcę się z Wami za bardzo droczyć (chociaż to bardzo lubię - hi hi hi ), więc zorganizowałem sobie "Ćwiczenia z poetyki" z PWN i "Poezje - interpretacje" ze Świata Książki i solennie przyrzekam, żę się podszkolę... :smilewinkgrin:
Trwaj tylko w słońcu, bo nic pięknego nie urośnie w ciemności.
Friedrich Schiller
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
alleluja con Użytkownik
  • Postów: 141
  • Skąd: Bruksela
Dodane dnia 10-03-2010 20:16
A ja pozwolę sobie zaznaczyć to, co powiedziała Esy, bo to bardzo ważne:


"A ja tak sobie myślę, żeby łamać zasady trzeba wiedzieć, co się łamie. Tak więc świadomość jest ważna. Bo doprawdy gołym okiem widać, że ktoś ze świadomością je łamie i kształtuje swój styl, a ktoś inny błądzi jak dziecię we mgle."
Wszystko, co dźwigasz, uzbroiłaś w ból -
To, co zakrywasz, w posępną odwagę.
A jesteś ogród. W tobie panny nagie,
Twarze młodzianków rozpęknięte wpół

(Nauka chodzenia S. Grochowiak)
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Klatek Kluczowy Użytkownik
  • Postów: 374
  • Skąd: Tomaszów
Dodane dnia 10-03-2010 23:02
Oczywiście, ze tak i ja unie uważam, że te zasady są niepotrzebne.
Chodzi tylko o różne drogi dochodzenia do właściwej formy- ta samotna jest dłuższa i zdecydowanie więcej się błądzi. Ale trzeba było się samooświecić żeby zostać Buddą .
Naprawdę nie mam nic przeciwko tym zasadom :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Byczu Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 07-06-2010 06:35
Ja, także jestem początkujący, mój pierwszy wiersz jest poczekalni :). Na początku bałem się tego portalu, ale okazuje się że są tu bardzo mili ludzie.:)
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.
  • TakaJedna
  • 05/03/2024 23:43
  • Nie poezją ja, a prozaiczną prozą teraz, bo precyzję lubię: nie komentarzem, a wpisem w/na shoutboxie zaczęłam, a jak skończę, to nie potomni, a los lub inna siła zdecyduje/oceni.
  • Zbigniew Szczypek
  • 05/03/2024 23:32
  • Pliszko - nie! Dość milczenia! Dopóki żyjemy! A po nas krzyczeć będą "słowa", na karcie, na murze...
  • Zbigniew Szczypek
  • 05/03/2024 23:28
  • To, jak skończysz pozwól, że ocenią potomni. Zaczęłaś komentarzem... pozwól/daj nam możliwość byśmy i Ciebie komentowali - jedno "słowo", póżniej strofy...
  • TakaJedna
  • 05/03/2024 23:20
  • ech, Zbigniew Szczypek, fajnie wszystko, wróżba jest, choć niedokończona, ale z tego, co pamiętam, to Makbet dobrze nie kończy ;)
  • pliszka
  • 05/03/2024 22:58
  • A reszta jest milczeniem...