Profesjonalizm ocen
Portal Pisarski » Z innej beczki » Archiwum
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 22:47
Trochę mi przykro, że temat odnosi się do konkretnych osób i sytuacji.

Chciałbym rzucić światło na drugą stronę medalu. Często jest tak, że nowi użytkownicy (których ostatnio jest naprawdę multum) przychodzą i komentują tak jak potrafią, czyli słabo, "asekurancko", bardziej "sercem niż głową", bo nie mają za bardzo pojęcia na co zwracać uwagę i jaką miarę przykładać. Dodatkowo są to ludzie młodzi.

Wszystko rozbija się o pewien relatywizm: w odbiorze tekstu, w gustach, w tym kto jest jest dobrym komentującym a kto słabym.

Generalnie wszystko można negować. Gdy wytykam orty, to autor zarzuca, że zamiast zrozumieć treść czepiam się detali. Jeśli mówię o groteskowych i niezręcznych sformułowaniach, patosie czy składni, to wtedy zupełnie nie zdaję sobie sprawy z istnienia licentia poetica itd. itd.

Tak jak pisałem już wcześniej: Mądry autor potrafi wyłapać z komentarzy, co trzeba.
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 03-04-2010 22:54
Cytat:
Tak posądzam rzeczonych komentatorów o nieuczciwość wobec innych, których teksty są o niebo lepsze, a dostają oceny mierne.

A istnieje jakieś obiektywne kryterium pozwalające uznać jakiś tekst za "o niebo lepszy od"? Skoro uważasz jakiś tekst za świetny wbrew 50 komentarzom krytycznym, to poprostu napisz co myuslisz o tekscie w swoim komentarzu. I na odwrót: jeśli wvbrew 50 zachwyconym uznajesz ze dany tekst to słabizna, wyraź swoje zdanie. W zasadzie tylko tyle i aż tylemozesz zrobić, ale naprawdę poądzanie innych o działania celowe, niemal zorganiozowane, to snucie teorii spiskowej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-04-2010 06:50
Cytat:
kabanos napisał/a:

Wszystko rozbija się o pewien relatywizm: w odbiorze tekstu, w gustach, w tym kto jest jest dobrym komentującym a kto słabym.


Masz absolutną rację, niestety niektóre osoby narzucają ton, styl takich wypowiedzi i biedny autor zamiast pisać coraz lepiej dopasowuje się do "ryczących najgłośniej", czyli do tych, którzy tworzą kółko wzajemnej adoracji. Dla nowych tfurców stają się wyrocznią...wtedy młodzi adepci tworzą pod ich gusta. Właśnie w tym pies jest pogrzebany.

Cytat:
kabanos napisał/a:
Generalnie wszystko można negować. Gdy wytykam orty, to autor zarzuca, że zamiast zrozumieć treść czepiam się detali. Jeśli mówię o groteskowych i niezręcznych sformułowaniach, patosie czy składni, to wtedy zupełnie nie zdaję sobie sprawy z istnienia licentia poetica itd. itd..


Otóż to, nasz wcześniej przytoczony utwór miał 18 błędów, wyłapanych przez komentatora, a jednak otrzymał ocenę maksymalną.


Czy warto dalej napiętnować takie zachowania? Narzekać, czy próbować coś zmienić?
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 04-04-2010 08:44
Najlepiej wyłączyć ocenianie, wyrzucić w diabły tabelkę z najlepiej ocenianymi i przejść na wyższy poziom - pisania konkretnych komentarzy i nie zawracania sobie głowy bzdurami.

Ocena naprawdę nie jest ważna. Liczy się uzasadnienie.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 04-04-2010 08:54
Cytat:
Otóż to, nasz wcześniej przytoczony utwór miał 18 błędów, wyłapanych przez komentatora, a jednak otrzymał ocenę maksymalną.


Czy warto dalej napiętnować takie zachowania? Narzekać, czy próbować coś zmienić?
Wylaczyc ocenianie trzeba. Sluszna uwaga Elwiry.
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-04-2010 11:43
nie wyłączyć tylko zablokować dla użytkowników. Ocenianie zostawić w rękach admiralicji. Czyli lista sobie wisi, ale wybór leży w innych, obiektywnych rekach.
Czyli decyzja wraca do źródła władzy. :yes:
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-04-2010 12:39
Moffiss, sorki, ale w tym momencie jesteś niepoważny. :| Może załóż sobie własny portal, na którym tylko i wyłącznie Ty będziesz decydował, który tekst jest dobry, a który nie?
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 04-04-2010 12:46
Administracji/Redaktorów prozy w tej chwili jest dwoje. Jak to sobie wyobrażasz?

Poza tym, gdyby ten pomysł wszedł w życie, to zacznie się plebiscyt popularności przy wyborze tejże Redakcji. A być może nikt nie będzie chętny, by tę funkcję sprawować, bo to oznaczać będzie, że Redaktorzy będą musieli czytać większość, jak nie wszystkie teksty.

Dla mnie ten pomysł jest kompletnie chybiony.
Jak już to jestem za zróżnicowaniem ocen. I najlepiej jeszcze, żeby pod tekstem wyświetlało się kto jaką dał ocenę.
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-04-2010 13:03
Ja jestem z rezygnacja z ocen, ale to nie mój portal i nie ja ustalam zasady. Kiedy tu przyszłam były oceny, więc widocznie nie bardzo mi przeszkadzały skoro sie zalogowałam. Tylko ze patrząc wstecz, świetnych wierszy było jakby mniej... Albo ocena ''świetne'' była używana rzadziej. Jest sporo innych portali na których nie ma ocen i mają bardzo dobra opinię. No, może nie opinię ale jesli coś jest gniotem to gniotem pozostaje. Dla mnie osobiście oceny to bzdura. Jessuuu, nie róbmy krucjaty z oceniania. I nie zaprzęgajmy moderatorów do kolejnego kieratu, oni i tak mają dość pracy.
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-04-2010 13:22
każdy problem da się rozwiązać, o ile wiemy, na czym polega. :smilewinkgrin:
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
victorys Użytkownik
  • Postów: 53
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 04-04-2010 13:33
Moim zdaniem mogłoby byċ tak, że są osobne oceny dla poziomu Pro - i kto chce tam należy (oczywiście z odpowiednią liczbą punktów i uzasadnieniem) , a osobne dla przeciętniaków. Co mnie skłania do takiego myślenia? - to, że nie podobało mi się jak Redaktor miesza z błotem mój tekst, bez większego uzasadnienia, a następnie wystawia ocenę 'słaby'. A może inny Redaktor wystawiłby inną, ale on np. nie ma czasu zaglądnąċ, i jak mi się wydaje nie zagląda.
Może lepiej by było ocenianie włączyċ np. po dwóch tygodniach od wystawienia utworu, tak by po komentarzach, był czas na ocenę (ale jak wspomniałem warto byłoby ją zróżnicowaċ). Natomiast sama obecnośċ oceniania, podoba mi się, gdyż pozwala spoglądaċ na pracę i to wielowymiarowo. Poza tym jak ma się przeczytaċ coś ciekawego, to jest taka tabelka, gdzie coś jest. A komentarze, również są formą ekspresji. Oczywiście autor powinien byc wyszczególniony przy ocenie.
Poza tym myślę, że przydałaby się może, jeszcze jedna kategoria - narracja poetycka. Pozdrawiam
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 04-04-2010 19:20
Cytat:
moffiss napisał/a:
nie wyłączyć tylko zablokować dla użytkowników. Ocenianie zostawić w rękach admiralicji. Czyli lista sobie wisi, ale wybór leży w innych, obiektywnych rekach.
Czyli decyzja wraca do źródła władzy. :yes:

Wtedy to dopiero byłaby seksta :)



Cytat:
sirmicho napisał/a:
Administracji/Redaktorów prozy w tej chwili jest dwoje. Jak to sobie wyobrażasz?


Teoretycznie troje :)
Właściwie każdy tekst jest przed publikacją czytany, chociaż częściowo. Tylko są małe techniczne problemy. Komentarza nie można pisać w poczekalni, a kopiowanie w edytor wychodzi bez akapitów, jednym ciągiem, więc tekst raz jest czytany w poczekalni, później na portalu (strata czasu), dlatego nie każdy komentarz od Redakcji dostaje.
I druga sprawa: okienko do czytania w poczekalni jest mniejsze od tego, w którym dodajemy tekst, bez podglądu... sami rozumiecie jak się w takich warunkach czyta...
Ale... Ojciec Dyrektor zapowiada modernizację, więc czekamy. Będzie lepiej. :)



Cytat:
Poza tym myślę, że przydałaby się może, jeszcze jedna kategoria - narracja poetycka.

jest proza poetycka, myślę, że chodzi o to samo :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 05-04-2010 11:37
Cytat:
Moffiss napisał:

Tak posądzam rzeczonych komentatorów o nieuczciwość wobec innych, których teksty są o niebo lepsze, a dostają oceny mierne.


Konkretne przykłady proszę, z podaniem linków.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-04-2010 12:45
Cytat:
sirmicho napisał/a:
Administracji/Redaktorów prozy w tej chwili jest dwoje. Jak to sobie wyobrażasz?

Poza tym, gdyby ten pomysł wszedł w życie, to zacznie się plebiscyt popularności przy wyborze tejże Redakcji. A być może nikt nie będzie chętny, by tę funkcję sprawować, bo to oznaczać będzie, że Redaktorzy będą musieli czytać większość, jak nie wszystkie teksty.

Dla mnie ten pomysł jest kompletnie chybiony..



Hm...czyżbys nie zauważył, że admini/moderatorzy robią tak od wieków? faktycznie tylko wybierają tekst miesiąca w każdej kategorii. Moze wystarczy zwiększyć ilość w każdej, np. PROZA: pierwsze miejsce XXX, drugie YYY, trzecie ZZZ


Jack the Nipper - sorki, ale nie chce mi sie teraz szukać po całym portalu, za dużo tekstów pojawia się i znika, więc nie podam ci żadnych linków. W sumie jeden przykład został przytoczony.
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 05-04-2010 13:47
Cytat:
Jack the Nipper napisał/a:
Cytat:
Moffiss napisał:

Tak posądzam rzeczonych komentatorów o nieuczciwość wobec innych, których teksty są o niebo lepsze, a dostają oceny mierne.


Konkretne przykłady proszę, z podaniem linków.


Moffis napisał:

Cytat:
Jack the Nipper - sorki, ale nie chce mi sie teraz szukać po całym portalu, za dużo tekstów pojawia się i znika, więc nie podam ci żadnych linków. W sumie jeden przykład został przytoczony.


Wybacz, Moffis, ale w tym momencie tracisz wiarygodność.
Posądzanie ludzi o nieuczciwość jest zarzutem poważnym. Taki zarzut trzeba najpierw udowodnić, inaczej jest to zwykłe oszczerstwo, godzące w dobre imię pewnych osób, w tym i mnie.

Dlatego proszę administrację o wyjaśnienie tej kwestii i ukrócenie dalszego procederu, mającego na celu podważenie uczciwości użytkowników portalu.

Moffis napisał odnośnie tekstu Owsianko:

Cytat:
tak, to prawda "coś na kształt prozy poetyckiej", z tym, że tutaj jest chwalony pod niebiosa za warsztat przez amatorów.


Mogę wiedzieć, co Cię upoważnia, Moffis, do osądzania tekstu w ten sposób, skoro jesteś takim samym amatorem jak inni?
Dlaczego akurat Twoje zdanie ma mieć większą wagę?
Na przykładzie dwóch tekstów, mojego i Owsianko, próbujesz udowodnić nie tylko, że portal schodzi na literackie psy, lecz i wysuwasz zarzut nieuczciwego komentowania.

Użytkownicy portalu, których teksty komentuję wiedzą, że nikomu nie wystawiam ocen za darmo ani po znajomości.
Udowodnij mi, że jest inaczej i że Twoje zdanie ma większą wartość od mojego czy zdania kogokolwiek z użytkowników.
A przede wszystkim zastanów się, jakie są pobudki takiego Twojego działania. Bo mnie nie wydają się zbyt ładne.

Teksty Owsianko komentowane przeze mnie:
Lot nad kukułczym gniazdem - http://www.portal...e_id=17108
Mur - http://www.portal-pisarski.pl/readarticle.php?article_id=18675
Etiuda - http://www.portal-pisarski.pl/artykul-18736.html
Wszystkie pozostałe skomentowane przeze mnie teksty Owsianko znajdują się w jego profilu.


Moffis napisał:
Cytat:
strzeliłem focha bo nikt nie chciał napisać komentarzy.


Oke Mani napisała:
Cytat:
Moffiss, dorośnij wreszcie i przestań z tym podpuszczaniem. A komentarzy Ci nie pisali, bo wkurzałeś się za te mniej pozytywne.


Udało Ci się zrazić wówczas do siebie całkiem sporo użytkowników, dlatego także nie pisano Ci komentarzy. Odszedłeś, obrażony, z portalu.
Teraz wróciłeś i widzę, że nie wyciągnąłeś z tego żadnych wniosków.
Może czas, żebyś się trochę zastanowił nad sobą.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-04-2010 14:23
jeśli przytoczone przez ciebie utwory są najlepiej oceniane i maja służyć za przykład doskonałego pisarstwa, to szkoda polemizować dalej, tylko błogosławić radosną czeladkę twoich pupili...

Przerażające jest, że takie pobłażanie i tolerowanie gniotów rodzi postępującą w zastraszającym tempie grafomanię, dosięgającą coraz większą liczbę użytkowników. Staje się wykładnią rasowej literackiej formy, co jest kolejnym krokiem w przepaść.
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 05-04-2010 14:32
Proszę administrację o wyjaśnienie, dlaczego użytkownik moffis uzurpuje sobie prawo do bycia jedyną literacką wyrocznią na portalu.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-04-2010 14:37
Cytat:
Miladora napisał/a:
Proszę administrację o wyjaśnienie, dlaczego użytkownik moffis uzurpuje sobie prawo do bycia jedyną literacką wyrocznią na portalu.


kochanie, nie jestem wyrocznią, wyrażam tylko swój pogląd, chyba ze tutaj juz nie wolno pisać prawdy, tylko kadzić. Zapewniam cię też, ze nie uzurpuje sobie do bycia Tobą :bigrazz:


edit: i proszę na przyszłość bez wycieczek osobistych.
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 05-04-2010 15:00
Nie ja otworzyłam ten temat i nie ja posądzam użytkowników portalu o nieuczciwość.
Nie deprecjonuję także żadnych publikowanych na portalu tekstów ani nie podaję w wątpliwość niczyich praw i kompetencji w zakresie komentowania.

Ponieważ jednak wypowiedzi użytkownika moffisa naruszają moje dobre imię, proszę administrację o zajęcie stanowiska w tej kwestii.

Albo proszę udowodnić mi nieuczciwość i brak kompetencji w komentowaniu.

Na tym kończę dyskusję.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
victorys Użytkownik
  • Postów: 53
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 05-04-2010 15:10
Tak naprawdę ocena jest wynikową kilku czynników. Cóż z tego jeśli książka w opinii jednego krytyka jest genialna, jeśli u innego jest gniotem. Także o profesjonalnej ocenie radzę zapomniec, gdyż to byłaby dopiero mechanika ocen. A tak naprawdę jednej oceny nie ma, ponieważ wystawiając ją, godzisz się na kompromis (jeśli chodzi o sztukę a nie o prowizorkę), tak naprawdę jest tylko światło oceny. Tak jak wspomniałem ocena może byc za styl, za treśc, za formę, za przekaz i może dalej, a jeśli jest wypadkowa to już oceny nie ma.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?