Kontrowersje wokół literatury
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-07-2010 19:30
Drogi Tomaszu!

SĘK W TYM, ŻE Ty grasz w oko, a ja w warcaby, z czego wynika, iż oboje gramy. Bardzo lubię Puzo, ale nie zaryzykowałbym stawiania go na tej samej grzędzie, co Szekspir. Nie ma wątpliwości, że jeden i drygi znali naturę ludzką na wylot, lecz każdy z nich reprezentował inny czas i pisał językiem zrozumiałym dla swojej epoki.
Do góry
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 30-07-2010 20:19
Z Twojej wypowiedzi wynika, że jednak lepiej czytać Puzo niż Szekspira, chyba że czegoś tu nie rozumiem. A jeśli nie rozumiem, to znów pewnie dlatego, że nie da się zatrzeć różnicy mentalności między pokoleniem moim a Twoim.

Tak w ogóle już miałem napisać, że świadomie i celowo nie zwracasz uwagi na takich twórców jak Vonnegut, piszącym pozornie tylko dla rozrywki, językiem naprawdę dość prostym, a tak naprawdę umiejącym skrzętnie przemycić tematy filozoficzne. Ale w porę przygryzłem się w język (czy raczej palce). Bo teraz już sam nie wiem:)

Ale wiem jedno: mnie taki sposób pisania bardzo pasi, acz ani historycznego dziedzictwa literackiego, ani też wytworzonych przez lata reguł gramatyki i ortografii wcale nie ignoruję. Tylko że nie uważam zagłębiania się w dzieła Szekspira, a tym bardziej Homera czy Sofoklesa, za absolutnie niezbędne dla większości współczesnych pisarzy.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-07-2010 22:36
Mario Piero

„nie da się zatrzeć różnicy mentalności między pokoleniem moim a Twoim.”, powiadasz i być może masz rację, gdyż nie da się całkowicie. Ale połowicznie, choć w części, kto wie. Zniwelować na tyle, by dojść do porozumienia w tym, że pisarz żyje, myśli, doświadcza i pisze w określonej epoce posługując się jej językiem.

Dzisiaj język i sposób pisania Szekspira jest trudny nawet dla jego rodaków. Co nie oznacza że myśli jego są „przestarzałe”. Nie jestem entuzjastą pisania jak Szekspir; mamy XXI wiek. Ale nie mówmy, że nie jest nam potrzebna znajomość jego twórczości!
Do góry
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-08-2010 18:19
Owsianko uciekł z forum!? :|

i z kim teraz będziemy darli koty? :|
Do góry
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 02-08-2010 19:24
Ja nie mówię, kto lepszy. Mówię, że treść ta sama i tyle. Wiadomo, kto jest lepszy, ale czym się różni treść? Wg mnie o ludziach piszą.
Do góry
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
intow Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-08-2010 10:23
Ale brednie. Całość wygląda jak przechwalanie się, która drużyna piłkarska jest lepsza.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 03-08-2010 17:56
Ale rozwinięta wypowiedź ;) Chciało ci się czytać cały temat? Gratuluję uporu. Ale skoro brednie po co czytałeś cały, aby tylko napisać trollowy post?
Do góry
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
intow Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-08-2010 22:51
Nie, nabijam sobie punkty;)
Ale biję się w pierś i przepraszam. Zaiste, aryciekawy temat i jeszcze ciekawsze wypowiedzi. Oby tak dalej, trzymam kciuki za wasze intelektualne burze twórcze i dystans^^
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-10-2010 01:42
Moderator mnie tu wygonił, więc za karę coś napiszę.

Wyższość języka pisanego nad obrazem uważam oczywiście za nieporozumienie. Obraz również jest językiem (język obrazu) i wprawne oko (oczywiście chodzi o wprawny mózg) bardzo dużo treści może z niego wynieść. Na rozwój dziecka pewnie nawet bardziej działa obraz. Ja wychowałem się na reprodukcjach obrazów, które oglądałem namiętnie w wielkoformatowych ruskich i niemieckich albumach. Dzięki temu sceny religijne wizualizowały mi się w sposób doskonały. Religia działała na mnie właśnie dzięki tej jakości obrazowej. Wierzyłem i bałem się Piekła, bo Hieronim Bosch mnie przekonał, podczas gdy wokal księdza z ambony irytował.
Język rozwija język, a obraz - analogicznie - obraz. Dyskusyjną sprawą jest myśl, czym ona jest. A to ważne pytanie, bo mówicie tutaj o rozwoju intelektualnym, o wyobraźni. rozwój języka pozwala na wyższym poziomie skwantyzować rzeczywistość, zwiększyć jej rozdzielczość (w języku!), a obraz?
Mogę tylko powiedzieć co mnie się wydaje. Myślę, że myśl ma charakter obrazu właśnie, a językiem tylko ją opowiadamy. Ja tak mam na pewno i miał tak np. Witkacy (krytyka Wittgensteina). Pessoa nie domykał myśli, a jak domknął, to wychodził z tego absurd ( "Księga Niepokoju" ) - że niby myśl zawsze wystaje poza jej reprezentację słowną. O myśli-obrazie z kolei pisał Deleuze, jemu się marzyło kino jako medium filozofii, a w szczególności w animacji widział ogromne możliwości wyrazowe.
Język myślał pierwszymi filozofami starożytnej Grecji, potem myślano językiem, a język jest tworem człowieka podobnie jak krzesło i dystans do niego jest wskazany, nie należy też go zbytnio temperować. Foucault w "Słowa i Rzeczy" rzetelnie śledzi relacje pomiędzy tytułowymi bohaterami. To tyle, temat mnie interesuje wiec się nadto rozpisałem. Mam nadzieję że to jeszcze nie offtop.

Pytanie:
Czy nie?
Do góry
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 04-02-2011 10:50
Jestem przekonany, że na temat dzisiejszego odbioru literatury warto podyskutować, zwłaszcza tu, ponieważ PP jest miejscem przeznaczonym dla ludzi piszących, czytających i wyrażających opinię o twórczości prozatorskiej i poetyckiej. A zatem byłoby dobrze zadać sobie pytania: co czytamy, jaka tematyka nas interesuje, czy wolimy teksty krótkie, łatwe i strawne od razu lub trudniejsze i wymagające wielokrotnego przemyślenia. Co sprawia, że nudzą nas obszerne utwory typu tołstojowskiego, dzieła naszych poprzedników, z których się wywodzimy i bezwiednie korzystamy do dziś? Oczywiście, wpływ na poziom naszych literackich upodobań mają tak zwane prawa rynku. Wydawcy lansują modę na łatwiznę i my jej ulegamy pisząc bzdety nadające się do sprzedaży. Ale nie tylko wydawcy ponoszą winę za obecną degrengoladę: głównym winowajcą jest czas i jego monstrualne, „informacyjne” przyspieszenie. To pośpiech wymusza powierzchowne, nieprecyzyjne pisanie i naskórkowe opinie. Mamy ujednolicenie gustu: miliardy jednakowych stylów, identyczne teksty, powielanie refleksji i zachwytów na ten sam temat. Ulegamy powszechnej modzie na setne odkrywanie już odkrytej Ameryki, obserwujemy kompletną atrofię twórczych indywidualności. To są rezultaty buńczucznego twierdzenia, że „pisać każdy może”.
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-02-2011 11:08
Owsianko, nie wiem ,czy jest sens wdawać się z Tobą w dyskusję, ale nudzi mi się, wiec co mi tam...

Absolutnie się z Tobą nie zgadzam w kwestii tego, że to wydawnictwa kształtują mody. Robią to własnie czytelnicy. To im wydawcy musza się podporządkować, jeśli chcą się utrzymać na rynku.
Do góry
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 04-02-2011 11:52
Oke

Nuda nudą, ale bądź łaskawa czytać, co napisałem: „Wydawcy lansują modę na łatwiznę i my jej ulegamy pisząc bzdety nadające się do sprzedaży.”
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-02-2011 11:59
A co według Ciebie powinni lansować?



Pominę milczeniem fakt, że chyba nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi.
Do góry
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 04-02-2011 14:58
Oke

„Łatwizna” oznacza powierzchowność, naskórkowość, ślizganie się po temacie jak glut na łyżworolkach. A mnie chodzi o lansowanie mody na dobre, mądre utwory. Przy czym utwory mądre nie powinny być napisane w języku hermetycznym.
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-02-2011 15:03
Idea wzniosła, ale to nie wina wydawców, tylko zapotrzebowania czytelników :)

Takie książki są na rynku, zdobywają nagrody, pojawiają się w mediach, a jednak na listach bestselerów i tak królują romanse i poradniki :)
Do góry
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 04-02-2011 15:27
oke

ponieważ wydawca kieruje się zyskiem. A gdyby podniósł poprzeczkę?
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-02-2011 15:30
Ale są wydawnictwa, które wysoko podnoszą poprzeczki. Jedak taki czytelnik, o jakim mówisz, to elita. Zawsze tak było i będzie. Moim zdaniem dobrze jest, że jeszcze w ogóle ktoś książki czyta :)
Do góry
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 05-02-2011 00:13
Cytat:
Ale są wydawnictwa, które wysoko podnoszą poprzeczki. Jedak taki czytelnik, o jakim mówisz, to elita. Zawsze tak było i będzie.
Pewnie od czasów Homera nie zbyt dużo się zmieniło. Zawsze jest to samo narzekanie i te same nadzieje.
Niedawno słuchałem wywiadu z Padarewskim, stare nagranie - i on strasznie zachwycał się płytami, które wtedy były czymś nowoczesnym, bardzo bolał nad tym, że Bethowen czy Chopin nie mieli do nich dostępu. Dlaczego o tym mówię, bo należy zrozumieć, że zmian nie należy odrzucać, czy się ich bać, ale należy z nich korzystać. Chociażby robiąc słuchowiska na youtube.

Literatura, będzie istnieć jeszcze wiele tysięcy lat.

Cytat:
Moim zdaniem dobrze jest, że jeszcze w ogóle ktoś książki czyta
;) Czyta coraz więcej ludzi na Ziemi w liczbach bezwzględnych. Raz wciaż się zwiększa liczba ludności, dwa spada odsetek analfabetów ;) A tak poważnie. Masłowska i Harry Potter jakoś się trzymają. Coelho i Eco, Coetze też się trzymają nieźle. A to, że w Polsce czytalnictwo wygląda jak wygląda to wina autorów. Wolą jęczeć niż zachęcać.




No, ale to nasza cecha narodowa - narzekanie.



Cytat:
jednak na listach bestselerów i tak królują romanse i poradniki
a ;) ciekawostka, mam info na temat list takowych w Empikach. Empik ustala takie listy patrząc na różne wskaźniki, także na lobbing wydawnictw. trochę lipy w tym ;)



Cytat:
A mnie chodzi o lansowanie mody na dobre, mądre utwory.
Co w tej wypowiedzi nie pasuje to tematu? :rol: lansowanie. w tym temacie odpowiednie słowo to dyskutowanie. Lansowanie jest już jakąś czynnością. Unikajmy takich słów, pozostańmy przy dyskutowaniu. Dyskutowanie jest dobre, działanie jest złe.
Do góry
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 05-02-2011 10:17
Cytat:
OWSIANKO napisał/a:
A mnie chodzi o lansowanie mody na dobre, mądre utwory. Przy czym utwory mądre nie powinny być napisane w języku hermetycznym.


No tak, brzmi pięknie, tyle, że już nawet pomijając realność tej idei ja mam taką wątpliwość, kto ma ustalać, który utwór jest "dobry i mądry"? Weź pod uwagę, że oceniasz swoją miarą. Przyjmijmy, że nagle lansuje się to, co uważasz za wartościowe. Głowę daję, że znajdzie się zaraz jakiś ANTYOWSIANKO który powie, że to co się lansuje jest fe, i że trzeba lansować to, co jest "dobre i mądre" według niego :)
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kontrowersje wokół literatury
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 05-02-2011 14:16
Cytat:
No tak, brzmi pięknie, tyle, że już nawet pomijając realność tej idei ja mam taką wątpliwość, kto ma ustalać, który utwór jest "dobry i mądry"?
Jak to kto?
Komisja kontroli gier i zakładów
www.forumlotto.net/files/komisja_kontroli_108.jpg
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?