Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 18-06-2011 13:36
Jednak można coś zrobić. Należy tworzyć nawet bardzo małe środowiska snobujące się na określone postawy, np. na śledzenie nowości wydawniczych. Snobizm to potężny środek przy zdobywaniu "pogubionych". Można organizować wycieczki, niekoniecznie dalekie, które same w sobie przekonują żywym obrazem, urodą i obecnością ludzi z krwi i kości a nie dziwnymi, internetowymi "przyjaciółmi". Jeden z moich znajomych powiedziałby, że należy otaczać się takimi, którym w razie potrzeby i w ucho można walnąć. A nóż, w taki sposób uda się uciec od wpływu tych od nas cwańszych.
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
Krzysztof Suchomski Użytkownik
  • Postów: 223
  • Skąd: Murowana Goślina
Dodane dnia 18-06-2011 13:43
Nie o pojedyncze znajomosci tu chodzi, choć przydać sie mogą, gdy są. Jedna osoba nic nie wskóra, ale portal z setką szabel, to co innego. Można rozsyłać petycje do ministerstw, fundacji, stacji tv.
W Stanach w akcji czytania dzieciom biorą udział gwiazdy, m.in. koszykarze NBA, baseballiści itd.
Zainteresowanych kolarstwem, historią wielkich wyścigów i wielkich kolarzy, zapraszam na mojego bloga.
http://reflektorbossa.pl/
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 18-06-2011 13:54
Trudno mówić o „genetycznych głupkach”, bo te mentalnościowe defekty za krótko istnieją, by mogły się utrwalić. Mam nadzieję, że znikną, ale trzeba je ostro piętnować i wyszydzać pokazując, że szmira jest szmirą i niczym innym. A jak? Na pewno nie metodą proponowaną przez Krzysia (wybacz, że mam rację) „zniechęcania do działania”.
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 18-06-2011 13:57
Zapraszam na IV Publiczne Czytania do Wrocławia http://pl-pl.facebook.com/people/.../100001849768540
Jeszcze nie ma konkretnego terminu, ale będzie to sierpień.
Mówię, bo tacy jesteście zainteresowani działaniem

No, a wycieczki świetny pomysł. Wycieczki śladem pisarza. Fajny temat na spotkanie. Kogo wybieramy pierwszego? Ja bym proponował Gałczyńskiego bo on długo w Szczecinie mieszkał, ale możemy wybrać Warszawskiego autora.



Dobrze to rozgłosić, zrobię newsa na profilu Czytań, każdy na swoim. Można w wybranych miejscach coś czytać, jakieś fragmenty. No i najlepiej wybrać takiego autora, z którym jakiś lokal będzie kojarzył, żeby można się gdzieś napić na konie. Bo przecie pisarze i poeci od zawsze pić potrafili. To też przyciąga pokolenia. Gwiazdy literackie, tak samo cool jak te głąby obecne, a przy okazji szalenie inteligentne.
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-06-2011 14:04
Nie widze zadnej wyrozniajacej sie wartosci czytania ksiazek, na tle pozostalych zajec. Lektura 'Potopu' nie musi byc jakosciowo lepszym wyczynem, od calodziennego spaceru po lesie. Pudzian tez ma duzo wiecej wrazen i na wyzszym poziomie do psychicznej obrobki, od niejednego z Was. Poprostu realizuje sie praktycznie i dylematy natury abstrakcyjnej po ch.. mu sa. Po co takiemu ksiazki? On czyta ludzi i zycie. Takich jest mnostwo i nie ma co blyskac przed nimi wyimaginowana moca.
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
Krzysztof Suchomski Użytkownik
  • Postów: 223
  • Skąd: Murowana Goślina
Dodane dnia 18-06-2011 14:06
Cytat:
OWSIANKO napisał/a:
Na pewno nie metodą proponowaną przez Krzysia (wybacz, że mam rację) „zniechęcania do działania”.

:O :O :O
Ależ ja właśnie zachęcam do działania, tyle, że przemyślanego, bo od rzucania grochem jeszcze żaden mur się nie obalił.
Zainteresowanych kolarstwem, historią wielkich wyścigów i wielkich kolarzy, zapraszam na mojego bloga.
http://reflektorbossa.pl/
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 18-06-2011 14:12
Dokładnie Krzysztof :) I powiem jeszcze jedno. Pieski szczekają, a karawana idzie dalej! Oczywiście idzie z mapą, zapasem wody i żywności, oraz sprecyzowanym celem wędrówki.

A wszystkim, którym się to nie podoba mogę zadedykować tylko słowa, gwiazdy internetu, niejakiej Danki z Niebuszewa - Ch... wam w cycki! :@
Zamknijcie się w waszych katakumbach, ciepłych kur...dołkach i sapcie, stękajcie, róbcie co wam pasuje.
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 18-06-2011 14:30
Krzysiu, pełna zgoda: „od rzucania grochem jeszcze żaden mur się nie obalił.” No to zachęcaj konkretami, a nie piętrz trudności! Konkret, to czytanie proponowane przez Tomka. A kropla drąży beton.
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 18-06-2011 14:48
Mnie raduje, że są tacy ludzie jak wy. Nie mówię o wszystkich, co się tu wpisali, bo widzę, że niektórzy, są piątą kolumną, ale cóż. Mamy różne poglądy, różne spojrzenia, ale cele wspólne.
1) Rozpowszechnienie cytelnictwa.
2) Staranie się o to, aby poziom literatury był coraz wyższy.



Zresztą, kiedyś Owsianko wspominałeś, o jakichś warsztatach. Ja zawsze jestem gotów wspierać wszelkie dobre inicjatywy, na tyle na ile mi sił i czasu starczy.
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 18-06-2011 15:11
Tomek

Też jestem za warsztatami i też chętnie wziąłbym udział, ale jako uczestnik. Kiedy pomyślę sobie, że prowadzi je któryś samozwańczy guru z piątej kolumny, to wolę być analfabetą.
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 18-06-2011 15:13
No to ja mam kolejną propozycję - zorganizujmy cykliczne RAJDY LITERACKIE. Nie posiedzenia w jakiejś sali, nawet przy kieliszku, tylko kontakty czytelników z piszącymi, młodymi i starymi. Jeden z bohaterów mojej książki powiedział: "jak się kogoś pozna, można go nawet polubić", a jak się kogoś polubi, można zainteresować się tym, co ma do powiedzenia.
Proponuję ustalić mapę spotkań organizowanych przez "piszących" z tej okolicy. Spotkania powinny mieć atrakcyjny charakter. Należy je ubarwiać np. konkursami na zabawną fraszkę itp. Pomysł nie jest nowy, kiedyś uczestniczyłam w Krakowie w takim spotkaniu i została mi w głowie taka fraszka: "Tacie pękła guma i tak powstał Czuma".
To jest pomysł. Jeżeli się spodoba, trzeba poszukać organizatora, bo ja mam swoje lata.
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 18-06-2011 15:37
Spoko. Podpisuję się pod tym. A każdy na PP wie, o tym,że jak Tomasz zorganizuje spotkanie, to nie ma ch... we wsi. Ale trzeba na spokojnie to obczaić.
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
Kushi Użytkownik
  • Postów: 932
  • Skąd: Kraina marzeń
Dodane dnia 18-06-2011 15:40
Ja tak sobie nawet kiedyś pomyślałam, żeby na naszych zlotach stworzyć teatr:D:shy:
Tzn. moglibyśmy wystawiać nasze słuchowiska, wcześniej obsadzane byłyby role i na każdym zlocie jako dodatkowa atrakcja - np. Teatr PP - przedstawia sztukę pod tytułem Ojciec Czas:) A rekwizyty i to co wiązałoby się z danym słuchowiskiem można przywieźć ze sobą na zlot:) Ot jedna z propozycji urozmaicenia zlotów:D:shy:;)

I można by było to zrobić tak jak z czytaniami. Taki Teatr objazdowy... i publiczność byśmy mieli w sensie nawet przypadkowych przechodniów ...a co:D:);)
Muzyka dodaje skrzydeł, zwłaszcza wierszom
http://www.youtube.com/watch?v=wOvN0Ek3Qrk
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 18-06-2011 15:50
Ja biorę kamerę, ale nie nagrywam. Jeśli jesteś Katarzyno taka odważna, zapraszam do Wrocławia na IV Czytania,będziesz czytać.

Co do teatru. Czy brak na PP dramaturgów? Możemy stworzyć, grupę mocnego literackiego uderzenia. Zachęcam. Tylu młodych ludzi, idą wakacje, warto by spożytowkać energię robiąc coś fajnego. Zaprosić znajomych, rodzinę, kolegów, niech zobaczą, że można spędzać czas w różny sposób. Poznań, Warszawa?





No tak, taka kultura jest droga? To my ją damy za darmo.
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
Kushi Użytkownik
  • Postów: 932
  • Skąd: Kraina marzeń
Dodane dnia 18-06-2011 16:03
Czy jestem odważna? Oj na pewno nie:shy: Ale w końcu swoją nieśmiałość trzeba pokonywać...np. pojawiając się na zlocie:D:)
A potem może na czytaniach?:) Kto wie:):shy:
Ale można by spróbować zorganizować taki teatr... nie uda się to trudno:)
Jedno wiem na pewno, że PP łączy ludzi o podobnej wrażliwości, zainteresowaniach, że dzięki niemu można otworzyć się bardziej na ludzi i w ten właśnie sposób organizując podobne wydarzenia w formie czytań, czy choćby już takiego teatru (przecież to nie musi być nie wiadomo co) już w jakiś sposób sami przyczyniamy się w jakimś stopniu do popularyzacji kultury:);)
Muzyka dodaje skrzydeł, zwłaszcza wierszom
http://www.youtube.com/watch?v=wOvN0Ek3Qrk
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 18-06-2011 16:17
Brawo Tomasz! Przyjadę bodaj do Szczecina, czy skąd tam jesteś, chociaż mi mocno nie po drodze. Ja do pomysłu mogę jeszcze coś dorzucić, ale to na etapie realizacji. Pomysł z teatrzykiem podoba mi się. Rekwizyty są zupełnie nieważne. Kto wie, jak wyglądała Piwnica pod baranami, jak funkcjonowały występy. Otóż na niewysokim podniesieniu, w kącie leżały - dziurawa miednica, jakiś drut itp. zebrane ze śmietnika. Aktor czasami się posiłkował, bez ładu i składu, tymi "rekwizytami" i było fantastycznie. Może czasami warto posiłkować się pomysłami dziadków, bo Ameryki nie trzeba odkrywać na nowo.
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 18-06-2011 17:03
To ja to wrzuciłem do osobnego wątku. Promocja literatury - tam można spokojnie coś planować. A tu spokojnie nadal dyskutować.
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
weronikulus Użytkownik
  • Postów: 177
  • Skąd:
Dodane dnia 18-06-2011 22:24
Cytat:
OWSIANKO napisał/a:
...Zaniżyliśmy kryteria i nasz entuzjazm uległ inflacji: zbyt łatwo mówimy o bzdetach, że są „świetne”. Inna rzecz, że w obecnym zalewie produkowanych utworów, utwory naprawdę wybitne pod względem warsztatowym i świadczące o nietuzinkowych zdolnościach autora – przechodzą w zapomnienie, a na pierwszy plan gramoli się tandeta.


Bzdet bywa świetny przez swoje bzdeciarske natury- tylko trzeba własną miarą go sprawdzać, nakładać na własne oko.
Ciężko stwierdzić czy "zaniżyliśmy kryteria". Ja nie czuje w mym postrzeganiu jakiegokolwiek zaniżenia wartości po to by rzec "wspaniałowystości" przy okazji średnio zachwycaka (chwycaka!) wpływającego na ścisk mojego żołądka, serca czy szłapki.
Entuzjazm uległ inflacji? I to jeszcze z powodu uszczęśliwiania siebie byle czym? Nie. Mówmy za siebie. Nie czuje się wcale tak. Miała bym naciągać specjalnie swój punkt widzenia do innego zaś punktu, który oddalon od mojego o niewiele rozciąga moje oko-boki? (Niewiele, ale jednak?). Nie ,nie.
Z tandety urzęźbić coś co trzyma w sobie coś porządnie oszlifowanego-to dzieło, dzieło! Tandeta jest wszechobecna. Z kolorów majtkowych stworzyć pawia o konsystencji koktajlu co by się wylewał na fotografii ze słomki pijąc nico.

Słyszałam ostatnio od znanego jazzmana (pana pewnego co to się Karnas zwie i uczy studenciaków), że te wszystkie nauczone, piękne dzieci, które ułożeniem swym plują na lewo i prawo niczego już w Sobie nie umieją wygospodarować, zmiksować.
Tylko to co trzeba, to co wkodowane, to co da się swoją siłą cierpliwości nauki rozumowej wpiąć we wnętrza. A sami z Siebie (samotnie z Siebie, cholera co to za sztuka) to tak chaosu nie wydobywają. Świrami nie potrafią być, błędów z Siebie robić nie umieją. Nie wypływają z prawdziwiaków i nie nasycają pięknem mimo nieudacznictwa. Więc względy warsztatowe ważne bywają, ale występować powinny jako uzupełniaczniki.
Głębia tandety bywa zaskakująco stonowanym/przejaskrawionym pląsem drutów ludzkich (dusz co przechodzą z bytości w będziość).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 18-06-2011 23:13
weronikulus
I ten Twój komentarz jest potwierdzeniem zalewającej nas pseudoartystycznej tandety. Nie dziwi mnie, gdy mówisz: : „Ja nie czuje w mym postrzeganiu jakiegokolwiek zaniżenia wartości”, bo po Twoim pisaniu widać, że nie potrafisz panować nad słowem, nie masz też za wielkiej skali porównawczej, gdyż znasz tylko kiepściutką literaturę.
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
weronikulus Użytkownik
  • Postów: 177
  • Skąd:
Dodane dnia 18-06-2011 23:38
Cytat:
OWSIANKO napisał/a:
weronikulus
I ten Twój komentarz jest potwierdzeniem zalewającej nas pseudoartystycznej tandety. Nie dziwi mnie, gdy mówisz: : „Ja nie czuje w mym postrzeganiu jakiegokolwiek zaniżenia wartości”, bo po Twoim pisaniu widać, że nie potrafisz panować nad słowem, nie masz też za wielkiej skali porównawczej, gdyż znasz tylko kiepściutką literaturę.


Zalewam? "Za" może być, bo wiele dziwactw.
Wylewam.
Wylewam.
Przez czucie patrzę. Skala ma porównawcza nieznana jednak OWSIANKO panu. Ciągle się wzbogacam. Nie odnosiłam się do czegoś konkretnego (przykładu literackiego).Mowa ma nie wynika ze znajomości czy nieznajomości wzorców wyszlifowanych błogością. Idzie wprost.
Co prawda przywołałam postać pana Karnasa, ale to służyło podkreśleniu roli warsztatu jako konkretnej pracy.
Nie zaniżam moich wartości by móc podnieść nad głowę coś co widzę ledwo pod nosem.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?