To nie jest dobry czas dla poetów
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Jesienny syn Użytkownik
Wow. Dobry temat, szkoda, że zobaczyłem go tak późno, mimo to cos napiszę.

Zgadzam się, że obecnie ludzie stronią od poezji, ale nie obwiniam za to czasów, ani ustroju, czy też dziedzictwa kulturowego komunizmu, ale coś o wiele prostszego - ludzie właśnie wolą czytać poezję jasną, to dlatego prędzej sięgną po Przerwę-Tetmajera, aniżeli Baczyńskiego.

Bo trzeba przyznać, że właśnie od niego, przez Miłosza i Herberta, skończywszy na współczesnych twórcach poezja stała się "zawiła", nieatrakcyjna dla szarego Kowalskiego, a jedynie dla wąskiego grona ludzi, którzy sami piszą wiersze.

Oczywiście, mogę się mylić, ale takie mam wrażenie. Dla przykładu porównajcie popularność 2 utworów: "Przesłanie Pana Cogito" Z. Herberta oraz "Tańczące Eurydyki" w wykonaniu Anny German (trzeba przyznać, że tekst jej piosenki miał kilka zabiegów poetyckich), podobne można znaleźć i dzisiaj - w utworach piosenek zespołów heavy-metalowych (choć to raczej bardzo mroczna poezja - ale ma więcej fanów niż ta tradycyjna).

Funkcja terapeutyczna nie pociąga za sobą ignorowania warsztatu - wręcz przeciwnie. Często młodzi z konkursu poetyckiego dla młodzieży sięgają po poezję uznanych autorów i uczą się samodzielnie, jeśli nie znajdą mentora.

Podsumowując: można zainteresować ludzi poezją, ale tą najbardziej klasyczną - przystępną dla odbiorcy, a jednocześnie liryczną. Można zobaczyć ją np. w wierszu "Przypływ" W. Broniewskiego, w piosence "Tańczące Eurydyki" itp. I właśnie dlatego dążę do takiego stylu w moich wierszach, choć nie jest to nic oryginalnego ani przełomowego.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Dobra Cobra
  • 18/08/2019 11:24
  • [link] Pełna wersja pięknej opowieści Ponad czasem w wydaniu dźwiękowym. Interpretuje głosowo najlepszy z polskich aktorów - Jarosław Boberek, znany z wielu ról.
  • mike17
  • 15/08/2019 20:25
  • Pozdrówki z wakacji :)
  • czarnanna
  • 15/08/2019 10:14
  • To teraz ja. Zaslyszane podczas pobytu w szpitalu: Błogosławieni ci, którzy wierzą w wypis tego samego dnia
  • Decand
  • 13/08/2019 19:20
  • Niektórzy wierzą też, że maksymalny czas tekstu w poczekalni wynosi pięć dni. Trzeba powoli, małymi kroczkami, jak nauka o nieistniejącym Mikołaju
  • Dobra Cobra
  • 13/08/2019 15:03
  • Niektórzy znow wierzą, że jak zostawisz 40 komentarzy różnym osobom to te 40 osób wróci do ciebie i da tobie takze 40 komentów
  • Dobra Cobra
  • 12/08/2019 18:38
  • Najprostsza rzecz to załatwić sobie klakierów ;)
  • Joefrind1
  • 11/08/2019 00:51
  • Nikt nie komentuje mojego wiersza :(
  • Joefrind1
  • 10/08/2019 20:52
  • A to przepraszam, juz nie przeszkadzam
  • Dobra Cobra
  • 10/08/2019 19:20
  • Prozaicy piszą kolejne wersy, poeci kolejne rymy spisują. Nikt nie ma czasu ma oglądanie pogody, gdy Ojczyzna w potrzebie.
  • Joefrind1
  • 10/08/2019 16:25
  • Ale dzisiaj fajna pogoda
Wspierają nas