Powszechne błędy językowe
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-05-2011 19:03
Gdyby nie Twoje pytanie, julass, nie przyszłoby mi do głowy, żeby się nad tym zastanawiać. Zawsze pisałam raczej na wyczucie. :)) Lubię wiedzieć.
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 07-10-2011 22:26
Nie wiem, czy to odpowiedni temat, ale nie widzę sensu by zakładać osobny, aby zadać to pytanie, które mam na myśli.
Otóż, co sądzicie na temat zawiłych wypowiedzi, tylko ze względów estetycznych?
Zawsze w takich chwilach przypomina mi się wykład prof. Miodka, kiedy odwiedził moją byłą uczelnie. Wtedy zrozumiałem, dlaczego jest gwiazdą. Człowiek ten, potrafi o rzeczach istotnych, ważnych, interesujących i mądrych, mówić w maksymalnie prosty sposób, nie tracąc przy tym sensu i merytorycznych aspektów wypowiedzi.
W swoim życiu niestety spotkałem też wykładowców, którzy z powodu nieświadomości, lub maniery, najprostsze rzeczy, komplikowali, formą swojego języka.
Mówię o tym nie bez powodu, oczywiście. Otóż na PP, i nie tylko spotykam ludzi, którzy treść, którą można przekazać w trzech zdaniach, zawierają w ośmiu. Stosują przy tym masę ozdobników, i absurdalnych porównań, oraz środków literackich, których chyba nawet nie potrafię nazwać. Wspaniale, jeśli tworzą w ten sposób poezję, albo nawet prozę, ale cudaczne, moim zdaniem, jest prowadzenie w takim tonie rozmowy.

Powiem wprost - moim zdaniem to wożenie się, aby zrobić wrażenie na nieogarniętych ziomalach i szmulkach, którzy za bardzo nie kminią, takiej gadki. I robią mega wielkie, gały, kiedy nie za bardzo, obczajają, co koleś, chciał im zapodać. :uhoh:

Co wy na to?
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-10-2011 00:06
Co prawda Norwid to nie Miodek, ale zacytuję tego pierwszego, bo za życia bardzo nękały go takie TomaszeObludy (podniesione do potęgi oczywiście). Będzie to fragment "Jasność i ciemność".

Tytułem wprowadzenia:

"Nie bronię się z zarzutu, iż ciemny jestem w piśmie moim - zarzutu, który nie zaprasza do porozumienia się, ale odpycha ostatecznie - bo jakimże językiem tłumaczyć się może ktoś, którego języka niepodobna zrozumieć?"

I teraz:

"Unikanie ciemności w wysłowieniu jest kierunkiem, który w tej chwili sam się pożera własną bez-twórczością swą - kierunkiem, którego myśl polska przyjąć nie może bez pokalania się, bez zajścia w brudne długi, na jakich się właśnie łamie ten kierunek (...)
Bo unikać-ciemności-wysłowienia jest toż samo, co szukać jej."


albo tu:

"To tylko, co roz-umne (to jest: konsekwentnie głupie), za cel może mieć jasność..."


Oczywiście są to fragmenty wyrwane z kontekstu, dlatego dopowiem. To jest ciągle aktualny zarzut, bo nawet tutaj na PP, wśród samych literatów jakby nie patrzeć, wymagana jest komunikatywność - jak najskuteczniejszy transfer informacji z głowy do głowy. Taki język uśrednia nie tylko tego kto mówi, ale uśrednia temat w jakim język ten komunikuje myśl. Norwid gdyby miał sprowadzić się do wspólnego, językowego mianownika z jemu współczesnymi, nie mógłby wybić się ponad swoją epokę, co jak wiadomo się stało.
Osoby, które słyszą kolory, widzą dźwięki, organizują problem (np. wiara) przestrzennie w głowie czy wręcz aranżują go z sąsiadującymi problemami w celu uzyskania harmonijnej kompozycji wewnętrznej, chcą o tym mówić. Do tego potrzebna jest gęściej pofragmentowana siatka pojęciowa, potrzebne są "dogięte" odpowiednio wyrazy traktowane plastycznie. To musi być siłą rzeczy subiektywne i niestety wymagające wysiłku oraz dobrej woli czytającego.
Im bardziej przemyślaną i domyślaną ma ktoś myśl, tym pełniej chce ją wyrazić, z szacunku dla samego siebie chociażby. Norwidowi sumienie nie pozwalało pisać inaczej, był nadwrażliwy i nadsubtelny. Nie każdemu wystarcza bycie takim jak inni, o konstrukcji wewnętrznej identycznej z pozorem zewnętrznym.
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-10-2011 01:02
Zgadzam się.

A teraz wracając do mojego pytania. Co sądzicie, o opowiadaniu o sytuacji na bliskim wschodzie w programie publicystycznym za pomocą języka poetyckiego? Świetny pomysł, co? Ale jak to ma się do przekazania informacji? Komplikuje, czyli jest niezbyt mądre, chyba, że celem publicysty nie jest przekazywanie informacji.



Cytat:
Co prawda Norwid to nie Miodek, ale zacytuję tego pierwszego, bo za życia bardzo nękały go takie TomaszeObludy
Widzisz Ekszynie jakbyś widział coś więcej poza czubkiem swojego nosa, to może byś rozumiał to co piszą inni. Nie mam siły ci tłumaczyć. Wybacz.
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-10-2011 01:38
Cytat:
A teraz wracając do mojego pytania. Co sądzicie, o opowiadaniu o sytuacji na bliskim wschodzie w programie publicystycznym za pomocą języka poetyckiego? Świetny pomysł, co? Ale jak to ma się do przekazania informacji? Komplikuje, czyli jest niezbyt mądre, chyba, że celem publicysty nie jest przekazywanie informacji.


Twoje pytanie dotyczyło Portalu Pisarskiego czy życia w ogóle, bo ja potraktowałem je jako lokalne spostrzeżenie?

Cytat:
Wybacz.


Wybaczam, ale żeby to było ostatni raz.
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-10-2011 01:48
Cytat:
Mówię o tym nie bez powodu, oczywiście. Otóż na PP, i nie tylko spotykam ludzi, którzy treść, którą można przekazać w trzech zdaniach, zawierają w ośmiu. Stosują przy tym masę ozdobników, i absurdalnych porównań, oraz środków literackich, których chyba nawet nie potrafię nazwać. Wspaniale, jeśli tworzą w ten sposób poezję, albo nawet prozę, ale cudaczne, moim zdaniem, jest prowadzenie w takim tonie rozmowy.
O tym mówię. Jakby Norwid kupywał bułki używając języka, którym tworzył umarłby z głodu. Pewnie, że taki lansik jest fajny, jak się rwie studentki filologii polskiej, ale jak się chcę umówić na wizytę u dentysty, to należy stostować język maksymalnie prosty.
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 08-10-2011 08:05
Mnie się wydaje, że używanie zawiłości językowych (nie mylić ze świadomym doborem języka w tekście literackim) może być spowodowane kilkoma aspektami:
1. Ktoś ma mało do powiedzenia, jest człowiekiem zwyczajnie nudnym i podaje sobie fasonu kwiecistym słownictwem.
2. Ktoś chce być uznany za mądrzejszego niż jest w rzeczywistości, więc bombarduje metaforami i epitetami z innej bajki, a że nikt nie kuma, to już inna sprawa.
3. Ktoś chce zamydlić odbiorcy oczy, zachwycić erudycją, a w rzeczywistości mówi dyrdymały bez pokrycia, tylko ładnie ja ubiera.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-10-2011 11:20
A cóż to za problem, napotkawszy dyrdymałę zniszczyć ją zdrowym konkretem? To nawet przyjemne jest i bardzo pożyteczne dla ogółu. Osoba kulturalna i mądra powinna czuć obowiązek prostowania dróg dla prawdy.
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 08-10-2011 12:13
Czasem problem. Jak słucham... polityków. Bez konkretów, bo cisza wyborcza :)
Chociaż nie, ich to już nawet nie chcę słuchać.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
julass Użytkownik
  • Postów: 1107
  • Skąd: Północne Doki
Dodane dnia 23-03-2012 16:12
problemat myślnikowy...
jest taki oto fragment prozatorski:
Cytat:
F. samotnie siedział na plaży i wpatrywał się niknące za horyzontem słońce. Inni, nieliczni już wieczorową porą spacerowicze, poubierani w swetry zwiedzali monotonny brzeg, a ktoś nawet się kąpał. Że też ludzie mają zdrowie – przebiegło mu przez myśl.

i teraz pytanie jest takie: czy przed "Że" zaznaczonym powinien się znajdować myślnik czy też niekoniecznie? może obie formy [bezmyślnikowa i z myślnikiem] są dozwolone? jest jakaś konkretna zasada?
przecinki są homo
_________________________________
Ach, gdyby zamiast być piekłem, świat był ogromną niebiańską odbytnicą...
Lautreamont
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 23-03-2012 16:41
Może być z myślnikiem, może być też wypowiedź mówiącego w cudzysłowie, ale myślnik i tak zostaje.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
julass Użytkownik
  • Postów: 1107
  • Skąd: Północne Doki
Dodane dnia 23-03-2012 20:10
no tak... ja bym jednak wolał odpowiedź na moje pytania zamiast uwag o czymś innym:)
przecinki są homo
_________________________________
Ach, gdyby zamiast być piekłem, świat był ogromną niebiańską odbytnicą...
Lautreamont
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Wasinka Użytkownik
  • Postów: 4334
  • Skąd:
Dodane dnia 23-03-2012 20:14
Może być, jak jest, tylko bądź konsekwentny.
Myślnik może i niepotrzebny, ale za to przydałoby się "w" przed "niknące ;)
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
julass Użytkownik
  • Postów: 1107
  • Skąd: Północne Doki
Dodane dnia 23-03-2012 20:25
czyli że jest dowolność przy wstawianiu przemyśleń bohaterów w tekście? przy zachowaniu tej samej zasady przez całą ciągłość oczywiście...
"w" nie jest przedmiotem sprawy;)
przecinki są homo
_________________________________
Ach, gdyby zamiast być piekłem, świat był ogromną niebiańską odbytnicą...
Lautreamont
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Wasinka Użytkownik
  • Postów: 4334
  • Skąd:
Dodane dnia 23-03-2012 20:29
Myślnik (ale wówczas lepiej wygląda od nowego akapitu), cudzysłów albo bez niczego. Z konsekwencją...
Może i nie jest, ale będziesz miał mniej do poprawiania później :P
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 23-03-2012 20:44
Wasinko, zacznij od tego, co dzielą akapity, wtedy nie będzie: "wygląda lepiej".

Przerwy akapitowe powinny pojawiać się w tekście w pozycjach strategicznych z punktu widzenia organizacji treści, np. wraz ze zmianą scenerii, czasu, konfiguracji uczestników sytuacji czy też przy zmianie kierunku argumentacji tekstu. Za pośrednictwem akapitu nadawca orientuje odbiorcę w myślowej strukturze tekstu, tj. ułatwia czytelnikowi właściwe odczytanie i zrozumienie komunikatu
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Wasinka Użytkownik
  • Postów: 4334
  • Skąd:
Dodane dnia 23-03-2012 21:00
Masz rację, Dagil. Po prostu pisałam do julassa, który wie, do czego służą akapity...
Jednak dobrze, że Twoja uwaga się tu pojawiła. Warto, by i inni ją znali.
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 23-03-2012 21:15
No i masz babo placek! Aleś mu wyjaśniła.
No to teraz ja.
Organizacja treści decyduje, gdzie znajdzie się wypowiedź - raz narratora, raz bohatera, ważne, by była wyodrębniona. Dwa myślniki są takim wyodrębnieniem.
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Wasinka Użytkownik
  • Postów: 4334
  • Skąd:
Dodane dnia 23-03-2012 22:06
Oczywiście, że dwa myślniki są takim wyodrębnieniem. I można tak zapisać. Ale nie jest błędny również inny zapis. Już kiedyś gdzieś podawałam ten link dotyczący zapisu monologu wewnętrznego:
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?szukaj=my%B6lnikiem&od=10

Pozdrawiam przy okazji.
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 23-03-2012 22:28
O mój Boże! Wasinko, nie o to mu chodzi. To nie jest przypadek opisany w linku.
U julassa jest sekwencja zdarzeń, w którą wplata się myśł, więc, moim zdaniem są dwa rozwiązania:
1. ...poubierani w swetry zwiedzali monotonny brzeg, a ktoś nawet się kąpał.(-) Że też ludzie mają zdrowie – przebiegło mu przez myśl.
2. ...poubierani... się kąpał. "Że też ludzie mają zdrowie" - przebiegło mu przez myśl.
Dlatego pisałam wcześniej o akapicie, bo organizacja treści jest ważna.
Akapit jako taki zostawmy na inna okoliczność.
Zdróweczka!
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?