Quo Vadis
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Filmy
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Quo Vadis
kalka3dbms Użytkownik
  • Postów: 22
  • Skąd:
Dodane dnia 24-01-2009 11:55
Uważam, że książka jest lepsza niż film, ale ekranizacja też mi się spodobała.
Jakie jest wasze zdanie?
Kalka 3d bms
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Quo Vadis
kalka3dbms Użytkownik
  • Postów: 22
  • Skąd:
Dodane dnia 24-01-2009 12:19
też przepadam za Sienkiewiczem. Czytałaś może "Bez dogmatu"?
Kalka 3d bms
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Quo Vadis
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 24-01-2009 12:25
Najlepsze były konie. Główny bohater pomykał na koniu arabskim i to jest zgodne z faktami, ale inni dosiadywali konie huculskie, a to już było śmieszne.
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Quo Vadis
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 24-01-2009 12:26
Hehe :) Zgadzam się, że książka jest zawsze lepsza od filmu! :D I też bardzo lubię Sienkiewicza. Trzymam sie jednak jego powieści historycznych. Jakoś takie lepsze są..
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Quo Vadis
kalka3dbms Użytkownik
  • Postów: 22
  • Skąd:
Dodane dnia 24-01-2009 12:27
Historyczne oczywiście są najlepsze, ale podobają mi się też niektóre jego nowele :p
Kalka 3d bms
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Quo Vadis
Vivaldi Użytkownik
  • Postów: 96
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-01-2009 12:48
A mi Sienkiewicz zdecydowanie nie przypasował. Nie kupuję tej konwecji, jego stylu. W sumie nie bardzo wiem nawet dlaczego...
A co do filmu, to uważam, że jest lepszy od ksiązki.
Pod warunkiem oczywiście, że mowa tu o wersji amerykańskiej, z 1951, a nie polskiej "superprodukcji".
imagegen.last.fm/LastfmLiveJournal/recenttracks/5/VivaldiOrunita.gif
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Quo Vadis
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 24-01-2009 13:29
Lubię Sienkiewicza, ale też nie wszystkie utwory. Najbardziej przypadł mi do serca POTOP, szczególnie II tom.
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Quo Vadis
kalka3dbms Użytkownik
  • Postów: 22
  • Skąd:
Dodane dnia 24-01-2009 18:09
Cytat:
Rzepusia napisał/a:
A ja w lecie czytałam siostrze na dobranoc "W pustyni i w puszczy". Odkryłam tę książkę na nowo. Moim zdaniem w podstawówce dzieci nie są w stanie dostrzec jej wartości.


Też tak sądzę. W podstawówce po prostu ją przeczytałam, a dopiero rok temu, kiedy czytałam do konkursu, naprawdę ją poznałam.
Kalka 3d bms
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Quo Vadis
Arkady Użytkownik
  • Postów: 1284
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 25-01-2009 00:05
Quo Vadis... klasyka. Ale bardziej do mnie przemówiła książka niż film...
Trwaj tylko w słońcu, bo nic pięknego nie urośnie w ciemności.
Friedrich Schiller
Do góry
Autor
RE: Quo Vadis
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-01-2009 00:21
Cytat:
Książka zawsze jest lepsza od filmu. smiley

Tak mówią zawsze kozy po zjedzeniu taśmy filmowej. :D
Do góry
Autor
RE: Quo Vadis
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 04-03-2009 13:15
Książka mi się podobała bardzo. Ciekawe postacie i nienudzące opisy, których dużo. jakoś mu to dynamicznie wychodzi. Film ujdzie ale ten stary USA, a nie ta polska szmira. Raz wykonanie tragiczne, zwłaszcza papierowy rzym, pochodnie Nerona, amfiteatr(tragiczne symulacje komputerowe). Deląg do bani, Mielcarz, Kubacki, Linda do bani. Trela i Majchrzak ratują film. Momentami Bajor.
Do góry
Autor
RE: Quo Vadis
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 04-03-2009 17:50
polskie Quo vadis czy to amerykańskie, tak czy tak średnie jako film, książka muszę przyznać jak na lekturę czytaną w 2 klasie gimnazjum bardzo mi się podobała :D
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Quo Vadis
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-03-2009 17:59
"Quo Vadis" już chyba nie jest lekturą. Przynajmniej ja nie miałem. Ale książkę czytałem, w gimnazjum. Podobała mi się, choć pewnie gdybym podchodził do niej dziś, wydałaby mi się kiepska ;)
Do góry
Autor
RE: Quo Vadis
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 04-03-2009 18:12
teraz "Quo vadis" przeszło jako lektura do liceum, ja ją miałem jako obowiązkową w gimnazjum i nie żałuję, sam z siebie zabrałbym się do niej zapewne dopiero po skończeniu nauki w szkole :p
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Quo Vadis
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-03-2009 19:23
Też czytałem "Quo Vadis" za młodu. Nawet mi się podobało, mimo że już wtedy interesowałem się historią Imperium Rzymskiego.
Film Kawalerowicza był moim zdaniem najlepszą z sienkiewiczowskich ekranizacyj, czy w ogóle z tych ostatnich ekranizacyj lektur (których pod koniec lat 90-tych cała fala zalała biedny, polski film).
Do góry
Autor
RE: Quo Vadis
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-03-2009 19:23
Nie lubię Sienkiewicza, ani "Quo vadis". Mam jakieś intuicyjne przeświadczenie, że to nie jest moja bajka :lol:

P.S.
Ale oglądałam ekranizacje "Potopu" i "Pana Wołodyjowskiego" i byłam zachwycona. Zwłaszcza tym niedosięgłym już dzisiaj ideałem prawdziwego, silnego, odważnego, zdecydowanego mężczyzny, który po całonocnej libacji bierze kąpiel w śniegu. Ta scena jakoś wyjątkowo utkwiła mi w pamięci.
Nie twierdzę, że pierwowzór książkowy jest kiepski, ale jednak film jest już inną formą artystyczną i podobał mi się np min ze względu na świetne wyraziste role wielkich polskich aktorów.
Do góry
Autor
RE: Quo Vadis
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 04-03-2009 22:00
Powiem Ci,że też uwielbiam Kmicica :) To jest gość.
Do góry
Autor
RE: Quo Vadis
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-03-2009 22:13
Rzepusia:
Cytat:
Zresztą, w kulturze obrazkowej tak już jest, niestety, że wyobraźnię wyłączamy.


Z tym się nie zgodzę. Wyobraźnią posługujemy się robiąc cokolwiek, ona czyni nasze postrzeganie pełniejszym. To właśnie jej nadmiar, w takich sztukach jak malarstwo sprawia, że stając przed obrazem abstrakcjonistycznym 99% odbiorców poszukuje w plamach barwnych kształtów roślin, zwierząt itp(coś jak badanie psychologiczne przy użyciu kleksów i skojarzeń). Podczas gdy chodzi o doznanie czysto estetyczne. Wyobraźnia bywa zgubna, prawda stara jak świat.
Ale masz rację, że w filmie jest to inny rodzaj wyobraźni niż ta, która według opisu tylko buduje rzeczywistość. Ja nie wiem, czy książka jest rzeczywiście lepsza, nie mogę znaleźć kryteriów żeby porównywać. Ale może kiedyś się skuszę. Jakby nie było to klasyka literatury polskiej...
Do góry
Autor
RE: Quo Vadis
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-03-2009 22:33
A mi się "Quo Vadis" sto razy bardziej od "Potopu" podobało... miało fajniejszy, spokojniejszy klimat, a nie taka rąbanka non-stop jak w Trylogii ;)
Do góry
Autor
RE: Quo Vadis
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-03-2009 22:36
Zależy czy to było jedno dziecko, większość, czy cała klasa. Nie chcę jęczeć niczym staruszka, ale rzeczywiście dzisiejsza młodzież zdaje się dysponować wyobraźnią zupełnie inną od tej "naszej" (czytaj:Dziadków po 20;). Nie wiem, na ile to jest spłycenie kochanej wyobraźni, na ile po prostu jej przekształcenie powodowane zmienioną jakością i ilością bodźców, które wpływają na rozwój "naszych"dzieci.
Łoboze, aż mnie zaczęło w krzyżu łamać ;-)
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 30/04/2024 09:33
  • Tak Mike, przykre, ale masz rację.
  • mike17
  • 28/04/2024 20:32
  • Mało nas zostało, komentujących. Masz rację, Kaziu. Ale co począć skoro ludzie nie mają woli uczestniczenia?
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.