Czy pisarz musi mieć gadane?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Czy pisarz musi mieć gadane?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 22-05-2009 14:58
Zastanawiam się nad tym od czasu obejrzenia wywiadu z Dorota Masłowską. Czytając jej książki byłem przekonany, że mam do czynienia z "wyszczekaną", pyskata autorką, a okazało się, że dziewczyna ledwo kleci zdania i wydaje z siebie dźwięki. (Mnie to trochę pokrzepiło, bo sam też nie należę do takich, którym usta się nie zamykają...)

Dla odmiany pan Władysław Bartoszewski, kiedy wypowiada się - ustnie, spontanicznie - to jakby czytał gotową książkę.

Co Wy o tym myślicie? Pisarz umie gadać? Musi umieć?
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Rafal Rozewicz Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd: Gdzie ja tam będziesz Ty
Dodane dnia 22-05-2009 15:02
hehe. Jeśli mam być szczery to przed chwilą dostałem telefon w sprawie wywiadu, który miałbym udzielić mojej miejscowej gazecie i zastanawiam się, co mówić.

Chodzi oczywiście o poezję.

Więc wypowiem się w poniedziałek, czy umię gadać:lol:
Do góry
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 22-05-2009 15:08
Jakby nie było, gorzej niż Dorotka nie wypadniesz. Nie da się. :)

http://www.youtube.com/watch?v=_ryOqtUfmgc (to ten wywiad)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 22-05-2009 15:09
Może umieć gadać, ale nie musi. Wystarczy, żeby ładnie pisał.

Pisanie może być i jest odskocznia dla tych wszystkich niesmiałych, co to na żywo nie umieją się wysłowić. Ostatecznie to nie telewizja.


Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Rafal Rozewicz Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd: Gdzie ja tam będziesz Ty
Dodane dnia 22-05-2009 15:24
"śle się wypowiada, siurowo, tego marzenia nie pomyślałam na ten temat,
nie ma w nim miejścia,.."

nie no masakra.
Do góry
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Anaris Użytkownik
  • Postów: 727
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 22-05-2009 15:58
Zgadzam się z Jackiem. Czasem łatwiej coś napisać niż powiedzieć. Poza tym niektórzy muszą dobrze coś przemyśleć, zanim to powiedzą. A w tym wypadku na papierze łatwiej, bo zawsze jakby co, to zawsze można skreślić :smilewinkgrin:
`The most difficult thing is trying not to forget who you really want to be.`
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-05-2009 16:10
Dyskusja w tym filmiku jest na poziomie gimnazjum, aż żal bierze. Dziennikarze masakrycznie stronniczy, młoda pisarka mająca być przyszłością polskiej literatury nie ma kompletnie nic do powiedzenia. Nie chodzi o to, że jest nieśmiała i dlatego mówi trochę niepoprawnie i ma lekką wadę wymowy, ale o to, że rzuca jakimiś banałami. Ona chyba naprawdę nie ma nic ciekawego do powiedzenia :)
Do góry
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 22-05-2009 16:48
Do powiedzenia najwidoczniej nie ma, ale pisze całkiem ciekawe rzeczy. Czy wychodzi jej to przypadkiem? A może jest tak, że ci, co mówią dużo, myślą za krótko, a wtedy piszą banały? Ona, zamiast szybko gadać - wymyśla powoli, a potem to wklepuje w komputer i zbiera prestiżowe nagrody.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 22-05-2009 16:51
Moim zdaniem pisarz nie musi mieć gadanego. Nie musi mówić dużo - wystarczy, żeby mówił ciekawie. Poza tym na pierwszym miejscu jest słowo pisane ;)
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 22-05-2009 17:06
Cytat:
valdens napisał/a:
Co Wy o tym myślicie? Pisarz umie gadać? Musi umieć?

umeijętność pisania i snucia opowieści na papierze/komputerze jest nierównoznaczna chyba z umiejętnością gadania - wystarczy wspomnieć o takim czynniku, jak trema, która - u niektórych ludzi pozytywnie działająca, u innych zabija inteligencję. a na pewno umiejętność wykazywania się nią. o tak, jak w szkole - są ludzie inteligentni, mądrzy, którzy wiedzę mają w małym palcu, a jak przychodzi do odpowiedzi, to gadają bzdury, nie potrafią sklecić dwóch zdań poprawnie, wypowiadają się jakimiś zupełnie pojedynczymi...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 22-05-2009 17:27
To tak czasem bywa, że osoba, która świetnie wypada na piśmie przemawiając ma tremę, denerwuje się i nie wypada dobrze. Tylko, że moim zdaniem w tym przypadku akurat jest troszkę inaczej.
Myślę, że Dorota Masłowska pisząc maskuje swój brak inteligencji agresywnymi wypowiedziami, wulgaryzmami i bełkotliwym stylem, co niektórym się poda. Mówiąc nie potrafi tego zastosować, dlatego jej niewielkie możliwości intelektualne widoczne są na pierwszy rzut oka.
Zgadzam się z tym, co napisała Anub1s:

Cytat:
Nie chodzi o to, że jest nieśmiała i dlatego mówi trochę niepoprawnie i ma lekką wadę wymowy, ale o to, że rzuca jakimiś banałami. Ona chyba naprawdę nie ma nic ciekawego do powiedzenia
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 22-05-2009 17:40
Cytat:
maskuje swój brak inteligencji agresywnymi wypowiedziami, wulgaryzmami i bełkotliwym stylem


Ja uważam, że świetnie potrafi ciągnąć narrację, a wiele opisów i porównań wyszło jej fenomenalnie. Poza zasięgiem jakiegokolwiek polonisty. No ale mniejsza o to, zostawmy Dorotę w spokoju, temat przecież nie dotyczy tylko jej.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 22-05-2009 18:16
Cytat:
Vanillivi napisał/a:
To tak czasem bywa, że osoba, która świetnie wypada na piśmie przemawiając ma tremę, denerwuje się i nie wypada dobrze. Tylko, że moim zdaniem w tym przypadku akurat jest troszkę inaczej.
Myślę, że Dorota Masłowska pisząc maskuje swój brak inteligencji agresywnymi wypowiedziami, wulgaryzmami i bełkotliwym stylem, co niektórym się poda. Mówiąc nie potrafi tego zastosować, dlatego jej niewielkie możliwości intelektualne widoczne są na pierwszy rzut oka.
Zgadzam się z tym, co napisała Anub1s:

Cytat:
Nie chodzi o to, że jest nieśmiała i dlatego mówi trochę niepoprawnie i ma lekką wadę wymowy, ale o to, że rzuca jakimiś banałami. Ona chyba naprawdę nie ma nic ciekawego do powiedzenia

ale uwierzcie - takie są skutki nieśmiałości, tremy i tak dalej. nagle okazuje się, że koś, kto pisząc potrafi uwieść, mówiąc stacza się na dno... trema odłącza mózg od aparatu mowy.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-05-2009 18:17
Pisarz przede wszystkim musi mieć "pisane", chociaż faktycznie umiejętność poprawnej nawijki (B)) może mu znacznie pomóc w reklamie książek. Wszak na spotkaniach autorskich kontakt "autor - książka - czytelnik" zamienia się w "autor - czytelnik" i m.in. wtedy właśnie może nastąpić jeszcze większe ekhm... zbliżenie... (pozostawię to bez rozwinięcia :p)
Inna sprawa, że 80% Polaków ma mniejszą lub większą wadę (wady) wymowy, więc nie wymagajmy "cudów artykulacyjnych" od prostych (i krzywych) pisarzy :)
Do góry
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-05-2009 18:55
Cytat:
ale uwierzcie - takie są skutki nieśmiałości, tremy i tak dalej. nagle okazuje się, że koś, kto pisząc potrafi uwieść, mówiąc stacza się na dno... trema odłącza mózg od aparatu mowy.


Nie chodzi o tremę. Gdy się odezwała, to wydała mi się nawet sympatyczną, normalną nieśmiałą dziewczyną. Ale chodzi mi o to, co ona mówiła, jakich używała argumentów i sformułowań. Przecież to bełkot rodem z "Gazety Wyborczej" walczącej z ciemnogrodem. Więc - pisarz nie musi być wielkim mówcą, ale powinien mieć coś do powiedzenia, własne zdanie, a nie głosić tylko oklepane formułki z mediów.
Do góry
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 22-05-2009 19:33
Obejrzałam wywiad. Oprócz paskudnej wady wymowy i całkowitej nieumiejętności formułowania wypowiedzi, dziewczyna zupełnie nie potrafi się zachować. Niestety sprawia wrażenie opóźnionego w rozwoju dziecka.
Przyczyną może być trema, ale nie tylko. Wystąpień publicznych trzeba się nauczyć. Nie tylko mówienia, ale i siedzenia, gestykulacji itd.

Czytałam "Wojnę polsko-ruską" - na kolana mnie nie powaliła, ale polotu nie mogę jej odmówić. Felietony autorki na które się gdzieś natknęłam, też były znośne.

Odpowiedź na pytanie przewodnie, sama się narzuca :)
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 22-05-2009 19:57
Cytat:
Nathien napisał/a:
Moim zdaniem pisarz nie musi mieć gadanego. Nie musi mówić dużo - wystarczy, żeby mówił ciekawie. Poza tym na pierwszym miejscu jest słowo pisane ;)


Racja, to że ktoś pisze nie oznacza, że musi przegadać każdego, kogo spotka, ale ważne, żeby mówił ciekawie i mądrze, tak, żeby dało się tego słuchać bez wykrzywiania z niesmakiem ust.

Cytat:
Pisanie może być i jest odskocznia dla tych wszystkich niesmiałych, co to na żywo nie umieją się wysłowić. Ostatecznie to nie telewizja.


Nieśmiałość nie polega na nieumiejętności wysławiania się, tylko na braku odwagi do publicznego zabrania głosu. Człowiek nieśmiały w dużym gronie, może opowiadać piękne bajki dzieciom i być wspaniałym kompanem w dyskusji z przyjacielem, a przede wszystkim może świetnie potrafić się wysłowić.

Obejrzałam i wysłuchałam wywiadu z Masłowską, wniosek - dziewczyna nieokrzesana, nie potrafiąca się zachować, usiąść, wyciągnąć wniosku z zasłyszanych słów, odpowiedzieć argumentem na argument. Nie potrafi dyskutować, nie przyjmuje krytyki, nie formułuje argumentów, nie słucha rozmówców. Nie zwalajcie wszystkiego na tremę. W obliczu tremy człowiek się mobilizuje, kontroluje, a nie zachowuje w taki sposób. Pisać dziewczyna potrafi, ale mnie na kolana nie powaliła, właśnie tematyką...

Łatwo mi krytykować, bo sama nie byłam w takiej jak ona sytuacji i pewnie nie będę, ale od pisarza wymagałabym więcej, niż Masłowska zaprezentowała, no chociażby poprawnej budowy zdań.
Jak widać jednak pisarz może nie umieć mówić, ważne, żeby umiał pisać...
A może to była poza? Może coś zrobionego celowo, żeby o niej mówiono?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 22-05-2009 20:33
Nie musi szybko gadać, od tego ma papier/worda, aby zastanawiać się nad każdym zdaniem. Ale wtedy - będzie to świetna wypowiedź, lepsza niż gadana. O.

;-)
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 22-05-2009 20:47
Cytat:
Anub1s napisał/a:
Nie chodzi o tremę. Gdy się odezwała, to wydała mi się nawet sympatyczną, normalną nieśmiałą dziewczyną. Ale chodzi mi o to, co ona mówiła, jakich używała argumentów i sformułowań. Przecież to bełkot rodem z "Gazety Wyborczej" walczącej z ciemnogrodem. Więc - pisarz nie musi być wielkim mówcą, ale powinien mieć coś do powiedzenia, własne zdanie, a nie głosić tylko oklepane formułki z mediów.

no i tak bywa. czy wy naprawdę nigdy w życiu nie widzieliście, jak na ustnym egzaminie z bardzo mądrego człowieka robi się totalny idiota? ja widziałam wiele razy - okazało się, że w sytuacjach stresowych u niektórych zaczyna się pieprzenie bez sensu, otalna głupota i tak dalej.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 22-05-2009 20:57
Ja też widziałem. Koleżanka naprawdę mądra i wykuta na blachę nie mogła na ustnej maturze z polaka wykrztusić z ani siebie słowa. Na szczęście pozwolili jej podejść jeszcze raz tego samego dnia.

Wydaje mi się, że z Dorotą dzieją się podobne rzeczy podczas tego wywiadu.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?