Dostojewski Fiodor Michajłowicz
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
Dostojewski Fiodor Michajłowicz
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 15-07-2009 12:14
Tak przeglądam i przeglądam to forum i... nie ma ani jednego tematu o Dostojewskim! Dziwne, bo na pewno każdy czytał choć jedną jego powieść. Ja obecnie jestem w trakcie "Braci Karamazow" i jak na razie, mam wrażenia bardzo pozytywne. Czy lubicie twórczość tego chyba najwybitniejszego pisarza rosyjskiego? I od razu pytanie dodatkowe: czy przeszkadza wam w jego książkach ten swoisty "wielkoruski nacjonalizm" przejawiający się w słynnych "Polaczkach i Żydłakach" czy wstawkach poświęconych wielkości Rosyjskiej Cerkwi i prostego ludu rosyjskiego? Mi osobiście nie - choć w "Braciach Karamazow" jest to widoczne w kilku postaciach - tzn. prosty, bogobojny lud rosyjski i zepsuci zachodem liberałowie (oczywiście nie jest to opozycja tak prosta, bo pośród tego ludu też są pijacy i menele, niemniej niechęć Dostojewskiego do Zachodu i zachodnich idei zauważyć się da).
Do góry
Autor
RE: Dostojewski Fiodor Michajłowicz
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 15-07-2009 13:19
nie wypowiem się za dużo czytałem tylko "Zbrodnię i karę"| i fragmenty "Zapisków z martwego domu", powiem że bardzo podoba mi się jego styl, a to o Polaczkach jakoś mi nie przeszkadzało, zrzucałem to na karb tamtych czasów po prostu i przechodziłem obok, przekaz bardzo ciekawy, postacie również, przyjemna lektura :)
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dostojewski Fiodor Michajłowicz
dwa_warkocze Użytkownik
  • Postów: 353
  • Skąd:
Dodane dnia 15-07-2009 13:40
Jestem admiratorką wielkiej prozy rosyjskiej, Dostojewski to mój ulubiony pisarz (właściwie jeden z), żaden z polskich nie dorównuje mu talentem i napisanymi dziełami. Przeczytałam wszystkie jego powieści i opowiadania, które znalazłam przełożone na polski.
Jest mistrzem w budowaniu postaci, złożonych psychologicznie, i klimatu. Nic mi w jego twórczości nie przeszkadza.
"Bracia Karamazow" to niezwykle ciekawa lektura, choć na pewni nie najłatwiejsza. "Zbrodnia i kara" to doskonała powieść psychologiczna (za moich czasów nie była lekturą szkolną, przeczytałam ją sama z siebie). Tylko ten happy end pod koniec mnie trochę raził.
W każdym razie, chcąc mieć jakie takie pojęcie o klasyce literatury, Dostojewskiego przeczytać trzeba.
"Nobody expects the Spanish Inquisition!"
Do góry
Autor
RE: Dostojewski Fiodor Michajłowicz
wiewioorka Użytkownik
  • Postów: 726
  • Skąd: Las iglasty, gdzieś na Pomorzu
Dodane dnia 15-07-2009 15:09
dwa_warkocze : podpisuję się pod twoją wypowiedzią obiema rękami. Dostojewskiego wprost kocham za to co stworzył, jest moim mistrzem literackim. Polecam "Biesy", choć to chyba najtrudniejsze dzieło w jego twórczości. Jako gówniara kochałam się w Nikołaju Stawroginie, co mocno skrzywiło moją seksualność w dorosłym życiu. ;)
Adwokat po sprawie, panna po zabawie - diabła warci...
Do góry
Autor
RE: Dostojewski Fiodor Michajłowicz
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 15-07-2009 22:47
Przyznam się bez bicia, że choć przeczytałem (i polubiłem) co najmniej po jednym utworze niemal wszystkich bliskich Dostojewskiemu (Kafka, Conrad, Camus, Sartre...), jednak do Zbrodni i kary zabierałem się dwa razy i w obu przypadkach kończyłem w okolicach trzydziestej strony. Nie mam pojęcia dlaczego :confused:, tym bardziej zważywszy, że w ogóle bardzo szanuję kulturę rosyjską i w ogóle masa znajomych polecała mi tę powieść. Ale w końcu do trzech razy sztuka;)
Podobno co najmniej tak samo dobrzy są Bracia Karamazow, choć tam właśnie, jak rzekł Anub1s, antypolskie (a może ogólniej antywolnościowe?) poglądy bardzo często znajdują swe ujście.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dostojewski Fiodor Michajłowicz
Czarna_Blond Użytkownik
  • Postów: 26
  • Skąd: Augustów
Dodane dnia 15-07-2009 23:26
Przyznam się,że nie doszłam jeszcze do żadnego tekstu Dostojewskiego. W przyszłym roku (chyba, nie chce mi się sprawdzać) będzie w moich lekturach szkolnych. Na razie widziałam tylko monodram z cyklu "Moje fascynacje" właśnie dotyczący jego twórczości ("MF" to taki kwartalnik teatralny w naszym domu kultury). Lubię literaturę rosyjską, widziałam spektakl na podstawie dzieła rosyjskiego autora (o, matko wyleciało mi z głowy... ale wstyd), czytałam "Mistrza i Małgorzatę" (kto tego nie czytał) i takie tam. Mało przygód z lit ros, jednak czuję klimat Dostojewskiego i jutro, o ile nie zapomnę, lecę po jego książkę do biblioteki...
Jestem Hipocentrum.
Do góry
Autor
RE: Dostojewski Fiodor Michajłowicz
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-07-2009 00:27
Cytat:
Podobno co najmniej tak samo dobrzy są Bracia Karamazow, choć tam właśnie, jak rzekł Anub1s, antypolskie (a może ogólniej antywolnościowe?) poglądy bardzo często znajdują swe ujście.


Tzn. nie "antypolskie" ja bym tego nie nazywał. Po prostu Dostojewski był wyznawcą takiej specyficznej wersji rosyjskiego patriotyzmu połączonego jeszcze z głębokim przywiązaniem do prawosławia i przekonaniem o wyższości Rosji nad zepsutym Zachodem. Ale to nie zmienia faktu, że treści w jego powieściach są uniwersalne i poruszają naprawdę poważne tematy filozoficzne. Choćby na temat, nad którym dyskutujemy tak zażarcie na forum - czyli, czy jeśli Boga by nie było, to wszystko byłoby wolno.
Do góry
Autor
RE: Dostojewski Fiodor Michajłowicz
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 16-07-2009 18:46
Cytat:
Anub1s napisał/a:
Po prostu Dostojewski był wyznawcą takiej specyficznej wersji rosyjskiego patriotyzmu połączonego jeszcze z głębokim przywiązaniem do prawosławia i przekonaniem o wyższości Rosji nad zepsutym Zachodem.


A profesjonalnie to się chyba nazywa słowianofilstwo :D

Cytat:
Ale to nie zmienia faktu, że treści w jego powieściach są uniwersalne i poruszają naprawdę poważne tematy filozoficzne. Choćby na temat, nad którym dyskutujemy tak zażarcie na forum - czyli, czy jeśli Boga by nie było, to wszystko byłoby wolno.


Wcale nie kwestionuję tego, że pan Fiodor poruszał takie tematy. Co do ostatniej myśli, to ponoć właśnie wspomniany przeze mnie Conrad swego czasu z nim polemizował, ale o tym może powiem już na wymienionym przez Ciebie wątku, tylko nieco później, w wolnym czasie.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dostojewski Fiodor Michajłowicz
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 16-07-2009 20:35
Cytat:
czytałam "Mistrza i Małgorzatę" (kto tego nie czytał)

ja nie czytałem i jakoś mnie nie ciągnie chyba że stylowo podobne do tego co pisał Dostojewski wtedy może kiedyś ;)
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?