Dziedzictwo Gwiazd - Antologia Fantastyki

Pod redakcją Krzysztofa P Nowaka i Luizy Dobrzańskiej została wydana Antologia Fantastyki „Dziedzictwo Gwiazd”. Antologia powstała w celu upamiętnienia 65 rocznicy powstania łódzkiego Związku Literatów Polskich. Wśród szerokiej gamy autorów znalazło się kilka autorów z Portalu Pisarskiego. 

We wstępie czytamy:

Antologię postanowiłem zacząć od końca świata. Ktoś mógłby powiedzieć, że to niewłaściwa kolejność, ja twierdzę, że znakomity pomysł. Zanim się coś zacznie, zwłaszcza dobrego, coś musi się rozlecieć. Co więcej, oczekujemy właśnie na kolejną Apokalipsę, dodajmy – nie pierwszą i nie ostatnią, w dziejach ludzkości.Antologia Fantastyki Dziedzictwo Gwiazd

Tu dochodzimy do właściwego tematu. Niniejszy zbiorek powstawał dość długo. Praca nad nim przeciągała się i odwlekała. Wiele dzięki niej zrozumiałem, a razem ze mną zmieniała się także książka. Dotąd dzieliłem fantastykę na dwie podstawowe dziedziny – s-f i fantasy, w końcu jednak pojąłem, że ten podział nie tylko jest sztuczny, on nic nie znaczy. Nie można pisać ani o przeszłości, ani o przyszłości – dla prostej przyczyny – dzieją się w tym samym momencie. Kiedy piszemy o świecie alternatywnym musimy cały czas pamiętać, że on nie znajduje się gdzieś tam, miliardy lat świetlnych od nas. On jest w tym samym miejscu co my.

Ziemia, nasza codzienność są takim właśnie, bardzo fantastycznym, jednym z miliarda miliardów, światem. Jesteśmy do niego bardziej przyzwyczajeni, to wszystko. I postanowiliśmy, dla własnej wygody, i spokoju ducha udawać, że nie dostrzegamy tych innych. A przecież one stykają się z naszym, zaglądają tutaj przez okno, my chodzimy tamtymi, rzekomo nieistniejącymi ulicami codziennie na spacer. I dlatego ta antologia ma taki, nie inny charakter. Możliwe jest wszystko, także to, co dzieje się dookoła. Światy dzieją się, zdarzają, są, według miliona zasad i reguł jednocześnie.

Autorzy*: Przemysław Borkowski, Robert Cierlik, Magdalena Cybulska, Luiza Dobrzyńska, Tomasz Dudziński, Witold Jabłoński, Tomasz Korbek, Inesa Kruszka, Wojciech Kulawski, Mariusz Moryl, Krzysztof P. Nowak, Marek Nowak, Tomasz Obłuda, Alicja Pawłowska, Magdalena Pioruńska, Michał Procner, Leszek Siemiński, Małgorzata Skwarek-Gałęska, Dariusz Staniszewski, Konrad Sternal, Henryk Tur, Jarosław Urbaniuk, Sebastian Uznański, Dariusz Zajączkowski, Andrzej Zimniak, Andrzej Ziemowit Zimowski, Marcin Żółtowski 

Antologię można nabyć tutaj.
Książka została wydana pod patronatem Portalu Pisarskiego.
*
Pogrubione nazwiska to osoby publikujące na Portalu.

Wiktor Orzel · 21:59 20.12.2012 · 7 ·
Komentarze
JaneE dnia 20.12.2012 22:15
Gratuluję Wam :) Bardzo chętnie przeczytam.
qla dnia 20.12.2012 22:54
Nie żebym się upominał, ale ja też co nieco na portalu opublikowałem.
A antologia to nasze wielkie święto, jutro koniec świata więc trzeba się nacieszyć.

Pozdrawiam

Wojciech Kulawski - qla
Wiktor Orzel dnia 20.12.2012 23:02
qla napisał/a:
Nie żebym się upominał, ale ja też co nieco na portalu opublikowałem.


Trzeba się upominać, mój mózg ma ograniczoną pamięć. :( ;) Nazwisko pogrubione.
Zola111 dnia 22.12.2012 14:25
Serdeczne gratulacje! :yes:
AnonimowyGrzybiarz dnia 27.12.2012 01:02
Gratulacje!
Zawsze miło zobaczyć w antologii znajome nazwiska.
Ale jeszcze lepiej swoje własne! Może następnym razem...? :)
Poke Kieszonka dnia 01.01.2013 10:46
:) :) :) ja też gratuluję :) :) :)
Wasinka dnia 02.01.2013 19:25
Jestem w posiadaniu i cieszę się z tegoż ;)
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Abi-syn
26/03/2019 14:32
Hejka Panie D Aleś poleciał! chcę Tobie coś dowalić… »
Abi-syn
26/03/2019 14:19
Jolie Walczymy: stereotyp, przekonanie, religia, byt -… »
Florian Konrad
26/03/2019 12:53
mam skrzywienie, imię Jarek kojarzy mi się bardo źle,… »
allaska
26/03/2019 12:12
Bardzo mi sie podoba. Jest lirycznie, inteligentny tekst.… »
pociengiel
26/03/2019 11:30
Dzięki. Powiedzmy, że to się stało tydzień temu. Ale tekst… »
Wiolin
26/03/2019 11:17
Witam. Za wszelkie dobro ukryte w Waszym słowie,… »
Wiolin
26/03/2019 11:13
Witaj Zolu. No właśnie! Ależ powiedziałaś...Nawet… »
Wiolin
26/03/2019 10:58
Koziorowska. Duża litera w poezji to krzyk, to chęć -… »
SztukaKultury
26/03/2019 10:43
U mnie kolor czcionki jest raczej czarny, także nie wiem. Tu… »
Wiolin
26/03/2019 10:29
Berele. Wszystkim poleciłbym Jarka. Mądry… »
Wiolin
26/03/2019 10:19
Witaj. Wiersz napisany w stylu przedpotopowym, przez co… »
Wiolin
26/03/2019 10:06
Berele. Ten wiersz tak bardziej chyli się do sugestii… »
Ania_Basnik
26/03/2019 09:23
Świetnie! Zaczynasz ładną metaforą potem jest lekkie… »
Dobra Cobra
26/03/2019 09:04
Bardzo piękne zakończenie drugiej czesci opowiadania.… »
Dobra Cobra
26/03/2019 08:55
Ikoniczna sprawa. Na dodatek w cudny sposób wspierająca… »
ShoutBox
  • Berele
  • 26/03/2019 13:33
  • Mam trzy teksty na zaśrodkowania i muszę wybrać dwa. A Wy czemu nie wysyłacie? :)
  • allaska
  • 26/03/2019 11:57
  • * niech ludziom ulzy, spadnie ciśnienie w wersach, miało być, Zaśrodkowanie to wielka sprawa, ale ileż mozna? Po prostu z czasem to stsje sie nudne.. dobra rekla ma?:) pa ecie, pecie,ciocie,klocie
  • allaska
  • 26/03/2019 11:53
  • To mi przypomina film alternatywy 4:) wspomózmy Zaśrodkowanie, niech ludziom uczy, spadnie ciśnienie w wersjach, niech to będzie Anioł który awansował, jest coraz gorzej z tym konkursem, do pióra:)
  • allaska
  • 26/03/2019 11:50
  • Trzeba zrobić reklamę "Zaśrodkowaniu":) Dodatek 111 ladne ramy wyznaczyl, są dużo ładniejsze niż w poprzednim. Zaśrodkowanie ledwo oddycha, ale jego częstość zniechęca, a reklamę robi pomyslodawca
  • Zola111
  • 26/03/2019 01:09
  • Miesiąc dobiega końca, wZaśrodkowaniu tylko 2 wiersze :( Szkoda. Ale nic na siłę.
  • mike17
  • 25/03/2019 13:39
  • A tu zamieszczam konkursowe INFO : [link]
  • mike17
  • 25/03/2019 13:37
  • Serdecznie zapraszam wszystkich fanów prozy do wzięcia udziału w prozatorskim konkursie MUZO WENY 7, gdzie piszemy miniaturkę pod wybrany utwór muzyczny na 5000 znaków. Łatwe? Pewnie! Do boju :)
  • StalowyKruk
  • 24/03/2019 11:16