Jak oni się wydali?

Miliony wydanych książek, setki tysięcy wiernych fanów, pierwsze miejsca na listach bestsellerów – patrząc na najpopularniejszych dziś pisarzy, aż trudno uwierzyć, że na początku ich kariery nikt nie chciał wydać ich dzieł. Kto z obecnych literackich gwiazd miał problem, aby opublikować swoją twórczość i jak sobie z tym poradził?

Co łączy „Harrego Pottera”, „Władcę Pierścieni”, „Lolitę” i „Krainę Chichów”? To książki, które nie tylko na stałe weszły już do historii literatury, ale także utwory, których nikt nie chciał opublikować. Podobnie było z bijącą dziś rekordy popularności książką „Klątwą tygrysa”, powieścią odrzuconą przez wydawców, a ukochaną przez setki tysięcy czytelników. Upór, cierpliwość, rekomendacja, a może selfpublishing? Jaki jest najlepszy sposób na sukces w literackim świecie? 

Cierpliwa królowa literatury

Seria przygód o Harrym Potterze przyniosła Joanne Rowling sławę i majątek, szacowany na ponad 740 mln funtów. Jednak kiedy powstał jej pierwszy tom, nic nie zapowiadało tak spektakularnego sukcesu. Autorka nie mogła znaleźć wydawcy zainteresowanego publikacją jej książki. Już wcześniej napisała dwa inne utwory, ale żaden z nich nie został wydany. Początkowo zdawało się, że także i w przypadku przygód Pottera, Rowling nie zdziała wiele. Wydawnictwa zarzucały jej bowiem, że napisana przez nią powieść, jest zbyt skomplikowana dla młodych czytelników, zarówno pod względem fabuły, jak i struktury gramatycznej, dlatego nie wzbudzi ich zainteresowania. Po ponad rocznym oczekiwaniu, kiedy Rowling znalazła już wydawnictwo gotowe wydrukować jej twórczość, musiała pójść na szereg ustępstw i dokonać zmian w gotowym już dziele. Między innymi zamiast swojego imienia musiała użyć inicjałów tak, aby jej płeć pozostała nieznana, a także zmienić tytuł powieści. Dziś Rowling jest najbogatszą kobietą w Wielkiej Brytanii, a jej majątek przewyższa wartość dóbr, jakie posiada królowa Elżbieta II. Jest również jedną z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych, współczesnych pisarek na świecie. To pokazuje jak błędne i nieadekwatne bywają często oceny i opinie dużych wydawnictw i recenzentów.

Tygrys w sieci

Doskonałym przykładem pomyłki wydawców i braku rozeznania w rynku, jest również książka Colleen Houck pod tytułem „Klątwa Tygrysa”. Na początku nikt nie chciał opublikować tej powieści. Książka na granicy romansu i fantasy była uważana za zbyt infantylną i mało ambitną literaturę, w którą nie warto inwestować. A jednak sprzedała się w setkach tysięcy egzemplarzy. Czytelnicy na całym świecie oszaleli na jej punkcie. Stało się tak tylko dlatego, że autorka nie tracąc wiary w siebie, zdecydowała się sama wydać własną powieść i sprzedawać ją za pomocą internetowej księgarni. „Klątwa tygrysa” błyskawicznie stała się hitem. – Czasy kiedy to jedynie wydawcy decydowali, co zostanie zaprezentowane na rynku literacki, dawno już przeminęły. Dziś dzięki specjalnym portalom i platformom wydawniczym możemy sami wydać swoją twórczość w formie e-booka lub w wersji drukowanej. Możemy ją także udostępniać szerokiemu gr onu odbiorców za pomocą internetowych księgarni – mówi Marcin Ralcewicz, twórca portalu selfpublishing’owego Publikatornia.pl – Dlatego też coraz więcej osób rezygnuje z pośrednictwa wydawnictwa i samemu publikuje, promuje, a także dystrybuuje swoje utwory. Przykłady z zagranicy potwierdzają fakt, że selfpublishing to doskonała szansa dla debiutujących pisarzy. Mogą oni przestać pisać do szuflady i skonfrontować swoje dzieło z czytelnikami – dodaje.

Władca Pierścieni

Burzliwe były też losy słynnego „Władcy Pierścieni”. Mimo iż jego autor J.R.R. Tolkien tworząc tę powieść, nie był już początkującym pisarzem, a „Władca Pierścieni” powstał na wyraźne życzenie wydawnictwa Allen&Unwin, to niestety jego pracownicy odrzucili możliwość wydania książki w takiej formie. Inne wydawnictwo zainteresowane opublikowaniem książki zażądało skrócenia tekstu, na co autor kategorycznie się nie zgodził. Kiedy wydawało się już, że „Władca Pierścieni” nigdy nie trafi już do księgarni, w wydawnictwie Allen&Unwin zaczął pracować młody Rayner Unwin, który będąc ogromnym fanem twórczości Tolkiena, namówił ich do publikacji mitologii Śródziemia. – Dziś autorzy mają o wiele więcej alternatyw niż standardowe wydawnictwa. Sami mogą decydować o kształcie, formie i składzie książki – mówi Marcin Ralcewicz z Publikatornia.pl – Myślę, że gdyby J.R.R. Tolkien, który znany był ze s wojego silnego charakteru i uporu, miał możliwość samodzielnego wydania swojego dzieła, bez konieczności dostosowywania się do uwag i poprawek wydawców, nie wahałby się ani chwili – dodaje.

Pomysł i stworzenie książki to ogromne wyzwanie. Jednak dla wielu autorów największą przeszkodą w osiągnięciu sukcesu może okazać się obojętność i brak zainteresowania ze strony wydawców. Na szczęście w XXI wieku debiutujący pisarze, mają o wiele więcej możliwości dotarcia do czytelników niż jeszcze kilka lat temu. Czy w związku z tym czeka nas wysyp nowych talentów?    

Wiktor Orzel · 12:34 22.04.2013 · 5 ·
Komentarze
Emily dnia 23.04.2013 21:23
Cytat:
To pokazuje jak błędne i nieadekwatne bywają często oceny i opinie dużych wydawnictw i recenzentów.
Często? Bo raz na sto gniotów (zapewne rzadziej) zdarza się odrzucić jedną kurę znoszącą złote jaja?
Magicu dnia 24.04.2013 09:15
Wszystko ładnie i pięknie, ale gdzie nasze rodzime przykłady? Który z autorów (debiutantów!) w Polsce wydał książkę za własne pieniądze i ta okazała się bestsellerem?
henrykinho dnia 24.04.2013 10:47
Cytat:
Czy w związku z tym czeka nas wysyp nowych talentów?

Gratuluję temu, kto będzie chciał przebijać się przez stosy beznadziejnych książek w poszukiwaniu pereł. Powodzenia! ;)

Cytat:
Na początku nikt nie chciał opublikować tej powieści. Książka na granicy romansu i fantasy była uważana za zbyt infantylną i mało ambitną literaturę, w którą nie warto inwestować.

Rewelacja, spełnienie marzeń, nawet słabe publikacje mają szanse na przebicie się. Ale czy o to chodzi? Zaspokojenie ego, wydanie dla wydania, czy może liczy się napisanie czegoś naprawdę dobrego?
Dobrze widać, że gdzieś na zachodzie takie wydawanie ma większy sens, genialne rzeczy na ogół wypływają, a i słabe znajdują wcale niemałą niszę. Ale jak napisała Magicu - co z Polską?
wienczyslaw dnia 05.05.2013 08:42
może lepiej, żeby nie każdy wydawał na papierze, to co mu z głowy wychynie. już teraz jest wszystkiego za dużo. za dużo książek, za dużo filmów, za dużo jest poetów i pisarzy. za dużo jest malarzy. przywaleni stosem makulatury jak odnajdziemy w tym bałaganie coś wartościowego?
Bardzo_biedny dnia 23.05.2013 01:14
No niestety (a może stety?) takie są uroki demokracji. Każdy może coś nakręcić, napisać...
Niby jak mielibyśmy oddzielać ziarna od plew? Przecież właśnie tutaj widać, że nawet to co nie podoba się wydawcom, może okazać się świetne dla rzeszy ludzi! Czy możemy pozbawić kilkadziesiąt tysięcy osób lektury, która by im się spodobała, bo dzieło nie jest perfekcyjne? Po to właśnie są wydawcy, żeby pomóc autorowi znaleźć błędy i je poprawić. Jeśli chodzi o odnalezienie się w "bałaganie" to zawsze pomocą służą bibliotekarze i sprzedawcy (choć z tego co się orientuję, to w takim Empiku mało kto zna się na rzeczy). Ewentualnie korzystamy z internetu. Kupno książki to jak kupno czegokolwiek, najpierw sprawdzasz opinie i pytasz fachowców :) Oczywiście każdy ma własny gust, ale pozytywne opinie zmniejszają ryzyko nieudanego zakupu, racja?

A co do e-booków. Ja chyba się nie przekonam, wolę oczy niszczyć, tworząc własne teksty i nic nie zastąpi zapachu nowej książki i trzymania jej w ręce.

Pozdrawiam :)
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Kazjuno
24/04/2024 21:15
Dzięki Marku za komentarz i komplement oraz bardzo dobrą… »
Marek Adam Grabowski
24/04/2024 13:46
Fajny odcinek. Dobra jest ta scena w kiblu, chociaż… »
Marian
24/04/2024 07:49
Gabrielu, dziękuję za wizytę i komentarz. Masz rację, wielu… »
Kazjuno
24/04/2024 07:37
Dzięki piękna Pliszko za koment. Aż odetchnąłem z ulgą, bo… »
Kazjuno
24/04/2024 07:20
Dziękuję, Pliszko, za cenny komentarz. W pierwszej… »
dach64
24/04/2024 00:04
Nadchodzi ten moment i sięgamy po, w obecnych czasach… »
pliszka
23/04/2024 23:10
Kaz, tutaj bez wątpienia najwyższa ocena. Cinkciarska… »
pliszka
23/04/2024 22:45
Kaz, w końcu mam chwilę, aby nadrobić drobne zaległości w… »
Darcon
23/04/2024 17:33
Dobre, Owsianko, dobre. Masz ten polski, starczy sarkazm… »
gitesik
23/04/2024 07:36
Ano teraz to tylko kosiarki spalinowe i dużo hałasu. »
Kazjuno
23/04/2024 06:45
Dzięki Gabrielu, za pozytywną ocenę. Trudno było mi się… »
Kazjuno
23/04/2024 06:33
Byłem kiedyś w Dunkierce i Calais. Jeszcze nie było tego… »
Gabriel G.
22/04/2024 20:04
Stasiowi się akurat nie udało. Wielu takim Stasiom się… »
Gabriel G.
22/04/2024 19:44
Pierwsza część tekstu, to wyjaśnienie akcji z Jarkiem i… »
Gabriel G.
22/04/2024 19:28
Chciałem w tekście ukazać koszmar uczucia czerpania, choćby… »
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty