ziemie obiecane

Poezja Wojtka Pelca jest dla mnie cenna z kilku powodów. Przede wszystkim nie jest to kolejny tomik z serii „młodych i szybkich” poetów, ograniczonych zarówno słownictwem, jak czymś, co nazywam brakiem tworzywa poetyckiego, wynikającym wprost z młodego wieku wspomnianych twórców. (...) w przypadku ziem obiecanych śmiem twierdzić, że poetyka staje się dokładnie pochodną wieku autora i jest to jeden z najważniejszych atutów tego późnego debiutu. Wojtek buduje swój świat używając rekwizytów i obrazów wpisanych w najogólniej pojęte „kiedyś”, z tym że marginesy tej organizacji czasu są określone szeroko i obejmują zarówno wspomnienia podmiotu lirycznego, jak również osób trzecich, znacznie wcześniejsze („babcia mówiła...”). Ta peleryna rzeczywistości wykreowanej przez Wojtka jest jak najbardziej realna i wiarygodna, i przede wszystkim dla mnie – ciekawa. (...)
Wiersze z tomiku ziemie obiecane są zdecydowanie przemyślane. Nie ma tu nic z nachalności przekazu, ostrych, szokujących wizji poetyckich. Wartość jego poetyki przejawia się w dyskretnym, niejako mimowolnym oddziaływaniu na umysł czytelnika. To zdecydowanie inteligentna, „szara” poezja.

Robert Miniak

voytek72 · 20:20 30.09.2016 · 5 ·
Komentarze
Nalka31 dnia 02.10.2016 10:20
Gratuluję tomiku Wojtku.
sheCat dnia 04.10.2016 14:45
Gratuluję : )
voytek72 dnia 04.10.2016 20:02
Nalka31, sheCat - pięknie dziękuję :)

ps. Wasze awatary fajnie sie komponują ;)
Zola111 dnia 19.10.2016 00:42
Voytku, bardzo serdecznie gratuluję. Cieszę się razem z Tobą.
voytek72 dnia 23.10.2016 13:12
Zolu - dzięki :)
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
mike17
26/03/2019 20:44
Ilekroć czytam takie teksty, coś łapie mnie za gardło :)»
Kushi
26/03/2019 20:32
Pięknie wymalowałeś słowami ten rodzinny obrazek. Ująłeś w… »
Zola111
26/03/2019 20:30
Wiolinie, a no właśnie tak, albo jakoś tak. Zawsze na… »
mike17
26/03/2019 19:36
No lecisz po calaku, całość jest tak odlotowa, że trza… »
Berele
26/03/2019 18:23
Jarek pochodzi z mych rozmyślań nt zjawiska autorytetu. Co… »
dodatek111
26/03/2019 15:37
Kushi, bardzo się cieszę, że wiersz Cię zatrzymał:)»
szalonaromantyczna511
26/03/2019 15:32
Powiem ci, że na pewno ten tekst wymaga doszlifowania (może… »
Abi-syn
26/03/2019 14:32
Hejka Panie D Aleś poleciał! chcę Tobie coś dowalić… »
Abi-syn
26/03/2019 14:19
Jolie Walczymy: stereotyp, przekonanie, religia, byt -… »
Florian Konrad
26/03/2019 12:53
mam skrzywienie, imię Jarek kojarzy mi się bardo źle,… »
allaska
26/03/2019 12:12
Bardzo mi sie podoba. Jest lirycznie, inteligentny tekst.… »
pociengiel
26/03/2019 11:30
Dzięki. Powiedzmy, że to się stało tydzień temu. Ale tekst… »
Wiolin
26/03/2019 11:17
Witam. Za wszelkie dobro ukryte w Waszym słowie,… »
Wiolin
26/03/2019 11:13
Witaj Zolu. No właśnie! Ależ powiedziałaś...Nawet… »
Wiolin
26/03/2019 10:58
Koziorowska. Duża litera w poezji to krzyk, to chęć -… »
ShoutBox
  • Zola111
  • 26/03/2019 20:19
  • Berele, wybieraj, przysyłaj. Śmiało. Zaśrodkowanie czeka.
  • mike17
  • 26/03/2019 19:45
  • Kochani! Macie jeszcze 3 tygodnie na napisanie miniaturki na konkurs w prozie MUZO WENY 7, gdzie piszemy utworek na 5000 znaków i wysyłamy mnie. Myślę, że damy radę, prawda? To kwestia silnej woli :)
  • Esy Floresy
  • 26/03/2019 19:08
  • Marcyjki jeszcze kolekcjonują teksty przez 5 dni :) [link]
  • mike17
  • 26/03/2019 19:06
  • Friday, dzięki :)
  • allaska
  • 26/03/2019 16:16
  • Bo głosowanie nie jest jawne, wszystko anonimowe i na PW Zoli.
  • allaska
  • 26/03/2019 16:15
  • Nie wysyłam, i nie głosuję, bo ...
  • Berele
  • 26/03/2019 13:33
  • Mam trzy teksty na zaśrodkowania i muszę wybrać dwa. A Wy czemu nie wysyłacie? :)
  • allaska
  • 26/03/2019 11:57
  • * niech ludziom ulzy, spadnie ciśnienie w wersach, miało być, Zaśrodkowanie to wielka sprawa, ale ileż mozna? Po prostu z czasem to stsje sie nudne.. dobra rekla ma?:) pa ecie, pecie,ciocie,klocie
Ostatnio widziani
Gości online:13
Najnowszy:Ligginse6
Wspierają nas