ziemie obiecane

Poezja Wojtka Pelca jest dla mnie cenna z kilku powodów. Przede wszystkim nie jest to kolejny tomik z serii „młodych i szybkich” poetów, ograniczonych zarówno słownictwem, jak czymś, co nazywam brakiem tworzywa poetyckiego, wynikającym wprost z młodego wieku wspomnianych twórców. (...) w przypadku ziem obiecanych śmiem twierdzić, że poetyka staje się dokładnie pochodną wieku autora i jest to jeden z najważniejszych atutów tego późnego debiutu. Wojtek buduje swój świat używając rekwizytów i obrazów wpisanych w najogólniej pojęte „kiedyś”, z tym że marginesy tej organizacji czasu są określone szeroko i obejmują zarówno wspomnienia podmiotu lirycznego, jak również osób trzecich, znacznie wcześniejsze („babcia mówiła...”). Ta peleryna rzeczywistości wykreowanej przez Wojtka jest jak najbardziej realna i wiarygodna, i przede wszystkim dla mnie – ciekawa. (...)
Wiersze z tomiku ziemie obiecane są zdecydowanie przemyślane. Nie ma tu nic z nachalności przekazu, ostrych, szokujących wizji poetyckich. Wartość jego poetyki przejawia się w dyskretnym, niejako mimowolnym oddziaływaniu na umysł czytelnika. To zdecydowanie inteligentna, „szara” poezja.

Robert Miniak

voytek72 · 20:20 30.09.2016 · 5 ·
Komentarze
Nalka31 dnia 02.10.2016 10:20
Gratuluję tomiku Wojtku.
sheCat dnia 04.10.2016 14:45
Gratuluję : )
voytek72 dnia 04.10.2016 20:02
Nalka31, sheCat - pięknie dziękuję :)

ps. Wasze awatary fajnie sie komponują ;)
Zola111 dnia 19.10.2016 00:42
Voytku, bardzo serdecznie gratuluję. Cieszę się razem z Tobą.
voytek72 dnia 23.10.2016 13:12
Zolu - dzięki :)
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Zola111
17/01/2019 18:55
wiojaw: dziękuję, że wróciłaś. Serdeczności. mike17:… »
ClakierCat
17/01/2019 18:40
masz rację wiojaw, ślicznie dziękuję, że jesteś, Twoje… »
mike17
17/01/2019 18:24
Nic gorszego jak bezradność... To śmierć za życia. I nic… »
wiojaw
17/01/2019 18:23
Nawet z tymi moimi klapkami? Widzę, że Ty po prostu… »
ClakierCat
17/01/2019 18:16
Masz rację wjiojaw, pięknie dziękuję za komentarz - bardzo… »
wiojaw
17/01/2019 18:01
chyba nie rozumieją? A dwa, nie widzę związku między… »
ClakierCat
17/01/2019 17:45
Marta Podgórnik rocznik 1994, klasa francuska. biblią jest… »
Kemilk
17/01/2019 17:36
Jedno z lepszych opowiadań, jakie tutaj czytałem. Jedyne co… »
Jaworski
17/01/2019 17:26
Dzięki wielkie. Jak coś napiszę to wrzucę. »
wiojaw
17/01/2019 17:18
Buziam :rol: za słowa Mike17! :) »
wiojaw
17/01/2019 17:15
Jestem kobietą, zdecydowanie muszę zmienić nick na bardziej… »
mike17
17/01/2019 17:01
Wiersz w konwencji czystej formy, pełen abstrakcyjnych… »
Zola111
17/01/2019 16:57
Blanche: dziękuję za wysoką ocenę i piękne rozumienie… »
wiojaw
17/01/2019 16:44
Dzięki Janku! Właśnie tak, Norwid sam w sobie nie był celem. »
AntoniGrycuk
17/01/2019 16:27
No pojechałeś. Przyznam. Klimat stworzyłeś naprawdę "z… »
ShoutBox
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:26
  • oby ten konsensus wychodził zawsze, wszędzie i wszystkim.
  • mike17
  • 15/01/2019 23:24
  • Miło mi się z Tobą rozmawiało, Ananke, ale łóżko mnie wzywa - na dziś chyba starczy. Życzę Ci kolorowych snów i jak zwykle cieszę się, że udało się nam dojść do konsensusu :) Dobranoc.
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:22
  • znam i lubię :)
  • Niczyja
  • 15/01/2019 23:19
  • Nic lepiej nie pasuje do tej śnieżnej ciszy... [link]
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:18
  • właśnie, plusy i minusy. Żeby je dostrzec, trzeba mieć jakąś wiedzę, warsztat, doświadczenie i CZAS. O tym nie mówiliśmy, trzeba poświęcić trochę czasu, żeby powstał rzeczowy komentarz
  • mike17
  • 15/01/2019 23:15
  • Absolutnie masz rację. Chwalić grafomanów nie wolno, ale tym tuzom też słodzić nie powinno się. Dobrze wytknąć plusy i minusy. ale czasem krytyka musi być jak i euforyczne pochwalenie :)
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:11
  • czasem można kogoś niesłusznie wpędzić w poczucie, że nie jest nic wart, a z drugiej strony pisać pochwalne peany pod bohomazami
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:09
  • Mike - czy oby na pewno wszystkiego ? czy jakaś część komentatorów nie jest nazbyt złośliwa? niekompetentna? z drugiej strony nazbyt pochlebna ? bezkrytyczna ?
  • mike17
  • 15/01/2019 23:06
  • Na portalu można dowiedzieć się wszystkiego o swoim pisaniu. Komentatorzy zawsze się znajdą. A ci w realu mają wieczorki literackie, gdzie raczej tłumy nie walą, są to imprezy niszowe.
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:01
  • prawie każdy tego chce. Tak uważam. Jak ludzie wydają na papierze swoje utwory, mają ograniczoną możliwość interakcji z Czytelnikiem.
Ostatnio widziani
Gości online:15
Najnowszy:Wqgj54
Wspierają nas