Krótkie rozważania o Osho - Waldan
Publicystyka » Eseje » Krótkie rozważania o Osho
A A A
Osho – nauczyciel duchowy, guru, alfa i omega, buntownik, filozof, pajac, geniusz, pozer itd. Prawdopodobnie ile ludzi tyle zdań o tym kontrowersyjnym człowieku. Ktoś kiedyś go określił najbardziej niebezpiecznym człowiekiem od czasów Jezusa Chrystusa.

Kiedy myśli się o Jezusie raczej nie przychodzi do głowy takie słowo jak ,, niebezpieczny”. A jednak, Jezus w swoich czasach zburzył istniejący porządek rzeczy i zbudował nowy, który trwa do dziś. Wystarczy spojrzeć na fakty. Chrześcijaństwo jest obecnie jedna z najbardziej popularnych religii na świecie a czas dzielimy na ,, przed i po Chrystusie”. Całkiem nieźle jak na skromnego cieśle.

Wracając do Osho, który nie tytułował się synem Boga, nie czynił cudów, nie zmartwychwstał i nie stworzył, żadnej nowej religii, to czy porównywanie go do Jezusa nie jest mocno przesadzone?

Na pierwszy rzut oka jest, on przecież nic takiego nie dokonał, był tylko człowiekiem, który wyrażał własne zdanie, zdanie, które nie tylko było czasem sprzeczne z naukami kościoła ale nawet sprzeczne z tym co on sam powiedział wcześniej. Ale ludzie go słuchali. Słuchali gdy żył i słuchają dzisiaj.

Dziś, ponad 20 lat po śmierci jego książki, które tak naprawdę nie były jego książkami, są coraz bardziej popularne. Sam Osho, bowiem nic nie napisał, był natomiast świetnym mówcą, zostawił po sobie setki nagrań, które zostały spisane przez jego uczniów, następnie wydane a potem przetłumaczone na ponad 50 języków i znów wydane.

Nasuwa mi się tu podobieństwo do Jezusa, który też nie spisywał swoich nauk a które zostały potem spisane przez ewangelistów.

Można się zgadzać lub nie zgadzać z naukami Osho., można się irytować tym co mówi. Ale jedno jest pewne, fajnie się to czyta, trochę gorzej słucha. Osho mówił bowiem bardzo powoli i robił długie pauzy. Czasem się ma wrażenie słuchając jego nagrań, że taśma się zacięła. Same książki są natomiast bardzo fajną lektura do poduszki. W jego wykładach jest bowiem dużo przykładów, opowieści i dowcipów.

Jego ośrodek Indiach przyjmuje około 200 tys. osób rocznie i stanowi świetny biznes.. Podobne ośrodki powstają już w innych krajach.

Nie tak dawno widziałem ogłoszenie w necie. Facet szukał współlokatorów w Warszawie. Współlokatorami mogli być tylko i wyłącznie osoby żyjące według zasad Osho.

Jakiś dziennikarz muzyczny powiedział kiedyś, że: muzyka dzieli się na tą przed i po ,,Billy Jean”, krytyk filmowy, że kino: na to przed i po ,, Pulp fiction”, a może, ktoś za parę lat powie, że filozofia dzieli się na tą przed i po Osho.
Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • E-mail znajomego:
 • E-mail polecającego:
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • Znajomy został poinformowany
Waldan · dnia 04.04.2011 10:15 · Czytań: 1025 · Średnia ocena: 1 · Komentarzy: 6
Komentarze
Usunięty dnia 04.04.2011 11:09
Cytat:
buntownik, filozof, pajac.,

usuń kropkę po pajacu

Cytat:
Prawdopodobnie ile ludzi tyle zdań

ilu ludzi

Cytat:
Kiedy myśli się o Jezusie raczej nie przychodzi do głowy takie słowo jak ,, niebezpieczny”.

Kiedy myśli się o Jezusie, raczej nie przychodzi do głowy takie słowo jak ,,niebezpieczny”.

Cytat:
Chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej popularną religią na świecie a czas dzielimy na ,, przed i po Chrystusie”. Całkiem nieźle jak na skromnego cieśle.

Chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej popularną religią na świecie[b], a[/b] czas dzielimy na ,,przed i po Chrystusie”. Całkiem nieźle, jak na skromnego cieślę.

Cytat:
Na pierwszy rzut oka jest, on przecież nic takiego nie dokonał, był tylko człowiekiem, który wyrażał własne zdanie, zdanie, które nie tylko było czasem sprzeczne z naukami kościoła ale nawet sprzeczne z tym co on sam powiedział wcześniej.

Na pierwszy rzut oka jest. On przecież niczego takiego nie dokonał, był tylko człowiekiem, który wyrażał własne zdanie. Zdanie, które nie tylko było czasem sprzeczne z naukami kościoła, ale nawet sprzeczne z tym, co on sam powiedział wcześniej.

Cytat:
Dziś, ponad 20 lat po śmierci jego książki

widzisz błąd?

Cytat:
Sam Osho, bowiem nic nie napisał

lepiej byłoby: Bowiem sam Osho niczego nie napisał

Cytat:
następnie wydane a potem przetłumaczone

następnie wydane, a potem przetłumaczone

Cytat:
nie spisywał swoich nauk a które

nie spisywał swoich nauk, a które

Cytat:
nie zgadzać z naukami Osho.,

znowu jakaś zagubiona kropka

Dobra, dalej nie wypisuję, bo powtarzasz w kółko te same błędy.

Czy to jest wypracowanie szkolne?
Usunięty dnia 04.04.2011 11:37
Esej zmierza jednak z tego co wiem w kierunku stylu wysokiego i trzeba mimo wszystko wykazać się jakimś literackim kunsztem, a u Ciebie... no nieciekawie. Błędy najważniejsze - Oke wyszczególniła. A jeśli już o chrześcijaństwie, to wcale nie jest, jak napisałeś, najbardziej popularną religią. Właściwie to buddyzm ma więcej wyznawców, i lepiej by było jakbyś napisał, że chrześcijaństwo jest jedną z najbardziej popularnych religii. Oprócz tego, że dowiedziałam się o jakimś Osho, niewiele mi dał ten artykuł.
pozdrawiam
Berserkerka dnia 04.04.2011 15:23
OK był sobie jakiś tam Osho, ale kim on był, co robił, jakie "nauki" głosił? O tym nie ma tu ani słowa. A tego porównania do Jezusa też nie wytłumaczyłeś, jedynym przykładem było to że też głosił swoje nauki nie spisując ich. Nadal nic nie wiem o tym Osho.
Waldan dnia 07.04.2011 19:24
Dziekuje za wszystkie wskazówki, wszelką krytyke i dobre słowo. Swoich tekstów naogól celowo nie poprawiam, dlatego nie pojawiaja sie porawione wersje. Uważam, że fajnie jest spojrzeć z upływem czasu jakie sie błedy zrobiło czy jak zmieniał sie sposób myślenia i jak styl sie rozwijał.
Co do samego Osho, to tekst był raczej skierowany do osób, które wiedza kto to jest i pierwotnie był umieszczony w takim miejscu gdzie czytajacy wiedzili, kto to. nie było sensu go przedstawiać. Chciałem po prostu podzielic sie swoimi spostrzezeniami na jego temat. Umieszczajać go tutaj może faktycznie powunieniem dopisac o nim wiecej. Ale jak już mówiłem, nie lubie swoich pierwotnych tekstów zmieniac:)
Krystyna Habrat dnia 10.04.2011 11:35 Ocena: Słabe
Zawsze dziwią mnie tego typu teksty, gdy autorowi wydaje się, że jest ponad i naj, osądza tysiące pokoleń, jako od niego głupsze, ale o samym Osho, dla którego ten tekst powstał, czytelnik nie dowiaduje się nic. Ot zdawkowe napomknięcia.
Waldan dnia 10.04.2011 13:53
Ej jak to nic sie nie dowiaduje? A to, że taki ktośw ogóle istniał to mało? A to, że prawdopodobnie ostro namieszał w filozofii czy religi, to mało? A to ,że jego ksiązki sapowszechnie dostępne to mało? Fakt, nie mówie tu prawie nic o jego życiu prywatnym czy samych naukach ale nie o to tu chodzi. Wydaje mi sie, że tekst pobudza ciekawośc co do tej osoby i zostawia pewien niedosyt. Tym lepiej, bo może ktos siegnie po jego pozycje czy poszuka informacji na ten temat w necie.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Afrodyta
07/08/2022 20:37
Przeczytałam obie części Twojej opowieści i przyznaję, że… »
wolnyduch
07/08/2022 20:19
Piękny, poruszający prawdą życiową wiersz. Dobrego wieczoru… »
wolnyduch
07/08/2022 20:16
Wymowny tekst, w ciekawej formie, smutne jest to, iż to… »
wolnyduch
07/08/2022 20:07
Wiersz msz zawsze aktualny, to prawda, że młody kwiat często… »
Afrodyta
07/08/2022 20:01
Tekst wciąga w swój świat, świat wypełniony jakimś… »
Afrodyta
07/08/2022 19:44
Opowiadanie przeczytałam z przyjemnością, jest w nim… »
Klusek
07/08/2022 09:40
Dziękuję pięknie za miłe słowa :) Nie zamierzam, plan był… »
G.G
06/08/2022 23:05
skroplami Przepraszam za zwłokę z odpowiedzią. Obowiązki… »
wolnyduch
06/08/2022 22:59
Wiersz jak dla mnie trudny do komentowania, intryguje mnie… »
K.i.r.o
06/08/2022 20:47
O lol. Na początku odpuściłem, kiedy zobaczyłem słowo Kurwa.… »
wolnyduch
06/08/2022 20:34
Dla mnie piękny, niezwykle kobiecy wiersz miłosny, który nie… »
wolnyduch
06/08/2022 20:28
Wybacz, leniwie podpiszę się pod komentarzem Zoli111, bowiem… »
wolnyduch
06/08/2022 20:21
Urokliwe to dziczenie, smutne, wymowne i pięknie oddane… »
Jacek Londyn
06/08/2022 20:09
Litości, viktorio12! Oczywiście w opisach… »
wolnyduch
06/08/2022 20:08
Witaj tetu Dziękuję za wnikliwy komentarz, cóż może to i… »
ShoutBox
 • Darcon
 • 14/07/2022 20:17
 • Mało osób ma czas na "betowanie", ale możesz przysłać mi na priv opowiadanie, które skasowałaś. Sprawdzę, zasugeruję i uzasadnię półkę, tylko nie od razu. Dwa w jednym, coś jak szampon. ;)
 • Wiktor Orzel
 • 12/07/2022 08:09
 • Nie czytamy wszystkich komentarzy, bo nie mamy na to czasu. Twój akurat mi się rzucił w oczy, to nic osobistego. ;)
 • ApisTaur
 • 01/07/2022 22:13
 • W sezonie ogórkowym, tłok tylko na plażach ;)
 • Materazzone
 • 28/06/2022 17:24
 • Dawno mnie tu nie było. Strasznie mało tu życia jest :(
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty
Wspierają nas