Gdy sąd udaje się na naradę - Grzegorz Panek
Proza » Miniatura » Gdy sąd udaje się na naradę
A A A
Od autora: Chciałbym z tego zrobić cykl o różnych koncepcjach prawa.

Gdy sąd udaje się na naradę

 

W drugiej Świątyni Jerozolimskiej zasłona odgradzała pomieszczenie dostępne jedynie najwyższym kapłanom. Żaden z wybrańców nie zdradził, co było się w środku. Wykraść sekret mógł tylko rzymski świętokradca - osoba pozbawiona wiary w Jehowę, mająca za to do dyspozycji siłę legionów. Zdaniem intruza pokój był pusty.

Przekaz wydaje się wiarygodny, skoro nie wolno było czynić wizerunku Pana, który objawiał się w swoim stworzeniu. W Przybytku nie było już Arki. Jej miejsce zajęła pustka, także na znak przymierza. To puste miejsce świadczyło o najpełniejszym w tej sytuacji wypełnieniu prawa - ogniwa, które łączyło porządek boski i naturalny. Ten pierwszy przenikał drugi.

Od niedawna w sali posiedzeń brytyjskiego Sądu Najwyższego podziwiać można wykładzinę projektowaną przez artystę, który odpowiedzialny był za okładkę jednej z płyt Beatlesów. Symbole krajów składowych wpisano w dwa splatające się szlaczki. Spośród symboli występujących w herbie Sądu zabrakło Omegi, świadczącej o ostateczności instancji. Może i dobrze, bo to, po czym stąpają dzisiaj Lordowie Sędziowie przypomina raczej ich ludzką naturę. Podłogę taką napotkać można najczęściej w dziecięcych pokojach. Może Omega poczuła się naga po rozstaniu z Alfą i po omacku ucieka od odpowiedzialności.

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
  • Poleć ten artykuł znajomemu
  • E-mail znajomego:
  • E-mail polecającego:
  • Poleć ten artykuł znajomemu
  • Znajomy został poinformowany
Grzegorz Panek · dnia 21.03.2013 09:47 · Czytań: 623 · Średnia ocena: 4 · Komentarzy: 12
Komentarze
Elwira dnia 21.03.2013 09:47
Cytat:
co było się w środku

się zbędne
Cytat:
mająca za to do dyspozycji siłę legionów.

za to zbędne
Cytat:
było czynić wizerunku Pana, który objawiał się w swoim stworzeniu. W Przybytku nie było już

2 razy było - powtórka
Cytat:
miejsce zajęła pustka, także na znak przymierza. To puste miejsce

miejsce pustka, puste miejsce - powtórki
Cytat:
Symbole krajów składowych wpisano w dwa splatające się szlaczki. Spośród symboli występujących

symbole, symboli - powtórka
Cytat:
stąpają dzisiaj Lordowie Sędziowie(,) przypomina raczej



Zdecydowanie musisz ubogacić słownictwo. Tyle powtórzeń w tak małym tekście? Spokojnie można wypowiedź skonstruować tak, żeby ich uniknąć.

Sam pomysł na miniaturę mnie przekonuje. Dobry, dyskusyjny. Popracuj nad wykonaniem.
Pozdrawiam.
pablovsky dnia 21.03.2013 11:24
Panie Grzegorzu, z całym szacunkiem, ale czytałem kilkakrotnie i nie rozumiem tego krótkiego wpisu. Za mało tutaj przede wszystkim konkretów, które mówiłyby, o czym tak naprawdę mamy się dowiedzieć.
Za ogólnikowo dla takiego prostego człowieka, jaką jest moja skromna osoba.
Jak każdy, kto lubi tworzyć, pisać - lubię myśleć, ale ta historia przekracza moje zdolności.
Jestem zbyt mało inteligentny. Pozdrawiam.
Wasinka dnia 21.03.2013 11:24
Podjęty temat w porządku, pomysł na cykl takich miniaturek również.
Troszkę można by także pogrzebać w stronie formalnej - że tak to ujmę. Czasem powtórzenia mają swoje przeznaczenie, podkreślają myśl, należą do specyfiki narzuconego stylu (zależy od autora). Kiedy jednak nie jest to wyczuwalne przez czytelnika - wówczas nie pełni swojej funkcji.
Dodam do uwag Elwiry jeszcze, np.
Cytat:
o najpełnie­j­szym w tej sy­tu­a­cji wypełnie­niu prawa
- to chyba niecelowe: najpełniejsze wypełnienie...

Pozdrawiam spośród śniegu.
Grzegorz Panek dnia 21.03.2013 14:57
Dziękuję. Szczególnie za uwagi związane ze stroną formalną, słownictwem. Jedną z zalet takiej formy wydaje mi się możliwość ciągłego wracania i poprawiania, by wszystko czytało się coraz zgrabniej. Trochę to jak malowanie - można co jakiś czas podejść do sztalugi i dwa razy pociągnąć pędzlem, potem zostawić na jakiś czas.

@Pablovsky
Dziękuję. Tak jak z językiem, zmagam się z dosłownością. Chciałbym budować jakąś przestrzeń między miniaturą a odbiorcą. Każdy ma inne oczekiwania, więc może nie zawsze się udaje w tym samym układzie przedmiotowo-podmiotowym. Ciekaw będę Pana opinii co do innych miniatur.
Usunięty dnia 21.03.2013 16:10
Bardzo jestem ciekawy kolejnych ujęć prawa i oby były tak przepysznie niejasne jak to.

Inspiracja fragmentem "Przed Prawem" Kafki?

Na formie się nie skupiam w takich wypadkach, bo rozumiem trud ujęcia tak niejasnego przedmiotu, jakim jest prawo.
Grzegorz Panek dnia 21.03.2013 19:34
Dziękuję. Przyznam, że nie myślałem tu o Kafce. Tutaj to raczej prawo skarlało, a sędziowie chcialiby skryć się za czymś większym i szukają różnych możliwości. Albo też sędzia obsługuje prom, przewożąc na drugą stronę, nie wiedząc, nie wiedząc samemu, co tam jest. Wierzy tylko, że prowadzi w stronę jakiegoś porządku, który stoi za przepisem.
Dobra Cobra dnia 22.03.2013 09:37 Ocena: Bardzo dobre
Dotykasz najistotniejszych wątków historii Ziemi.

Na początek kilka słów o Imieniu Boga: Jahwe (Stworzyciel), nie pisałbym o Nim: Jehowa, bo to ma niezbyt niedobre skojarzenia. Choć rozumiem zawirowania w nazewnictwie Boga (nazwa pochodzi od liter hebrajskich JHWH), to jednak zwyczajowo jest to Jahwe. W żadnym z przekładów (oprócz przekładu Świadków Jehowy) nie znajdziesz tłumaczenia JHWH na Jehowa.

Zerknij w Przekłady Tysiąclecia, Warszawski, NT w przekładzie Kowalskiego, Biblia Poznańska, Nowa Biblia Gdańska, Biblia Brzeska, Biblia Warszawsko - Praska - one wszytkie stoją na stanowisku oddania słowa Bóg jako Jahwe.

Tylko tzw. Przekład Nowego Świata (dokonany, według mojej wiedzi, tendencyjnie przez Świadków Jehowy, aby potwierdzać ich nauki, a więc poprzekręcany (!) - używa tego zwrotu.
Tyle słowem usystematyzowania nazwy imienia Bożego.


Teraz trochę historii: na początku naród wybrany - Izrael - był prowadzony przez Boga dosłownie. Wyznaczeni kapłani mieli możliwość stykać się z chwałą Najwyższego raz do roku, w dzień najważniejszego święta - Dnia Pojednania. Jeden z nich mógł wejśc do miejsca za kotarą (najświętszego) aby tam zanieść grzechy ludu do oczyszczenia. To było ich najważniejsze święto i ten, kto sie nie ukorzył tego dnia, umierał w przeciągu najbliższego roku.

Więcej:
http://biblia.wiara.pl/doc/1467655.Dzien-pojednania
http://www.jewishmuseum.org.pl/pl/.../jom-kipur/
http://poznan.jewish.org.pl/index.php/.../Dzien-Pojednania-Jom-Kipur.html


Bóg jest duchem, nie potrzebuje obrazów, którym ludzie mają oddawać cześć i w które mają sie wpatrywać, szukając w nich ratunku. Dlatego w świątyni izraelskiej nie było niczego, co mógł zobaczyć rzymski żołnierz. Bóg, nawiedzający ją duhowo, odszedł od swego ludu, gdy ten odrzuycił Jego Syna i zamordował Go na krzyżu.

Znacie 2 przykazanie, tak brutalnie zmienione przez kościół katolicki (w katechiźmie) , aby usprawiedliwić dziejące się w nim do dnia dzisiejszego pogańskie praktyki?

Exo 20:4-6 bw "(4) Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią.
(5) Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą.
(6) A okazuję łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań."



Nie dziwi więc, że obcy przybysz, nieizraelita, nie zobaczył za zasłoną niczego.

Jest to z pewnościa temat do szerszej dyskusji.


Zatem nie powinno dziwić w obecnych czasach, gdy sądy potrafią być tak tendencyjne i gdzie nie liczy się sprawiedliwość oraz jednostka, a ponad którą stawiane są prawnicze formułki i triki. Oraz wpływ czerpiących korzyści grup nacisku, trzymających władzę i kapitał.



Wzory na posadzce brytyjskiego Sądu Najwyższego faktycznie przypominają nam o tym, że sądownictwo poszło nie tą drogą, którą winno pójść. A porówanie mozaiki do wzorów, znanych z dziecięcych pokoi, jest najbardziej celnym z możliwych zakończeń Twojej miniatury.


Ukłony z szacunkiem,


Dobra Cobra
Grzegorz Panek dnia 22.03.2013 22:40
Bardzo dziękuję. Niezmiernie miły jest wpis, po którym widać, że miniaturka sprowokowała autora do rozmyślań.

Całość wyczyściłem językowo według wskazówek.

Gdy sąd udaje się na naradę

W drugiej Świątyni Jerozolimskiej zasłona odgradzała pomieszczenie dostępne jedynie najwyższym kapłanom. Żaden z wybrańców się nie zdradził. Wykraść sekret mógł tylko rzymski świętokradca - osoba pozbawiona wiary w Jehowę, mająca za to do dyspozycji siłę legionów. Zdaniem intruza pokój był pusty.
Przekaz wydaje się wiarygodny, skoro nie wolno było czynić wizerunku Pana, który objawiał się w swoim stworzeniu. W Przybytku nie było już Arki. Jej miejsce zajęła pustka, także na znak przymierza. Świadczyła ona o najpełniejszej w tej sytuacji realizacji prawa - ogniwa, które łączyło porządek boski i naturalny. Pierwszy z nich przenikał drugi.
Od niedawna w sali posiedzeń brytyjskiego Sądu Najwyższego podziwiać można wykładzinę projektowaną przez artystę, który odpowiedzialny był za okładkę jednej z płyt Beatlesów. Symbole krajów składowych wpisano w dwa splatające się szlaczki. Spośród występujących w herbie Sądu elementów zabrakło Omegi, świadczącej o ostateczności instancji. Może i dobrze, bo to, po czym stąpają dzisiaj Lordowie Sędziowie przypomina raczej ich ludzką naturę. Podłogę taką napotkać można najczęściej w dziecięcych pokojach. Może Omega poczuła się naga po rozstaniu z Alfą i po omacku szuka ucieczki przed odpowiedzialnością.
wykrot dnia 22.03.2013 23:18
A tak właściwie to co chciałeś powiedzieć? Bo mówiono o tym już setki razy... Czy chcesz odkryć coś nowego, czy być tylko sto pierwszym opowiadaczem?
Grzegorz Panek dnia 23.03.2013 00:14
Czasem przychodzi taka myśl czy impresja, czasem inna... Najbardziej chciałbym być podróżnikiem po kulturze, nawet jeśli przyjdzie coś powiedzieć po raz setny. Jeśli kultura powiada coś po raz setny, to znaczy, że coś może być na rzeczy.
Krystyna Habrat dnia 27.03.2013 19:14
Chylę głowę przed tym tekstem, bo widzę w nim coś niezwykłego, ale skomentować nie potrafię.
wienczyslaw dnia 27.03.2013 19:54
niestety nic nie zrozumiałem. może dlatego, że mam braki w wykształceniu. a może dlatego, że autor nie potrafi przekazać tego co chce przekazać.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Kazjuno
28/04/2024 16:30
Mnie też miło Pięknooka, że zauważyłaś. »
ajw
28/04/2024 10:25
Kajzunio- bardzo mi miło. Dziękuję za Twój komentarz :) »
ajw
28/04/2024 10:23
mede_o - jak miło, że wciąż jesteś. Wzruszyłaś mnie :)»
Kazjuno
28/04/2024 08:51
Duży szacun OWSIANKO! Opowiadanie przesycone humanitaryzmem… »
valeria
26/04/2024 21:35
Cieszę się, że podobają Ci się moje wiersze, one są z głębi… »
mike17
26/04/2024 19:28
Violu, jak zwykle poruszyłaś serca mego bicie :) Słońce… »
Kazjuno
26/04/2024 14:06
Brawo Jaago! Bardzo mi się podobało. Znakomite poczucie… »
Jacek Londyn
26/04/2024 12:43
Dzień dobry, Jaago. Anna nie wie gdzie mam majtki...… »
Kazjuno
24/04/2024 21:15
Dzięki Marku za komentarz i komplement oraz bardzo dobrą… »
Marek Adam Grabowski
24/04/2024 13:46
Fajny odcinek. Dobra jest ta scena w kiblu, chociaż… »
Marian
24/04/2024 07:49
Gabrielu, dziękuję za wizytę i komentarz. Masz rację, wielu… »
Kazjuno
24/04/2024 07:37
Dzięki piękna Pliszko za koment. Aż odetchnąłem z ulgą, bo… »
Kazjuno
24/04/2024 07:20
Dziękuję, Pliszko, za cenny komentarz. W pierwszej… »
dach64
24/04/2024 00:04
Nadchodzi ten moment i sięgamy po, w obecnych czasach… »
pliszka
23/04/2024 23:10
Kaz, tutaj bez wątpienia najwyższa ocena. Cinkciarska… »
ShoutBox
  • mike17
  • 28/04/2024 20:32
  • Mało nas zostało, komentujących. Masz rację, Kaziu. Ale co począć skoro ludzie nie mają woli uczestniczenia?
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
Ostatnio widziani
Gości online:47
Najnowszy:Janusz Rosek