Kochajmy się - Silvus
Poezja » Pogranicze » Kochajmy się
A A A
Od autora: W tym przypadku zdecydowałem się z pewnych względów nie uwzględniać swojej zasady czekania, aż jeden mój tekst zejdzie z półki, zanim dodam kolejny. — Noc 28-29.08.2017 z późniejszymi zmianami — Taki eksperyment (acz nie w uczuciach)… może trochę zbyt kwiecisty, ja wiem… mniej-więcej tak czułem… Akapity w pierwszej wersji były nieco dłuższe. — @Mike, na Ciebie tu czekam przede wszystkim. — EDYCJA 07.02.2018: zmieniłem wygląd tekstu w polu "Od autora". Zamieniłem każde trzy kropki na wielokropek.

Kochajmy się!

Z odwróconych nagłą złością oczu, przez nieoczekiwaną dłoń z dłoni i przez bezsens zapomnianych rozmów; gdy pod powiekami mokre okna na cały świat, przybrudzone grubą kreską bezsilności. Zetrzyjmy ją, nie myślmy, nie czekajmy, teraz, zaraz, kochajmy się!

Gdy wspinamy się po szczeblach obojętności w niby-odpoczynku od bliskości. Gdy nawozimy, by sztucznie zarosły nas obowiązki, i później, gdy ciężko zbieramy plony pełne pustych dni. Gdy przytłumiony wydech pół-słów, gdy bezgłośne pytania przykrym spojrzeniem – gdy za cicho, za cicho, za cicho…!

W znajdowaniu wciąż nowych argumentów przeciwko kochajmy się. Nie mając racji kochajmy się. Przez chęć bycia wciąż lepszym; przez od dzieciństwa wady charakteru; w mnogości dostępnych szans kołujemy, wytężamy wzrok – znajdźmy w tym siebie nawzajem, kochajmy się, zaczynając i kończąc!

Kochajmy się z bliska i z daleka. Kochajmy się jednocześnie i w swoich porach. Otulając się wspomnieniem chwili wzroku na ulicy. Łapiąc się za głowę. Kochajmy się przez zbyt gęste żywopłoty, nad naszymi ogrodzeniami, których siatkami odgradzamy przeszłość i teraźniejszość. Zamykajmy się, nawet na klucz, ale i wtedy – kochajmy się, choćby przez zatrzaśnięte drzwi! Przypomnijmy sobie o sobie…

Przez zbyt odległe gminy i zbyt dalekie obszary, bezlitośnie długimi szosami przez lasy i wzdłuż monotonnego plusku, wokoło za dużych jezior. Niech nasza miłość wspina się z nami na owe wysokie szczyty i przez tym bardziej stromą wysokość kochajmy się; rozepnijmy, przerzućmy linę, by nawet dolina dowiedziała się o naszej miłości. Wzdłuż dawno przejechanych ulic i autostrad, w przestrzeniach hal odlotów, z wewnątrz telefonów, przez zdjęcia, w numerach i między literami!

W zwykłych głosach w słuchawkach – kochajmy się. W chaosie niepewności jutra odnajdźmy naszą miłość. W ubóstwie wyobraźni, w jedynym możliwym wyjściu z sytuacji; gęstymi nocami w ciszy pościeli.

Więc kochajmy się, nie czekajmy… Choćby szum w głowie, deszcz w butach, chłód pod koszulą. Nie zważając na grad bodźców! wiatr rozproszeń! hałas, hałas, hałas!… Wyłączmy świat, by kochać. Znajdźmy nieustającą chwilę nawet wtedy, gdy zdrętwiałe podróżą ciało, odmawiające przyznania się do nas. Nawet gdy czujemy się kimś innym – nie poddawajmy się, kochajmy całym nim!

Splećmy nasze myśli, jadąc na, wracając z, czekając, do siebie samych zaczynając już szeptać, że tęsknimy. W nieustającej świadomości, że gdzieś istnieją obie połówki, kochajmy się z oddali… Wiemy, że gdzieś tam jesteśmy, a więc kochajmy się! Nie zapomnieliśmy jeszcze o tęsknocie – kochajmy się przez jej intensywność i dla jej wzrostu…

Rozpoczynajmy każde mrugnięcie od miłości. Nad wszystkimi chandrami rozpościerzmy parasol i pod nim kochajmy się. A gdyby nawet, kochajmy się przez chandry i właśnie wtedy… Dla tej męczącej nieprzewidywalności jednej strony i przez mdłą zwyczajność drugiej.

W rytmie cykań zegara; przez bezsenność i – bezsilność… Gdy nie wierzymy już w nic – jak najmocniej! Zróbmy jeden, jedyny wyjątek w tym wszystkim – mimo dążenia do entropii… Mimo tylu niewiadomych… mimo zwątpienia w ostatniej chwili… mimo wszystko!…

Kochajmy się!…

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • E-mail znajomego:
 • E-mail polecającego:
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • Znajomy został poinformowany
Silvus · dnia 15.01.2018 20:04 · Czytań: 636 · Średnia ocena: 5 · Komentarzy: 2
Komentarze
mike17 dnia 20.01.2018 17:00 Ocena: Świetne!
Jako autor miniatur miłosnych odnalazłem się u Ciebie bez trudu :)
Pietyzm i optymizm, z jakim piszesz, udziela się czytającemu.
Zwłaszcza mnie, który pisze głównie o kochaniu.

Chcę zwrócić uwagę na piękne metafory i słowną woltyżerkę momentami, kiedy tak bardzo zachęcałeś do kochania - to były wyżyny wyobraźni i pisania o uczuciu.

Skandowanie "kochajmy się" może zbyt częste, ale mnie akurat to uradowało - gdybym miał mówić do kobiety, zrobiłbym to tak jak w Twoim kawałku, by poczuła cały żar mego kochania.

Rzuca się w oczy barwność skojarzeń: piszesz tak rozlewnie, że po takiej lekturze nie pozostaje człekowi nic innego jak tylko jak najszybciej się zakochać :)

To jest opera emocji i uczuć, spektakularny pokaz siły kochania.
Podniosłeś to na wyżyny.
Po takim czytaniu nie można już nie wierzyć w miłość.
Dopóki ktoś tak pisze, miłość żyje w nas!

To sum up,

Takie teksty to moja bajka, jako że sam pisze na ogół o kochaniu.
Dlatego w pełni odnalazłem się w Twojej miniaturze, bo wiele skojarzeń było jakby z moich kawałków, jakbym czytał sam siebie, a to miłe i krzepiące.
To prawdziwy hymn.

I ja odchodzę jako kontent, a Ty witaj w Klubie :)
Silvus dnia 20.01.2018 20:03
mike17 napisał:
Chcę zwrócić uwagę na piękne metafory i słowną woltyżerkę momentami, kiedy tak bardzo zachęcałeś do kochania - to były wyżyny wyobraźni i pisania o uczuciu.

Czyli według Ciebie język nie za bardzo kwiecisty. To dobrze.

mike17 napisał:
Skandowanie "kochajmy się" może zbyt częste, ale mnie akurat to uradowało - gdybym miał mówić do kobiety, zrobiłbym to tak jak w Twoim kawałku, by poczuła cały żar mego kochania.

Tak właśnie, to "skandowanie" chciałem postawić jako trzon całości.

mike17 napisał:
Rzuca się w oczy barwność skojarzeń: piszesz tak rozlewnie, że po takiej lekturze nie pozostaje człekowi nic innego jak tylko jak najszybciej się zakochać :)

Żeby tak było...

mike17 napisał:
To jest opera emocji i uczuć, spektakularny pokaz siły kochania.

Twój komentarz też nie jest kameralnym występem. ;)

mike17 napisał:
Podniosłeś to na wyżyny.

No, mam nadzieję, że nie! Jeśli to miałby być wysoki poziom pisania o miłości, to... <rozmyśla o innych autorach>

mike17 napisał:
I ja odchodzę jako kontent, a Ty witaj w Klubie :)

Dziękuję, @mike, że zdecydowałeś się przyjść! Może nie skrytykowałeś za wiele, ale i tak czytanie Twojego komentarza jest przyjemnością, i byłoby nią w takim samym stopniu, zaryzykuję twierdzenie, nawet gdyby był napisany pod innym utworem. :)
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
zawsze
27/01/2023 00:13
pisałam Ci niedawno na fb, że dajesz mi dużo wzruszeń, i ten… »
Tomek i Agatka
26/01/2023 23:29
Czasami wylewa się ze mnie morze, a wtedy fala wyrzuca… »
Tomek i Agatka
26/01/2023 23:16
Z całego serca dziękuję Wolnyduszku za czytanie i ślad.… »
Florian Konrad
26/01/2023 17:43
Dziękuję serdeczniasto! »
Florian Konrad
26/01/2023 17:43
Oj, metal jest tym, co kocham »
Yaro
26/01/2023 10:50
Dziękuję za komentarz bardzo budujący , błąd prawiłem.… »
Woland
26/01/2023 08:20
Dziękuję :) I również dziękuję, chociaż mniej od… »
wolnyduch
26/01/2023 00:18
Pięknie wyrażona tęsknota za "Odyseuszem" , podoba… »
wolnyduch
26/01/2023 00:12
Jak dla mnie to taki bardzo wysublimowany, niezwykle… »
wolnyduch
26/01/2023 00:09
Bardzo lubię prostotę, a jednocześnie pięknie wyrażającą… »
wolnyduch
26/01/2023 00:04
Urokliwy wiersz o przyrodzie, mnie się o bardzo podoba,… »
wolnyduch
25/01/2023 23:54
Nie przepadam za wyliczankami, dlatego wiersz nie bardzo mi… »
wolnyduch
25/01/2023 23:36
Tak, masz rację, Ołowiany Żołnierzyku, że to proza poetycka,… »
wolnyduch
25/01/2023 23:31
Tak, dobrze się czyta, teoretycznie o zwykłej jeździe… »
Olowiany Zolnierzyk
25/01/2023 23:11
Dobre. Choć za krótka ta miniatura.. Stylistyka szwankuje.… »
ShoutBox
 • akacjowa agnes
 • 25/01/2023 22:34
 • Droga Redakcjo. Przez przypadek dodałam dwa razy ten sam tekst. Nie wątpię, że wiecie, co zrobić z tym faktem ;)
 • Dark
 • 22/01/2023 14:36
 • Rada dla tworzących horror lub jakąkolwiek grozę - nie tutaj. Szukajcie grup na fb, wysyłajcie prawdziwym autorom swoje teksty na priv, udzielajcie się w postach.
 • Dark
 • 22/01/2023 14:35
 • Usunąłem teksty i się żegnam. Odezwała się do mnie Anna Dzięgielewska, która ma kontaktować się z Wojciechem Gunią. W przyszłym roku redakcja Planeta czytelnika ma ogłosić mnie swoim autorem, promować
 • Berele
 • 14/01/2023 01:47
 • Bo ja się wycofałem ;)
 • Arkady
 • 12/01/2023 20:30
 • Jakoś tu cicho się zrobiło ... i pusto...
 • wolnyduch
 • 06/01/2023 21:02
 • Dołączam do życzeń,
 • Gramofon
 • 05/01/2023 20:11
 • Dark, o jakim tekście mówisz?
 • Dark
 • 05/01/2023 07:41
 • Zgadzam się.
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty
Wspierają nas